Prezydent Argentyny zakazał używania w urzędach języka „neutralnego płciowo”
Rzeczowniki w języku hiszpańskim mają rodzaj, który zwykle określony jest końcówką -o dla rodzaju męskiego oraz -a dla rodzaju żeńskiego. Zmienić to próbowali „zwolennicy języka włączającego” i wymyślili „końcówki neutralne pod względem płci”, zastępując ostatnie litery rzeczowników m.in. poprzez -e, -@ lub też -x.
Hiszpańskojęzyczny portal ACI Prensa wyjaśnia, że założeniem „inkluzywnej” mowy jest przede wszystkim zastępowanie pojęć wskazujących na płeć.
Czytaj także: Komisja Europejska podjęła decyzję ws. płatności z KPO dla Polski
Prezydent mówi „dość”
Skończyć z tym postanowił nowy prezydent Argentyny Javier Milei, który nakazał rządowi wprowadzenie zakazu używania języka włączającego. – Język, który obejmuje wszystkie aspekty życia, to ten, którego używamy. To język kastylijski, to hiszpański – powiedział.
Czytaj także: To w zasadzie koniec kariery. Drakońska kara dla francuskiego gwiazdora
Kontekst: Działania argentyńskich władz
Walkę z lewicowym pomysłem „języka włączającego” rozpoczęło 23 lutego argentyńskie Ministerstwo Obrony, wydając uchwałę, w której stwierdziło, że używanie tzw. języka inkluzywnego nie odpowiada przepisom ustanowionym przez Królewską Akademię Hiszpańską (RAE) oraz Argentyńską Akademię Literatury.
Konieczne jest przyjęcie środków mających na celu wyeliminowanie nieprawidłowych form językowych w Ministerstwie Obrony Narodowej i Siłach Zbrojnych
– napisano w dokumencie.