Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię

We wrześniu na ziemi amerykańskiej gościli przedstawiciele województwa podkarpackiego. Głównym celem ich wizyty był udział w odsłonięciu pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności.
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego / fot. G. Worwa/NSZZ "S" Region Rzeszowski

Uroczystość miała miejsce w Narodowym Sanktuarium w Doylestown w Pensylwanii, po Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej Witolda Mroziewicza.

Delegaci z województwa podkarpackiego z wizytą

W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda ze swoją małżonką. Pomnik z czarnego marmuru znaczą schody, na których zapisano etapy walki o niepodległość Polski od 1945 roku. Nad napisem „Solidarność” umieszczono krzyż. Prezydent Andrzej Duda wyraził podziękowanie mieszkającym w Ameryce Polakom i Polonii za obecność i wspieranie Polski, powiedział także m.in., że dla Polski ważna jest silna Ameryka, ale i dla Ameryki ważna jest mocna Polska; wezwał Polonię do udziału w amerykańskich wyborach, żeby nie tylko stawiać pomniki, ale dbać o swoją znaczącą obecność w kraju zamieszkania. Wicemarszałek Sejmiku Karol Ożóg mówił, że pomnik jest nie tylko wyrazem wdzięczności walczącym o niepodległość Polski, ale także wyrazem łączności Polaków i Polonii z rodakami mieszkającymi w kraju.

Spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim

Pogłębianiu relacji z Polakami i Polonią posłużyły kolejne dni wizyty. Dobrym punktem programu było spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim, które ma siedzibę na Greenpoincie. Tam po rozmowach z przedstawicielami dyrekcji i zarządu – dyrektor Agnieszką Granatowską i Zbigniewem Solarzem, delegaci udali się na spotkanie z seniorami, których codziennie gości Centrum Seniora. To tutaj seniorzy mogą spędzać swój wolny czas, często uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie, ale i zjeść wartościowy posiłek. Delegaci byli zainteresowani życiem rodaków, wiedzą o Polsce. A trzeba zaznaczyć, że wielu mieszkających tutaj pochodzi z województwa podkarpackiego, to też i było o czym mówić. Nawiązały się bezpośrednie rozmowy. Goście zobaczyli, jak mocna jest więź z Polską mieszkających tutaj, a seniorzy czuli się miło, że rodacy z Polski pamiętają o nich; że jesteśmy jedno. Gdy przyszła pora, wszyscy razem (i niżej podpisany także) zjedli senioralny posiłek, ciesząc się wzajemną obecnością. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć. Ważną wizytą było spotkanie w Instytucie Piłsudskiego, gdzie o tym, co robi Instytut, opowiedziała przy kawie dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu. A że Instytut to niezwykle ważna placówka naukowa na mapie, nie tylko Polonii, a dr Korga potrafi mówić interesująco, to goście chłonęli treści z zainteresowaniem. Sami też zadawali pytania, dzieląc się swoją wiedzą, ale i oferowali chęć pomocy. A że rozmowa dotknęła szkoły, to szczególną pomoc zaproponowała radna dr Monika Brewczak, która jest autorką m.in. śpiewanego przez Polonię na całym świecie, a głównie dzieci i młodzież, utworu „Uwierz Polsko”. Dr Brewczak jest pedagogiem, założycielką zespołu Soul, przez śpiew uczy historii, postaw patriotycznych. Zaproponowała udostępnienie swoich tekstów i opracowań muzycznych.

Wymiana doświadczeń

Nie ominięto tematu rodziny Ulmów, która pochodziła z Markowej. Tutaj również wymieniono się wiedzą. Dr Jacek Magdoń opowiedział o genealogii Ulmów. Okazało się, że to ważny temat dla obecnych. Postanowiono trzymać i rozwijać wzajemne kontakty. Dla poszerzenia wiedzy o Polonii delegaci odbyli wyprawę do pomników bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli pokłon, a w drodze do pomnika księdza społecznika, nauczyciela i proboszcza Józefa Studzińskiego zajrzeli do Domu Narodowego, a na zewnątrz obejrzeli piękny patriotyczny mural. Na koniec wyrazili wdzięczność, że mogli spotkać się z Polakami i z Polonią. Paweł Rak, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że wywiezie do Polski wiedzę, że kultura polska za granicą ma się dobrze. Jest dumny z tego, co zobaczył. Dr Monika Brewczak mówiła, że wielką radością było dla niej, że mogła zaśpiewać dla rodaków mieszkających w Ameryce pieśni patriotyczne, w tym swój utwór „Uwierz Polsko”, pieśń, którą napisała 9 lat temu. W imieniu całej delegacji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyraziła podziękowania dr. Januszowi Romańskiemu za zaproszenie na uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności.

