Powstaje pierwszy na świecie kościół bł. Marianny Biernackiej

W Grodnie na Białorusi powstaje pierwsza świątynia w świecie dedykowana polskiej błogosławionej Mariannie Biernackiej, która podczas drugiej wojny światowej przelała swoją krew niedaleko miasta nad Niemnem. Została rozstrzelana przez Niemców w lipcu 1943 roku, oddając swe życie za synową spodziewającą się dziecka.
Marianna Biernacka w latach 30-stych Powstaje pierwszy na świecie kościół bł. Marianny Biernackiej
Marianna Biernacka w latach 30-stych / wikimedia commons/public_domain/Unknown author - Picture taken in the 30's year

Parafia

Parafia powstała pod koniec 2019 roku. W lipcu 2022 roku rozpoczęła się budowa świątyni, która stanie się miejscem szczególnej modlitwy za wszystkie rodziny. W chwili obecnej jest montowany dach świątyni. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, którą wierni parafii chcieliby ukończyć pomyślnie jeszcze w tym roku, by zachować ściany przed zniszczeniem.

Wierni tej wspólnoty parafialnej są przekonani, że nowa świątynia, która jeszcze bardziej upiększy miasto, stanie się miejscem szczególnego kultu bł. Marianny na terenie diecezji grodzieńskiej oraz w całym kraju, a o wielkości heroicznego czynu ich patronki dowie się jeszcze więcej ludzi.

Budowa

Należy zauważyć, że wraz z budową kościoła, aktywnie rozwija się też działalność duszpasterska. Członkowie wspólnoty biorą aktywny udział w różnych spotkaniach o charakterze diecezjalnym, a także w akcjach duszpasterskich na terenie swojej parafii. W liturgiczne wspomnienie swojej patronki, które przypada 12 czerwca, w parafii jest sprawowana uroczysta Msza św. odpustowa, po której ma miejsce festyn parafialny. W tym roku uroczystość parafialna miała wyjątkowy charakter, gdyż była obchodzona w 25. rocznicę beatyfikacji bł. Marianny Biernackiej. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie 108. męczenników drugiej wojny światowej.

W rocznicę męczeńskiej śmierci na Forty w Naumowiczach, gdzie podczas wojny byli rozstrzelani mieszkańcy Grodna, Lipska nad Biebrzą i okolicy, w tym także Marianna Biernacka, pielgrzymują liczni parafianie oraz mieszkańcy miasta, by uczcić pamięć męczenników swojej ziemi. W lesie, który stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń, biorą udział we Mszy św. Modlą się w intencji pokoju na całym świecie.

Duszpasterstwo

Poprzez wielokierunkowe działania duszpasterskie, wakacje z Bogiem dla dzieci, młodzieży i ministrantów, dzięki modlitwie, a także formacji duchowej, wierni budują świątynie swoich serc oraz świątynię materialną w postaci kościoła parafialnego. Pragną, by obydwie świątynie były piękne!

Z wielką niecierpliwością parafianie oczekują na ten moment, kiedy będą mogli wejść do Świątyni Pana, aby wspólnie uwielbiać Boga za tak cudowne dary, łaski i wielu wspaniałomyślnych serc, które ich wspierają i im kibicują.

24 czerwca br. w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela parafia rozpoczęła montaż dachu, co wymaga nie tylko wysokich umiejętności, specjalnych technologii, ale także zastosowania wysokiej jakości i drogich materiałów. W związku z tym parafię czekają duże wydatki. Budowa będzie możliwa dzięki wsparciu z zewnątrz. Za zgodą biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza parafianie są zdani na poszukiwanie ludzi dobrej woli, którzy mogliby się włączyć w budowę ich kościoła.

Mając tak unikalną patronkę, wierni parafii w Grodnie chcą wzywać jej wstawiennictwa, aby relacje w w każdej rodzinie stawały się lepsze, piękniejsze, bardziej przyjazne i czułe. Pragną wzywać jej pomocy w tworzeniu zdrowych i trwałych relacji międzypokoleniowych, a także między narodami, z którymi graniczy Białoruś.

Pomoc

Ofiary pieniężne na budowę świątyni można przekazać za pośrednictwem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Proboszcz parafii ks. kan. Jerzy Martinowicz zapewnia, że podczas każdej Mszy św., która jest sprawowana w czasowej kaplicy, nieustannie pamiętają w modlitwie o wszystkich modlących się za nich i wspierających ich materialnie.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

Santander Bank Polska S.A. Warszawa

wpłaty w PLN i SWIFT CODE:

WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

w tytule przelewu podać:  darowizna na budowę kościoła w Grodnie.

Ofiary przekazywać można również poprzez platformę: https://zrzutka.pl/eesuzb

Patronka

Przypomnijmy, że bł. Marianna Biernacka nazywana patronką teściowych i nienarodzonych, bowiem ofiarowała swoje życie za ciężarną synową, którą Niemcy skazali na śmierć. Bł. Marianna zginęła z rąk okupantów wraz z synem i kilkudziesięcioma innymi osobami w 1943 roku w Naumowiczach koło Grodna, przed śmiercią poprosiła jedynie o dostarczenie jej różańca. Synowa Marianny, Anna Biernacka, która przeżyła wojnę, dożyła sędziwego wieku i zmarła w 2014 roku. Akt miłości bliźniego względem synowej i nienarodzonego wnuka przyczynił się do beatyfikacji Marianny Biernackiej, która nastąpiła w 1999 roku. Papież Jan Paweł II włączył ją do grona beatyfikowanych wraz w ponad setką innych męczenników okresu II wojny światowej.

Ks. Jerzy Martinowicz – Białoruś; Aleksandra Jakubiak 


 

POLECANE
RCB wydało pilne komunikaty. Alert dla 12 województw z ostatniej chwili
RCB wydało pilne komunikaty. Alert dla 12 województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alert dla 12 województw. Ostrzeżenie obowiązuje od 27 do 28 lipca 2025 r. i dotyczy silnych burz, intensywnych opadów deszczu oraz zagrożenia powodziowego. RCB apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych

W piątkowy wieczór doszło do niebezpiecznego incydentu na przystanku tramwajowym przy ul. Bronowickiej w Krakowie. Z okna przejeżdżającego tramwaju ktoś rozpylił gaz pieprzowy w stronę grupy osób czekających na peronie. Jak informują poszkodowani, sytuacja miała miejsce około godziny 19:30.

Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa

Prawie 250 tys. zł kosztować będzie dokumentacja projektowa nowego domu kultury, który powstanie w Rzeszowie na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Stojałowskiego. Dokumentacja gotowa ma być w ciągu 10 miesięcy.

REKLAMA

Powstaje pierwszy na świecie kościół bł. Marianny Biernackiej

W Grodnie na Białorusi powstaje pierwsza świątynia w świecie dedykowana polskiej błogosławionej Mariannie Biernackiej, która podczas drugiej wojny światowej przelała swoją krew niedaleko miasta nad Niemnem. Została rozstrzelana przez Niemców w lipcu 1943 roku, oddając swe życie za synową spodziewającą się dziecka.
Marianna Biernacka w latach 30-stych Powstaje pierwszy na świecie kościół bł. Marianny Biernackiej
Marianna Biernacka w latach 30-stych / wikimedia commons/public_domain/Unknown author - Picture taken in the 30's year

Parafia

Parafia powstała pod koniec 2019 roku. W lipcu 2022 roku rozpoczęła się budowa świątyni, która stanie się miejscem szczególnej modlitwy za wszystkie rodziny. W chwili obecnej jest montowany dach świątyni. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, którą wierni parafii chcieliby ukończyć pomyślnie jeszcze w tym roku, by zachować ściany przed zniszczeniem.

Wierni tej wspólnoty parafialnej są przekonani, że nowa świątynia, która jeszcze bardziej upiększy miasto, stanie się miejscem szczególnego kultu bł. Marianny na terenie diecezji grodzieńskiej oraz w całym kraju, a o wielkości heroicznego czynu ich patronki dowie się jeszcze więcej ludzi.

