Brak kworum na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów: „Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować”

– Spotykamy się w składzie, który wzbudził pewne kontrowersje. Absolutnie wychodzę z założenia, że wymiana pięciu członków KRP ze strony PG jest dopuszczalna – powiedział minister sprawiedliwości i PG Adam Bodnar. Podczas piątkowego posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów zabrakło części składu, w związku z czym nie było kworum.
Adam Bodnar Brak kworum na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów: „Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować”
Adam Bodnar / fot. PAP/Leszek Szymański

W piątek w Prokuraturze Krajowej odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

KRP składa się z 22 członków - Prokuratora Krajowego, przedstawicieli PK, przedstawiciela IPN, przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego.

Na początku posiedzenia Prokurator Generalny odniósł się do sporu wokół zmian w Krajowej Radzie Prokuratorów. Jest on związany z odwołaniem przez PG pięciorga dotychczasowych członków KRP - Czesława Kłaka, Grzegorza Ocieczka, Michała Ostrowskiego, Beatę Sobieraj-Skonieczną i Adama Zbieranka - którzy w liście do ministra sprawiedliwości stwierdzili, że nie uznają tego odwołania.

W ocenie pięciorga dotychczasowych członków KRP z ustawy wynika jednoznacznie, że członkowie KRP powołani przez PG nie są jego "przedstawicielami". "Co istotne, z przywołanej ustawy nie wynika, aby organ powołujący dysponował również kompetencją do odwołania członka Rady" – wskazywało pięcioro odwołanych przez Bodnara prokuratorów.

15 grudnia br. Bodnar informował, że powołał nowych członków: Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha. Zdaniem Bodnara Prawo o prokuraturze nie zawiera przepisów, które gwarantowałyby szczególną pozycję członków KRP powołanych przez Prokuratora Generalnego.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: "Likwidacji TVP" w praktyce nie ma. Uchwała Sienkiewicza jest nieważna

Bodnar: Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować kworum

– Spotykamy się w składzie, który - zdaję sobie z tego sprawę - wzbudził pewne kontrowersje – powiedział na początku piątkowych obrad Bodnar. Dodał, że "prowadzi na ten temat korespondencję".

– Natomiast uważam, że zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze mam prawo odwołać i także powołać pięciu nowych członków KRP – zaznaczył. Podkreślił, że "nie podejmuje takich decyzji pochopnie". – Takie decyzje są zawsze w moim życiu zawodowym dość dokładnie przemyślane – ocenił.

Minister powiedział, że "nawet, gdybyśmy porównali różne regulacje prawne dotyczące różnych organów o takim charakterze - powiedziałbym - hybrydowym, które zawierają w sobie przedstawicieli różnych organów, a także są organami kadencyjnymi, to absolutnie wychodzę z założenia, że ta wymiana pięciu członków KRP ze strony PG jest dopuszczalna".

Bodnar przekazał, że w porządku obrad piątkowego posiedzenia znalazły się kwestie związane z budżetem, sytuacją kadrową i Prokuraturą Europejską, do której o przystąpienie wnioskuje Polska, a także punkt dotyczący "rozpoznania wniosków o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora".

Jak rozumiem, chyba nie mamy kworum, w związku z czym nie będziemy mogli podjąć formalnie takich uchwał – zauważył Bodnar.

Prokurator Krajowy Dariusz Barski zaproponował, by w związku z tym przełożyć ten punkt na kolejne posiedzenie, gdy "będzie kworum, szersze gremium i wówczas omówimy wnioski". Zadeklarował, że na następne posiedzenie "postara się zagwarantować kworum".

– Wydaje mi się, że nie ma sprzeciwu, by zgodnie z wnioskiem Prokuratora Krajowego przesunąć termin rozpoznania wniosków (...) W tym czasie uzupełnimy takie kwestie jak przekazanie sylwetek i przygotowanie się do oceny tych kandydatur. Myślę też, że uda nam się skutecznie zaprosić te osoby na posiedzenie KRP, abyśmy mogli z nimi porozmawiać na temat ich służby – powiedział Bodnar.

Podkreślił, że "rozmowa była potrzebna". Zaproponował też, by kolejne posiedzenie odbyło się 19 stycznia o godz. 12.

Prok. Barski podsumował zaś, że piątkowe posiedzenie było "bardzo owocnym spotkaniem".

CZYTAJ TAKŻE: Koniec narady w BBN. Wiadomo, co wleciało w polską przestrzeń powietrzną

Wrzosek: To bojkot, rażące niewywiązanie się z obowiązków, czy oba?

Do nieobecności części składu KRP odniosła się na platformie X (dawniej Twitter) prokurator Ewa Wrzosek. "Obecność członków Krajowej Rady Prokuratorów na posiedzeniu Rady jest obowiązkowa. Dziś ponad połowa prokuratorów ze starego składu była nieobecna, co skutkowało brakiem quorum, niemożnością przyjęcia uchwał i głosowań" – napisała.

To bojkot, rażące niewywiązanie się z obowiązków, czy oba?

– pytała Wrzosek.

W czwartek Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej podjęło uchwałę w sprawie działań Prokuratora Generalnego dotyczących Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, w której wyraziło "sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Prokuratora Generalnego odnoszących się do zmiany składu Krajowej Rady Prokuratorów - w trakcie trwającej kadencji".


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Brak kworum na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów: „Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować”

– Spotykamy się w składzie, który wzbudził pewne kontrowersje. Absolutnie wychodzę z założenia, że wymiana pięciu członków KRP ze strony PG jest dopuszczalna – powiedział minister sprawiedliwości i PG Adam Bodnar. Podczas piątkowego posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów zabrakło części składu, w związku z czym nie było kworum.
Adam Bodnar Brak kworum na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów: „Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować”
Adam Bodnar / fot. PAP/Leszek Szymański

W piątek w Prokuraturze Krajowej odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

KRP składa się z 22 członków - Prokuratora Krajowego, przedstawicieli PK, przedstawiciela IPN, przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego.

Na początku posiedzenia Prokurator Generalny odniósł się do sporu wokół zmian w Krajowej Radzie Prokuratorów. Jest on związany z odwołaniem przez PG pięciorga dotychczasowych członków KRP - Czesława Kłaka, Grzegorza Ocieczka, Michała Ostrowskiego, Beatę Sobieraj-Skonieczną i Adama Zbieranka - którzy w liście do ministra sprawiedliwości stwierdzili, że nie uznają tego odwołania.

W ocenie pięciorga dotychczasowych członków KRP z ustawy wynika jednoznacznie, że członkowie KRP powołani przez PG nie są jego "przedstawicielami". "Co istotne, z przywołanej ustawy nie wynika, aby organ powołujący dysponował również kompetencją do odwołania członka Rady" – wskazywało pięcioro odwołanych przez Bodnara prokuratorów.

15 grudnia br. Bodnar informował, że powołał nowych członków: Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha. Zdaniem Bodnara Prawo o prokuraturze nie zawiera przepisów, które gwarantowałyby szczególną pozycję członków KRP powołanych przez Prokuratora Generalnego.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: "Likwidacji TVP" w praktyce nie ma. Uchwała Sienkiewicza jest nieważna

Bodnar: Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować kworum

– Spotykamy się w składzie, który - zdaję sobie z tego sprawę - wzbudził pewne kontrowersje – powiedział na początku piątkowych obrad Bodnar. Dodał, że "prowadzi na ten temat korespondencję".

– Natomiast uważam, że zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze mam prawo odwołać i także powołać pięciu nowych członków KRP – zaznaczył. Podkreślił, że "nie podejmuje takich decyzji pochopnie". – Takie decyzje są zawsze w moim życiu zawodowym dość dokładnie przemyślane – ocenił.

Minister powiedział, że "nawet, gdybyśmy porównali różne regulacje prawne dotyczące różnych organów o takim charakterze - powiedziałbym - hybrydowym, które zawierają w sobie przedstawicieli różnych organów, a także są organami kadencyjnymi, to absolutnie wychodzę z założenia, że ta wymiana pięciu członków KRP ze strony PG jest dopuszczalna".

Bodnar przekazał, że w porządku obrad piątkowego posiedzenia znalazły się kwestie związane z budżetem, sytuacją kadrową i Prokuraturą Europejską, do której o przystąpienie wnioskuje Polska, a także punkt dotyczący "rozpoznania wniosków o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora".

Jak rozumiem, chyba nie mamy kworum, w związku z czym nie będziemy mogli podjąć formalnie takich uchwał – zauważył Bodnar.

Prokurator Krajowy Dariusz Barski zaproponował, by w związku z tym przełożyć ten punkt na kolejne posiedzenie, gdy "będzie kworum, szersze gremium i wówczas omówimy wnioski". Zadeklarował, że na następne posiedzenie "postara się zagwarantować kworum".

– Wydaje mi się, że nie ma sprzeciwu, by zgodnie z wnioskiem Prokuratora Krajowego przesunąć termin rozpoznania wniosków (...) W tym czasie uzupełnimy takie kwestie jak przekazanie sylwetek i przygotowanie się do oceny tych kandydatur. Myślę też, że uda nam się skutecznie zaprosić te osoby na posiedzenie KRP, abyśmy mogli z nimi porozmawiać na temat ich służby – powiedział Bodnar.

Podkreślił, że "rozmowa była potrzebna". Zaproponował też, by kolejne posiedzenie odbyło się 19 stycznia o godz. 12.

Prok. Barski podsumował zaś, że piątkowe posiedzenie było "bardzo owocnym spotkaniem".

CZYTAJ TAKŻE: Koniec narady w BBN. Wiadomo, co wleciało w polską przestrzeń powietrzną

Wrzosek: To bojkot, rażące niewywiązanie się z obowiązków, czy oba?

Do nieobecności części składu KRP odniosła się na platformie X (dawniej Twitter) prokurator Ewa Wrzosek. "Obecność członków Krajowej Rady Prokuratorów na posiedzeniu Rady jest obowiązkowa. Dziś ponad połowa prokuratorów ze starego składu była nieobecna, co skutkowało brakiem quorum, niemożnością przyjęcia uchwał i głosowań" – napisała.

To bojkot, rażące niewywiązanie się z obowiązków, czy oba?

– pytała Wrzosek.

W czwartek Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej podjęło uchwałę w sprawie działań Prokuratora Generalnego dotyczących Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, w której wyraziło "sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Prokuratora Generalnego odnoszących się do zmiany składu Krajowej Rady Prokuratorów - w trakcie trwającej kadencji".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe