Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nowa układanka

- Zbliżające się w Polsce wybory parlamentarne po raz pierwszy od wielu lat będą miały istotny wpływ nie tylko na sytuację wewnętrzną w kraju, ale także na bieg polityki europejskiej, a nawet światowej. Zdecydowana i jednoznaczna postawa Polski po ataku Rosji na Ukrainę niewątpliwie w ogromnej mierze przyczyniła się do fiaska rosyjskich planów (...) Nie można też nie zwrócić uwagi na fakt, że w ostatnim czasie zarysowała się tendencja skręcania Europy na prawo, Polska, Węgry, Włochy, Szwecja, Grecja czy Finlandia to kraje, w których władzę przejęli konserwatyści. Być może wkrótce dołączy do nich Hiszpania. Być może więc nadchodzące wybory do europarlamentu przyniosą zupełnie nowe rozdania na europejskiej arenie - pisze we wstępniaku do nowego wydania "TS" Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność". Na świecie dochodzi lub dojdzie do wielu przetasowań, w ich centrum jest Polska. Jak się ułoży ta nowa układanka? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w nowym numerze "TS".
Okładka Tygodnika Solidarność nr 29/2023 Najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność nr 29/2023

Wilno – pomost do Waszyngtonu

W Wilnie 12 lipca zakończył się dwudniowy szczyt NATO. Jego ważne tematy to kwestia pomocy dla Ukrainy i NATO-wskie perspektywy tego kraju. Równie ważne to ustalenie i przyjęcie „najbardziej kompleksowego planu obronnego od końca zimnej wojny” – poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Tych spraw – według końcowego komunikatu – dotyczyły najważniejsze ustalenia wileńskiego szczytu Sojuszu. Czy ustalenia są najbardziej właściwe wobec trafnie sprecyzowanych zagrożeń? Sprawdzianem będą fakty, a w perspektywie jest szczyt w Waszyngtonie w 2024 roku.

- pisze w swojej relacji Teresa Wójcik.

 

Nowe Emerytury pomostowe

Państwo polskie spełnia wreszcie postulaty porozumień sierpniowych z 1980 r., które przez dekady nie zostały zrealizowane. Dzięki porozumieniu Solidarności z rządem, podpisanemu 7 czerwca br., Sejm 16 czerwca przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych i niektórych innych ustaw. Nowelizacja uchyla wygasający charakter tych świadczeń dla osób, które spełniły warunki dotyczące wieku, stażu pracy i wykonywały pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

- Teresa Wójcik opisała również legislacyjny sukces "Solidarności" jakim jest wprowadzenie emerytur pomostowych.

 

Bagno się wylało

Prawda jest tylko jedna. Jest mnóstwo osób, które za mną stoją, które wiedzą, że mówię prawdę. Na tych, którzy w takiej sytuacji się ode mnie odwracają, mi nie zależy. Albo są za kłamstwem, albo za prawdą, tu nie ma nic pomiędzy. To jest sprawa ponad podziałami politycznymi.

– mówi Mariusz Zielke, dziennikarz śledczy, autor m.in. filmu „Bagno” poruszającego temat pedofilii w świecie celebrytów, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Wyrzuceni za burtę

Rybołówstwo rekreacyjne było ważnym elementem turystyki nad Bałtykiem. Było, bo przez zakaz połowu dorsza armatorzy kutrów i ich pracownicy nie mogą wykonywać swojej pracy, a budowane farmy wiatrowe na zawsze odbiorą im miejsca połowu. Decyzją administracyjną razem ze swoimi biznesami zostali wyrzuceni za burtę i od 3 lat czekają na obiecane koło ratunkowe od rządu. Ono z niewiadomych przyczyn wciąż się nie pojawia, choć decydenci trzymają je w rękach.

- pisze w swoim reportażu Konrad Wernicki o trudnej sytuacji armatorów i pracowników rybołówstwa rekreacyjnego.

 

Euklides z polskimi korzeniami

Bez zbędnego zadęcia i raczej dyskretnie na orbitę wokółsłoneczną, zaraz obok ikonicznego Teleskopu Jamesa Webba, mknie dużo mniejszy, choć w wielu obszarach ważniejszy Teleskop Euklidesa – dzieło rąk m.in. polskich naukowców i inżynierów sygnowane logo Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma potwierdzić istnienie ciemnej materii i ciemnej energii – świętego Graala kosmologii oraz odpowiedzieć nam na pytanie, jak będzie wyglądała śmierć Wszechświata.

- pisze Wojciech Kulecki.

System komunistyczny dławił nas

Siedemdziesięciolatek. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ojciec czworga dorosłych dzieci. Sadownik. Pasjonat ekologicznego gospodarstwa i książek. W latach osiemdziesiątych jeden z założycieli „Solidarności” Rolników Indywidualnych na ziemi grójeckiej i radomskiej. Jej działacz po lata dziewięćdziesiąte – Witold Rak.

- Mateusz Wyrwich opisuje historię zasłużonego działacza związkowego.

Przesilenie

O domach pomocy społecznej i ich problemach od lat nie mówiło się tak dużo, jak w ostatnich tygodniach. Sukces Solidarności (wywalczone dodatki dla pracowników DPS-ów) zbiegł się ze znaczącym wzrostem uzwiązkowienia wśród pracowników tych placówek. Pytanie, czy to chwilowy impuls, czy początek systemowych zmian na lepsze.

- pisze Barbara Michałowska w swoim artykule

Każdy może zostać liderem związkowym

Ważne jest to, żeby lider związkowy posiadał pewnego rodzaju koncepcję czy wizję działania. Musi mieć obraz tego, do czego dąży jako szef związku zawodowego i organizacji, na czele której stoi. Ważne jest również to, żeby mieć fundamenty, które pozwalają tę wizję realizować

- przekonuje Dariusz Goc, trener związkowy, coach i trener biznesu z Ośrodka Rozwoju Personalnego EFROS, jeden z redaktorów poradnika dla liderów związków zawodowych „Wódz, szef czy kumpel?”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

W numerze ponad to

Karol Gac - Po szczycie w Wilnie

Waldemar Biniecki - Polonia najlepiej rozwija się w Polsce

Marek Jan Chodakiewicz - Jurysdykcja TSUE a Traktat Rzymski

Cezary Krysztopa - Psinka

Tadeusz Płużański - 49 metod


 

POLECANE
IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70. z ostatniej chwili
Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70.

W wieku 88 lat zmarł Kenneth Washington - aktor znany z wielu popularnych seriali lat 60. i 70., m.in. „Star Trek”, „Dragnet 1967” i „Hogan’s Heroes”. O jego śmierci poinformował serwis Variety. Zmarł 18 lipca we śnie, w swoim domu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni Wiadomości
Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni

Na podróżnych korzystających z lotniska w Rzeszowie czeka świetna wiadomość - po przerwie znów można korzystać z tarasu widokowego, z którego doskonale widać startujące i lądujące samoloty.

Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski z ostatniej chwili
Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nowa układanka

- Zbliżające się w Polsce wybory parlamentarne po raz pierwszy od wielu lat będą miały istotny wpływ nie tylko na sytuację wewnętrzną w kraju, ale także na bieg polityki europejskiej, a nawet światowej. Zdecydowana i jednoznaczna postawa Polski po ataku Rosji na Ukrainę niewątpliwie w ogromnej mierze przyczyniła się do fiaska rosyjskich planów (...) Nie można też nie zwrócić uwagi na fakt, że w ostatnim czasie zarysowała się tendencja skręcania Europy na prawo, Polska, Węgry, Włochy, Szwecja, Grecja czy Finlandia to kraje, w których władzę przejęli konserwatyści. Być może wkrótce dołączy do nich Hiszpania. Być może więc nadchodzące wybory do europarlamentu przyniosą zupełnie nowe rozdania na europejskiej arenie - pisze we wstępniaku do nowego wydania "TS" Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność". Na świecie dochodzi lub dojdzie do wielu przetasowań, w ich centrum jest Polska. Jak się ułoży ta nowa układanka? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w nowym numerze "TS".
Okładka Tygodnika Solidarność nr 29/2023 Najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność nr 29/2023

Wilno – pomost do Waszyngtonu

W Wilnie 12 lipca zakończył się dwudniowy szczyt NATO. Jego ważne tematy to kwestia pomocy dla Ukrainy i NATO-wskie perspektywy tego kraju. Równie ważne to ustalenie i przyjęcie „najbardziej kompleksowego planu obronnego od końca zimnej wojny” – poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Tych spraw – według końcowego komunikatu – dotyczyły najważniejsze ustalenia wileńskiego szczytu Sojuszu. Czy ustalenia są najbardziej właściwe wobec trafnie sprecyzowanych zagrożeń? Sprawdzianem będą fakty, a w perspektywie jest szczyt w Waszyngtonie w 2024 roku.

