Brak kworum na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów: „Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować”

– Spotykamy się w składzie, który wzbudził pewne kontrowersje. Absolutnie wychodzę z założenia, że wymiana pięciu członków KRP ze strony PG jest dopuszczalna – powiedział minister sprawiedliwości i PG Adam Bodnar. Podczas piątkowego posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów zabrakło części składu, w związku z czym nie było kworum.
Adam Bodnar Brak kworum na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów: „Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować”
Adam Bodnar / fot. PAP/Leszek Szymański

W piątek w Prokuraturze Krajowej odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

KRP składa się z 22 członków - Prokuratora Krajowego, przedstawicieli PK, przedstawiciela IPN, przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego.

Na początku posiedzenia Prokurator Generalny odniósł się do sporu wokół zmian w Krajowej Radzie Prokuratorów. Jest on związany z odwołaniem przez PG pięciorga dotychczasowych członków KRP - Czesława Kłaka, Grzegorza Ocieczka, Michała Ostrowskiego, Beatę Sobieraj-Skonieczną i Adama Zbieranka - którzy w liście do ministra sprawiedliwości stwierdzili, że nie uznają tego odwołania.

W ocenie pięciorga dotychczasowych członków KRP z ustawy wynika jednoznacznie, że członkowie KRP powołani przez PG nie są jego "przedstawicielami". "Co istotne, z przywołanej ustawy nie wynika, aby organ powołujący dysponował również kompetencją do odwołania członka Rady" – wskazywało pięcioro odwołanych przez Bodnara prokuratorów.

15 grudnia br. Bodnar informował, że powołał nowych członków: Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha. Zdaniem Bodnara Prawo o prokuraturze nie zawiera przepisów, które gwarantowałyby szczególną pozycję członków KRP powołanych przez Prokuratora Generalnego.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: "Likwidacji TVP" w praktyce nie ma. Uchwała Sienkiewicza jest nieważna

Bodnar: Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować kworum

– Spotykamy się w składzie, który - zdaję sobie z tego sprawę - wzbudził pewne kontrowersje – powiedział na początku piątkowych obrad Bodnar. Dodał, że "prowadzi na ten temat korespondencję".

– Natomiast uważam, że zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze mam prawo odwołać i także powołać pięciu nowych członków KRP – zaznaczył. Podkreślił, że "nie podejmuje takich decyzji pochopnie". – Takie decyzje są zawsze w moim życiu zawodowym dość dokładnie przemyślane – ocenił.

Minister powiedział, że "nawet, gdybyśmy porównali różne regulacje prawne dotyczące różnych organów o takim charakterze - powiedziałbym - hybrydowym, które zawierają w sobie przedstawicieli różnych organów, a także są organami kadencyjnymi, to absolutnie wychodzę z założenia, że ta wymiana pięciu członków KRP ze strony PG jest dopuszczalna".

Bodnar przekazał, że w porządku obrad piątkowego posiedzenia znalazły się kwestie związane z budżetem, sytuacją kadrową i Prokuraturą Europejską, do której o przystąpienie wnioskuje Polska, a także punkt dotyczący "rozpoznania wniosków o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora".

Jak rozumiem, chyba nie mamy kworum, w związku z czym nie będziemy mogli podjąć formalnie takich uchwał – zauważył Bodnar.

Prokurator Krajowy Dariusz Barski zaproponował, by w związku z tym przełożyć ten punkt na kolejne posiedzenie, gdy "będzie kworum, szersze gremium i wówczas omówimy wnioski". Zadeklarował, że na następne posiedzenie "postara się zagwarantować kworum".

– Wydaje mi się, że nie ma sprzeciwu, by zgodnie z wnioskiem Prokuratora Krajowego przesunąć termin rozpoznania wniosków (...) W tym czasie uzupełnimy takie kwestie jak przekazanie sylwetek i przygotowanie się do oceny tych kandydatur. Myślę też, że uda nam się skutecznie zaprosić te osoby na posiedzenie KRP, abyśmy mogli z nimi porozmawiać na temat ich służby – powiedział Bodnar.

Podkreślił, że "rozmowa była potrzebna". Zaproponował też, by kolejne posiedzenie odbyło się 19 stycznia o godz. 12.

Prok. Barski podsumował zaś, że piątkowe posiedzenie było "bardzo owocnym spotkaniem".

CZYTAJ TAKŻE: Koniec narady w BBN. Wiadomo, co wleciało w polską przestrzeń powietrzną

Wrzosek: To bojkot, rażące niewywiązanie się z obowiązków, czy oba?

Do nieobecności części składu KRP odniosła się na platformie X (dawniej Twitter) prokurator Ewa Wrzosek. "Obecność członków Krajowej Rady Prokuratorów na posiedzeniu Rady jest obowiązkowa. Dziś ponad połowa prokuratorów ze starego składu była nieobecna, co skutkowało brakiem quorum, niemożnością przyjęcia uchwał i głosowań" – napisała.

To bojkot, rażące niewywiązanie się z obowiązków, czy oba?

– pytała Wrzosek.

W czwartek Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej podjęło uchwałę w sprawie działań Prokuratora Generalnego dotyczących Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, w której wyraziło "sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Prokuratora Generalnego odnoszących się do zmiany składu Krajowej Rady Prokuratorów - w trakcie trwającej kadencji".


 

POLECANE
Kreml: Jesteśmy wdzięczni USA, ale pokój musi być zawarty z Ukrainą z ostatniej chwili
Kreml: Jesteśmy wdzięczni USA, ale pokój musi być zawarty z Ukrainą

Rosja jest wdzięczna USA za wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju, ale porozumienie musi być zawarte z Ukrainą, a nie ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.

Polska złożyła do KE wniosek o unijną klauzulę wyjścia z ostatniej chwili
Polska złożyła do KE wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów poinformował w środę, że z powodu wysokich wydatków na obronność Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o unijną klauzulę wyjścia.

Niemcy coraz bliżej nowego rządu. Media: zatwierdzono umowę koalicyjną Wiadomości
Niemcy coraz bliżej nowego rządu. Media: zatwierdzono umowę koalicyjną

Niemieckie media poinformowały, że politycy socjaldemokratycznej SPD mieli zatwierdzić w głosowaniu umowę koalicyjną z CDU/CSU. Nowy rząd pod przewodnictwem Friedricha Merza może zostać prawdopodobnie wybrany przez Bundestag 6 maja.

Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla z ostatniej chwili
Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla

Choć Niemcy mają jedne z największych w Europie inwestycji w energię odnawialną, początek 2025 roku pokazał słabość tego systemu. W pierwszym kwartale tego roku kraj wyprodukował aż o 16% mniej zielonej energii niż rok wcześniej – mimo rekordowej liczby elektrowni słonecznych i wiatrowych.

Niespokojnie na granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niespokojnie na granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje, doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

W dniach 1–4 maja 2025 r. w Krakowie wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Na mieszkańców stolicy Małopolski czekają objazdy, specjalne rozkłady i dodatkowe kursy.

Nowy sondaż poparcia partii politycznych. Katastrofalne wieści dla koalicji 13 grudnia pilne
Nowy sondaż poparcia partii politycznych. Katastrofalne wieści dla koalicji 13 grudnia

Najnowszy sondaż parlamentarny Ogólnopolskiej Grupy Badawczej pokazuje wyraźne prowadzenie PiS i katastrofalne wyniki Trzeciej Drogi, która znalazła się tuż pod progiem wyborczym.

Dariusz Matecki: Wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku? gorące
Dariusz Matecki: "Wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku?"

''Właśnie odblokowano mi prywatnego Facebooka. Wiecie za co niemal skasowano moje konto? Za wpis o powrocie Janusza Walusia'' – poinformował poseł Dariusz Matecki, który w piątek opuścił areszt, w którym przebywał od 7 marca. Dodał także, że bez podjęcia odpowiednich kroków mógłby stracić konto na Facebooku.

Awantura w TVP. Krzysztof Stanowski opublikował nagranie gorące
Awantura w TVP. Krzysztof Stanowski opublikował nagranie

Jak poinformował Krzysztof Stanowski, na jedną z prowadzących debatę prezydencką 12 maja, która będzie pokazywana przez kanały TVP, Polsatu i TVN, wyznaczono Dorotę Wysocką-Schnepf. Decyzja TVP wywołała sprzeciw większości sztabów kandydatów na prezydenta.

W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej Wiadomości
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej

- 35-latek zatrzymany ws. zabójstwa lekarza okazał się funkcjonariuszem Służby Więziennej – poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jako początek "głębszych zmian" w SW zapowiedział wniosek o odwołanie dyrektora generalnego płk. Andrzeja Pecki.

REKLAMA

Brak kworum na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów: „Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować”

– Spotykamy się w składzie, który wzbudził pewne kontrowersje. Absolutnie wychodzę z założenia, że wymiana pięciu członków KRP ze strony PG jest dopuszczalna – powiedział minister sprawiedliwości i PG Adam Bodnar. Podczas piątkowego posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów zabrakło części składu, w związku z czym nie było kworum.
Adam Bodnar Brak kworum na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów: „Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować”
Adam Bodnar / fot. PAP/Leszek Szymański

W piątek w Prokuraturze Krajowej odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

KRP składa się z 22 członków - Prokuratora Krajowego, przedstawicieli PK, przedstawiciela IPN, przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego.

Na początku posiedzenia Prokurator Generalny odniósł się do sporu wokół zmian w Krajowej Radzie Prokuratorów. Jest on związany z odwołaniem przez PG pięciorga dotychczasowych członków KRP - Czesława Kłaka, Grzegorza Ocieczka, Michała Ostrowskiego, Beatę Sobieraj-Skonieczną i Adama Zbieranka - którzy w liście do ministra sprawiedliwości stwierdzili, że nie uznają tego odwołania.

W ocenie pięciorga dotychczasowych członków KRP z ustawy wynika jednoznacznie, że członkowie KRP powołani przez PG nie są jego "przedstawicielami". "Co istotne, z przywołanej ustawy nie wynika, aby organ powołujący dysponował również kompetencją do odwołania członka Rady" – wskazywało pięcioro odwołanych przez Bodnara prokuratorów.

15 grudnia br. Bodnar informował, że powołał nowych członków: Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha. Zdaniem Bodnara Prawo o prokuraturze nie zawiera przepisów, które gwarantowałyby szczególną pozycję członków KRP powołanych przez Prokuratora Generalnego.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: "Likwidacji TVP" w praktyce nie ma. Uchwała Sienkiewicza jest nieważna

Bodnar: Na następne posiedzenie postaram się zagwarantować kworum

– Spotykamy się w składzie, który - zdaję sobie z tego sprawę - wzbudził pewne kontrowersje – powiedział na początku piątkowych obrad Bodnar. Dodał, że "prowadzi na ten temat korespondencję".

– Natomiast uważam, że zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze mam prawo odwołać i także powołać pięciu nowych członków KRP – zaznaczył. Podkreślił, że "nie podejmuje takich decyzji pochopnie". – Takie decyzje są zawsze w moim życiu zawodowym dość dokładnie przemyślane – ocenił.

Minister powiedział, że "nawet, gdybyśmy porównali różne regulacje prawne dotyczące różnych organów o takim charakterze - powiedziałbym - hybrydowym, które zawierają w sobie przedstawicieli różnych organów, a także są organami kadencyjnymi, to absolutnie wychodzę z założenia, że ta wymiana pięciu członków KRP ze strony PG jest dopuszczalna".

Bodnar przekazał, że w porządku obrad piątkowego posiedzenia znalazły się kwestie związane z budżetem, sytuacją kadrową i Prokuraturą Europejską, do której o przystąpienie wnioskuje Polska, a także punkt dotyczący "rozpoznania wniosków o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora".

Jak rozumiem, chyba nie mamy kworum, w związku z czym nie będziemy mogli podjąć formalnie takich uchwał – zauważył Bodnar.

Prokurator Krajowy Dariusz Barski zaproponował, by w związku z tym przełożyć ten punkt na kolejne posiedzenie, gdy "będzie kworum, szersze gremium i wówczas omówimy wnioski". Zadeklarował, że na następne posiedzenie "postara się zagwarantować kworum".

– Wydaje mi się, że nie ma sprzeciwu, by zgodnie z wnioskiem Prokuratora Krajowego przesunąć termin rozpoznania wniosków (...) W tym czasie uzupełnimy takie kwestie jak przekazanie sylwetek i przygotowanie się do oceny tych kandydatur. Myślę też, że uda nam się skutecznie zaprosić te osoby na posiedzenie KRP, abyśmy mogli z nimi porozmawiać na temat ich służby – powiedział Bodnar.

Podkreślił, że "rozmowa była potrzebna". Zaproponował też, by kolejne posiedzenie odbyło się 19 stycznia o godz. 12.

Prok. Barski podsumował zaś, że piątkowe posiedzenie było "bardzo owocnym spotkaniem".

CZYTAJ TAKŻE: Koniec narady w BBN. Wiadomo, co wleciało w polską przestrzeń powietrzną

Wrzosek: To bojkot, rażące niewywiązanie się z obowiązków, czy oba?

Do nieobecności części składu KRP odniosła się na platformie X (dawniej Twitter) prokurator Ewa Wrzosek. "Obecność członków Krajowej Rady Prokuratorów na posiedzeniu Rady jest obowiązkowa. Dziś ponad połowa prokuratorów ze starego składu była nieobecna, co skutkowało brakiem quorum, niemożnością przyjęcia uchwał i głosowań" – napisała.

To bojkot, rażące niewywiązanie się z obowiązków, czy oba?

– pytała Wrzosek.

W czwartek Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej podjęło uchwałę w sprawie działań Prokuratora Generalnego dotyczących Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, w której wyraziło "sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Prokuratora Generalnego odnoszących się do zmiany składu Krajowej Rady Prokuratorów - w trakcie trwającej kadencji".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe