"Niepokojący sygnał dla całego sektora". Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ "S" oburzony unieważnieniem przetargu na Black Hawki

"Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” z niepokojem i oburzeniem przyjął decyzję o unieważnieniu postępowania zakupowego na śmigłowce wielozadaniowe wsparcia S-70i Black Hawk, produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo Polski, a także przyszłość ponad 1700 pracowników zatrudnionych bezpośrednio w mieleckim zakładzie oraz około 5000 osób pracujących w firmach, będących częścią łańcucha dostaw, które współtworzą potencjał przemysłu lotniczego w Polsce" - przekazali przedstawiciele rzeszowskiej Solidarności.
Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ
Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ "S" / fot. NSZZ "S" w PZL Mielec

Stanowisko zostało przyjęte podczas wczorajszego posiedzenia Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Wcześniej Bartłomiej Duszkiewicz, przewodniczący Solidarności w PZL Mielec naświetlił sytuację po decyzji Agencji Uzbrojenia o unieważnieniu postępowania zakupowego na śmigłowce wielozadaniowe wsparcia S-70i Black Hawk. 

Niepewny los ponad 1700 pracowników PZL Mielec

"Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” z niepokojem i oburzeniem przyjął decyzję o unieważnieniu postępowania zakupowego na śmigłowce wielozadaniowe wsparcia S-70i Black Hawk, produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo Polski, a także przyszłość ponad 1700 pracowników zatrudnionych bezpośrednio w mieleckim zakładzie oraz około 5000 osób pracujących w firmach, będących częścią łańcucha dostaw, które współtworzą potencjał przemysłu lotniczego w Polsce. Unieważnienie tego postępowania niesie za sobą poważne konsekwencje społeczne, gospodarcze oraz strategiczne dla bezpieczeństwa państwa"

- piszą autorzy stanowiska.

Przekonują w nim, że Region Rzeszowski, historycznie związany z lotnictwem i przemysłem wysokich technologii, od dziesięcioleci rozwija się właśnie dzięki, między innymi takim zakładom, jak PZL Mielec.

"Sam fakt, że w herbie naszego regionu znajduje się samolot, jest nie tylko symbolem, ale również świadectwem dumnej tradycji i tożsamości lotniczej Podkarpacia. W ramach Doliny Lotniczej, kluczowego klastra przemysłowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej współdziałają dziesiątki firm, uczelni i ośrodków badawczych, które wspólnie tworzą silne zaplecze innowacyjne i produkcyjne"

- zaznaczają. 

"Ograniczenie produkcji osłabia zdolności przemysłowe Polski"

Związkowcy przypominają, że PZL Mielec to nie tylko jedna z największych firm lotniczych w Polsce, to zakład o znaczeniu obronnym, z dostępem do lotniska, objęty procedurą militaryzacji, stanowiący integralny element infrastruktury bezpieczeństwa narodowego. Zakład ten, jak piszą, pełni kluczową rolę w realizacji strategii obronności państwa, zarówno w czasie pokoju, jak i potencjalnego kryzysu.

"Ograniczenie jego produkcji, a tym bardziej zagrożenie jego funkcjonowania, osłabia zdolności przemysłowe Polski w zakresie obronności i logistyki wojskowej."

- przekonują.

"Unieważnienie postępowania na zakup mieleckich śmigłowców, nie tylko osłabia pozycję PZL Mielec, jako strategicznego zakładu w polskim przemyśle lotniczym, ale wysyła również bardzo niepokojący sygnał do całego sektora. To decyzja, która może zachwiać zaufaniem inwestorów, osłabić konkurencyjność regionu i negatywnie wpłynąć na plany rozwojowe wielu firm działających w Dolinie Lotniczej"

- piszą przedstawiciele rzeszowskiej Solidarności.

Zwracają także uwagę, że inwestycje w przemysł, szczególnie tak newralgiczny jak lotnictwo i obronność, powinny być priorytetem państwa, a decyzje o unieważnianiu postępowania powinny być podejmowane z najwyższą rozwagą, po przeanalizowaniu wszystkich konsekwencji społecznych, gospodarczych i strategicznych.

"NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego wyraża solidarność z pracownikami PZL Mielec i firm współpracujących, wzywając jednocześnie władze państwowe o pilne działania, zmierzające do zapewnienia kontynuacji produkcji w Mielcu, utrzymania miejsc pracy oraz wsparcia dalszego rozwoju Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu jednej z najważniejszych firm gospodarki Podkarpacia"

- kończą pismo związkowcy.


 

POLECANE
Potężny karambol na S19. Są ranni z ostatniej chwili
Potężny karambol na S19. Są ranni

26 samochodów zderzyło się w karambolu, do którego doszło w piątek wieczorem na drodze ekspresowej S19 niedaleko węzła Modliborzyce, w okolicach wsi Stojeszyn (Lubelskie). 10 osób jest rannych. Droga w kierunku Rzeszowa jest zablokowana.

Anna Kwiecień: Umowa UE-Mercosur to rolniczy Nord Stream 2 gorące
Anna Kwiecień: Umowa UE-Mercosur to rolniczy Nord Stream 2

„Umowa Mercosur to rolniczy NS2” - napisała na platformie X poseł PiS Anna Kwiecień.

Zełenski: Gdybyśmy byli nieostrożni, moglibyśmy doprowadzić do zrujnowania sojuszu z Polską gorące
Zełenski: Gdybyśmy byli nieostrożni, moglibyśmy doprowadzić do zrujnowania sojuszu z Polską

Gdybyśmy byli nieostrożni, moglibyśmy doprowadzić do zrujnowania sojuszu z Polską, a Rosja pragnie, aby ten sojusz został zrujnowany – powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla PAP, TVP i Polskiego Radia.

Nawrocki pojedzie do Kijowa? Prezydencki minister zdradza plany z ostatniej chwili
Nawrocki pojedzie do Kijowa? Prezydencki minister zdradza plany

„Na pewno doszło do pewnego otwarcia w relacjach dwustronnych; o ewentualnej rewizycie będziemy myśleć, gdy będzie ku temu powód” – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, pytany o wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie i o to, kiedy prezydent Karol Nawrocki odwiedzi Ukrainę.

Tȟašúŋke Witkó: Sapog w drzwiach wolnego świata tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Sapog w drzwiach wolnego świata

Amerykanie – niestety, z dużą dozą dezynwoltury – wzięli na siebie ciężar bycia rozjemcą w rozmowach, mających wymusić zakończenie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Paktowanie owo trwa już grubo ponad pół roku, a jego efekty są żadne, bowiem Kremlowi wcale nie zależy na wygaszeniu śmiertelnych zapasów.

Jak będzie wyglądać wspólna unijna pożyczka na rzecz Ukrainy? Znamy szczegóły z ostatniej chwili
Jak będzie wyglądać wspólna unijna pożyczka na rzecz Ukrainy? Znamy szczegóły

Zaciągnięcie długu w wysokości 90 mld euro przez Unię Europejską, by wesprzeć Ukrainę, będzie oznaczało, że państwa będą wspólnie spłacać co roku odsetki w wysokości około 3 mld euro. Biorąc pod uwagę, że PKB Unii wynosi 18 bln euro, będzie to oznaczać wzrost deficytu UE o 0,02 proc.

Radosław Sikorski wysłał Viktorowi Orbanowi wirtualny order Lenina polityka
Radosław Sikorski wysłał Viktorowi Orbanowi wirtualny order Lenina

Order Lenina znajduje się w komentarzu, który szef polskiego MSZ Radosław Sikorski umieścił pod wpisem premiera Węgier Viktora Orbana na platformie X poświęconego negocjacjom w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, które odbyły się w Brukseli.

Sikorski po rozmowach z szefem ukraińskiego MSZ: „Jesteśmy zjednoczeni w walce o bezpieczną przyszłość” z ostatniej chwili
Sikorski po rozmowach z szefem ukraińskiego MSZ: „Jesteśmy zjednoczeni w walce o bezpieczną przyszłość”

Współpraca Warszawy i Kijowa w obszarze bezpieczeństwa i droga Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej - to najważniejsze tematy, które omówili dzisiaj w Warszawie wicepremier Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Szef ukraińskiej dyplomacji towarzyszył Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas oficjalnej wizyty w Polsce.

Chiny protestują przeciwko planom USA sprzedaży broni Tajwanowi z ostatniej chwili
Chiny protestują przeciwko planom USA sprzedaży broni Tajwanowi

Ministerstwo obrony Chin zaprotestowało w piątek przeciw planom władz USA sprzedaży Tajwanowi uzbrojenia o wartości ponad 11 mld dolarów. Pekin zagroził „stanowczymi działaniami”, jeśli uzna, że zagrożone są suwerenność oraz terytorialna integralność Chińskiej Republiki Ludowej.

Od lutego dostęp do najsłynniejszej rzymskiej fontanny tylko z biletem Wiadomości
Od lutego dostęp do najsłynniejszej rzymskiej fontanny tylko z biletem

Turyści odwiedzający Rzym będą musieli zapłacić za dostęp do kolejnych zabytków. Od lutego wprowadzony zostanie bilet umożliwiający podejście bezpośrednio do Fontanny di Trevi. Mieszkańcy miasta zostaną zwolnieni z opłat.

REKLAMA

"Niepokojący sygnał dla całego sektora". Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ "S" oburzony unieważnieniem przetargu na Black Hawki

"Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” z niepokojem i oburzeniem przyjął decyzję o unieważnieniu postępowania zakupowego na śmigłowce wielozadaniowe wsparcia S-70i Black Hawk, produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo Polski, a także przyszłość ponad 1700 pracowników zatrudnionych bezpośrednio w mieleckim zakładzie oraz około 5000 osób pracujących w firmach, będących częścią łańcucha dostaw, które współtworzą potencjał przemysłu lotniczego w Polsce" - przekazali przedstawiciele rzeszowskiej Solidarności.
Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ
Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ "S" / fot. NSZZ "S" w PZL Mielec

Stanowisko zostało przyjęte podczas wczorajszego posiedzenia Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Wcześniej Bartłomiej Duszkiewicz, przewodniczący Solidarności w PZL Mielec naświetlił sytuację po decyzji Agencji Uzbrojenia o unieważnieniu postępowania zakupowego na śmigłowce wielozadaniowe wsparcia S-70i Black Hawk. 

Niepewny los ponad 1700 pracowników PZL Mielec

"Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” z niepokojem i oburzeniem przyjął decyzję o unieważnieniu postępowania zakupowego na śmigłowce wielozadaniowe wsparcia S-70i Black Hawk, produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo Polski, a także przyszłość ponad 1700 pracowników zatrudnionych bezpośrednio w mieleckim zakładzie oraz około 5000 osób pracujących w firmach, będących częścią łańcucha dostaw, które współtworzą potencjał przemysłu lotniczego w Polsce. Unieważnienie tego postępowania niesie za sobą poważne konsekwencje społeczne, gospodarcze oraz strategiczne dla bezpieczeństwa państwa"

- piszą autorzy stanowiska.

Przekonują w nim, że Region Rzeszowski, historycznie związany z lotnictwem i przemysłem wysokich technologii, od dziesięcioleci rozwija się właśnie dzięki, między innymi takim zakładom, jak PZL Mielec.

"Sam fakt, że w herbie naszego regionu znajduje się samolot, jest nie tylko symbolem, ale również świadectwem dumnej tradycji i tożsamości lotniczej Podkarpacia. W ramach Doliny Lotniczej, kluczowego klastra przemysłowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej współdziałają dziesiątki firm, uczelni i ośrodków badawczych, które wspólnie tworzą silne zaplecze innowacyjne i produkcyjne"

- zaznaczają. 

"Ograniczenie produkcji osłabia zdolności przemysłowe Polski"

Związkowcy przypominają, że PZL Mielec to nie tylko jedna z największych firm lotniczych w Polsce, to zakład o znaczeniu obronnym, z dostępem do lotniska, objęty procedurą militaryzacji, stanowiący integralny element infrastruktury bezpieczeństwa narodowego. Zakład ten, jak piszą, pełni kluczową rolę w realizacji strategii obronności państwa, zarówno w czasie pokoju, jak i potencjalnego kryzysu.

"Ograniczenie jego produkcji, a tym bardziej zagrożenie jego funkcjonowania, osłabia zdolności przemysłowe Polski w zakresie obronności i logistyki wojskowej."

- przekonują.

"Unieważnienie postępowania na zakup mieleckich śmigłowców, nie tylko osłabia pozycję PZL Mielec, jako strategicznego zakładu w polskim przemyśle lotniczym, ale wysyła również bardzo niepokojący sygnał do całego sektora. To decyzja, która może zachwiać zaufaniem inwestorów, osłabić konkurencyjność regionu i negatywnie wpłynąć na plany rozwojowe wielu firm działających w Dolinie Lotniczej"

- piszą przedstawiciele rzeszowskiej Solidarności.

Zwracają także uwagę, że inwestycje w przemysł, szczególnie tak newralgiczny jak lotnictwo i obronność, powinny być priorytetem państwa, a decyzje o unieważnianiu postępowania powinny być podejmowane z najwyższą rozwagą, po przeanalizowaniu wszystkich konsekwencji społecznych, gospodarczych i strategicznych.

"NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego wyraża solidarność z pracownikami PZL Mielec i firm współpracujących, wzywając jednocześnie władze państwowe o pilne działania, zmierzające do zapewnienia kontynuacji produkcji w Mielcu, utrzymania miejsc pracy oraz wsparcia dalszego rozwoju Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu jednej z najważniejszych firm gospodarki Podkarpacia"

- kończą pismo związkowcy.



 

Polecane