„Niewinna krew woła do Ciebie z każdego skrawka tej obolałej ziemi”. Msza św. w Łucku zakończyła pielgrzymkę przebaczenia i pojednania

Nabożeństwo
Przed rozpoczęciem Eucharystii odbyło się nabożeństwo za ofiary rzezi wołyńskiej. W nabożeństwie, któremu przewodniczył abp Stanisław Gądecki, wzięli udział prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
– Miłosierny Boże, wejrzyj łaskawie na wszystkie Twoje dzieci, których niewinna krew woła do Ciebie z każdego skrawka tej obolałej ziemi – modlił się przewodniczący KEP.
Homilia
Abp Kulbokas zwrócił uwagę w homilii, że pierwszym elementem nawrócenia serca jest „szczery płacz nad wszystkimi ofiarami sprzed osiemdziesięciu lat, które zostały zabite w tym regionie”. Dodał, że drugim elementem nawrócenia jest „przebaczenie i prośba o przebaczenie, wzajemne wybaczenie sobie”.
Nuncjusz apostolski w Ukrainie zaznaczył, że aspekt wzajemnego przebaczenia znalazł się w Apelu podpisanym przez abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, bp. Witalija Skomarowskiego, przewodniczącego Episkopatu Ukrainy, i bp. Niła Łuszczaka, administratora apostolskiego eparchii mukaczewskiej. „Ich podpisy reprezentują cały katolicki Episkopat Ukrainy”, podczas gdy Apel „ma na celu wzywanie u Boga daru całkowitego uleczenia naszych serc”.
Odwołując się dalej do Apelu, abp Kulbokas zauważył, że „ta wojna, ta agresja rosyjska, przed którą Ukraina się broni, w jakiś sposób połączyła narody ukraiński i polski, ponieważ niezliczona ilość pomocy napływa z Polski dla Ukrainy w tej trudnej godzinie”.
Pielgrzymka
Msza św. w Łucku kończy pielgrzymkę przebaczenia i pojednania, z jaką przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie wyruszyli 7 lipca do Ukrainy w ramach kościelnych obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej.
BP KEP / Łuck