Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię
Uroczystość miała miejsce w Narodowym Sanktuarium w Doylestown w Pensylwanii, po Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej Witolda Mroziewicza.
Delegaci z województwa podkarpackiego z wizytą
W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda ze swoją małżonką. Pomnik z czarnego marmuru znaczą schody, na których zapisano etapy walki o niepodległość Polski od 1945 roku. Nad napisem „Solidarność” umieszczono krzyż. Prezydent Andrzej Duda wyraził podziękowanie mieszkającym w Ameryce Polakom i Polonii za obecność i wspieranie Polski, powiedział także m.in., że dla Polski ważna jest silna Ameryka, ale i dla Ameryki ważna jest mocna Polska; wezwał Polonię do udziału w amerykańskich wyborach, żeby nie tylko stawiać pomniki, ale dbać o swoją znaczącą obecność w kraju zamieszkania. Wicemarszałek Sejmiku Karol Ożóg mówił, że pomnik jest nie tylko wyrazem wdzięczności walczącym o niepodległość Polski, ale także wyrazem łączności Polaków i Polonii z rodakami mieszkającymi w kraju.
Spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim
Pogłębianiu relacji z Polakami i Polonią posłużyły kolejne dni wizyty. Dobrym punktem programu było spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim, które ma siedzibę na Greenpoincie. Tam po rozmowach z przedstawicielami dyrekcji i zarządu – dyrektor Agnieszką Granatowską i Zbigniewem Solarzem, delegaci udali się na spotkanie z seniorami, których codziennie gości Centrum Seniora. To tutaj seniorzy mogą spędzać swój wolny czas, często uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie, ale i zjeść wartościowy posiłek. Delegaci byli zainteresowani życiem rodaków, wiedzą o Polsce. A trzeba zaznaczyć, że wielu mieszkających tutaj pochodzi z województwa podkarpackiego, to też i było o czym mówić. Nawiązały się bezpośrednie rozmowy. Goście zobaczyli, jak mocna jest więź z Polską mieszkających tutaj, a seniorzy czuli się miło, że rodacy z Polski pamiętają o nich; że jesteśmy jedno. Gdy przyszła pora, wszyscy razem (i niżej podpisany także) zjedli senioralny posiłek, ciesząc się wzajemną obecnością. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć. Ważną wizytą było spotkanie w Instytucie Piłsudskiego, gdzie o tym, co robi Instytut, opowiedziała przy kawie dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu. A że Instytut to niezwykle ważna placówka naukowa na mapie, nie tylko Polonii, a dr Korga potrafi mówić interesująco, to goście chłonęli treści z zainteresowaniem. Sami też zadawali pytania, dzieląc się swoją wiedzą, ale i oferowali chęć pomocy. A że rozmowa dotknęła szkoły, to szczególną pomoc zaproponowała radna dr Monika Brewczak, która jest autorką m.in. śpiewanego przez Polonię na całym świecie, a głównie dzieci i młodzież, utworu „Uwierz Polsko”. Dr Brewczak jest pedagogiem, założycielką zespołu Soul, przez śpiew uczy historii, postaw patriotycznych. Zaproponowała udostępnienie swoich tekstów i opracowań muzycznych.
Wymiana doświadczeń
Nie ominięto tematu rodziny Ulmów, która pochodziła z Markowej. Tutaj również wymieniono się wiedzą. Dr Jacek Magdoń opowiedział o genealogii Ulmów. Okazało się, że to ważny temat dla obecnych. Postanowiono trzymać i rozwijać wzajemne kontakty. Dla poszerzenia wiedzy o Polonii delegaci odbyli wyprawę do pomników bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli pokłon, a w drodze do pomnika księdza społecznika, nauczyciela i proboszcza Józefa Studzińskiego zajrzeli do Domu Narodowego, a na zewnątrz obejrzeli piękny patriotyczny mural. Na koniec wyrazili wdzięczność, że mogli spotkać się z Polakami i z Polonią. Paweł Rak, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że wywiezie do Polski wiedzę, że kultura polska za granicą ma się dobrze. Jest dumny z tego, co zobaczył. Dr Monika Brewczak mówiła, że wielką radością było dla niej, że mogła zaśpiewać dla rodaków mieszkających w Ameryce pieśni patriotyczne, w tym swój utwór „Uwierz Polsko”, pieśń, którą napisała 9 lat temu. W imieniu całej delegacji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyraziła podziękowania dr. Januszowi Romańskiemu za zaproszenie na uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności.
W skład delegacji weszli: Karol Ożóg, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dr Monika Breszczak, radna Sejmiku, dr Jacek Magdoń, radny i przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, a także Paweł Rak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniach brał także udział Dariusz Pawłowski z Oddziału Współpracy Międzynarodowej UMWP.
CZYTAJ TAKŻE: Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża