Maria Ochman: Ruchy Ministerstwa Zdrowia odczytujemy jako próby wygaszania ustawy o wzroście wynagrodzeń w służbie zdrowia
Głównymi tematami obrad były kwestie związane z zapaścią finansową NFZ, niepłacenia szpitalom za wykonane świadczenia i ograniczenia w dostępności dla pacjentów.
– Bardzo niepokoją nas ruchy Ministerstwa Zdrowia, które odczytujemy jako próby wygaszania ustawy o wzroście wynagrodzeń w służbie zdrowia. Równie niepokojące są zapowiedzi przekształceń szpitali, których długi mają być finansowane z KPO, ale w zamian za to szpitale mają dostosować się do oczekiwań resortu. Mamy ogromny problem ze szpitalami powiatowymi, część z nich już zawiesza działanie niektórych oddziałów. W tym kontekście z obawą patrzymy w przyszłość – relacjonuje Maria Ochman, przewodnicząca Rady Sekcji.
„Próba przerzucenia odpowiedzialności na pracowników służby zdrowia”
Podczas obrad przyjęto stanowisko w sprawie trwałości gwarancji wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia, w którym wyrażono sprzeciw wobec pojawiających się zamiarów likwidacji bądź zawieszenia Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
– Ustawa została wypracowana na forum Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Teraz robi się zamach na tę ustawę, co widać w wypowiedziach dotyczących funduszy z NFZ osób zbliżonych do obozu władzy, które braki funduszy tłumaczą podwyżkami wynagrodzenia pracowników służby zdrowia – komentuje Maria Ochman.
– Możemy dyskutować nad dynamiką wzrostów płac, ale nie zrezygnujemy z tego dobrego, wypracowanego na drodze dialogu społecznego rozwiązania – dodaje.
„Wyrażamy oburzenie próbą przerzucania odpowiedzialności za zaistniały kryzys finansowy Narodowego Płatnika na pracowników opieki zdrowotnej” – napisano w stanowisku odnoszącym się do sytuacji.
– Następuje charakterystyczne dla rządów Platformy Obywatelskiej zjawisko skłócania pacjentów z pracownikami służby zdrowia. Za brak pieniędzy są obarczani pracownicy i ich płace – tłumaczy przewodnicząca Ochman.
Gościem zebrania był prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. – Tłumaczył braki w środkach. Dyskutowaliśmy o finansowaniu szpitali i innych jednostek zdrowia oraz o płacach pracowników służby zdrowia – mówi przewodnicząca Rady Sekcji.
W obradach uczestniczył także Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Solidarność ze zwalnianymi
Rozmawiano także o sytuacji w innych zakładach pracy, m.in. w tych, w których przeprowadzane są zwolnienia grupowe. Przyjęto stanowisko, w którym delegaci solidaryzują się z pracownikami PKP Cargo i potępiają działania zarządu spółki. W innym stanowisku apelowano o wycofanie decyzji o zwolnieniu 1800 pracowników firmy Beko. Przyjęto także stanowisko, w którym delegaci wyrażają poparcie dla działań pracowników i związków zawodowych w Poczcie Polskiej.
– Pamiętam, jak nas inne branże wspierały, gdy protestowaliśmy. Teraz my solidaryzujemy się z nimi – mówi Maria Ochman.
CZYTAJ TAKŻE: Pracownicy stracili możliwość powołania członka zarządu w PKP Cargo