Piotr Duda w Gdańsku: Inne związki wywiesiły białą flagę

– Zostało złożone kilkadziesiąt pozwów w związku ze zwolnieniami pracowników objętych szczególną ochroną w PKP Cargo czy Poczcie Polskiej. Oni zostali zwolnieni niezgodnie z Kodeksem pracy i ustawą o związkach zawodowych. Przygotowujemy też pismo do Międzynarodowej Organizacji Pracy w związku z dyskryminacją działaczy związkowych. To jest początek naszej drogi do tego, abyśmy ochronili miejsca pracy i związek zawodowy Solidarność w tych firmach, bo ze strony innych organizacji związkowych pomocy nie otrzymamy – mówił dziś przewodniczący Solidarności Piotr Duda w trakcie posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
 Piotr Duda w Gdańsku: Inne związki wywiesiły białą flagę
/ Piotr Duda. fot. M. Żegliński

W poniedziałek 7 października w Sali Akwen w gdańskiej siedzibie Związku odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy oraz jego zastępcy Grzegorza Adamowicza.

Na początku spotkania przewodniczący gdańskiej Solidarności Krzysztof Dośla poprosił o uczczenie minutą ciszy Jacka Rybickiego, byłego wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej i szefa gdańskiej "S", który odszedł do wieczności w ubiegłym miesiącu. 

Później Wojciech Książek podsumował 22. edycję Funduszu Stypendialnego, w ramach którego przyznano już łącznie 802 stypendia. W tym roku pomoc finansową przyznano 35 stypendystom. Jednym z warunków ubiegania się o stypendium było napisanie pracy na temat "Moje spotkanie z NSZZ «Solidarność»".  

Kapituła wyróżniła w tym roku 9 prac, a jedną z nich przygotowała Julia Jażdżewska, która przeprowadziła wywiad z Piotrem Dudą na temat zagrożeń Zielonego Ładu i osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Fragment rozmowy z przewodniczącym Solidarności uczennica odczytała podczas posiedzenia Regionu. 

Następnie Piotr Duda wraz z Krzysztofem Doślą wręczyli wyróżnienia organizacjom zakładowym, które regularnie wspierają Fundusz Stypendialny NSZZ "Solidarność". 

ZOBACZ TAKŻE: Prezentujemy logo na 45-lecie powstania NSZZ "Solidarność"!

Wsparcie powodzian i ochrona miejsc pracy

W dalszej części związkowcy wysłuchali przemówienia przewodniczącego Komisji Krajowej, który apelował o pomoc dla poszkodowanych w powodzi na południu Polski. 

– Bądźmy Solidarnością, wspierajmy wszystkich powodzian, ale także naszych członków Związku, którzy utracili nie tylko swój dobytek, ale także miejsca pracy. Wiele z nich zostało zalanych, a odbudowanie ich będzie bardzo trudne. Także związek zawodowy Solidarność ucierpiał podczas tej powodzi. Mam na myśli nasz ośrodek wczasowy w Jarnołtówku, który znajduje się 16 km od Głuchołaz – zwracał uwagę Piotr Duda. 

ZOBACZ TAKŻE: Powódź na trzy dni odcięła od świata ośrodek Solidarności. "Zdarzały się chwile załamania" 

Przewodniczący Solidarności mówił również o trudnej sytuacji na rynku pracy i masowych zwolnieniach w firmach prywatnych i państwowych. 

– To nie są dobre dni, tygodnie i miesiące dla polskiego pracownika i członków Związku. Codziennie dowiadujemy się o likwidacji kolejnych miejsc pracy, a tak faktycznie całych zakładów lub dokonywaniu zwolnień grupowych w ramach tzw. restrukturyzacji. Dla nas, członków "S", słowo "restrukturyzacja" kojarzy się z jednym – z likwidacją albo dużymi zwolnieniami. Ostało się to nam w głowach po latach 90., kiedy zamykano całe zakłady, jak choćby tutaj, na Pomorzu stocznie, bądź inne podmioty. I tak jest również dzisiaj. PKP Cargo, Poczta Polska, Beco Łódź, Beco Wrocław, fabryka autobusów Volvo we Wrocławiu, likwidacja jednej zmiany w Stellantis w Gliwicach, i jeszcze długo mógłbym tak wymieniać – mówił Piotr Duda, jednocześnie motywując działaczy do zwiększenia wysiłków nad zbiórką podpisów o referendum ws. Zielonego Ładu. 

Piotr Duda podkreślał, że zwolnienia w PKP Cargo to de facto "rozpoczęcie wojny z Solidarnością", gdyż na liście do zwolnień figurują przede wszystkim członkowie jednego Związku. W jego ocenie Zarząd spółki chce w ten sposób usunąć największą dla siebie przeszkodę, czyli związek zawodowy Solidarność. 

