Redaktor naczelny „TS": Państwo przerzuca na pracowników koszty realizacji własnych zadań

- Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować zadań, które na nim spoczywają - mówił dziś rano w telewizji wPolsce24.pl redaktor naczelmny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski.
Michał Ossowski Redaktor naczelny „TS
Michał Ossowski / fot. screen/yt/wPolsce24

Podczas rozmowy poruszono temat zamieszania ze składkami ZUS pracowników Poczty Polskiej.

- Zarząd zawnioskował do ZUS-u o rozłożenie płatności na raty i stąd powstało zamieszanie. Zostały odprowadzone mniejsze składki za pracowników, natomiastone, z informacji, które przekazał zarząd Poczty Polskiej, mają zostać uregulowane. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to sytuacja skandaliczna, w której państwowa spółka, operator, który świadczy usługę powszechną dla ludności, nie ma zabezpieczeń dla pracowników

- powiedział Michał Ossowski.

"Fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników to skandal"

- Poczta Polska musi realizować usługę powszechną, która polega na tym, że dociera do najmniejszych nawet miejscowości, czy najrzadziej zaludnionych rejonów Polski po to, żeby świadczyć usługę pocztową jako operator publiczny, nawet jeśli jej się to nie opłaca. Co innego jest dostarczać paczki, za które ludzie płacą po 10, 15 złotych, a co innego - listy, pocztówki, zwykłe przesyłki, które są znacznie mniej dochodowe. Prywatni operatorzy mogą sobie wybierać, jakie usługi chcą świadczyć, w jakich granicach, w jakiej cenie i do jakich rejonów chcą docierać. Poczta Polska takiego wyboru nie ma. Musi zatrudniać określoną liczbę pracowników, żeby pokryć zapotrzebowanie na usługę powszechną. Dlatego uważam, że fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników, to skandal. Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować tych zadań, które na nim spoczywają

- przekonywał redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

Mówił także o redukcjach zatrudnieni w dużych spółkach.

- W Poczcie Polskiej redukcja ma objąć ponad 9000 pracowników. Zarząd Poczty Polskiej twierdzi, że dotyczy to głównie pracowników administracyjnych, ale tak duża liczba wskazuje na to, że odejdą nie tylko tam zatrudnieni. Dramatyczną sytuację mamy też w spółce PKP Cargo, która straciła płynność finansową i tam też są obecnie przeprowadzane ogromne zwolnienia. PKP Cargo jest jednym z największych przewoźników w Europie, jest spółką skarbu państwa czyli państwowym przedsiębiorstwem. Została zobowiązana do świadczenia powiedzmy usługi powszechnej dla ludności, czyli transportu węgla. Za te przewozy co prawda zapłacono, ale z powodu konieczności realizacji tych transportów, utraciła inne zlecenia, za co nie otrzymała rekompensaty

- tłumaczył Michał Ossowski.

"Solidarność walczy o każdego pracownika"

- Na tym najbardziej cierpią pracownicy. Znowu więc państwo nie wywiązało się ze swoich ze swoich zadań i mamy przez to kolejną skandaliczną sytuację - w PKP Cargo. Tam jednak dramat jest jeszcze większy, zwalniane są m.in. kobiety w ciąży, pracownicy w wieku przedemerytalnym, czy działacze związkowi. To są sytuacje skandaliczne, tym bardziej, że prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka jest specjalistą prawa pracy i trudno założyć, że nie ma świadomości, że działa poza prawem

- mówił redaktor Ossowski.

- W tej dramatycznej sytuacji zwiazkowe organizacje zakładowe prowadzą rozmowy na temat warunków odejść i zwolnień. O pracowników Solidarność walczy także na ulicach podczas demonstracji. Zresztą mamy już sukcesy. Dzięki naciskowi Solidarności wycofano wypowiedzenie wręczone w PKP Cargo kobiecie w ciąży. Główny Inspektor Pracy zapowiedział natomiast kontrolę w Spółce. Wczoraj zaś dowiedzieliśmy się, że Sąd wydał zabezpiecznie w postaci nakazu dalszego zatrudniania pracownika, który został w wieku przedemerytalnym zwolniony z pracy. To jest wynik zmian, które postulowała Solidarność i w zeszłym roku one zostały wprowadzone

- przekonywał.

"Co zrobi rząd?"

Zaznaczył, że idzie fala zwolnień grupowych, które dotykają zarówno państwowych spółek, jak i prywatnych firm. - Pytanie, co rząd zrobi w tym temacie - zastanawiał się. Przpomniał, że jedno utracone w dużej firmie miejsce pracy, to dla okolicy likwidacja co najmniej kilku-kilkunastu miejsc pracy w firmach kooperujących.

- W ten sposób rośnie bezrobocie w danym rejonie i tego procesu nie da się zatrzymać, ani w krótkim czasie odwrócić. Co więcej, jednym z powodów zwolnień są rosnące koszty energii. Mamy więc kolejny przykład tego jak, polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie wpływała coraz bardziej na naszą pracę i to będzie prowadziło do ubóstwa

- powiedział Michał Ossowski.

Zapewnił jednak, że Solidarność będzie walczyła o każdego pracownika.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności! Sąd przywrócił do pracy w PKP Cargo zwolnionego w wieku przedemerytalnym


 

POLECANE
List żelazny dla byłego prezesa RARS. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
List żelazny dla byłego prezesa RARS. Jest decyzja sądu

Sąd nie uwzględnił wniosku o wydanie listu żelaznego dla b. prezesa RARS Michała K. – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim z ostatniej chwili
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Spotkanie trwało niecałą godzinę.

Fatalne wieści z popularnego programu Polsatu. Plotki się potwierdziły z ostatniej chwili
Fatalne wieści z popularnego programu Polsatu. Plotki się potwierdziły

Niepokojące wiadomości napłynęły z obsady popularnego show Polsatu. Chodzi o zdrowie jednego z jurorów "Tańca z gwiazdami".

Unia Europejska stawia na zielony wodór, ale nie potrafi go wyprodukować tylko u nas
Unia Europejska stawia na "zielony wodór", ale nie potrafi go wyprodukować

Wodór ma w założeniach europejskiej strategii klimatycznej zasadniczo zastąpić gaz ziemny. Dzięki wodorowi Europejczycy chcą utrzymać swój przemysł oraz wykorzystać infrastrukturę ciepłowniczą, która w ostatnich dekadach została zaadaptowana do zużycia gazu ziemnego.

W sondażu IBRiS... Tusk liderem zaufania z ostatniej chwili
W sondażu IBRiS... Tusk liderem zaufania

Szef polskiego rządu jest liderem zaufania IBRiS dla Onetu. W badaniu pracowni Donald Tusk uzyskał najlepszy wynik od sześciu lat.

To nie koniec zagrożenia powodziowego. Spodziewana jest cofka z ostatniej chwili
To nie koniec zagrożenia powodziowego. "Spodziewana jest cofka"

Fala powodziowa na Odrze przechodzi przez województwo zachodniopomorskie. W kilku gminach wciąż obowiązuje alarm, ale nawet tam, gdzie sytuacja wydaje się opanowana, może dojść do przekroczenia alarmowego stanu wód ze względu na zapowiadaną cofkę, która nałoży się na falę wezbraniową.

Sędzia Gąciarek nie przeszedł testu niezawisłości Wiadomości
Sędzia Gąciarek nie przeszedł testu niezawisłości

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł o wyłączeniu sędziego Piotra Gąciarka z postępowania dotyczącego księdza Michała Olszewskiego. Powodem tej decyzji jest niezaliczenie testu niezawisłości – informuje niezalezna.pl.

Najnowszy sondaż partyjny. Konfederacja ma powody do zadowolenia polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Konfederacja ma powody do zadowolenia

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę na KO zagłosowałoby 34,1 proc. ankietowanych, PiS uzyskałoby 29,5 proc. głosów, a Trzecia Droga - 11,1 proc. - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Do podium zbliża się Konfederacja z 10,5 proc.

Warszawskie zoo wydało komunikat. Macie czas tylko do środy gorące
Warszawskie zoo wydało komunikat. "Macie czas tylko do środy"

Warszawskie zoo za pomocą mediów społecznościowych chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych. Najczęściej to radosne informacje, choć zdarzają się i te dramatyczne.

Rodzice i nauczyciele wściekli na kurator oświaty. Celowe ogłupianie nowego pokolenia z ostatniej chwili
Rodzice i nauczyciele wściekli na kurator oświaty. "Celowe ogłupianie nowego pokolenia"

Rodzice i nauczyciele przedszkolni są oburzeni. W rozpoczętym roku szkolnym część dzieci uczęszczających do "zerówki" nie będzie się uczyć pisać. Nauczyciele tłumaczą, że "dostali oni zakaz nauczania o literach od Małopolskiej Kurator Oświaty Gabrieli Olszowskiej" – informuje Onet.

REKLAMA

Redaktor naczelny „TS": Państwo przerzuca na pracowników koszty realizacji własnych zadań

- Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować zadań, które na nim spoczywają - mówił dziś rano w telewizji wPolsce24.pl redaktor naczelmny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski.
Michał Ossowski Redaktor naczelny „TS
Michał Ossowski / fot. screen/yt/wPolsce24

Podczas rozmowy poruszono temat zamieszania ze składkami ZUS pracowników Poczty Polskiej.

- Zarząd zawnioskował do ZUS-u o rozłożenie płatności na raty i stąd powstało zamieszanie. Zostały odprowadzone mniejsze składki za pracowników, natomiastone, z informacji, które przekazał zarząd Poczty Polskiej, mają zostać uregulowane. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to sytuacja skandaliczna, w której państwowa spółka, operator, który świadczy usługę powszechną dla ludności, nie ma zabezpieczeń dla pracowników

- powiedział Michał Ossowski.

"Fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników to skandal"

- Poczta Polska musi realizować usługę powszechną, która polega na tym, że dociera do najmniejszych nawet miejscowości, czy najrzadziej zaludnionych rejonów Polski po to, żeby świadczyć usługę pocztową jako operator publiczny, nawet jeśli jej się to nie opłaca. Co innego jest dostarczać paczki, za które ludzie płacą po 10, 15 złotych, a co innego - listy, pocztówki, zwykłe przesyłki, które są znacznie mniej dochodowe. Prywatni operatorzy mogą sobie wybierać, jakie usługi chcą świadczyć, w jakich granicach, w jakiej cenie i do jakich rejonów chcą docierać. Poczta Polska takiego wyboru nie ma. Musi zatrudniać określoną liczbę pracowników, żeby pokryć zapotrzebowanie na usługę powszechną. Dlatego uważam, że fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników, to skandal. Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować tych zadań, które na nim spoczywają

- przekonywał redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

Mówił także o redukcjach zatrudnieni w dużych spółkach.

- W Poczcie Polskiej redukcja ma objąć ponad 9000 pracowników. Zarząd Poczty Polskiej twierdzi, że dotyczy to głównie pracowników administracyjnych, ale tak duża liczba wskazuje na to, że odejdą nie tylko tam zatrudnieni. Dramatyczną sytuację mamy też w spółce PKP Cargo, która straciła płynność finansową i tam też są obecnie przeprowadzane ogromne zwolnienia. PKP Cargo jest jednym z największych przewoźników w Europie, jest spółką skarbu państwa czyli państwowym przedsiębiorstwem. Została zobowiązana do świadczenia powiedzmy usługi powszechnej dla ludności, czyli transportu węgla. Za te przewozy co prawda zapłacono, ale z powodu konieczności realizacji tych transportów, utraciła inne zlecenia, za co nie otrzymała rekompensaty

- tłumaczył Michał Ossowski.

"Solidarność walczy o każdego pracownika"

- Na tym najbardziej cierpią pracownicy. Znowu więc państwo nie wywiązało się ze swoich ze swoich zadań i mamy przez to kolejną skandaliczną sytuację - w PKP Cargo. Tam jednak dramat jest jeszcze większy, zwalniane są m.in. kobiety w ciąży, pracownicy w wieku przedemerytalnym, czy działacze związkowi. To są sytuacje skandaliczne, tym bardziej, że prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka jest specjalistą prawa pracy i trudno założyć, że nie ma świadomości, że działa poza prawem

- mówił redaktor Ossowski.

- W tej dramatycznej sytuacji zwiazkowe organizacje zakładowe prowadzą rozmowy na temat warunków odejść i zwolnień. O pracowników Solidarność walczy także na ulicach podczas demonstracji. Zresztą mamy już sukcesy. Dzięki naciskowi Solidarności wycofano wypowiedzenie wręczone w PKP Cargo kobiecie w ciąży. Główny Inspektor Pracy zapowiedział natomiast kontrolę w Spółce. Wczoraj zaś dowiedzieliśmy się, że Sąd wydał zabezpiecznie w postaci nakazu dalszego zatrudniania pracownika, który został w wieku przedemerytalnym zwolniony z pracy. To jest wynik zmian, które postulowała Solidarność i w zeszłym roku one zostały wprowadzone

- przekonywał.

"Co zrobi rząd?"

Zaznaczył, że idzie fala zwolnień grupowych, które dotykają zarówno państwowych spółek, jak i prywatnych firm. - Pytanie, co rząd zrobi w tym temacie - zastanawiał się. Przpomniał, że jedno utracone w dużej firmie miejsce pracy, to dla okolicy likwidacja co najmniej kilku-kilkunastu miejsc pracy w firmach kooperujących.

- W ten sposób rośnie bezrobocie w danym rejonie i tego procesu nie da się zatrzymać, ani w krótkim czasie odwrócić. Co więcej, jednym z powodów zwolnień są rosnące koszty energii. Mamy więc kolejny przykład tego jak, polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie wpływała coraz bardziej na naszą pracę i to będzie prowadziło do ubóstwa

- powiedział Michał Ossowski.

Zapewnił jednak, że Solidarność będzie walczyła o każdego pracownika.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności! Sąd przywrócił do pracy w PKP Cargo zwolnionego w wieku przedemerytalnym



 

Polecane
Emerytury
Stażowe