Trudna sytuacja Węglokoksu. KSGiE NSZZ „S” apeluje do rządu

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik w liście skierowanym na ręce premiera Donalda Tuska, minister przemysłu pani Marzeny Czarneckiej oraz ministra aktywów państwowych Borysa Budki pisze o trudnej sytuacji Spółki i Grupy Kapitałowej Węglokoks SA oraz apeluje o przyspieszenie procesu odkupu ponad 1,5 miliona ton węgla od Węglokoksu i utworzenie rezerwy strategicznej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.
Węgiel - zdjęcie poglądowe Trudna sytuacja Węglokoksu. KSGiE NSZZ „S” apeluje do rządu
Węgiel - zdjęcie poglądowe / fot. www.solidarnoscgornicza.org.pl

„W związku z brakiem realizacji zobowiązania Rady Ministrów oraz bieżącą sytuacją dotyczącą zadłużenia i zagrożenia płynności Spółki oraz Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. zmuszony jest do natychmiastowej sprzedaży nadmiaru węgla na rynku” – pisze przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik w liście skierowanym na ręce premiera Donalda Tuska, minister przemysłu pani Marzeny Czarneckiej oraz ministra aktywów państwowych Borysa Budki. Podkreśla, że „działanie takie może wywołać reperkusje na krajowym rynku węgla energetycznego, o czym Spółka wielokrotnie informowała”. Na koniec apeluje do czynników rządowych o przyspieszenie procesu odkupu ponad 1,5 miliona ton węgla od Węglokoksu i utworzenie rezerwy strategicznej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

„Zobowiązanie Rady Ministrów jedną z podstawowych przesłanek biznesowych”

Pierwsza część pisma poświęcona jest przyczynom obecnego kryzysu.

„Wobec ataku Rosji na Ukrainę, Polska podjęła decyzję o zaprzestaniu importu węgla z Rosji. Nie mając możliwości szybkiego zwiększenia produkcji krajowej, Rząd RP zdecydował się sprowadzić brakujący węgiel z innych kierunków niż rosyjski, wykorzystując do tego Spółki Skarbu Państwa. 13 lipca 2022 r. Prezes Rady Ministrów wydał decyzję, zmienioną decyzją z 8 sierpnia 2022 r., polecającą Spółkom Skarbu Państwa: PGE Paliwa Sp. z o.o. i Węglokoks S.A. zakup i sprowadzenie do Kraju dodatkowych ilości węgla energetycznego. Zaimportowany węgiel kamienny tylko w ok. 20 % mógł zostać wykorzystany przez gospodarstwa domowe, bądź podmioty wrażliwe. Pozostała po odsianiu ilość nadawała się jedynie do sektora ciepłowniczego i energetyki zawodowej” – przypomniał Jarosław Grzesik. „Jak wynika z informacji Zarządu Węglokoksu S.A., Spółka przystąpiła do realizacji Decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 2022 roku (wraz z późniejszymi zmianami), mając na uwadze zapewnienie zawarte w Uchwale Rady Ministrów nr 180/2022 z dnia 1 września 2022 w brzmieniu: «Rada Ministrów potwierdza, że w razie potrzeby podejmie niezbędne działania w celu zapewnienia płynności finansowej Spółkom, pozwalającej na terminowe wykonanie zobowiązań związanych z finansowaniem pomostowym, o którym mowa w pkt 4, w tym mające na celu dokapitalizowanie Spółek lub odkup węgla zakupionego w wyniku wykonania przez Spółki decyzji, o której mowa w pkt 1, z wykorzystaniem podległych organom administracji rządowej podmiotów lub przez nich nadzorowanych». Podjęcie ww. Uchwały przez Radę Ministrów wynikało z sygnalizowanego problemu nadmiaru miałów energetycznych pozostałych na składach w wyniku wykonania Decyzji” – stwierdził.

Według lidera KSGiE „zobowiązanie Rady Ministrów było (…) jedną z podstawowych przesłanek biznesowych, kluczową dla podejmowania oraz realizacji dalszych planów inwestycyjnych, jak również dla zapewnienia finansowania w kapitał obrotowy zapewniający nieprzerwane funkcjonowanie w szczególności spółek hutniczych oraz energetycznych, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks”.

Jak wyjaśnił przewodniczący, powołując się na kierownictwo Spółki, „w związku z brakiem realizacji procesu utworzenia rezerwy strategicznej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, zapowiedzianego w marcu bieżącego roku oraz w nawiązaniu do zapisów podpisanej przez Minister Klimatu i Środowiska z dnia 8 sierpnia 2023 roku Umowy w sprawie finansowania zadań objętych decyzją Prezesa Rady Ministrów, Węglokoks S.A. został zmuszony do uruchomienia procesu sprzedaży importowanego węgla energetycznego”.

Apel o przyspieszenie odkupu węgla i utworzenie rezerwy strategicznej

„Procedowanie kontraktacji na rynku jest dla Węglokoks S.A. absolutną koniecznością, również w związku z zapadalnością kolejnych zobowiązań wynikających z umów kredytowych zawartych na interwencyjny zakup węgla, podpisanych z bankami PKO BP, BGK i PeKaO S.A. Obecne zadłużenie z tytułu interwencyjnych zakupów węgla przekracza 2 mld złotych, uniemożliwiając Spółce prowadzenie swojej bieżącej działalności operacyjnej, w szczególności zakup wsadu dla spółek hutniczych” – wskazał związkowiec. „W związku z brakiem realizacji zobowiązania Rady Ministrów oraz bieżącą sytuacją dotyczącą zadłużenia i zagrożenia płynności Spółki oraz Grupy Kapitałowej, Węglokoks S.A. zmuszony jest do natychmiastowej sprzedaży nadmiaru węgla na rynku. Działanie takie może wywołać reperkusje na krajowym rynku węgla energetycznego, o czym Spółka wielokrotnie informowała. Niemniej dla Spółki Węglokoks S.A. oraz całej Grupy Kapitałowej jest to obecnie jedyna ścieżka zapobieżenia utraty płynności i wyjścia z zadłużenia z tytułu realizacji Decyzji Prezesa Rady Ministrów” – ocenił.

Konkluzję listu stanowi apel o przyspieszenie odkupu węgla i utworzenie rezerwy strategicznej surowca.

„Węglokoks S.A. realizując decyzję Prezesa Rady Ministrów, zmuszony został do zaciągnięcia kredytów na kwotę ponad 2,2 mld zł. To powoduje, że obecnie nie może realizować swoich zobowiązań wobec spółek hutniczych w Rudzie Śląskiej. Jednocześnie sprzedaż tak dużego wolumenu na rynku spowoduje perturbacje i konsekwencje w postaci zatrzymania sprzedaży polskiego węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj” – przekonuje Jarosław Grzesik. „Z informacji przekazanych Spółce przez Ministerstwo Finansów wynika, iż w budżecie roku 2023 zawarto pożyczkę dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z przeznaczeniem na realizację zobowiązania Rady Ministrów, zaś treść umowy pożyczki została uzgodniona i zaakceptowana przez Prokuratorię Generalną. Umowa nie została jednak zawarta, natomiast z uwagi na roczność budżetu, istnieje poważna obawa, czy środki te zostaną zagwarantowane również w budżecie na rok 2024” – podsumowuje.


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Trudna sytuacja Węglokoksu. KSGiE NSZZ „S” apeluje do rządu

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik w liście skierowanym na ręce premiera Donalda Tuska, minister przemysłu pani Marzeny Czarneckiej oraz ministra aktywów państwowych Borysa Budki pisze o trudnej sytuacji Spółki i Grupy Kapitałowej Węglokoks SA oraz apeluje o przyspieszenie procesu odkupu ponad 1,5 miliona ton węgla od Węglokoksu i utworzenie rezerwy strategicznej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.
Węgiel - zdjęcie poglądowe Trudna sytuacja Węglokoksu. KSGiE NSZZ „S” apeluje do rządu
Węgiel - zdjęcie poglądowe / fot. www.solidarnoscgornicza.org.pl

„W związku z brakiem realizacji zobowiązania Rady Ministrów oraz bieżącą sytuacją dotyczącą zadłużenia i zagrożenia płynności Spółki oraz Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. zmuszony jest do natychmiastowej sprzedaży nadmiaru węgla na rynku” – pisze przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik w liście skierowanym na ręce premiera Donalda Tuska, minister przemysłu pani Marzeny Czarneckiej oraz ministra aktywów państwowych Borysa Budki. Podkreśla, że „działanie takie może wywołać reperkusje na krajowym rynku węgla energetycznego, o czym Spółka wielokrotnie informowała”. Na koniec apeluje do czynników rządowych o przyspieszenie procesu odkupu ponad 1,5 miliona ton węgla od Węglokoksu i utworzenie rezerwy strategicznej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

„Zobowiązanie Rady Ministrów jedną z podstawowych przesłanek biznesowych”

Pierwsza część pisma poświęcona jest przyczynom obecnego kryzysu.

„Wobec ataku Rosji na Ukrainę, Polska podjęła decyzję o zaprzestaniu importu węgla z Rosji. Nie mając możliwości szybkiego zwiększenia produkcji krajowej, Rząd RP zdecydował się sprowadzić brakujący węgiel z innych kierunków niż rosyjski, wykorzystując do tego Spółki Skarbu Państwa. 13 lipca 2022 r. Prezes Rady Ministrów wydał decyzję, zmienioną decyzją z 8 sierpnia 2022 r., polecającą Spółkom Skarbu Państwa: PGE Paliwa Sp. z o.o. i Węglokoks S.A. zakup i sprowadzenie do Kraju dodatkowych ilości węgla energetycznego. Zaimportowany węgiel kamienny tylko w ok. 20 % mógł zostać wykorzystany przez gospodarstwa domowe, bądź podmioty wrażliwe. Pozostała po odsianiu ilość nadawała się jedynie do sektora ciepłowniczego i energetyki zawodowej” – przypomniał Jarosław Grzesik. „Jak wynika z informacji Zarządu Węglokoksu S.A., Spółka przystąpiła do realizacji Decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 2022 roku (wraz z późniejszymi zmianami), mając na uwadze zapewnienie zawarte w Uchwale Rady Ministrów nr 180/2022 z dnia 1 września 2022 w brzmieniu: «Rada Ministrów potwierdza, że w razie potrzeby podejmie niezbędne działania w celu zapewnienia płynności finansowej Spółkom, pozwalającej na terminowe wykonanie zobowiązań związanych z finansowaniem pomostowym, o którym mowa w pkt 4, w tym mające na celu dokapitalizowanie Spółek lub odkup węgla zakupionego w wyniku wykonania przez Spółki decyzji, o której mowa w pkt 1, z wykorzystaniem podległych organom administracji rządowej podmiotów lub przez nich nadzorowanych». Podjęcie ww. Uchwały przez Radę Ministrów wynikało z sygnalizowanego problemu nadmiaru miałów energetycznych pozostałych na składach w wyniku wykonania Decyzji” – stwierdził.

Według lidera KSGiE „zobowiązanie Rady Ministrów było (…) jedną z podstawowych przesłanek biznesowych, kluczową dla podejmowania oraz realizacji dalszych planów inwestycyjnych, jak również dla zapewnienia finansowania w kapitał obrotowy zapewniający nieprzerwane funkcjonowanie w szczególności spółek hutniczych oraz energetycznych, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks”.

Jak wyjaśnił przewodniczący, powołując się na kierownictwo Spółki, „w związku z brakiem realizacji procesu utworzenia rezerwy strategicznej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, zapowiedzianego w marcu bieżącego roku oraz w nawiązaniu do zapisów podpisanej przez Minister Klimatu i Środowiska z dnia 8 sierpnia 2023 roku Umowy w sprawie finansowania zadań objętych decyzją Prezesa Rady Ministrów, Węglokoks S.A. został zmuszony do uruchomienia procesu sprzedaży importowanego węgla energetycznego”.

Apel o przyspieszenie odkupu węgla i utworzenie rezerwy strategicznej

„Procedowanie kontraktacji na rynku jest dla Węglokoks S.A. absolutną koniecznością, również w związku z zapadalnością kolejnych zobowiązań wynikających z umów kredytowych zawartych na interwencyjny zakup węgla, podpisanych z bankami PKO BP, BGK i PeKaO S.A. Obecne zadłużenie z tytułu interwencyjnych zakupów węgla przekracza 2 mld złotych, uniemożliwiając Spółce prowadzenie swojej bieżącej działalności operacyjnej, w szczególności zakup wsadu dla spółek hutniczych” – wskazał związkowiec. „W związku z brakiem realizacji zobowiązania Rady Ministrów oraz bieżącą sytuacją dotyczącą zadłużenia i zagrożenia płynności Spółki oraz Grupy Kapitałowej, Węglokoks S.A. zmuszony jest do natychmiastowej sprzedaży nadmiaru węgla na rynku. Działanie takie może wywołać reperkusje na krajowym rynku węgla energetycznego, o czym Spółka wielokrotnie informowała. Niemniej dla Spółki Węglokoks S.A. oraz całej Grupy Kapitałowej jest to obecnie jedyna ścieżka zapobieżenia utraty płynności i wyjścia z zadłużenia z tytułu realizacji Decyzji Prezesa Rady Ministrów” – ocenił.

Konkluzję listu stanowi apel o przyspieszenie odkupu węgla i utworzenie rezerwy strategicznej surowca.

„Węglokoks S.A. realizując decyzję Prezesa Rady Ministrów, zmuszony został do zaciągnięcia kredytów na kwotę ponad 2,2 mld zł. To powoduje, że obecnie nie może realizować swoich zobowiązań wobec spółek hutniczych w Rudzie Śląskiej. Jednocześnie sprzedaż tak dużego wolumenu na rynku spowoduje perturbacje i konsekwencje w postaci zatrzymania sprzedaży polskiego węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj” – przekonuje Jarosław Grzesik. „Z informacji przekazanych Spółce przez Ministerstwo Finansów wynika, iż w budżecie roku 2023 zawarto pożyczkę dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z przeznaczeniem na realizację zobowiązania Rady Ministrów, zaś treść umowy pożyczki została uzgodniona i zaakceptowana przez Prokuratorię Generalną. Umowa nie została jednak zawarta, natomiast z uwagi na roczność budżetu, istnieje poważna obawa, czy środki te zostaną zagwarantowane również w budżecie na rok 2024” – podsumowuje.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe