Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność

Na zaproszenie NSZZ Solidarność do Polski przyjechała Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Głównym punktem wizyty szefowej EKZZ były rozmowy bilateralne z Komisją Krajową i przewodniczącym Piotrem Dudą na czele nt. polityki Zielonego Ładu i jego wpływu na europejskie gospodarki i miejsca pracy. Ponadto Esther Lynch odwiedziła dwa ważne miejsca w kontekście pracowniczym.
Piotr Duda i Esther Lynch Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność
Piotr Duda i Esther Lynch / fot. Marcin Żegliński

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wizyta Esther Lynch zaczęła się od złożenia kwiatów wraz z Piotrem Dudą pod pomnikiem Solidarności w Wieliczce na terenie tamtejszej kopalni. Następnie związkowa delegacja udała się na spotkanie z dyrekcją Kopalni Soli „Wieliczka”. Był to wstęp do rozmów bilateralnych pomiędzy Solidarnością a EKZZ w niezwykle symbolicznej otoczce. Kopalnia w Wieliczce była niegdyś miejscem ciężkiej pracy górników. Dziś to miejsce również tętni życiem, ale za sprawą turystów, którzy obecnie mogą zwiedzać teren kopalni. W tym momencie można zadać sobie pytanie, czy tak nie skończą wszystkie kopalnie w Polsce i Europie za sprawą dekarbonizacji i transformacji energetycznej UE w ramach szerokiej polityki Zielonego Ładu. To właśnie polityka klimatyczna Unii Europejskiej i jej wpływ na gospodarki państw członkowskich miała być głównym tematem rozmów działaczy związkowych. Do Wieliczki przyjechał także Josef Středula, przewodniczący Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych, by przedstawić swoją perspektywę w rozmowach.

Zanim do nich doszło, europejscy liderzy związków zawodowych odwiedzili jeszcze jedno miejsce, bardzo ważne w kontekście transformacji UE.

Zakłady MAN Polska w Niepołomicach

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach to jedno z kluczowych centrów produkcyjnych niemieckiego koncernu MAN Truck & Bus w Polsce. Zlokalizowany niedaleko Krakowa, zakład został otwarty w 2007 roku i szybko stał się istotnym punktem na mapie przemysłu motoryzacyjnego w regionie. Właśnie ten zakład postanowili pokazać Ester Lynch Piotr Duda wraz z Josefem Středulą, by unaocznić przewodniczącej EKZZ jak nowoczesne, sprawne, dbające o pracowników zakłady pracy w Polsce funkcjonują w branży automotive, a które są zagrożone przez Zielony Ład.

MAN Polska jest znaczącym pracodawcą w regionie, zatrudniającym tysiące osób, a także oferuje szeroki program szkoleń i rozwoju dla pracowników. Zakład prowadzi realny dialog społeczny ze stroną związkową, co podkreślał na trójstronnym spotkaniu Jacek Kutypa, przewodniczący tamtejszej zakładowej Solidarności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MAN Polska, w  tym dr Richard Slovák, prezes zarządu spółki MAN Trucks Sp. z o.o.

Dyrektor dużo czasu poświęcił na uświadomienie delegacji związkowej, jak dużo wysiłku, czasu, a przede wszystkim pieniędzy wkłada MAN w dostosowanie się do elektryfikacji forsowanej przez Komisję Europejską. Podkreślał, że dla tak dużej i zorganizowanej firmy nie jest problemem stworzenie elektrycznej ciężarówki, ale z pełną świadomością mówił, że ta zmiana dzieje się za szybko. W Europie, a już na pewno w naszym regionie, nie ma odpowiedniej infrastruktury, by auta elektryczne ładować i serwisować.

A trzeba przyznać, że zakład w Niepołomicach ma świetnie zorganizowany proces montażu nowoczesnych ciężarówek. Co 5 minut przez bramy hali montażowej wyjeżdża nowy, gotowy do pracy pojazd. Jednak rosnące koszty produkcji, przede wszystkim koszty energii, a także wymuszana elektryfikacja, każą się zastanawiać czy tak będzie zawsze. W końcu niemiecki właściciel firmy może zdecydować się o jego relokacji poza Polskę, a może nawet Unię Europejską. To są zagrożenia, które dostrzegają zarówno związkowcy jak i pracodawcy w naszym regionie Europy. Dlatego dobrze się stało, że Esther Lynch miała okazję wysłuchać tych opinii osobiście.

Nie był to jednak koniec wizyty w MAN-ie. Nasza delegacja (ekipa Tygodnika Solidarność była na miejscu) miała okazję zobaczyć proces montażu odwiedzając halę z linią montażową. Cały proces produkcji zrobił na gościach ogromne wrażenie, dlatego cieszy, że są jeszcze takie miejsca pracy, gdzie związki zawodowe mają coś do powiedzenia i są słyszane. Esther Lynch przyznała, że sama zaczynała swoją podróż zawodową właśnie od pracy na linii produkcyjnej. Może będzie to miało przełożenie na podejście EKZZ do polityki Zielonego Ładu.

Rozmowy na szczycie o Zielonym Ładzie

Po powrocie do Wieliczki Esther Lynch odbyła poufne spotkanie z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.

Cieszę się, że Esther Lynch przyjeżdża do Polski, spotkamy się w Wieliczce. Przyjeżdża też Josef Středula, szef czeskiego związku zawodowego CMKOS, który ma podobne zdanie, jak my na temat tzw. sprawiedliwej transformacji. Uważa, że istnieje ona tylko w teorii. Będziemy chcieli na ten temat rozmawiać z Esther Lynch. Oczywiście przekażę jej także to, co dzieje się w Polsce, jeśli chodzi o dyskryminowanie działaczy związkowych w naszym kraju. Mam nadzieję, że jej działania po powrocie do Brukseli będą skuteczne i rząd polski dojdzie do wniosku, że trzeba przestrzegać prawo i prowadzić prawdziwy dialog

- mówił przed spotkaniem Piotr Duda.

Ustalenia spotkania są poufne, natomiast wiemy, że przewodnicząca EKZZ otrzymała od Komisji Krajowej NSZZ „S” raport „Drapieżny Zielony (Nie) Ład”. W wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność” przyznała, że na pewno się z nim zapozna. W rozmowie z Konradem Wernickim podkreślała konieczność ochrony przemysłu w Europie.

Wywiad już wkrótce w „Tygodniku Solidarność” i na Tysol.pl


 

POLECANE
Dzień dobry panie ministrze. Reporter Telewizji Republika dopadł Arkadiusza Myrchę [VIDEO] z ostatniej chwili
"Dzień dobry panie ministrze". Reporter Telewizji Republika dopadł Arkadiusza Myrchę [VIDEO]

Sprawa podwarszawskiego domu Arkadiusza Myrchy i Kingi Gajewskiej wywołała burzę w mediach i w sieci. Jak do tej pory żadnego z polityków Platformy Obywatelskiej nie spotkały żadne konsekwencje. Za to obydwoje konsekwentnie unikają komentowania sprawy.

Kandydat KO na prezydenta. Grabiec zdradził nowe informacje z ostatniej chwili
Kandydat KO na prezydenta. Grabiec zdradził nowe informacje

Szef KPRM Jan Grabiec powiedział, że Koalicja Obywatelska nie będzie się spieszyć z przedstawieniem kandydata na prezydenta. Jego zdaniem, czas na to może przyjść "może jeszcze w grudniu, może po Nowym Roku". Podkreślił, że premier Donald Tusk nie będzie kandydować.

Żołnierze Korei Północnej na Ukrainie. Biały Dom zabiera głos z ostatniej chwili
Żołnierze Korei Północnej na Ukrainie. Biały Dom zabiera głos

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby skomentował doniesienia, jakoby na Ukrainie Rosjanie sformowali batalion składający się z żołnierzy Korei Północnej. 

Wybory na Litwie. Nadchodzą zmiany w polityce wobec Rosji i Ukrainy? tylko u nas
Wybory na Litwie. Nadchodzą zmiany w polityce wobec Rosji i Ukrainy?

Ordynacja wyborcza u naszego sąsiada należy do tych bardziej skomplikowanych w Unii Europejskiej. Więc nawet po I turze wyborów do Seimasu, czyli Sejmu, nie można jeszcze przesądzać, kto będzie rządził Litwą. Za dwa tygodnie dogrywka, która może zmienić dużo – wszak to starcia w okręgach jednomandatowych. Ale obecnie faworytem jest lewicowa opozycja. Jeśli ostatecznie wygra, można oczekiwać pewnych zmian w polityce Wilna wobec wojny Rosji z Ukrainą. Koalicja postkomunistów, partii współzakładanej przez tajną współpracownik KGB, wreszcie ugrupowania zwolennika poprawy relacji z Moskwą z pewnością nie będzie tak radykalnie antyrosyjska i proukraińska.

Budda zatrzymany i z zarzutami. Mocny komentarz znanego rapera z ostatniej chwili
"Budda" zatrzymany i z zarzutami. Mocny komentarz znanego rapera

Znany raper Kubańczyk dosadnie wypowiedział się ws. zatrzymania youtubera "Buddy". Podkreślił, że "nigdy się na nim nie zawiódł" i zasugerował, że ci którzy go nie wspierają są jak "chorągiewki". 

Rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia strategii migracyjnej z ostatniej chwili
Rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia strategii migracyjnej

W przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl - czytamy we wtorkowym komunikacie KPRM dotyczącym przyjęcia przez rząd strategii migracyjnej.

Grzecznie przeproś i zamilcz!. Spięcie Tarczyńskiego i Budki ws. Centrów Integracji Cudzoziemców z ostatniej chwili
"Grzecznie przeproś i zamilcz!". Spięcie Tarczyńskiego i Budki ws. Centrów Integracji Cudzoziemców

Pomiędzy Dominikiem Tarczyńskim z Prawa i Sprawiedliwości, a Borysem Budką z Platformy Obywatelskiej doszło do gorącej wymiany zdań nt. Centrów Integracji Cudzoziemców. Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że w Polsce powstanie 49 takich centrów.

Niemcy: Sabotaż rosyjskich służb niemal doprowadził do katastrofy lotniczej z ostatniej chwili
Niemcy: Sabotaż rosyjskich służb niemal doprowadził do katastrofy lotniczej

Zdaniem niemieckiego kontrwywiadu Rosja najpewniej stała za incydentem związanym z wyposażoną w zapalnik przesyłką lotniczą – podała we wtorek dpa, relacjonująca przesłuchania niemieckich służb specjalnych w Bundestagu. Tylko dzięki szczęśliwemu przypadkowi przesyłka wywołała pożar w magazynie, a nie na pokładzie samolotu.

Rok po wyborach parlamentarnych Polacy miażdżąco ocenili rząd Tuska [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Rok po wyborach parlamentarnych Polacy miażdżąco ocenili rząd Tuska [SONDAŻ]

Z sondażu IBRIS dla Onetu jasno wynika, że rok po wyborach parlamentarnych większość Polaków krytycznie ocenia rząd Donalda Tuska. Negatywne odczucia pojawiają się także wśród wyborców deklarujących poparcie dla partii tworzących obóz władzy.

Znany youtuber Budda usłyszał zarzuty. Taka kara mu grozi z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" usłyszał zarzuty. Taka kara mu grozi

Zatrzymany w poniedziałek znany youtuber "Budda" usłyszał we wtorek poważne zarzuty, m.in kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy, wyłudzanie podatku VAT czy organizowania nielegalnych gier hazardowych. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska przekazała, ile lat "odsiadki" może grozić za powyższe przewinienia.

REKLAMA

Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność

Na zaproszenie NSZZ Solidarność do Polski przyjechała Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Głównym punktem wizyty szefowej EKZZ były rozmowy bilateralne z Komisją Krajową i przewodniczącym Piotrem Dudą na czele nt. polityki Zielonego Ładu i jego wpływu na europejskie gospodarki i miejsca pracy. Ponadto Esther Lynch odwiedziła dwa ważne miejsca w kontekście pracowniczym.
Piotr Duda i Esther Lynch Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność
Piotr Duda i Esther Lynch / fot. Marcin Żegliński

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wizyta Esther Lynch zaczęła się od złożenia kwiatów wraz z Piotrem Dudą pod pomnikiem Solidarności w Wieliczce na terenie tamtejszej kopalni. Następnie związkowa delegacja udała się na spotkanie z dyrekcją Kopalni Soli „Wieliczka”. Był to wstęp do rozmów bilateralnych pomiędzy Solidarnością a EKZZ w niezwykle symbolicznej otoczce. Kopalnia w Wieliczce była niegdyś miejscem ciężkiej pracy górników. Dziś to miejsce również tętni życiem, ale za sprawą turystów, którzy obecnie mogą zwiedzać teren kopalni. W tym momencie można zadać sobie pytanie, czy tak nie skończą wszystkie kopalnie w Polsce i Europie za sprawą dekarbonizacji i transformacji energetycznej UE w ramach szerokiej polityki Zielonego Ładu. To właśnie polityka klimatyczna Unii Europejskiej i jej wpływ na gospodarki państw członkowskich miała być głównym tematem rozmów działaczy związkowych. Do Wieliczki przyjechał także Josef Středula, przewodniczący Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych, by przedstawić swoją perspektywę w rozmowach.

Zanim do nich doszło, europejscy liderzy związków zawodowych odwiedzili jeszcze jedno miejsce, bardzo ważne w kontekście transformacji UE.

Zakłady MAN Polska w Niepołomicach

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach to jedno z kluczowych centrów produkcyjnych niemieckiego koncernu MAN Truck & Bus w Polsce. Zlokalizowany niedaleko Krakowa, zakład został otwarty w 2007 roku i szybko stał się istotnym punktem na mapie przemysłu motoryzacyjnego w regionie. Właśnie ten zakład postanowili pokazać Ester Lynch Piotr Duda wraz z Josefem Středulą, by unaocznić przewodniczącej EKZZ jak nowoczesne, sprawne, dbające o pracowników zakłady pracy w Polsce funkcjonują w branży automotive, a które są zagrożone przez Zielony Ład.

MAN Polska jest znaczącym pracodawcą w regionie, zatrudniającym tysiące osób, a także oferuje szeroki program szkoleń i rozwoju dla pracowników. Zakład prowadzi realny dialog społeczny ze stroną związkową, co podkreślał na trójstronnym spotkaniu Jacek Kutypa, przewodniczący tamtejszej zakładowej Solidarności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MAN Polska, w  tym dr Richard Slovák, prezes zarządu spółki MAN Trucks Sp. z o.o.

Dyrektor dużo czasu poświęcił na uświadomienie delegacji związkowej, jak dużo wysiłku, czasu, a przede wszystkim pieniędzy wkłada MAN w dostosowanie się do elektryfikacji forsowanej przez Komisję Europejską. Podkreślał, że dla tak dużej i zorganizowanej firmy nie jest problemem stworzenie elektrycznej ciężarówki, ale z pełną świadomością mówił, że ta zmiana dzieje się za szybko. W Europie, a już na pewno w naszym regionie, nie ma odpowiedniej infrastruktury, by auta elektryczne ładować i serwisować.

A trzeba przyznać, że zakład w Niepołomicach ma świetnie zorganizowany proces montażu nowoczesnych ciężarówek. Co 5 minut przez bramy hali montażowej wyjeżdża nowy, gotowy do pracy pojazd. Jednak rosnące koszty produkcji, przede wszystkim koszty energii, a także wymuszana elektryfikacja, każą się zastanawiać czy tak będzie zawsze. W końcu niemiecki właściciel firmy może zdecydować się o jego relokacji poza Polskę, a może nawet Unię Europejską. To są zagrożenia, które dostrzegają zarówno związkowcy jak i pracodawcy w naszym regionie Europy. Dlatego dobrze się stało, że Esther Lynch miała okazję wysłuchać tych opinii osobiście.

Nie był to jednak koniec wizyty w MAN-ie. Nasza delegacja (ekipa Tygodnika Solidarność była na miejscu) miała okazję zobaczyć proces montażu odwiedzając halę z linią montażową. Cały proces produkcji zrobił na gościach ogromne wrażenie, dlatego cieszy, że są jeszcze takie miejsca pracy, gdzie związki zawodowe mają coś do powiedzenia i są słyszane. Esther Lynch przyznała, że sama zaczynała swoją podróż zawodową właśnie od pracy na linii produkcyjnej. Może będzie to miało przełożenie na podejście EKZZ do polityki Zielonego Ładu.

Rozmowy na szczycie o Zielonym Ładzie

Po powrocie do Wieliczki Esther Lynch odbyła poufne spotkanie z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.

Cieszę się, że Esther Lynch przyjeżdża do Polski, spotkamy się w Wieliczce. Przyjeżdża też Josef Středula, szef czeskiego związku zawodowego CMKOS, który ma podobne zdanie, jak my na temat tzw. sprawiedliwej transformacji. Uważa, że istnieje ona tylko w teorii. Będziemy chcieli na ten temat rozmawiać z Esther Lynch. Oczywiście przekażę jej także to, co dzieje się w Polsce, jeśli chodzi o dyskryminowanie działaczy związkowych w naszym kraju. Mam nadzieję, że jej działania po powrocie do Brukseli będą skuteczne i rząd polski dojdzie do wniosku, że trzeba przestrzegać prawo i prowadzić prawdziwy dialog

- mówił przed spotkaniem Piotr Duda.

Ustalenia spotkania są poufne, natomiast wiemy, że przewodnicząca EKZZ otrzymała od Komisji Krajowej NSZZ „S” raport „Drapieżny Zielony (Nie) Ład”. W wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność” przyznała, że na pewno się z nim zapozna. W rozmowie z Konradem Wernickim podkreślała konieczność ochrony przemysłu w Europie.

Wywiad już wkrótce w „Tygodniku Solidarność” i na Tysol.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe