Bp Janocha: Ernest Bryll był człowiekiem głęboko wierzącym

- Zawsze był człowiekiem głęboko wierzącym, a wiara była u niego mocno powiązania z tożsamością narodową, patriotyzmem – powiedział KAI bp Michał Janocha, wspominając zmarłego wczoraj Ernesta Brylla - poetę, pisarza, autora tekstów piosenek, dziennikarza, tłumacza, krytyka filmowego i dyplomatę. Twórca zmarł 17 marca w wieku 89 lat.
Ernest Bryll Bp Janocha: Ernest Bryll był człowiekiem głęboko wierzącym
Ernest Bryll / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Mariusz Kubik - Own work

Bp Michał Janocha wspominał pierwsze spotkanie z Ernestem Bryllem, które miało miejsce w seminarium, kiedy w latach 80. występował on na seminaryjnej scenie ze swoimi wierszami. - To było dla mnie odkrycie, znałem wcześniej musical "Kolęda nocka" i oczywiście wiele jego piosenek śpiewanych przez wybitnych piosenkarzy, nawet nieświadomy, że to teksty jego autorstwa. Natomiast ten wieczór poetycki coś we mnie otworzył – przyznał duchowny.

Poeta

Warszawski biskup pomocniczy podkreślił, że wówczas największe wrażenie zrobił na nim tomik "Miodopój. Wybór wierszy irlandzkich VI-XII w." w tłumaczeniu Ernesta Brylla. - Tylko poeta może tak trafnie tłumaczyć poezję. Są one tak świeże i poruszające. Lubię czasem czytać je studentom, pytając ich co myślą o tej poezji. Często mówią, że pewnie jest to utwór współczesny, podczas gdy autorem był średniowieczny mnich z Irlandii. To pokazuje pewną komunikację pokoleń i uniwersalizm tego przekładu – ocenił.

Bp Janocha miał także możliwość bezpośredniej rozmowy z poetą, co miało miejsce podczas wieczoru poetyckiego u dominikanów na warszawskim Służewie. - Nie pamiętam dokładnie treści tej rozmowy, ale ponieważ znałem twórczość Bryla, uświadomiłem sobie, że rozmawiam z głębokim humanistą, postacią wielowymiarową, a jednocześnie człowiekiem bardzo głębokiej wiary, dla którego Bóg jest istotnym spoiwem życia. Zawsze był człowiekiem głęboko wierzącym, a wiara była u niego mocno powiązania z tożsamością narodową, patriotyzmem – wspominał duchowny.

Wiersze religijne

Podkreślił także, że obecnie w testamencie Ernesta Brylla ceni lirykę religijną. - Choć religia jest wątkiem wyjątkowo dyskretnym w jego twórczości, a jednak obecnym. To podszewka, której czasem nie widać, ale jest bardzo mocna. Myślę, że Ernest Bryll to postać do odkrycia. Sam znam go w bardzo malutkiej części, choć piosenkarze spopularyzowali jego twórczość. Wiele z piosenek przetrwała próbę czasu np. "Psalm stojących w kolejce" to się po prostu śpiewało! Czasami gdzieś w radiu jeszcze powraca – dodał.

Warszawski biskup pomocniczy podkreślił, że warto zapoznać się z musicalami Ernesta Brylla, które są ogólnodostępne na YouTubie, jak "Kolęda nocka", czy "Na szkle malowane", zachęcał także do przeczytania dwóch tomów poezji z okresu, gdy poeta nie był jeszcze szeroko znany – "Szara godzina" oraz "Ma się ku wieczorowi". - To głębokie poezje z pewną świeżością, pełne wiary, ale i nostalgii – ocenił.

Na koniec bp Janocha przypomniał ostatnią strofę "Miodopoju", z którą, jak podkreślał poeta, wyjątkowo się utożsamiał:

"Wierzę – przez prośby twoje może Bóg obdarzy

Koniec mojego życia prawdziwym poznaniem

I rozświetli mą ścieżkę swą radosną twarzą

Kiedy umarłe ciało będzie zapomniane..."

Życie i twórczość

Ernest Bryll zmarł 17 marca 2024 roku w wieku 89 lat. Był poetą, prozaikiem, tłumaczem, krytykiem filmowy i dyplomatą. Informację o jego śmierci przekazało wczoraj Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

Poeta urodził się w chłopskiej rodzinie w Warszawie, 1 marca 1935 roku. Dzieciństwo i wczesny etap młodości spędził w Komorowie Starym oraz w Gdyni. Następnie studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Pierwszy tomik jego twórczości poetyckiej nosi tytuł "Wigilia wariata". Został opublikowany w 1958 roku. W sumie poeta wydał blisko 40 tomów wierszy, m.in.: "Autoportret z bykiem", "Adwent""Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie". W 1963 r. Opublikował książkę "Studium", stanowiącą jego pierwszą próbę pisania prozą. Był także autorem dramów, które gościły na deskach teatrów, m.in.: "Rzecz listopadowa", "Wieczernik", "Kurdesz". Stworzył także cenione oratorium "Kolęda-Nocka" oraz teksty do widowisk "Po górach, po chmurach" i "Na szkle malowane". Dziś znany jest także z tekstów kultowych piosenek, które zaczął tworzyć w latach 60. do muzyki takich twórców jak: Katarzyna Gärtner, Włodzimierz Korcz czy Czesław Niemen, jego utwory śpiewali m.in.: Halina Frąckowiak, Marek Grechuta, Stan Borys, Krystyna Prońko i Maryla Rodowicz.

W latach 60. został członkiem PZPR, postanowił jednak opuścić partię zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego.

W latach 1991-1995 był ambasadorem Polski w Irlandii, pełnił także funkcje m.in. dziennikarza, szefa zespołów filmowych, kierownika literackiego teatrów, autora musicali oraz tłumacza z literatury czeskiej i irlandzkiej.

W swojej karierze literackiej otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień państwowych, a wśród nich: Krzyż Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006 r.), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010 r.) oraz Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2023 r.).

W 2016 r. Otrzymał także nagrodę „TOTUS specjalny” (określaną niekiedy katolickim Noblem) za „dorobek życia, całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”. 

ar


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Bp Janocha: Ernest Bryll był człowiekiem głęboko wierzącym

- Zawsze był człowiekiem głęboko wierzącym, a wiara była u niego mocno powiązania z tożsamością narodową, patriotyzmem – powiedział KAI bp Michał Janocha, wspominając zmarłego wczoraj Ernesta Brylla - poetę, pisarza, autora tekstów piosenek, dziennikarza, tłumacza, krytyka filmowego i dyplomatę. Twórca zmarł 17 marca w wieku 89 lat.
Ernest Bryll Bp Janocha: Ernest Bryll był człowiekiem głęboko wierzącym
Ernest Bryll / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Mariusz Kubik - Own work

Bp Michał Janocha wspominał pierwsze spotkanie z Ernestem Bryllem, które miało miejsce w seminarium, kiedy w latach 80. występował on na seminaryjnej scenie ze swoimi wierszami. - To było dla mnie odkrycie, znałem wcześniej musical "Kolęda nocka" i oczywiście wiele jego piosenek śpiewanych przez wybitnych piosenkarzy, nawet nieświadomy, że to teksty jego autorstwa. Natomiast ten wieczór poetycki coś we mnie otworzył – przyznał duchowny.

Poeta

Warszawski biskup pomocniczy podkreślił, że wówczas największe wrażenie zrobił na nim tomik "Miodopój. Wybór wierszy irlandzkich VI-XII w." w tłumaczeniu Ernesta Brylla. - Tylko poeta może tak trafnie tłumaczyć poezję. Są one tak świeże i poruszające. Lubię czasem czytać je studentom, pytając ich co myślą o tej poezji. Często mówią, że pewnie jest to utwór współczesny, podczas gdy autorem był średniowieczny mnich z Irlandii. To pokazuje pewną komunikację pokoleń i uniwersalizm tego przekładu – ocenił.

Bp Janocha miał także możliwość bezpośredniej rozmowy z poetą, co miało miejsce podczas wieczoru poetyckiego u dominikanów na warszawskim Służewie. - Nie pamiętam dokładnie treści tej rozmowy, ale ponieważ znałem twórczość Bryla, uświadomiłem sobie, że rozmawiam z głębokim humanistą, postacią wielowymiarową, a jednocześnie człowiekiem bardzo głębokiej wiary, dla którego Bóg jest istotnym spoiwem życia. Zawsze był człowiekiem głęboko wierzącym, a wiara była u niego mocno powiązania z tożsamością narodową, patriotyzmem – wspominał duchowny.

Wiersze religijne

Podkreślił także, że obecnie w testamencie Ernesta Brylla ceni lirykę religijną. - Choć religia jest wątkiem wyjątkowo dyskretnym w jego twórczości, a jednak obecnym. To podszewka, której czasem nie widać, ale jest bardzo mocna. Myślę, że Ernest Bryll to postać do odkrycia. Sam znam go w bardzo malutkiej części, choć piosenkarze spopularyzowali jego twórczość. Wiele z piosenek przetrwała próbę czasu np. "Psalm stojących w kolejce" to się po prostu śpiewało! Czasami gdzieś w radiu jeszcze powraca – dodał.

Warszawski biskup pomocniczy podkreślił, że warto zapoznać się z musicalami Ernesta Brylla, które są ogólnodostępne na YouTubie, jak "Kolęda nocka", czy "Na szkle malowane", zachęcał także do przeczytania dwóch tomów poezji z okresu, gdy poeta nie był jeszcze szeroko znany – "Szara godzina" oraz "Ma się ku wieczorowi". - To głębokie poezje z pewną świeżością, pełne wiary, ale i nostalgii – ocenił.

Na koniec bp Janocha przypomniał ostatnią strofę "Miodopoju", z którą, jak podkreślał poeta, wyjątkowo się utożsamiał:

"Wierzę – przez prośby twoje może Bóg obdarzy

Koniec mojego życia prawdziwym poznaniem

I rozświetli mą ścieżkę swą radosną twarzą

Kiedy umarłe ciało będzie zapomniane..."

Życie i twórczość

Ernest Bryll zmarł 17 marca 2024 roku w wieku 89 lat. Był poetą, prozaikiem, tłumaczem, krytykiem filmowy i dyplomatą. Informację o jego śmierci przekazało wczoraj Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

Poeta urodził się w chłopskiej rodzinie w Warszawie, 1 marca 1935 roku. Dzieciństwo i wczesny etap młodości spędził w Komorowie Starym oraz w Gdyni. Następnie studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Pierwszy tomik jego twórczości poetyckiej nosi tytuł "Wigilia wariata". Został opublikowany w 1958 roku. W sumie poeta wydał blisko 40 tomów wierszy, m.in.: "Autoportret z bykiem", "Adwent""Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie". W 1963 r. Opublikował książkę "Studium", stanowiącą jego pierwszą próbę pisania prozą. Był także autorem dramów, które gościły na deskach teatrów, m.in.: "Rzecz listopadowa", "Wieczernik", "Kurdesz". Stworzył także cenione oratorium "Kolęda-Nocka" oraz teksty do widowisk "Po górach, po chmurach" i "Na szkle malowane". Dziś znany jest także z tekstów kultowych piosenek, które zaczął tworzyć w latach 60. do muzyki takich twórców jak: Katarzyna Gärtner, Włodzimierz Korcz czy Czesław Niemen, jego utwory śpiewali m.in.: Halina Frąckowiak, Marek Grechuta, Stan Borys, Krystyna Prońko i Maryla Rodowicz.

W latach 60. został członkiem PZPR, postanowił jednak opuścić partię zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego.

W latach 1991-1995 był ambasadorem Polski w Irlandii, pełnił także funkcje m.in. dziennikarza, szefa zespołów filmowych, kierownika literackiego teatrów, autora musicali oraz tłumacza z literatury czeskiej i irlandzkiej.

W swojej karierze literackiej otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień państwowych, a wśród nich: Krzyż Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006 r.), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010 r.) oraz Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2023 r.).

W 2016 r. Otrzymał także nagrodę „TOTUS specjalny” (określaną niekiedy katolickim Noblem) za „dorobek życia, całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”. 

ar



 

Polecane
Emerytury
Stażowe