Redaktor naczelny „TS": Państwo przerzuca na pracowników koszty realizacji własnych zadań

- Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować zadań, które na nim spoczywają - mówił dziś rano w telewizji wPolsce24.pl redaktor naczelmny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski.
Michał Ossowski Redaktor naczelny „TS
Michał Ossowski / fot. screen/yt/wPolsce24

Podczas rozmowy poruszono temat zamieszania ze składkami ZUS pracowników Poczty Polskiej.

- Zarząd zawnioskował do ZUS-u o rozłożenie płatności na raty i stąd powstało zamieszanie. Zostały odprowadzone mniejsze składki za pracowników, natomiastone, z informacji, które przekazał zarząd Poczty Polskiej, mają zostać uregulowane. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to sytuacja skandaliczna, w której państwowa spółka, operator, który świadczy usługę powszechną dla ludności, nie ma zabezpieczeń dla pracowników

- powiedział Michał Ossowski.

"Fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników to skandal"

- Poczta Polska musi realizować usługę powszechną, która polega na tym, że dociera do najmniejszych nawet miejscowości, czy najrzadziej zaludnionych rejonów Polski po to, żeby świadczyć usługę pocztową jako operator publiczny, nawet jeśli jej się to nie opłaca. Co innego jest dostarczać paczki, za które ludzie płacą po 10, 15 złotych, a co innego - listy, pocztówki, zwykłe przesyłki, które są znacznie mniej dochodowe. Prywatni operatorzy mogą sobie wybierać, jakie usługi chcą świadczyć, w jakich granicach, w jakiej cenie i do jakich rejonów chcą docierać. Poczta Polska takiego wyboru nie ma. Musi zatrudniać określoną liczbę pracowników, żeby pokryć zapotrzebowanie na usługę powszechną. Dlatego uważam, że fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników, to skandal. Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować tych zadań, które na nim spoczywają

- przekonywał redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

Mówił także o redukcjach zatrudnieni w dużych spółkach.

- W Poczcie Polskiej redukcja ma objąć ponad 9000 pracowników. Zarząd Poczty Polskiej twierdzi, że dotyczy to głównie pracowników administracyjnych, ale tak duża liczba wskazuje na to, że odejdą nie tylko tam zatrudnieni. Dramatyczną sytuację mamy też w spółce PKP Cargo, która straciła płynność finansową i tam też są obecnie przeprowadzane ogromne zwolnienia. PKP Cargo jest jednym z największych przewoźników w Europie, jest spółką skarbu państwa czyli państwowym przedsiębiorstwem. Została zobowiązana do świadczenia powiedzmy usługi powszechnej dla ludności, czyli transportu węgla. Za te przewozy co prawda zapłacono, ale z powodu konieczności realizacji tych transportów, utraciła inne zlecenia, za co nie otrzymała rekompensaty

- tłumaczył Michał Ossowski.

"Solidarność walczy o każdego pracownika"

- Na tym najbardziej cierpią pracownicy. Znowu więc państwo nie wywiązało się ze swoich ze swoich zadań i mamy przez to kolejną skandaliczną sytuację - w PKP Cargo. Tam jednak dramat jest jeszcze większy, zwalniane są m.in. kobiety w ciąży, pracownicy w wieku przedemerytalnym, czy działacze związkowi. To są sytuacje skandaliczne, tym bardziej, że prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka jest specjalistą prawa pracy i trudno założyć, że nie ma świadomości, że działa poza prawem

- mówił redaktor Ossowski.

- W tej dramatycznej sytuacji zwiazkowe organizacje zakładowe prowadzą rozmowy na temat warunków odejść i zwolnień. O pracowników Solidarność walczy także na ulicach podczas demonstracji. Zresztą mamy już sukcesy. Dzięki naciskowi Solidarności wycofano wypowiedzenie wręczone w PKP Cargo kobiecie w ciąży. Główny Inspektor Pracy zapowiedział natomiast kontrolę w Spółce. Wczoraj zaś dowiedzieliśmy się, że Sąd wydał zabezpiecznie w postaci nakazu dalszego zatrudniania pracownika, który został w wieku przedemerytalnym zwolniony z pracy. To jest wynik zmian, które postulowała Solidarność i w zeszłym roku one zostały wprowadzone

- przekonywał.

"Co zrobi rząd?"

Zaznaczył, że idzie fala zwolnień grupowych, które dotykają zarówno państwowych spółek, jak i prywatnych firm. - Pytanie, co rząd zrobi w tym temacie - zastanawiał się. Przpomniał, że jedno utracone w dużej firmie miejsce pracy, to dla okolicy likwidacja co najmniej kilku-kilkunastu miejsc pracy w firmach kooperujących.

- W ten sposób rośnie bezrobocie w danym rejonie i tego procesu nie da się zatrzymać, ani w krótkim czasie odwrócić. Co więcej, jednym z powodów zwolnień są rosnące koszty energii. Mamy więc kolejny przykład tego jak, polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie wpływała coraz bardziej na naszą pracę i to będzie prowadziło do ubóstwa

- powiedział Michał Ossowski.

Zapewnił jednak, że Solidarność będzie walczyła o każdego pracownika.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności! Sąd przywrócił do pracy w PKP Cargo zwolnionego w wieku przedemerytalnym


 

POLECANE
Dzień dobry panie ministrze. Reporter Telewizji Republika dopadł Arkadiusza Myrchę [VIDEO] z ostatniej chwili
"Dzień dobry panie ministrze". Reporter Telewizji Republika dopadł Arkadiusza Myrchę [VIDEO]

Sprawa podwarszawskiego domu Arkadiusza Myrchy i Kingi Gajewskiej wywołała burzę w mediach i w sieci. Jak do tej pory żadnego z polityków Platformy Obywatelskiej nie spotkały żadne konsekwencje. Za to obydwoje konsekwentnie unikają komentowania sprawy.

Kandydat KO na prezydenta. Grabiec zdradził nowe informacje z ostatniej chwili
Kandydat KO na prezydenta. Grabiec zdradził nowe informacje

Szef KPRM Jan Grabiec powiedział, że Koalicja Obywatelska nie będzie się spieszyć z przedstawieniem kandydata na prezydenta. Jego zdaniem, czas na to może przyjść "może jeszcze w grudniu, może po Nowym Roku". Podkreślił, że premier Donald Tusk nie będzie kandydować.

Żołnierze Korei Północnej na Ukrainie. Biały Dom zabiera głos z ostatniej chwili
Żołnierze Korei Północnej na Ukrainie. Biały Dom zabiera głos

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby skomentował doniesienia, jakoby na Ukrainie Rosjanie sformowali batalion składający się z żołnierzy Korei Północnej. 

Wybory na Litwie. Nadchodzą zmiany w polityce wobec Rosji i Ukrainy? tylko u nas
Wybory na Litwie. Nadchodzą zmiany w polityce wobec Rosji i Ukrainy?

Ordynacja wyborcza u naszego sąsiada należy do tych bardziej skomplikowanych w Unii Europejskiej. Więc nawet po I turze wyborów do Seimasu, czyli Sejmu, nie można jeszcze przesądzać, kto będzie rządził Litwą. Za dwa tygodnie dogrywka, która może zmienić dużo – wszak to starcia w okręgach jednomandatowych. Ale obecnie faworytem jest lewicowa opozycja. Jeśli ostatecznie wygra, można oczekiwać pewnych zmian w polityce Wilna wobec wojny Rosji z Ukrainą. Koalicja postkomunistów, partii współzakładanej przez tajną współpracownik KGB, wreszcie ugrupowania zwolennika poprawy relacji z Moskwą z pewnością nie będzie tak radykalnie antyrosyjska i proukraińska.