Dodał, że dzieje się to przy bierności innych związków zawodowych, które "wywiesiły białą flagę". Zapowiedział, że Solidarność będzie walczyć o miejsca pracy i nie pozwoli "rozłożyć się na łopatki". O procesie zwolnień Piotr Duda poinformował także szefową EKZZ, która przyjechała niedawno do Polski. 

– Zostało złożone kilkadziesiąt pozwów w związku ze zwolnieniami pracowników objętych szczególną ochroną w PKP Cargo czy Poczcie Polskiej. Oni zostali zwolnieni niezgodnie z Kodeksem pracy i ustawą o związkach zawodowych. Przygotowujemy też pismo do Międzynarodowej Organizacji Pracy w związku z dyskryminacją działaczy związkowych. To jest początek naszej drogi do tego, abyśmy ochronili miejsca pracy i związek zawodowy Solidarność w tych firmach, bo ze strony innych organizacji związkowych pomocy nie otrzymamy – dodał. 

Europejska płaca minimalna

W dalszej części swojego przemówienia przewodniczący Duda przypomniał, że do 15 listopada 2024 roku musi zostać wdrożona dyrektywa o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych. 

– Minęło 12 lat, od kiedy przedstawiłem propozycje europejskiej płacy minimalnej. Nie chodzi o to, żeby w każdym państwie UE była taka sama stawka minimalna czy godzinowa. Chodzi o to, żeby one w ogóle istniały i oscylowały na poziomie przynajmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub 60 proc. mediany wynagrodzeń. To nam się udało i w tym roku dyrektywa wchodzi w życie – wskazywał. 

Szef Solidarności mówił również o wyzwaniu, jakie stanowi niskie pokrycie naszego kraju układami zbiorowymi pracy. Zaznaczył przy tym, że Związek obejmuje 23 października przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego.

ZOBACZ TAKŻE: Waloryzacja wynagrodzeń pracowników służb mundurowych. Podzespół ds. służb mundurowych RDS "ZA"

Po wystąpieniu przewodniczącego Dudy związkowcy rozpoczęli drugą część obrad. Omówiono propozycje poprawek do Statutu NSZZ "Solidarność" oraz sytuację w zakładach pracy, gdzie trwają zwolnienia grupowe, szczególnie w PKP Cargo, Cargotabor i Poczcie Polskiej. Związkowcy zajmowali się także sytuacją w oświacie i przebiegiem uroczystości upamiętniających 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Gdańsku i Warszawie. 


 

POLECANE
Trzaskowski skopiował pomysł na spot? Internauci bezlitośni gorące
Trzaskowski skopiował pomysł na spot? Internauci bezlitośni

"Czy Wam tak po ludzku po prostu nie jest wstyd, by robić taką bezczelną kompromitację w pierwszy dzień kampanii wyborczej?" – pyta jeden z użytkowników platformy X i porównuje nagranie opublikowane przez Rafała Trzaskowskiego z materiałem wideo, które w ubiegłym roku udostępnił były premier Wielkiej Brytanii.

Aż tak się wystraszyli moich kotów? Niespodziewane słowa prezesa PiS gorące
"Aż tak się wystraszyli moich kotów?" Niespodziewane słowa prezesa PiS

"Chcą zamykać X? Aż tak się wystraszyli moich kotów i dobrych zasięgów?" – pyta na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Nieoficjalnie: Jest porozumienie między Izraelem a Hamasem z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Jest porozumienie między Izraelem a Hamasem

Rząd Izraela i palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas osiągnęły w Katarze porozumienie w sprawie zawieszenia broni po 15 miesiącach wojny w Strefie Gazy – poinformowali w środę mediatorzy, cytowani przez agencję Associated Press.

Po odsunięciu koalicji 13 grudnia od władzy zrealizujemy wszystkie inwestycje zablokowane przez rząd Tuska polityka
"Po odsunięciu koalicji 13 grudnia od władzy zrealizujemy wszystkie inwestycje zablokowane przez rząd Tuska"

Opublikowany we wtorek rządowy projekt zmiany tzw. specustawy odrzańskiej nie pozostawia wątpliwości, że rząd likwiduje inwestycje na Odrze. Sprawę dosadnie skomentował Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

USA ograniczają chipy dla Polski. Wicepremier: Waszyngton nas nie poinformował Wiadomości
USA ograniczają chipy dla Polski. Wicepremier: "Waszyngton nas nie poinformował"

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oznajmił w środę w rozmowie z dziennikarzami, że USA nie poinformowały wcześniej polskich władz o ograniczeniu eksportu amerykańskich czipów. – To zły sygnał dla Polski, pokazujący, że rząd amerykański nie rozumie, że ma lojalnego sojusznika – uznał.

Rząd Tuska o tym nie mówi, ale zrobi to po wyborach polityka
Rząd Tuska o tym nie mówi, ale zrobi to po wyborach

Minister równości Katarzyna Kotula przyznała wprost, że ustawa o tzw. uzgodnieniu płci będzie forsowana, ale kampania prezydencka to nie jest odpowiedni moment.

To podważenie przywództwa Ameryki. Mocne oświadczenie NVIDIA ws. objęcia restrykcjami przez USA m.in. Polski z ostatniej chwili
"To podważenie przywództwa Ameryki". Mocne oświadczenie NVIDIA ws. objęcia restrykcjami przez USA m.in. Polski

"Uważamy, że nowa zasada rozpowszechniania sztucznej inteligencji wykolei postęp sztucznej inteligencji dla gałęzi przemysłu w kraju i sojuszników za granicą" – pisze w oświadczeniu NVIDIA, otwarcie krytykując rząd Stanów Zjednoczonych za nowe restrykcje ograniczające dostęp do zaawansowanych technologii AI.

Niemieckie media zaskoczone. Jest najnowszy sondaż partyjny Wiadomości
Niemieckie media zaskoczone. Jest najnowszy sondaż partyjny

Prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) w najnowszym sondażu dla stacji RTL/ntv poprawiła swój wynik o jeden punkt procentowy. Tak wysokie poparcie partia odnotowała ostatni raz w styczniu 2024 roku.

Politico: Polska najbardziej znaczącą ofiarą decyzji USA z ostatniej chwili
Politico: Polska najbardziej znaczącą ofiarą decyzji USA

Serwis "Politico" w środowej publikacji komentuje decyzję ustępującego rządu USA o nałożeniu na 17 krajów UE, w tym Polskę, restrykcji w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.

Sabotaż konkursów na stanowiska sędziowskie gorące
Sabotaż konkursów na stanowiska sędziowskie

Jak określimy zachowanie osoby działającej w imieniu jakiegokolwiek podmiotu, która nawołuje do paraliżu jego działania? Przykładowo Prezes spółki rekomenduje podległym kierownikom działów wstrzymywanie konkursów na wolne wakaty pracownicze. Spółka świadczy usługi w zakresie obsługi ludzi, pracownicy się skarżą, że są przeciążeni, czas wykonania usług wydłuża się.

REKLAMA

Piotr Duda w Gdańsku: Inne związki wywiesiły białą flagę

– Zostało złożone kilkadziesiąt pozwów w związku ze zwolnieniami pracowników objętych szczególną ochroną w PKP Cargo czy Poczcie Polskiej. Oni zostali zwolnieni niezgodnie z Kodeksem pracy i ustawą o związkach zawodowych. Przygotowujemy też pismo do Międzynarodowej Organizacji Pracy w związku z dyskryminacją działaczy związkowych. To jest początek naszej drogi do tego, abyśmy ochronili miejsca pracy i związek zawodowy Solidarność w tych firmach, bo ze strony innych organizacji związkowych pomocy nie otrzymamy – mówił dziś przewodniczący Solidarności Piotr Duda w trakcie posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
 Piotr Duda w Gdańsku: Inne związki wywiesiły białą flagę
/ Piotr Duda. fot. M. Żegliński

W poniedziałek 7 października w Sali Akwen w gdańskiej siedzibie Związku odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy oraz jego zastępcy Grzegorza Adamowicza.

Na początku spotkania przewodniczący gdańskiej Solidarności Krzysztof Dośla poprosił o uczczenie minutą ciszy Jacka Rybickiego, byłego wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej i szefa gdańskiej "S", który odszedł do wieczności w ubiegłym miesiącu. 

Później Wojciech Książek podsumował 22. edycję Funduszu Stypendialnego, w ramach którego przyznano już łącznie 802 stypendia. W tym roku pomoc finansową przyznano 35 stypendystom. Jednym z warunków ubiegania się o stypendium było napisanie pracy na temat "Moje spotkanie z NSZZ «Solidarność»".  

Kapituła wyróżniła w tym roku 9 prac, a jedną z nich przygotowała Julia Jażdżewska, która przeprowadziła wywiad z Piotrem Dudą na temat zagrożeń Zielonego Ładu i osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Fragment rozmowy z przewodniczącym Solidarności uczennica odczytała podczas posiedzenia Regionu. 

Następnie Piotr Duda wraz z Krzysztofem Doślą wręczyli wyróżnienia organizacjom zakładowym, które regularnie wspierają Fundusz Stypendialny NSZZ "Solidarność". 

ZOBACZ TAKŻE: Prezentujemy logo na 45-lecie powstania NSZZ "Solidarność"!

Wsparcie powodzian i ochrona miejsc pracy

W dalszej części związkowcy wysłuchali przemówienia przewodniczącego Komisji Krajowej, który apelował o pomoc dla poszkodowanych w powodzi na południu Polski. 

– Bądźmy Solidarnością, wspierajmy wszystkich powodzian, ale także naszych członków Związku, którzy utracili nie tylko swój dobytek, ale także miejsca pracy. Wiele z nich zostało zalanych, a odbudowanie ich będzie bardzo trudne. Także związek zawodowy Solidarność ucierpiał podczas tej powodzi. Mam na myśli nasz ośrodek wczasowy w Jarnołtówku, który znajduje się 16 km od Głuchołaz – zwracał uwagę Piotr Duda. 

ZOBACZ TAKŻE: Powódź na trzy dni odcięła od świata ośrodek Solidarności. "Zdarzały się chwile załamania" 

Przewodniczący Solidarności mówił również o trudnej sytuacji na rynku pracy i masowych zwolnieniach w firmach prywatnych i państwowych. 

– To nie są dobre dni, tygodnie i miesiące dla polskiego pracownika i członków Związku. Codziennie dowiadujemy się o likwidacji kolejnych miejsc pracy, a tak faktycznie całych zakładów lub dokonywaniu zwolnień grupowych w ramach tzw. restrukturyzacji. Dla nas, członków "S", słowo "restrukturyzacja" kojarzy się z jednym – z likwidacją albo dużymi zwolnieniami. Ostało się to nam w głowach po latach 90., kiedy zamykano całe zakłady, jak choćby tutaj, na Pomorzu stocznie, bądź inne podmioty. I tak jest również dzisiaj. PKP Cargo, Poczta Polska, Beco Łódź, Beco Wrocław, fabryka autobusów Volvo we Wrocławiu, likwidacja jednej zmiany w Stellantis w Gliwicach, i jeszcze długo mógłbym tak wymieniać – mówił Piotr Duda, jednocześnie motywując działaczy do zwiększenia wysiłków nad zbiórką podpisów o referendum ws. Zielonego Ładu. 

Piotr Duda podkreślał, że zwolnienia w PKP Cargo to de facto "rozpoczęcie wojny z Solidarnością", gdyż na liście do zwolnień figurują przede wszystkim członkowie jednego Związku. W jego ocenie Zarząd spółki chce w ten sposób usunąć największą dla siebie przeszkodę, czyli związek zawodowy Solidarność. 

Dodał, że dzieje się to przy bierności innych związków zawodowych, które "wywiesiły białą flagę". Zapowiedział, że Solidarność będzie walczyć o miejsca pracy i nie pozwoli "rozłożyć się na łopatki". O procesie zwolnień Piotr Duda poinformował także szefową EKZZ, która przyjechała niedawno do Polski. 

– Zostało złożone kilkadziesiąt pozwów w związku ze zwolnieniami pracowników objętych szczególną ochroną w PKP Cargo czy Poczcie Polskiej. Oni zostali zwolnieni niezgodnie z Kodeksem pracy i ustawą o związkach zawodowych. Przygotowujemy też pismo do Międzynarodowej Organizacji Pracy w związku z dyskryminacją działaczy związkowych. To jest początek naszej drogi do tego, abyśmy ochronili miejsca pracy i związek zawodowy Solidarność w tych firmach, bo ze strony innych organizacji związkowych pomocy nie otrzymamy – dodał. 

Europejska płaca minimalna

W dalszej części swojego przemówienia przewodniczący Duda przypomniał, że do 15 listopada 2024 roku musi zostać wdrożona dyrektywa o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych. 

– Minęło 12 lat, od kiedy przedstawiłem propozycje europejskiej płacy minimalnej. Nie chodzi o to, żeby w każdym państwie UE była taka sama stawka minimalna czy godzinowa. Chodzi o to, żeby one w ogóle istniały i oscylowały na poziomie przynajmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub 60 proc. mediany wynagrodzeń. To nam się udało i w tym roku dyrektywa wchodzi w życie – wskazywał. 

Szef Solidarności mówił również o wyzwaniu, jakie stanowi niskie pokrycie naszego kraju układami zbiorowymi pracy. Zaznaczył przy tym, że Związek obejmuje 23 października przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego.

ZOBACZ TAKŻE: Waloryzacja wynagrodzeń pracowników służb mundurowych. Podzespół ds. służb mundurowych RDS "ZA"

Po wystąpieniu przewodniczącego Dudy związkowcy rozpoczęli drugą część obrad. Omówiono propozycje poprawek do Statutu NSZZ "Solidarność" oraz sytuację w zakładach pracy, gdzie trwają zwolnienia grupowe, szczególnie w PKP Cargo, Cargotabor i Poczcie Polskiej. Związkowcy zajmowali się także sytuacją w oświacie i przebiegiem uroczystości upamiętniających 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Gdańsku i Warszawie. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe