Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność

Na zaproszenie NSZZ Solidarność do Polski przyjechała Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Głównym punktem wizyty szefowej EKZZ były rozmowy bilateralne z Komisją Krajową i przewodniczącym Piotrem Dudą na czele nt. polityki Zielonego Ładu i jego wpływu na europejskie gospodarki i miejsca pracy. Ponadto Esther Lynch odwiedziła dwa ważne miejsca w kontekście pracowniczym.
Piotr Duda i Esther Lynch Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność
Piotr Duda i Esther Lynch / fot. Marcin Żegliński

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wizyta Esther Lynch zaczęła się od złożenia kwiatów wraz z Piotrem Dudą pod pomnikiem Solidarności w Wieliczce na terenie tamtejszej kopalni. Następnie związkowa delegacja udała się na spotkanie z dyrekcją Kopalni Soli „Wieliczka”. Był to wstęp do rozmów bilateralnych pomiędzy Solidarnością a EKZZ w niezwykle symbolicznej otoczce. Kopalnia w Wieliczce była niegdyś miejscem ciężkiej pracy górników. Dziś to miejsce również tętni życiem, ale za sprawą turystów, którzy obecnie mogą zwiedzać teren kopalni. W tym momencie można zadać sobie pytanie, czy tak nie skończą wszystkie kopalnie w Polsce i Europie za sprawą dekarbonizacji i transformacji energetycznej UE w ramach szerokiej polityki Zielonego Ładu. To właśnie polityka klimatyczna Unii Europejskiej i jej wpływ na gospodarki państw członkowskich miała być głównym tematem rozmów działaczy związkowych. Do Wieliczki przyjechał także Josef Středula, przewodniczący Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych, by przedstawić swoją perspektywę w rozmowach.

Zanim do nich doszło, europejscy liderzy związków zawodowych odwiedzili jeszcze jedno miejsce, bardzo ważne w kontekście transformacji UE.

Zakłady MAN Polska w Niepołomicach

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach to jedno z kluczowych centrów produkcyjnych niemieckiego koncernu MAN Truck & Bus w Polsce. Zlokalizowany niedaleko Krakowa, zakład został otwarty w 2007 roku i szybko stał się istotnym punktem na mapie przemysłu motoryzacyjnego w regionie. Właśnie ten zakład postanowili pokazać Ester Lynch Piotr Duda wraz z Josefem Středulą, by unaocznić przewodniczącej EKZZ jak nowoczesne, sprawne, dbające o pracowników zakłady pracy w Polsce funkcjonują w branży automotive, a które są zagrożone przez Zielony Ład.

MAN Polska jest znaczącym pracodawcą w regionie, zatrudniającym tysiące osób, a także oferuje szeroki program szkoleń i rozwoju dla pracowników. Zakład prowadzi realny dialog społeczny ze stroną związkową, co podkreślał na trójstronnym spotkaniu Jacek Kutypa, przewodniczący tamtejszej zakładowej Solidarności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MAN Polska, w  tym dr Richard Slovák, prezes zarządu spółki MAN Trucks Sp. z o.o.

Dyrektor dużo czasu poświęcił na uświadomienie delegacji związkowej, jak dużo wysiłku, czasu, a przede wszystkim pieniędzy wkłada MAN w dostosowanie się do elektryfikacji forsowanej przez Komisję Europejską. Podkreślał, że dla tak dużej i zorganizowanej firmy nie jest problemem stworzenie elektrycznej ciężarówki, ale z pełną świadomością mówił, że ta zmiana dzieje się za szybko. W Europie, a już na pewno w naszym regionie, nie ma odpowiedniej infrastruktury, by auta elektryczne ładować i serwisować.

A trzeba przyznać, że zakład w Niepołomicach ma świetnie zorganizowany proces montażu nowoczesnych ciężarówek. Co 5 minut przez bramy hali montażowej wyjeżdża nowy, gotowy do pracy pojazd. Jednak rosnące koszty produkcji, przede wszystkim koszty energii, a także wymuszana elektryfikacja, każą się zastanawiać czy tak będzie zawsze. W końcu niemiecki właściciel firmy może zdecydować się o jego relokacji poza Polskę, a może nawet Unię Europejską. To są zagrożenia, które dostrzegają zarówno związkowcy jak i pracodawcy w naszym regionie Europy. Dlatego dobrze się stało, że Esther Lynch miała okazję wysłuchać tych opinii osobiście.

Nie był to jednak koniec wizyty w MAN-ie. Nasza delegacja (ekipa Tygodnika Solidarność była na miejscu) miała okazję zobaczyć proces montażu odwiedzając halę z linią montażową. Cały proces produkcji zrobił na gościach ogromne wrażenie, dlatego cieszy, że są jeszcze takie miejsca pracy, gdzie związki zawodowe mają coś do powiedzenia i są słyszane. Esther Lynch przyznała, że sama zaczynała swoją podróż zawodową właśnie od pracy na linii produkcyjnej. Może będzie to miało przełożenie na podejście EKZZ do polityki Zielonego Ładu.

Rozmowy na szczycie o Zielonym Ładzie

Po powrocie do Wieliczki Esther Lynch odbyła poufne spotkanie z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.

Cieszę się, że Esther Lynch przyjeżdża do Polski, spotkamy się w Wieliczce. Przyjeżdża też Josef Středula, szef czeskiego związku zawodowego CMKOS, który ma podobne zdanie, jak my na temat tzw. sprawiedliwej transformacji. Uważa, że istnieje ona tylko w teorii. Będziemy chcieli na ten temat rozmawiać z Esther Lynch. Oczywiście przekażę jej także to, co dzieje się w Polsce, jeśli chodzi o dyskryminowanie działaczy związkowych w naszym kraju. Mam nadzieję, że jej działania po powrocie do Brukseli będą skuteczne i rząd polski dojdzie do wniosku, że trzeba przestrzegać prawo i prowadzić prawdziwy dialog

- mówił przed spotkaniem Piotr Duda.

Ustalenia spotkania są poufne, natomiast wiemy, że przewodnicząca EKZZ otrzymała od Komisji Krajowej NSZZ „S” raport „Drapieżny Zielony (Nie) Ład”. W wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność” przyznała, że na pewno się z nim zapozna. W rozmowie z Konradem Wernickim podkreślała konieczność ochrony przemysłu w Europie.

Wywiad już wkrótce w „Tygodniku Solidarność” i na Tysol.pl


 

POLECANE
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski

Uwaga mieszkańcy Poznania, Wrześni i okolic! Enea Operator zapowiada kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu od poniedziałku 14 lipca do piątku 18 lipca. Sprawdź dokładny harmonogram – w niektórych dzielnicach wyłączenia potrwają nawet kilka godzin. Poniżej pełna lista ulic i miejscowości.

Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną z ostatniej chwili
Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w sobotę Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię przed tworzeniem sojuszu bezpieczeństwa przeciw Korei Północnej. Szef rosyjskiej dyplomacji został w sobotę przyjęty przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una.

Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach z ostatniej chwili
Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach

65 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym 12 kobiet, złożyło w sobotę przysięgę wojskową. To służba, która wzmacnia bezpieczeństwo kraju oraz łączy żołnierzy z lokalną społecznością - podkreślił zastępca dowódcy 9ŁBOT ppłk Marcin Markiewicz.

Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty

Pamięć i prawda to słowa, które w tych dniach nabierają wyjątkowego znaczenia, to fundament wspólnoty, ważny dla procesu pojednania – napisał prezydent elekt Karol Nawrocki w 80. rocznicę Obławy Augustowskiej. Wskazał na pamięć o ofiarach totalitaryzmu i prawdę, która nazywa zło po imieniu.

Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia z ostatniej chwili
Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia

Mieszkańcy trzech miejscowości w Wielkopolsce muszą zachować szczególną ostrożność. Woda z lokalnego wodociągu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – ostrzega sanepid.

Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom Wiadomości
Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki z ostatniej chwili
Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki

Iga Świątek wygrała w finale z Amerykanką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0 i po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym Wimbledonie, najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym świata. To pierwszy od 114 lat przypadek, by w finale tego turnieju jedna z tenisistek nie wygrała ani jednego gema.

Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok z ostatniej chwili
Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok

Amerykańska sieć Walmart wycofuje ze sklepów popularną stalową butelkę termiczną marki Ozark Trail. Jak ostrzega amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia - szczególnie, gdy używany jest do przechowywania napojów gazowanych lub fermentowanych.

Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu

Iga Świątek wygrała z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą pierwszego seta 6:0 w finale wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie.

Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru z ostatniej chwili
Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru

Zarzuty naruszenia nietykalności usłyszał 50-letni mieszkaniec Lublina, który podczas udzielania mu pomocy medycznej zaatakował pielęgniarkę w jednym z lubelskich szpitali. Grozi za to do trzech lat więzienia - poinformowała w sobotę policja.

REKLAMA

Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność

Na zaproszenie NSZZ Solidarność do Polski przyjechała Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Głównym punktem wizyty szefowej EKZZ były rozmowy bilateralne z Komisją Krajową i przewodniczącym Piotrem Dudą na czele nt. polityki Zielonego Ładu i jego wpływu na europejskie gospodarki i miejsca pracy. Ponadto Esther Lynch odwiedziła dwa ważne miejsca w kontekście pracowniczym.
Piotr Duda i Esther Lynch Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność
Piotr Duda i Esther Lynch / fot. Marcin Żegliński

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wizyta Esther Lynch zaczęła się od złożenia kwiatów wraz z Piotrem Dudą pod pomnikiem Solidarności w Wieliczce na terenie tamtejszej kopalni. Następnie związkowa delegacja udała się na spotkanie z dyrekcją Kopalni Soli „Wieliczka”. Był to wstęp do rozmów bilateralnych pomiędzy Solidarnością a EKZZ w niezwykle symbolicznej otoczce. Kopalnia w Wieliczce była niegdyś miejscem ciężkiej pracy górników. Dziś to miejsce również tętni życiem, ale za sprawą turystów, którzy obecnie mogą zwiedzać teren kopalni. W tym momencie można zadać sobie pytanie, czy tak nie skończą wszystkie kopalnie w Polsce i Europie za sprawą dekarbonizacji i transformacji energetycznej UE w ramach szerokiej polityki Zielonego Ładu. To właśnie polityka klimatyczna Unii Europejskiej i jej wpływ na gospodarki państw członkowskich miała być głównym tematem rozmów działaczy związkowych. Do Wieliczki przyjechał także Josef Středula, przewodniczący Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych, by przedstawić swoją perspektywę w rozmowach.

Zanim do nich doszło, europejscy liderzy związków zawodowych odwiedzili jeszcze jedno miejsce, bardzo ważne w kontekście transformacji UE.

Zakłady MAN Polska w Niepołomicach

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach to jedno z kluczowych centrów produkcyjnych niemieckiego koncernu MAN Truck & Bus w Polsce. Zlokalizowany niedaleko Krakowa, zakład został otwarty w 2007 roku i szybko stał się istotnym punktem na mapie przemysłu motoryzacyjnego w regionie. Właśnie ten zakład postanowili pokazać Ester Lynch Piotr Duda wraz z Josefem Středulą, by unaocznić przewodniczącej EKZZ jak nowoczesne, sprawne, dbające o pracowników zakłady pracy w Polsce funkcjonują w branży automotive, a które są zagrożone przez Zielony Ład.

MAN Polska jest znaczącym pracodawcą w regionie, zatrudniającym tysiące osób, a także oferuje szeroki program szkoleń i rozwoju dla pracowników. Zakład prowadzi realny dialog społeczny ze stroną związkową, co podkreślał na trójstronnym spotkaniu Jacek Kutypa, przewodniczący tamtejszej zakładowej Solidarności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MAN Polska, w  tym dr Richard Slovák, prezes zarządu spółki MAN Trucks Sp. z o.o.

Dyrektor dużo czasu poświęcił na uświadomienie delegacji związkowej, jak dużo wysiłku, czasu, a przede wszystkim pieniędzy wkłada MAN w dostosowanie się do elektryfikacji forsowanej przez Komisję Europejską. Podkreślał, że dla tak dużej i zorganizowanej firmy nie jest problemem stworzenie elektrycznej ciężarówki, ale z pełną świadomością mówił, że ta zmiana dzieje się za szybko. W Europie, a już na pewno w naszym regionie, nie ma odpowiedniej infrastruktury, by auta elektryczne ładować i serwisować.

A trzeba przyznać, że zakład w Niepołomicach ma świetnie zorganizowany proces montażu nowoczesnych ciężarówek. Co 5 minut przez bramy hali montażowej wyjeżdża nowy, gotowy do pracy pojazd. Jednak rosnące koszty produkcji, przede wszystkim koszty energii, a także wymuszana elektryfikacja, każą się zastanawiać czy tak będzie zawsze. W końcu niemiecki właściciel firmy może zdecydować się o jego relokacji poza Polskę, a może nawet Unię Europejską. To są zagrożenia, które dostrzegają zarówno związkowcy jak i pracodawcy w naszym regionie Europy. Dlatego dobrze się stało, że Esther Lynch miała okazję wysłuchać tych opinii osobiście.

Nie był to jednak koniec wizyty w MAN-ie. Nasza delegacja (ekipa Tygodnika Solidarność była na miejscu) miała okazję zobaczyć proces montażu odwiedzając halę z linią montażową. Cały proces produkcji zrobił na gościach ogromne wrażenie, dlatego cieszy, że są jeszcze takie miejsca pracy, gdzie związki zawodowe mają coś do powiedzenia i są słyszane. Esther Lynch przyznała, że sama zaczynała swoją podróż zawodową właśnie od pracy na linii produkcyjnej. Może będzie to miało przełożenie na podejście EKZZ do polityki Zielonego Ładu.

Rozmowy na szczycie o Zielonym Ładzie

Po powrocie do Wieliczki Esther Lynch odbyła poufne spotkanie z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.

Cieszę się, że Esther Lynch przyjeżdża do Polski, spotkamy się w Wieliczce. Przyjeżdża też Josef Středula, szef czeskiego związku zawodowego CMKOS, który ma podobne zdanie, jak my na temat tzw. sprawiedliwej transformacji. Uważa, że istnieje ona tylko w teorii. Będziemy chcieli na ten temat rozmawiać z Esther Lynch. Oczywiście przekażę jej także to, co dzieje się w Polsce, jeśli chodzi o dyskryminowanie działaczy związkowych w naszym kraju. Mam nadzieję, że jej działania po powrocie do Brukseli będą skuteczne i rząd polski dojdzie do wniosku, że trzeba przestrzegać prawo i prowadzić prawdziwy dialog

- mówił przed spotkaniem Piotr Duda.

Ustalenia spotkania są poufne, natomiast wiemy, że przewodnicząca EKZZ otrzymała od Komisji Krajowej NSZZ „S” raport „Drapieżny Zielony (Nie) Ład”. W wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność” przyznała, że na pewno się z nim zapozna. W rozmowie z Konradem Wernickim podkreślała konieczność ochrony przemysłu w Europie.

Wywiad już wkrótce w „Tygodniku Solidarność” i na Tysol.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe