Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w ostatnim czasie w ciężkim stanie trafił do szpitala.
Poważny stan ks. Isakowicza-Zaleskiego
Kochani, przed chwilą telefonicznie rozmawiałem z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Jest w stanie dość poważnym w szpitalu od początku świąt. Wydawało się, że wygrał z rakiem, ale jednak choroba się rozwija…
- pisał w grudniu ubiegłego roku Bogusław Paź na Facebooku. Dodał, że ksiądz w rozmowie z nim mówił „zmienionym głosem i z pewnym trudem, ale zachowując pogodę ducha”.
Jest wyraźnie osłabiony. Pozdrawia wszystkich Was. Proszę, pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach
- dodał.
Pod koniec lutego 2023 roku ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski ujawnił, że walczy z nowotworem prostaty. Pisał, że o chorobie dowiedział się przypadkowo i zaapelował, aby regularnie się badać.
- Dziękuję Panu Bogu, że się dowiedziałem, że mam przyjaciół i osoby, które mnie wspierają. Dzięki temu liczę, że z tego wyjdę, ale uciekanie od badań, czy zaniedbywanie to nie tylko wyrządzanie sobie krzywdy, ale też myślę, jest to pewna odpowiedzialność, która wynika z piątego przykazania
- mówił.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Podwyżki dla pracowników Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – sylwetka
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – polski duchowny katolicki, prezes Fundacji im. Brata Alberta, publicysta oraz działacz społeczny, urodzony 7 września 1956 roku w Krakowie. Jego życie związane było głównie z posługą kapłańską, w której realizował się jako duszpasterz osób niepełnosprawnych, działacz społeczny, duszpasterz Ormian-katolików. Członek opozycji antykomunistycznej w PRL, pisarz, poeta i publicysta.
W 2008 wystąpił z apelem o potępienie przez władze polskie ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Przez wiele lat zabiegał i nawoływał o należyte upamiętnienie ofiar tej zbrodni.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski stał się także znany ze swojego konsekwentnego sprzeciwu wobec nadużyć w Kościele katolickim. Jako świadek i krytyk relacjonował przypadki pedofilii w polskim duchowieństwie. Jego odwaga w występowaniu przeciwko niesprawiedliwościom w Kościele sprawiła, że stał się ważnym głosem w debacie publicznej na temat etyki i moralności.