Budda zatrzymany i z zarzutami. Mocny komentarz znanego rapera z ostatniej chwili
"Budda" zatrzymany i z zarzutami. Mocny komentarz znanego rapera

Znany raper Kubańczyk dosadnie wypowiedział się ws. zatrzymania youtubera "Buddy". Podkreślił, że "nigdy się na nim nie zawiódł" i zasugerował, że ci którzy go nie wspierają są jak "chorągiewki". 

Rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia strategii migracyjnej z ostatniej chwili
Rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia strategii migracyjnej

W przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl - czytamy we wtorkowym komunikacie KPRM dotyczącym przyjęcia przez rząd strategii migracyjnej.

Grzecznie przeproś i zamilcz!. Spięcie Tarczyńskiego i Budki ws. Centrów Integracji Cudzoziemców z ostatniej chwili
"Grzecznie przeproś i zamilcz!". Spięcie Tarczyńskiego i Budki ws. Centrów Integracji Cudzoziemców

Pomiędzy Dominikiem Tarczyńskim z Prawa i Sprawiedliwości, a Borysem Budką z Platformy Obywatelskiej doszło do gorącej wymiany zdań nt. Centrów Integracji Cudzoziemców. Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że w Polsce powstanie 49 takich centrów.

Niemcy: Sabotaż rosyjskich służb niemal doprowadził do katastrofy lotniczej z ostatniej chwili
Niemcy: Sabotaż rosyjskich służb niemal doprowadził do katastrofy lotniczej

Zdaniem niemieckiego kontrwywiadu Rosja najpewniej stała za incydentem związanym z wyposażoną w zapalnik przesyłką lotniczą – podała we wtorek dpa, relacjonująca przesłuchania niemieckich służb specjalnych w Bundestagu. Tylko dzięki szczęśliwemu przypadkowi przesyłka wywołała pożar w magazynie, a nie na pokładzie samolotu.

Rok po wyborach parlamentarnych Polacy miażdżąco ocenili rząd Tuska [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Rok po wyborach parlamentarnych Polacy miażdżąco ocenili rząd Tuska [SONDAŻ]

Z sondażu IBRIS dla Onetu jasno wynika, że rok po wyborach parlamentarnych większość Polaków krytycznie ocenia rząd Donalda Tuska. Negatywne odczucia pojawiają się także wśród wyborców deklarujących poparcie dla partii tworzących obóz władzy.

Znany youtuber Budda usłyszał zarzuty. Taka kara mu grozi z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" usłyszał zarzuty. Taka kara mu grozi

Zatrzymany w poniedziałek znany youtuber "Budda" usłyszał we wtorek poważne zarzuty, m.in kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy, wyłudzanie podatku VAT czy organizowania nielegalnych gier hazardowych. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska przekazała, ile lat "odsiadki" może grozić za powyższe przewinienia.

REKLAMA

Redaktor naczelny „TS": Państwo przerzuca na pracowników koszty realizacji własnych zadań

- Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować zadań, które na nim spoczywają - mówił dziś rano w telewizji wPolsce24.pl redaktor naczelmny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski.
Michał Ossowski Redaktor naczelny „TS
Michał Ossowski / fot. screen/yt/wPolsce24

Podczas rozmowy poruszono temat zamieszania ze składkami ZUS pracowników Poczty Polskiej.

- Zarząd zawnioskował do ZUS-u o rozłożenie płatności na raty i stąd powstało zamieszanie. Zostały odprowadzone mniejsze składki za pracowników, natomiastone, z informacji, które przekazał zarząd Poczty Polskiej, mają zostać uregulowane. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to sytuacja skandaliczna, w której państwowa spółka, operator, który świadczy usługę powszechną dla ludności, nie ma zabezpieczeń dla pracowników

- powiedział Michał Ossowski.

"Fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników to skandal"

- Poczta Polska musi realizować usługę powszechną, która polega na tym, że dociera do najmniejszych nawet miejscowości, czy najrzadziej zaludnionych rejonów Polski po to, żeby świadczyć usługę pocztową jako operator publiczny, nawet jeśli jej się to nie opłaca. Co innego jest dostarczać paczki, za które ludzie płacą po 10, 15 złotych, a co innego - listy, pocztówki, zwykłe przesyłki, które są znacznie mniej dochodowe. Prywatni operatorzy mogą sobie wybierać, jakie usługi chcą świadczyć, w jakich granicach, w jakiej cenie i do jakich rejonów chcą docierać. Poczta Polska takiego wyboru nie ma. Musi zatrudniać określoną liczbę pracowników, żeby pokryć zapotrzebowanie na usługę powszechną. Dlatego uważam, że fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników, to skandal. Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować tych zadań, które na nim spoczywają

- przekonywał redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

Mówił także o redukcjach zatrudnieni w dużych spółkach.

- W Poczcie Polskiej redukcja ma objąć ponad 9000 pracowników. Zarząd Poczty Polskiej twierdzi, że dotyczy to głównie pracowników administracyjnych, ale tak duża liczba wskazuje na to, że odejdą nie tylko tam zatrudnieni. Dramatyczną sytuację mamy też w spółce PKP Cargo, która straciła płynność finansową i tam też są obecnie przeprowadzane ogromne zwolnienia. PKP Cargo jest jednym z największych przewoźników w Europie, jest spółką skarbu państwa czyli państwowym przedsiębiorstwem. Została zobowiązana do świadczenia powiedzmy usługi powszechnej dla ludności, czyli transportu węgla. Za te przewozy co prawda zapłacono, ale z powodu konieczności realizacji tych transportów, utraciła inne zlecenia, za co nie otrzymała rekompensaty

- tłumaczył Michał Ossowski.

"Solidarność walczy o każdego pracownika"

- Na tym najbardziej cierpią pracownicy. Znowu więc państwo nie wywiązało się ze swoich ze swoich zadań i mamy przez to kolejną skandaliczną sytuację - w PKP Cargo. Tam jednak dramat jest jeszcze większy, zwalniane są m.in. kobiety w ciąży, pracownicy w wieku przedemerytalnym, czy działacze związkowi. To są sytuacje skandaliczne, tym bardziej, że prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka jest specjalistą prawa pracy i trudno założyć, że nie ma świadomości, że działa poza prawem

- mówił redaktor Ossowski.

- W tej dramatycznej sytuacji zwiazkowe organizacje zakładowe prowadzą rozmowy na temat warunków odejść i zwolnień. O pracowników Solidarność walczy także na ulicach podczas demonstracji. Zresztą mamy już sukcesy. Dzięki naciskowi Solidarności wycofano wypowiedzenie wręczone w PKP Cargo kobiecie w ciąży. Główny Inspektor Pracy zapowiedział natomiast kontrolę w Spółce. Wczoraj zaś dowiedzieliśmy się, że Sąd wydał zabezpiecznie w postaci nakazu dalszego zatrudniania pracownika, który został w wieku przedemerytalnym zwolniony z pracy. To jest wynik zmian, które postulowała Solidarność i w zeszłym roku one zostały wprowadzone

- przekonywał.

"Co zrobi rząd?"

Zaznaczył, że idzie fala zwolnień grupowych, które dotykają zarówno państwowych spółek, jak i prywatnych firm. - Pytanie, co rząd zrobi w tym temacie - zastanawiał się. Przpomniał, że jedno utracone w dużej firmie miejsce pracy, to dla okolicy likwidacja co najmniej kilku-kilkunastu miejsc pracy w firmach kooperujących.

- W ten sposób rośnie bezrobocie w danym rejonie i tego procesu nie da się zatrzymać, ani w krótkim czasie odwrócić. Co więcej, jednym z powodów zwolnień są rosnące koszty energii. Mamy więc kolejny przykład tego jak, polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie wpływała coraz bardziej na naszą pracę i to będzie prowadziło do ubóstwa

- powiedział Michał Ossowski.

Zapewnił jednak, że Solidarność będzie walczyła o każdego pracownika.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności! Sąd przywrócił do pracy w PKP Cargo zwolnionego w wieku przedemerytalnym



 

Polecane
Emerytury
Stażowe