Posłowie przybyli do siedziby TVP. Zaryglowano im drzwi przed nosem

Jak poinformował w mediach społecznościowych poseł Suwerennej Polski, sytuacja w siedzibie TVP się „powtarza”. Matecki przekazał, że wraz z posłami Marcinem Warchołem oraz Zbigniewem Boguckim chcieli wejść do budynku przy ul. Woronicza, lecz „nagle wszystkie wejścia zostały zaryglowane”.
„Policja od 20 minut czeka na decyzję ochroniarzy, czy mogą nas wpuścić” – dodał Matecki.
Polityk Suwerennej Polski zadał też szereg pytań do Daniela Gorgosza, likwidatora spółki TVP S.A., niedawno powołanego p.o. dyrektora biura spraw korporacyjnych.
CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: "Likwidacji TVP" w praktyce nie ma. Uchwała Sienkiewicza jest nieważna
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
W piśmie przypomniano też, że w środę 27 grudnia przewodniczący KRRiT Maciej Świerki złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa "na szkodę Telewizji Polskiej S.A. m.in. w związku z zaprzestaniem nadawania programu TVP INFO". "KRRiT informuje o zaistniałym wydarzeniu, ponieważ jego drastyczność i bezprecedensowość narusza ład medialny w Polsce i Unii Europejskiej. Takie działania są niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa i naruszają zasady praworządności jakimi kieruje się Unia Europejska" - czytamy w piśmie skierowanym do ERGA.
Komunikat został podpisany przez szefa KRRiT Macieja Świrskiego, jego zastępcę Agnieszkę Glapiak oraz członków Rady Hannę Karp i Marzenę Paczuską.
CZYTAJ TAKŻE: Koniec narady w BBN. Wiadomo, co wleciało w polską przestrzeń powietrzną
Skandal wokół siłowego przejęcia mediów publicznych
Sejm podjął w ubiegły wtorek uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającej Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
Prezydent Andrzej Duda ocenił to działanie jako sprzeczne z konstytucją; podobnie sytuację ocenili politycy PiS, którzy rozpoczęli serię interwencji w siedzibach TVP i PAP oraz protestów przeciwko zmianom w kierownictwie mediów. W sobotę prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów na następnych rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.
Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN.(PAP)
Powtarza się sytuacja. Jesteśmy wraz z posłami @marcinwarchol i @BoguckiZbigniew przed wejściem do Telewizji Publicznej. Nagle wszystkie wejścia zostały zaryglowane. Policja od 20 minut czeka na decyzję ochroniarzy, czy mogą nas wpuścić.
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) December 29, 2023
A mamy kolejne pytania:
1) przekazanie… pic.twitter.com/qV6FMmBN2L