Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię

We wrześniu na ziemi amerykańskiej gościli przedstawiciele województwa podkarpackiego. Głównym celem ich wizyty był udział w odsłonięciu pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności.
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego / fot. G. Worwa/NSZZ "S" Region Rzeszowski

Uroczystość miała miejsce w Narodowym Sanktuarium w Doylestown w Pensylwanii, po Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej Witolda Mroziewicza.

Delegaci z województwa podkarpackiego z wizytą

W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda ze swoją małżonką. Pomnik z czarnego marmuru znaczą schody, na których zapisano etapy walki o niepodległość Polski od 1945 roku. Nad napisem „Solidarność” umieszczono krzyż. Prezydent Andrzej Duda wyraził podziękowanie mieszkającym w Ameryce Polakom i Polonii za obecność i wspieranie Polski, powiedział także m.in., że dla Polski ważna jest silna Ameryka, ale i dla Ameryki ważna jest mocna Polska; wezwał Polonię do udziału w amerykańskich wyborach, żeby nie tylko stawiać pomniki, ale dbać o swoją znaczącą obecność w kraju zamieszkania. Wicemarszałek Sejmiku Karol Ożóg mówił, że pomnik jest nie tylko wyrazem wdzięczności walczącym o niepodległość Polski, ale także wyrazem łączności Polaków i Polonii z rodakami mieszkającymi w kraju.

Spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim

Pogłębianiu relacji z Polakami i Polonią posłużyły kolejne dni wizyty. Dobrym punktem programu było spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim, które ma siedzibę na Greenpoincie. Tam po rozmowach z przedstawicielami dyrekcji i zarządu – dyrektor Agnieszką Granatowską i Zbigniewem Solarzem, delegaci udali się na spotkanie z seniorami, których codziennie gości Centrum Seniora. To tutaj seniorzy mogą spędzać swój wolny czas, często uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie, ale i zjeść wartościowy posiłek. Delegaci byli zainteresowani życiem rodaków, wiedzą o Polsce. A trzeba zaznaczyć, że wielu mieszkających tutaj pochodzi z województwa podkarpackiego, to też i było o czym mówić. Nawiązały się bezpośrednie rozmowy. Goście zobaczyli, jak mocna jest więź z Polską mieszkających tutaj, a seniorzy czuli się miło, że rodacy z Polski pamiętają o nich; że jesteśmy jedno. Gdy przyszła pora, wszyscy razem (i niżej podpisany także) zjedli senioralny posiłek, ciesząc się wzajemną obecnością. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć. Ważną wizytą było spotkanie w Instytucie Piłsudskiego, gdzie o tym, co robi Instytut, opowiedziała przy kawie dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu. A że Instytut to niezwykle ważna placówka naukowa na mapie, nie tylko Polonii, a dr Korga potrafi mówić interesująco, to goście chłonęli treści z zainteresowaniem. Sami też zadawali pytania, dzieląc się swoją wiedzą, ale i oferowali chęć pomocy. A że rozmowa dotknęła szkoły, to szczególną pomoc zaproponowała radna dr Monika Brewczak, która jest autorką m.in. śpiewanego przez Polonię na całym świecie, a głównie dzieci i młodzież, utworu „Uwierz Polsko”. Dr Brewczak jest pedagogiem, założycielką zespołu Soul, przez śpiew uczy historii, postaw patriotycznych. Zaproponowała udostępnienie swoich tekstów i opracowań muzycznych.

Wymiana doświadczeń

Nie ominięto tematu rodziny Ulmów, która pochodziła z Markowej. Tutaj również wymieniono się wiedzą. Dr Jacek Magdoń opowiedział o genealogii Ulmów. Okazało się, że to ważny temat dla obecnych. Postanowiono trzymać i rozwijać wzajemne kontakty. Dla poszerzenia wiedzy o Polonii delegaci odbyli wyprawę do pomników bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli pokłon, a w drodze do pomnika księdza społecznika, nauczyciela i proboszcza Józefa Studzińskiego zajrzeli do Domu Narodowego, a na zewnątrz obejrzeli piękny patriotyczny mural. Na koniec wyrazili wdzięczność, że mogli spotkać się z Polakami i z Polonią. Paweł Rak, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że wywiezie do Polski wiedzę, że kultura polska za granicą ma się dobrze. Jest dumny z tego, co zobaczył. Dr Monika Brewczak mówiła, że wielką radością było dla niej, że mogła zaśpiewać dla rodaków mieszkających w Ameryce pieśni patriotyczne, w tym swój utwór „Uwierz Polsko”, pieśń, którą napisała 9 lat temu. W imieniu całej delegacji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyraziła podziękowania dr. Januszowi Romańskiemu za zaproszenie na uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności.

W skład delegacji weszli: Karol Ożóg, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dr Monika Breszczak, radna Sejmiku, dr Jacek Magdoń, radny i przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, a także Paweł Rak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniach brał także udział Dariusz Pawłowski z Oddziału Współpracy Międzynarodowej UMWP.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża


 

POLECANE
Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia z ostatniej chwili
Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia

Mieszkańcy trzech miejscowości w Wielkopolsce muszą zachować szczególną ostrożność. Woda z lokalnego wodociągu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – ostrzega sanepid.

Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom Wiadomości
Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki z ostatniej chwili
Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki

Iga Świątek wygrała w finale z Amerykanką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0 i po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym Wimbledonie, najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym świata. To pierwszy od 114 lat przypadek, by w finale tego turnieju jedna z tenisistek nie wygrała ani jednego gema.

Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok z ostatniej chwili
Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok

Amerykańska sieć Walmart wycofuje ze sklepów popularną stalową butelkę termiczną marki Ozark Trail. Jak ostrzega amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia - szczególnie, gdy używany jest do przechowywania napojów gazowanych lub fermentowanych.

Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu

Iga Świątek wygrała z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą pierwszego seta 6:0 w finale wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie.

Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru z ostatniej chwili
Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru

Zarzuty naruszenia nietykalności usłyszał 50-letni mieszkaniec Lublina, który podczas udzielania mu pomocy medycznej zaatakował pielęgniarkę w jednym z lubelskich szpitali. Grozi za to do trzech lat więzienia - poinformowała w sobotę policja.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Pasażerowie PKP Intercity powinni przygotować się na utrudnienia w podróży. Spółka opublikowała dwa ważne komunikaty dotyczące opóźnienia jednego z pociągów oraz braku wagonów gastronomicznych w wybranych składach.

Trump zapowiada 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku. Jest odpowiedź KE z ostatniej chwili
Trump zapowiada 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku. Jest odpowiedź KE

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę na swojej platformie społecznościowej Truth Social, że 1 sierpnia nałoży 30-procentowe cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku.

Minister Leszczyna pochwaliła się inwestycją z czasów PiS. Odpowiedź przyszła szybko Wiadomości
Minister Leszczyna pochwaliła się inwestycją z czasów PiS. Odpowiedź przyszła szybko

Minister zdrowia Izabela Leszczyna odwiedziła plac budowy nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Zdjęcia z tej wizyty zostały udostępnione w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia. Wydarzenie nie pozostało bez echa - na Twitterze/X zareagował poseł PiS Janusz Cieszyński, zarzucając szefowej resortu zdrowia próbę przypisania sobie zasług. Nie zabrakło również komentarzy ze strony innych użytkowników, którzy nie jej krytyki. "Jak zwykle dzięki PiS" - zauważają.

IMGW wydał pilne ostrzeżenie z ostatniej chwili
IMGW wydał pilne ostrzeżenie

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia przed wzrostem stanów wody , które obowiązywać będą na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego.

REKLAMA

Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię

We wrześniu na ziemi amerykańskiej gościli przedstawiciele województwa podkarpackiego. Głównym celem ich wizyty był udział w odsłonięciu pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności.
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego / fot. G. Worwa/NSZZ "S" Region Rzeszowski

Uroczystość miała miejsce w Narodowym Sanktuarium w Doylestown w Pensylwanii, po Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej Witolda Mroziewicza.

Delegaci z województwa podkarpackiego z wizytą

W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda ze swoją małżonką. Pomnik z czarnego marmuru znaczą schody, na których zapisano etapy walki o niepodległość Polski od 1945 roku. Nad napisem „Solidarność” umieszczono krzyż. Prezydent Andrzej Duda wyraził podziękowanie mieszkającym w Ameryce Polakom i Polonii za obecność i wspieranie Polski, powiedział także m.in., że dla Polski ważna jest silna Ameryka, ale i dla Ameryki ważna jest mocna Polska; wezwał Polonię do udziału w amerykańskich wyborach, żeby nie tylko stawiać pomniki, ale dbać o swoją znaczącą obecność w kraju zamieszkania. Wicemarszałek Sejmiku Karol Ożóg mówił, że pomnik jest nie tylko wyrazem wdzięczności walczącym o niepodległość Polski, ale także wyrazem łączności Polaków i Polonii z rodakami mieszkającymi w kraju.

Spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim

Pogłębianiu relacji z Polakami i Polonią posłużyły kolejne dni wizyty. Dobrym punktem programu było spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim, które ma siedzibę na Greenpoincie. Tam po rozmowach z przedstawicielami dyrekcji i zarządu – dyrektor Agnieszką Granatowską i Zbigniewem Solarzem, delegaci udali się na spotkanie z seniorami, których codziennie gości Centrum Seniora. To tutaj seniorzy mogą spędzać swój wolny czas, często uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie, ale i zjeść wartościowy posiłek. Delegaci byli zainteresowani życiem rodaków, wiedzą o Polsce. A trzeba zaznaczyć, że wielu mieszkających tutaj pochodzi z województwa podkarpackiego, to też i było o czym mówić. Nawiązały się bezpośrednie rozmowy. Goście zobaczyli, jak mocna jest więź z Polską mieszkających tutaj, a seniorzy czuli się miło, że rodacy z Polski pamiętają o nich; że jesteśmy jedno. Gdy przyszła pora, wszyscy razem (i niżej podpisany także) zjedli senioralny posiłek, ciesząc się wzajemną obecnością. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć. Ważną wizytą było spotkanie w Instytucie Piłsudskiego, gdzie o tym, co robi Instytut, opowiedziała przy kawie dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu. A że Instytut to niezwykle ważna placówka naukowa na mapie, nie tylko Polonii, a dr Korga potrafi mówić interesująco, to goście chłonęli treści z zainteresowaniem. Sami też zadawali pytania, dzieląc się swoją wiedzą, ale i oferowali chęć pomocy. A że rozmowa dotknęła szkoły, to szczególną pomoc zaproponowała radna dr Monika Brewczak, która jest autorką m.in. śpiewanego przez Polonię na całym świecie, a głównie dzieci i młodzież, utworu „Uwierz Polsko”. Dr Brewczak jest pedagogiem, założycielką zespołu Soul, przez śpiew uczy historii, postaw patriotycznych. Zaproponowała udostępnienie swoich tekstów i opracowań muzycznych.

Wymiana doświadczeń

Nie ominięto tematu rodziny Ulmów, która pochodziła z Markowej. Tutaj również wymieniono się wiedzą. Dr Jacek Magdoń opowiedział o genealogii Ulmów. Okazało się, że to ważny temat dla obecnych. Postanowiono trzymać i rozwijać wzajemne kontakty. Dla poszerzenia wiedzy o Polonii delegaci odbyli wyprawę do pomników bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli pokłon, a w drodze do pomnika księdza społecznika, nauczyciela i proboszcza Józefa Studzińskiego zajrzeli do Domu Narodowego, a na zewnątrz obejrzeli piękny patriotyczny mural. Na koniec wyrazili wdzięczność, że mogli spotkać się z Polakami i z Polonią. Paweł Rak, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że wywiezie do Polski wiedzę, że kultura polska za granicą ma się dobrze. Jest dumny z tego, co zobaczył. Dr Monika Brewczak mówiła, że wielką radością było dla niej, że mogła zaśpiewać dla rodaków mieszkających w Ameryce pieśni patriotyczne, w tym swój utwór „Uwierz Polsko”, pieśń, którą napisała 9 lat temu. W imieniu całej delegacji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyraziła podziękowania dr. Januszowi Romańskiemu za zaproszenie na uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności.

W skład delegacji weszli: Karol Ożóg, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dr Monika Breszczak, radna Sejmiku, dr Jacek Magdoń, radny i przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, a także Paweł Rak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniach brał także udział Dariusz Pawłowski z Oddziału Współpracy Międzynarodowej UMWP.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża



 

Polecane
Emerytury
Stażowe