Budowa

Należy zauważyć, że wraz z budową kościoła, aktywnie rozwija się też działalność duszpasterska. Członkowie wspólnoty biorą aktywny udział w różnych spotkaniach o charakterze diecezjalnym, a także w akcjach duszpasterskich na terenie swojej parafii. W liturgiczne wspomnienie swojej patronki, które przypada 12 czerwca, w parafii jest sprawowana uroczysta Msza św. odpustowa, po której ma miejsce festyn parafialny. W tym roku uroczystość parafialna miała wyjątkowy charakter, gdyż była obchodzona w 25. rocznicę beatyfikacji bł. Marianny Biernackiej. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie 108. męczenników drugiej wojny światowej.

W rocznicę męczeńskiej śmierci na Forty w Naumowiczach, gdzie podczas wojny byli rozstrzelani mieszkańcy Grodna, Lipska nad Biebrzą i okolicy, w tym także Marianna Biernacka, pielgrzymują liczni parafianie oraz mieszkańcy miasta, by uczcić pamięć męczenników swojej ziemi. W lesie, który stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń, biorą udział we Mszy św. Modlą się w intencji pokoju na całym świecie.

Duszpasterstwo

Poprzez wielokierunkowe działania duszpasterskie, wakacje z Bogiem dla dzieci, młodzieży i ministrantów, dzięki modlitwie, a także formacji duchowej, wierni budują świątynie swoich serc oraz świątynię materialną w postaci kościoła parafialnego. Pragną, by obydwie świątynie były piękne!

Z wielką niecierpliwością parafianie oczekują na ten moment, kiedy będą mogli wejść do Świątyni Pana, aby wspólnie uwielbiać Boga za tak cudowne dary, łaski i wielu wspaniałomyślnych serc, które ich wspierają i im kibicują.

24 czerwca br. w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela parafia rozpoczęła montaż dachu, co wymaga nie tylko wysokich umiejętności, specjalnych technologii, ale także zastosowania wysokiej jakości i drogich materiałów. W związku z tym parafię czekają duże wydatki. Budowa będzie możliwa dzięki wsparciu z zewnątrz. Za zgodą biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza parafianie są zdani na poszukiwanie ludzi dobrej woli, którzy mogliby się włączyć w budowę ich kościoła.

Mając tak unikalną patronkę, wierni parafii w Grodnie chcą wzywać jej wstawiennictwa, aby relacje w w każdej rodzinie stawały się lepsze, piękniejsze, bardziej przyjazne i czułe. Pragną wzywać jej pomocy w tworzeniu zdrowych i trwałych relacji międzypokoleniowych, a także między narodami, z którymi graniczy Białoruś.

Pomoc

Ofiary pieniężne na budowę świątyni można przekazać za pośrednictwem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Proboszcz parafii ks. kan. Jerzy Martinowicz zapewnia, że podczas każdej Mszy św., która jest sprawowana w czasowej kaplicy, nieustannie pamiętają w modlitwie o wszystkich modlących się za nich i wspierających ich materialnie.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

Santander Bank Polska S.A. Warszawa

wpłaty w PLN i SWIFT CODE:

WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

w tytule przelewu podać:  darowizna na budowę kościoła w Grodnie.

Ofiary przekazywać można również poprzez platformę: https://zrzutka.pl/eesuzb

Patronka

Przypomnijmy, że bł. Marianna Biernacka nazywana patronką teściowych i nienarodzonych, bowiem ofiarowała swoje życie za ciężarną synową, którą Niemcy skazali na śmierć. Bł. Marianna zginęła z rąk okupantów wraz z synem i kilkudziesięcioma innymi osobami w 1943 roku w Naumowiczach koło Grodna, przed śmiercią poprosiła jedynie o dostarczenie jej różańca. Synowa Marianny, Anna Biernacka, która przeżyła wojnę, dożyła sędziwego wieku i zmarła w 2014 roku. Akt miłości bliźniego względem synowej i nienarodzonego wnuka przyczynił się do beatyfikacji Marianny Biernackiej, która nastąpiła w 1999 roku. Papież Jan Paweł II włączył ją do grona beatyfikowanych wraz w ponad setką innych męczenników okresu II wojny światowej.

Ks. Jerzy Martinowicz – Białoruś; Aleksandra Jakubiak 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe