Prymas Polak: Zespół ds. Finansowania Kościoła jest gotów do rozmów z rządem
Przewodniczącym Zespołu ds. Finansowania Kościoła przy Kościelnej Komisji Konkordatowej jest Prymas Polski abp Wojciech Polak, a w jego skład wchodzi czterech innych biskupów oraz doświadczeni eksperci w zakresie prawa wyznaniowego, relacji państwo-Kościół oraz kościelnych finansów. Zadaniem Zespołu jest prowadzenie rozmów z odpowiednim zespołem rządowym w celu wypracowania, w oparciu o artykuły 22 i 27 Konkordatu, wymaganych umów i uzgodnień - związanych z Funduszem Kościelnym i ewentualnym zastąpieniem go innymi formami finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.
Czytaj dalej: Franciszek do Komitetu na rzecz Prześladowanych Chrześcijan: Potrzeba Ewangelii pokoju
Powołanie Zespołu ds. Finansowania Kościoła
Zespół ds. Finansowania Kościoła przy Kościelnej Komisji Konkordatowej – jak wyjaśnia Prymas - został powołany w trybie przewidzianym przez Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, w nawiązaniu do art. 22 ust. 2 Konkordatu. Artykuł ten stanowi, że „Przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne Układające się Strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami. Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce”.
Natomiast art. 27 Konkordatu mówi, że nie uzgodnione w umowie ze Stolicą Apostolską „sprawy wymagające nowych lub dodatkowych rozwiązań będą regulowane na drodze nowych umów między układającymi się Stronami, albo uzgodnień między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencją Episkopatu Polski, upoważnioną do tego przez Stolicę Apostolską”.
Czytaj więcej: Jak Karol Wojtyła stał się filozofem? [video]
Likwidacja Funduszu Kościelnego?
Rozmowy na temat ewentualnej likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go dobrowolną asygnatą podatkową na rzecz wybranego Kościoła ze strony obywateli, toczyły się w latach 2012 – 2013 na forum zespołów ds. finansów Kościelnej Komisji Konkordatowej i Rządowej Komisji Konkordatowej. Obie strony bliskie były wypracowania porozumienia, ale ostatecznie nie zostało ono podpisane.
Sprawa ta obecnie powraca po grudniowej zapowiedzi Donalda Tuska o ewentualnej likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go innymi rozwiązaniami. Tusk stwierdził wówczas, że kwestia Funduszu Kościelnego dotyczy "przyjaznego, ale definitywnego rozdziału Kościoła od państwa" oraz "klarownej, akceptowalnej przez ludzi, uczciwej regulacji dotyczącej finansów, a przede wszystkim pieniędzy publicznych, z których korzystały i korzystają Kościoły w Polsce". W tym celu powołał w marcu br. specjalny międzyresortowy zespół, kierowany przez wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.
mp