Wakacje w Polsce dla dzieci polonijnych z dziewięciu krajów
Wakacje dla młodzieży
Do Kazimierza Dolnego przybyli młodzi Polacy z dziewięciu krajów: Anglii, Szkocji, Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Węgier, Białorusi i Litwy. Jak podkreślił Wojciech Wciseł, spotkanie dwudziestu pięciu młodych Polaków w Rajchertówce nie jest dodatkową porcją zajęć szkolnych, ale aktywnym wypoczynkiem wakacyjnym. - Dzieci mają wakacje. Nie chcemy im proponować kolejnych wykładów czy lekcji, ale żeby odpoczęły i owocnie spędziły ten czas - zaznaczył. Uczelnia przygotowała dla młodych rodaków szereg atrakcji: warsztaty filmowe, dziennikarskie, fotograficzne i plastyczne, zajęcia sportowe, występy artystyczne, zwiedzanie KUL i Lublina. Każde z dzieci może znaleźć coś dla siebie.
Uczestnicy spotkania w Kazimierzu Dolnym w większości są dziećmi Polaków urodzonymi za granicą, choć niektóre pochodzą z mieszanych rodzin. Dla wielu z nich jest to pierwszy tego typu obóz i forma spędzenia wolnego czasu i wakacji w Polsce. Dla wszystkich to wydarzenie jest szczególną okazją do lepszego poznania kraju, skąd wywodzą się ich rodzice i przodkowie. - Choć znajomość języka polskiego jest na różnym poziomie, dzieci z chęcią poznają polską historię i kulturę – mówił w rozmowie z Family News Service organizator obozu, zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL Wojciech Wciseł.
Wspólna nauka
Wizyta młodych Polaków z różnych krajów w Kazimierzu Dolnym jest dla nich okazją do uczenia się od siebie nawzajem. Zapraszają się także do państw, w których mieszkają. To spotkanie jest wartościowe nie tylko dla uczestników, ale także dla ich opiekunów. Jak zaznaczył Wojciech Wciseł, dorośli uczą się od dzieci radości z chwili obecnej, ze wspólnego przebywania, i docenienia tego, co nie wszędzie na świecie jest oczywiste, np. brak wojny i czyste, zadbane ulice.
„Lato z KUL”
W dotychczasowych trzech edycjach inicjatywy „Lato z KUL” wzięło udział siedemdziesięcioro pięcioro dzieci z kilkunastu krajów. Od lat uczelnia podejmuje różnorodne działania na rzecz Polonii. Powołano do życia Centrum Polonijne, które prowadzi m.in. Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Ukończyło je już ponad dwa tysiące przedstawicieli Polonii. Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursów w języku polskim i angielskim, a także certyfikaty udziału w Studium KUL w języku polskim i języku kraju zamieszkania.
Family News Service