Maryjna procesja przeszła ulicami Paryża
Trwająca kilka godzin procesja wyruszyła spod kościoła św. Wawrzyńca. Zatrzymała się przy bazylice Matki Bożej Zwycięskiej, po czym dotarła na plac przed katedrą. Tam zostały odprawione Nieszpory, a po ich zakończeniu uczestnicy procesji wyruszyli do kościoła św. Germana z Auxerre koło Luwru, gdzie rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej wikariusz generalny archidiecezji paryskiej, prałat Dominique Catta.
Śluby
Na zakończenie liturgii odnowiono śluby króla Ludwika XIII. Ten francuski monarcha z pierwszej połowy XVII wieku przez wiele lat nie mógł się doczekać narodzin następcy tronu. W latach 1632-1638 kilkakrotnie składał przysięgę, że poświęci swój kraj Matce Bożej, jeśli wyprosi mu Ona u Boga tę łaskę. Ciążę królowej Anny Austriaczki na początku 1638 roku, po 23 latach małżeństwa, Ludwik XIII zinterpretował jako Bożą odpowiedź na swe modlitwy. Dotrzymał słowa i 10 lutego tego roku podpisał i ogłosił uroczysty edykt poświęcający Maryi Francję. Syn, Ludwik XIV przeszedł na świat 5 września 1638 roku.
Czytaj więcej: Papież: Bóg stworzył nas do radości Nieba
Procesja
Król postanowił także, iż 15 sierpnia w Paryżu odbywać się będą procesje, a w każdym kościele, którego patronką nie jest Matka Boża, winna powstać kaplica Jej poświęcona. Obiecał również ufundowanie nowego ołtarza głównego w katedrze Notre-Dame w Paryżu, lecz nie zdążył już tego wykonać, gdyż zmarł w 1643 roku. Ołtarz powstał ponad 60 lat później decyzją jego syna Ludwika XIV.
Czytaj więcej: [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: W niebo wzięcie
Akt poświęcenia
Sam akt poświęcenia Francji Matce Bożej potwierdził w 1650 roku Ludwik XIV, a ponowił go Ludwik XV w 1738 roku. W czasie rewolucji francuskiej Zgromadzenie Narodowe w 1792 roku odwołało ten akt, ale przywrócił go w 1814 roku król Ludwik XVIII. Nie na długo jednak, gdyż został on ostatecznie odwołany w 1831 roku przez Ludwika Filipa I.
W latach 80. XX wieku arcybiskup Paryża kard. Jean-Marie Lustiger przywrócił odmawianie aktu poświęcenia Francji w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
pb