W skład delegacji weszli: Karol Ożóg, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dr Monika Breszczak, radna Sejmiku, dr Jacek Magdoń, radny i przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, a także Paweł Rak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniach brał także udział Dariusz Pawłowski z Oddziału Współpracy Międzynarodowej UMWP.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża


 

POLECANE
TVN zostanie sprzedany? Politycy KO szukają ratunku w Brukseli z ostatniej chwili
TVN zostanie sprzedany? Politycy KO szukają ratunku w Brukseli

Europosłowie Łukasz Kohut i Krzysztof Brejza interweniują w Komisji Europejskiej w związku z potencjalnym zakupem telewizji TVN przez nowego, sprzyjającemu prawicy inwestora.

Orędzie prezydenta Dudy. Problemem jest rząd z ostatniej chwili
Orędzie prezydenta Dudy. "Problemem jest rząd"

Z okazji rocznicy ostatnich wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, w którym podsumował rok rządów koalicji Tuska.

Znany youtuber Budda zatrzymany. Nowe informacje prokuratury z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" zatrzymany. Nowe informacje prokuratury

Prokuratura poinformowała w oficjalnym komunikacie opublikowanym w środę rano, że prokurator skierował wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie zatrzymanego w poniedziałek znanego youtubera motoryzacyjnego Kamila L., znanego jako "Budda". 

Największa grupa czytelników Gazeta.pl rok rządów Tuska oceniła bardzo źle z ostatniej chwili
Największa grupa czytelników Gazeta.pl rok rządów Tuska oceniła "bardzo źle"

Czytelnicy należącego do Agory liberalnego serwisu Gazeta.pl ocenili w ankiecie poczynania rządu Donalda Tuska rok po wyborach. "Wyniki okazały się bardzo wymowne" – komentuje portal.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

IMGW wydał komunikat, w którym podał, na jaką pogodę powinniśmy się dziś przygotować.

Prokurator Ewa Wrzosek odchodzi z prokuratury? z ostatniej chwili
Prokurator Ewa Wrzosek odchodzi z prokuratury?

Dziennikarz portalu wPolityce.pl Wojciech Biedroń informuje, że z kilku źródeł otrzymał informację, jakoby prokurator Ewa Wrzosek miała zrzec się urzędu i odejść z prokuratury. Sama Ewa Wrzosek nie potwierdziła tych doniesień; opublikowała jednak w mediach społecznościowych zaskakujący wpis.

Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża z ostatniej chwili
Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża

Dziś, 16 października, mija 46. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ówczesny metropolita krakowski został wybrany w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego ‘Księdze czynności biskupich’, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Oskarżona w aferze żona byłego polityka PSL dostała pracę w rządowej agencji z ostatniej chwili
Oskarżona w aferze żona byłego polityka PSL dostała pracę w rządowej agencji

Urszula Rogóż-Bury, której prokuratura postawiła zarzuty związane ze sprawą "afery podkarpackiej", została wicedyrektorką rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To żona Jana Burego, byłego polityka PSL – poinformowała w środę Wirtualna Polska.

Pałac Buckingham wydał komunikat. Wpisy pod nim łamią serce z ostatniej chwili
Pałac Buckingham wydał komunikat. Wpisy pod nim łamią serce

Od czasu kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham

REKLAMA

Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię

We wrześniu na ziemi amerykańskiej gościli przedstawiciele województwa podkarpackiego. Głównym celem ich wizyty był udział w odsłonięciu pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności.
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego / fot. G. Worwa/NSZZ "S" Region Rzeszowski

Uroczystość miała miejsce w Narodowym Sanktuarium w Doylestown w Pensylwanii, po Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej Witolda Mroziewicza.

Delegaci z województwa podkarpackiego z wizytą

W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda ze swoją małżonką. Pomnik z czarnego marmuru znaczą schody, na których zapisano etapy walki o niepodległość Polski od 1945 roku. Nad napisem „Solidarność” umieszczono krzyż. Prezydent Andrzej Duda wyraził podziękowanie mieszkającym w Ameryce Polakom i Polonii za obecność i wspieranie Polski, powiedział także m.in., że dla Polski ważna jest silna Ameryka, ale i dla Ameryki ważna jest mocna Polska; wezwał Polonię do udziału w amerykańskich wyborach, żeby nie tylko stawiać pomniki, ale dbać o swoją znaczącą obecność w kraju zamieszkania. Wicemarszałek Sejmiku Karol Ożóg mówił, że pomnik jest nie tylko wyrazem wdzięczności walczącym o niepodległość Polski, ale także wyrazem łączności Polaków i Polonii z rodakami mieszkającymi w kraju.

Spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim

Pogłębianiu relacji z Polakami i Polonią posłużyły kolejne dni wizyty. Dobrym punktem programu było spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim, które ma siedzibę na Greenpoincie. Tam po rozmowach z przedstawicielami dyrekcji i zarządu – dyrektor Agnieszką Granatowską i Zbigniewem Solarzem, delegaci udali się na spotkanie z seniorami, których codziennie gości Centrum Seniora. To tutaj seniorzy mogą spędzać swój wolny czas, często uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie, ale i zjeść wartościowy posiłek. Delegaci byli zainteresowani życiem rodaków, wiedzą o Polsce. A trzeba zaznaczyć, że wielu mieszkających tutaj pochodzi z województwa podkarpackiego, to też i było o czym mówić. Nawiązały się bezpośrednie rozmowy. Goście zobaczyli, jak mocna jest więź z Polską mieszkających tutaj, a seniorzy czuli się miło, że rodacy z Polski pamiętają o nich; że jesteśmy jedno. Gdy przyszła pora, wszyscy razem (i niżej podpisany także) zjedli senioralny posiłek, ciesząc się wzajemną obecnością. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć. Ważną wizytą było spotkanie w Instytucie Piłsudskiego, gdzie o tym, co robi Instytut, opowiedziała przy kawie dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu. A że Instytut to niezwykle ważna placówka naukowa na mapie, nie tylko Polonii, a dr Korga potrafi mówić interesująco, to goście chłonęli treści z zainteresowaniem. Sami też zadawali pytania, dzieląc się swoją wiedzą, ale i oferowali chęć pomocy. A że rozmowa dotknęła szkoły, to szczególną pomoc zaproponowała radna dr Monika Brewczak, która jest autorką m.in. śpiewanego przez Polonię na całym świecie, a głównie dzieci i młodzież, utworu „Uwierz Polsko”. Dr Brewczak jest pedagogiem, założycielką zespołu Soul, przez śpiew uczy historii, postaw patriotycznych. Zaproponowała udostępnienie swoich tekstów i opracowań muzycznych.

Wymiana doświadczeń

Nie ominięto tematu rodziny Ulmów, która pochodziła z Markowej. Tutaj również wymieniono się wiedzą. Dr Jacek Magdoń opowiedział o genealogii Ulmów. Okazało się, że to ważny temat dla obecnych. Postanowiono trzymać i rozwijać wzajemne kontakty. Dla poszerzenia wiedzy o Polonii delegaci odbyli wyprawę do pomników bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli pokłon, a w drodze do pomnika księdza społecznika, nauczyciela i proboszcza Józefa Studzińskiego zajrzeli do Domu Narodowego, a na zewnątrz obejrzeli piękny patriotyczny mural. Na koniec wyrazili wdzięczność, że mogli spotkać się z Polakami i z Polonią. Paweł Rak, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że wywiezie do Polski wiedzę, że kultura polska za granicą ma się dobrze. Jest dumny z tego, co zobaczył. Dr Monika Brewczak mówiła, że wielką radością było dla niej, że mogła zaśpiewać dla rodaków mieszkających w Ameryce pieśni patriotyczne, w tym swój utwór „Uwierz Polsko”, pieśń, którą napisała 9 lat temu. W imieniu całej delegacji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyraziła podziękowania dr. Januszowi Romańskiemu za zaproszenie na uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności.

W skład delegacji weszli: Karol Ożóg, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dr Monika Breszczak, radna Sejmiku, dr Jacek Magdoń, radny i przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, a także Paweł Rak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniach brał także udział Dariusz Pawłowski z Oddziału Współpracy Międzynarodowej UMWP.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża



 

Polecane
Emerytury
Stażowe