Ewangelia na XIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]
![Ewangelia na XIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/106927/16888958858c119fe92b3c0580c59da3.jpg)
Ewangelia
Mt 11, 25-30
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».
Komentarz biblisty
Jezus czeka na nas, gdy mamy problemy
„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” – to słowa Jezusa, które w czasie wakacji brzmią szczególnie. Warto przyjść z problemami do Jezusa i przy Nim odpocząć. Do tego właśnie zachęca biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu do Ewangelii niedzieli 9 lipca.
1. Słowo wprowadzenia
Kiedy czytamy ten fragment Ewangelii lub go słuchamy z aplikacji, uświadamiamy sobie, że jest on bardzo praktyczny. Jezus nie mówi o kwestiach abstrakcyjnych, ale skupia się na sprawach społecznych, które dotyczą każdego a nas. I są one aktualne dziś tak, jak były kiedyś, bo dotyczą życia.
2. Słowa klucze
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Prostaczkowie (po grecku „nepioi”) to nie są ludzie niewykształceni. To słowo oznacza dzieci lub inne osoby, które mają prostotę dziecka, nie są zepsuci wewnętrznie, zachowali wewnętrzną niewinność pomimo mijających lat. Tym właśnie osobom Bóg objawia swe tajemnice.
W duchu nauczania Kościoła katolickiego możemy powiedzieć, że takie osoby żyją w stanie łaski uświęcającej. Są w stałej relacji z Bogiem, a gdyby grzech przerwał tę relację natychmiast powstają w sakramencie spowiedzi. A wszystko po to by być w łączności z Panem Bogiem.
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych.
Jezus nie zostawia ludzi samych z problemami, ale zaprasza nas do siebie. Mówi, że nas pokrzepi, dosłownie „sprawi, że odpoczniemy” (greckie „anapauo”). On jest bardzo praktyczny, dba o naszą kondycję duchową, psychiczną i fizyczną.
Jednocześnie Jezus daje przykład. Mówi „uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokornego serca”. Greckie słowo „praus” używane jest w kontekście osób mających władzę, którzy jej nie nadużywają, ale są znani z bycia dobrymi ludźmi dla innych. To jest właśnie prawdziwe znaczenie pokory, która jest aktywna i skupiona na innych, a nie na sobie.
3. Dziś
Jeśli mamy problemy to wiemy do kogo iść. Jezus czeka na każdego z nas nie tylko w kościele i kaplicy, ale w głębi naszej duszy. On chce żebyśmy też odpoczęli. A wakacje są do tego idealnym czasem. Wakacje z Jezusem.
ks. Paweł Rytel-Andrianik
Kazanie
Dzisiejsze kazanie o. Adama Szustaka OP.