- pisze w swojej relacji Teresa Wójcik.

 

Nowe Emerytury pomostowe

Państwo polskie spełnia wreszcie postulaty porozumień sierpniowych z 1980 r., które przez dekady nie zostały zrealizowane. Dzięki porozumieniu Solidarności z rządem, podpisanemu 7 czerwca br., Sejm 16 czerwca przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych i niektórych innych ustaw. Nowelizacja uchyla wygasający charakter tych świadczeń dla osób, które spełniły warunki dotyczące wieku, stażu pracy i wykonywały pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

- Teresa Wójcik opisała również legislacyjny sukces "Solidarności" jakim jest wprowadzenie emerytur pomostowych.

 

Bagno się wylało

Prawda jest tylko jedna. Jest mnóstwo osób, które za mną stoją, które wiedzą, że mówię prawdę. Na tych, którzy w takiej sytuacji się ode mnie odwracają, mi nie zależy. Albo są za kłamstwem, albo za prawdą, tu nie ma nic pomiędzy. To jest sprawa ponad podziałami politycznymi.

– mówi Mariusz Zielke, dziennikarz śledczy, autor m.in. filmu „Bagno” poruszającego temat pedofilii w świecie celebrytów, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Wyrzuceni za burtę

Rybołówstwo rekreacyjne było ważnym elementem turystyki nad Bałtykiem. Było, bo przez zakaz połowu dorsza armatorzy kutrów i ich pracownicy nie mogą wykonywać swojej pracy, a budowane farmy wiatrowe na zawsze odbiorą im miejsca połowu. Decyzją administracyjną razem ze swoimi biznesami zostali wyrzuceni za burtę i od 3 lat czekają na obiecane koło ratunkowe od rządu. Ono z niewiadomych przyczyn wciąż się nie pojawia, choć decydenci trzymają je w rękach.

- pisze w swoim reportażu Konrad Wernicki o trudnej sytuacji armatorów i pracowników rybołówstwa rekreacyjnego.

 

Euklides z polskimi korzeniami

Bez zbędnego zadęcia i raczej dyskretnie na orbitę wokółsłoneczną, zaraz obok ikonicznego Teleskopu Jamesa Webba, mknie dużo mniejszy, choć w wielu obszarach ważniejszy Teleskop Euklidesa – dzieło rąk m.in. polskich naukowców i inżynierów sygnowane logo Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma potwierdzić istnienie ciemnej materii i ciemnej energii – świętego Graala kosmologii oraz odpowiedzieć nam na pytanie, jak będzie wyglądała śmierć Wszechświata.

- pisze Wojciech Kulecki.

System komunistyczny dławił nas

Siedemdziesięciolatek. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ojciec czworga dorosłych dzieci. Sadownik. Pasjonat ekologicznego gospodarstwa i książek. W latach osiemdziesiątych jeden z założycieli „Solidarności” Rolników Indywidualnych na ziemi grójeckiej i radomskiej. Jej działacz po lata dziewięćdziesiąte – Witold Rak.

- Mateusz Wyrwich opisuje historię zasłużonego działacza związkowego.

Przesilenie

O domach pomocy społecznej i ich problemach od lat nie mówiło się tak dużo, jak w ostatnich tygodniach. Sukces Solidarności (wywalczone dodatki dla pracowników DPS-ów) zbiegł się ze znaczącym wzrostem uzwiązkowienia wśród pracowników tych placówek. Pytanie, czy to chwilowy impuls, czy początek systemowych zmian na lepsze.

- pisze Barbara Michałowska w swoim artykule

Każdy może zostać liderem związkowym

Ważne jest to, żeby lider związkowy posiadał pewnego rodzaju koncepcję czy wizję działania. Musi mieć obraz tego, do czego dąży jako szef związku zawodowego i organizacji, na czele której stoi. Ważne jest również to, żeby mieć fundamenty, które pozwalają tę wizję realizować

- przekonuje Dariusz Goc, trener związkowy, coach i trener biznesu z Ośrodka Rozwoju Personalnego EFROS, jeden z redaktorów poradnika dla liderów związków zawodowych „Wódz, szef czy kumpel?”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

W numerze ponad to

Karol Gac - Po szczycie w Wilnie

Waldemar Biniecki - Polonia najlepiej rozwija się w Polsce

Marek Jan Chodakiewicz - Jurysdykcja TSUE a Traktat Rzymski

Cezary Krysztopa - Psinka

Tadeusz Płużański - 49 metod



 

Polecane
Emerytury
Stażowe