Prawdopodobnie zatruto metropolitę pełniącego obowiązki głowy Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego

Strażnik Tronu Patriarszego, czyli tymczasowy zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP), metropolita Szio został prawdopodobnie zatruty – podała 6 lica gruzińska stacja telewizyjna "Rustawi-2", powołując się na własne źródła.
Arszenik
Arszenik / wikimedia.commons/public domain/picture taken by w:User: Walkerma

Zatruty?

Według stacji "Rustawi-2", o ewentualnej próbie otrucia 54-letniego hierarchy dowiedziano się po stwierdzeniu obecności w jego organizmie licznych substancji trujących. Stacja stwierdziła, iż w Patriarchacie Gruzińskim nie wykluczają, że metropolitę ktoś od dłuższego czasu podtruwał, choć z drugiej strony w GKP ani nie potwierdzono, ani nie zaprzeczono tej wiadomości.

Inna gruzińska stacja telewizyjna "Mtawari Archi" oznajmiła, że według jej danych, metropolitę zatruto tydzień temu, dodając, że gdy w ubiegłym tygodniu poczuł się on źle podczas sprawowania liturgii, przeprowadzono badania lekarskie, które wykryły w jego krwi prawdopodobnie ślady arszeniku.

Na razie władze kościelne nie wypowiadają się na temat stanu jego zdrowia.

Metropolita Szio

Metropolita Szio (w świecie Elizbar Mudżiri) urodził się 1 lutego 1969 w Tbilisi. W młodości chodził równolegle do szkoły średniej i muzycznej, specjalizując się w grze na wiolonczeli, wykazując – zdaniem wielu świadków – duże uzdolnienia muzyczne. Po maturze w 1991 rozpoczął studia w stołecznym konserwatorium, ale po 3 latach, na rok przed ich ukończeniem, przerwał je i wstąpił do klasztoru św. Szio w Mgwimi, pełniąc w nim różne funkcje. 5 stycznia 1993 został postrzyżony jako mnich, przyjmując imię patrona klasztoru. 19 sierpnia 1995 przyjął święcenia diakonatu a 6 maja 1996 – prezbiteratu (stał się hieromnichem). W 1998 otrzymał godność ihumena.

W 1999 ukończył jako ekstern seminarium duchowne w Batumi, po czym uzupełniał studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej i na Prawosławnym Uniwersytecie Humanistycznym św. Tichona w stolicy Rosji, który ukończył w 2005. Podczas pobytu w stolicy Rosji posługiwał jako kapłan mieszkającym tam Gruzinom w cerkwi św. Jerzego.

18 sierpnia 2003 Święty Synod GKP powołał 34-letniego wówczas duchownego na pierwszego biskupa nowo utworzonej eparchii (diecezji) Senaki i Czchorocku; sakrę nominat przyjął 7 września tegoż roku. 30 kwietnia 2009 powierzono mu również kierowanie parafiami gruzińskimi w Australii. 2 sierpnia 2010 otrzymał godność metropolity, a 21 grudnia tegoż roku wszedł w skład synodalnej komisji ds. kanonizacji świętych Kościoła gruzińskiego.Священный Синод Грузинской церкви также определил его управляющим грузинскими приходами в Австралии. W latach 2013 i 2015 obronił prace magisterską i doktorską na Prawosławnym Uniwersytecie Humanistycznym św. Tichona w Moskwie.

23 listopada 2017 zwierzchnik GKP patriarcha-katolikos Eliasz II wydał dekret, ogłaszający metropolitę Szio strażnikiem Tronu Patriarszego. Decyzję swą sędziwy patriarcha (wówczas 84-letni) oznajmił przed rozpoczęciem uroczystej liturgii w stołecznej cerkwi Kaszueti, powołując się na swe coraz bardziej słabnące siły i zdrowie. Przekazał mu też część swych uprawnień.

Nominacja ta była wielkim zaskoczeniem zarówno dla Synodu, jak i dla samego metropolity i wiernych. Zdaniem niektórych komentatorów Eliasz wskazał w ten sposób na swego następcę, przecinając wewnętrzne spory i walki o władzę w Kościele. 26 tegoż miesiąca, po pierwszej liturgii sprawowanej w stołecznej katedrze Cminda Sameba w nowej roli Szio oświadczył dziennikarzom, że nie wie, dlaczego patriarcha wyznaczył właśnie jego, dodając, iż jest to osobisty wybór dokonany przez Eliasza II a on się temu podporządkował.

Poglądy i znajomości

Według mediów gruzińskich "locum tenens" Tronu Patriarszego od dzieciństwa przyjaźni się z byłym (w latach 2013-18) prezydentem Gruzji Giorgim Margvelaszwilim i biznesmenem Lewanem Wasadzem. Jest znany z poglądów bardzo konserwatywnych i retoryki antyzachodniej. Od 2013 przewodniczy radzie nadzorczej sponsorowanej przez rząd Fundacji Odrodzenia Demograficznego Gruzji.

kg (KAI/RISU) / Tbilisi


 

POLECANE
Komisje finansów i obrony odrzuciły poprawki PiS do projektu o SAFE z ostatniej chwili
Komisje finansów i obrony odrzuciły poprawki PiS do projektu o SAFE

Sejmowe komisje finansów i obrony narodowej negatywnie zaopiniowały w czwartek zgłoszone przez PiS poprawki do projektu ustawy wdrażającej program SAFE. Sejm nad projektem będzie głosować w piątek rano.

Prezydent Karol Nawrocki zawetował ustawę o rynku kryptoaktywów z ostatniej chwili
Prezydent Karol Nawrocki zawetował ustawę o rynku kryptoaktywów

Prezydent Karol Nawrocki w czwartek po raz drugi zawetował ustawę o rynku kryptoaktywów. Podkreślił, że nowa ustawa była praktycznie taka sama jak ta, którą wcześniej zawetował i nie uwzględniono zgłaszanych zastrzeżeń. Zaprosił rząd do wspólnego przygotowania rozwiązań w tej sprawie.

Zajączkowska: PE przeciwko poprawce mówiącej, że tylko kobieta może zajść w ciążę z ostatniej chwili
Zajączkowska: PE przeciwko poprawce mówiącej, że tylko kobieta może zajść w ciążę

„Parlament Europejski właśnie zagłosował... PRZECIWKO poprawce stwierdzającej, że "Tylko biologiczna kobieta może zajść w ciążę" – poinformowała na Facebooku eurodeputowana Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja).

Karol Nawrocki zawetował ustawę uznającą język śląski za regionalny wideo
Karol Nawrocki zawetował ustawę uznającą język śląski za regionalny

Prezydent Karol Nawrocki zawetował ustawę uznającą język śląski za regionalny - poinformowała jego kancelaria. Ustawa była drugą w tej kadencji Sejmu, a w sumie - jak podliczono podczas prac parlamentarnych - dziewiątą próbą legislacyjną w tej sprawie.

KO, PSL i Lewica zablokowały zaskarżenie do TSUE tymczasowego stosowania umowy z Mercosur pilne
KO, PSL i Lewica zablokowały zaskarżenie do TSUE tymczasowego stosowania umowy z Mercosur

„KO, PSL i Lewica blokują pomysł zaskarżenia do TSUE decyzji Rady UE z 9 stycznia 2026 r. w sprawie tymczasowego stosowania umowy z krajami Mercosur” - poinformował na platformie X poseł Krzysztof Ciecióra.

Wyrok TSUE ws. WIBOR. Ekspert tłumaczy co oznacza dla kredytobiorców tylko u nas
Wyrok TSUE ws. WIBOR. Ekspert tłumaczy co oznacza dla kredytobiorców

12 lutego 2026 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-471/24 (PKO BP). Wbrew oczekiwaniom części środowisk procesowych, które zapowiadały prawne trzęsienie ziemi, orzeczenie okazało się raczej chłodnym uporządkowaniem podstawowych zasad niż zaproszeniem do masowego podważania kredytów opartych na WIBOR.

Szefowie KPRP i BBN rozpoczęli prace nad poprawkami do projektu ustawy o SAFE z ostatniej chwili
Szefowie KPRP i BBN rozpoczęli prace nad poprawkami do projektu ustawy o SAFE

Szef Kancelarii Prezydenta Zbigniew Bogucki i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Sławomir Cenckiewicz rozpoczęli prace nad poprawkami do projektu ustawy dotyczącej programu SAFE - poinformował rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz. Będą dotyczyć m.in. warunków udzielenia i spłaty pożyczki w ramach SAFE.

Jarosław Kaczyński: Nikt kto chce silnej i suwerennej armii, nie powinien popierać funduszu SAFE z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: Nikt kto chce silnej i suwerennej armii, nie powinien popierać funduszu SAFE

„Nikt kto chce silnej i suwerennej armii, nie powinien popierać funduszu SAFE” - napisał na platformie X prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Klub PiS składa poprawki do projektu ustawy o SAFE z ostatniej chwili
Klub PiS składa poprawki do projektu ustawy o SAFE

Podczas dyskusji plenarnej w Sejmie nad projektem ustawy wdrażający program SAFE poseł PiS Andrzej Śliwka złożył poprawki związane m.in. z kontrolą wydawania pieniędzy z programu; projekt wraca więc do komisji. W dyskusji minister finansów Andrzej Domański zapewnił, że pożyczki nie będą spłacane z budżetu MON.

Belgijska policja zrobiła nalot na biura KE. W tle 900 mln euro gorące
Belgijska policja zrobiła nalot na biura KE. W tle 900 mln euro

Belgijska policja przeszukała w czwartek biura Komisji Europejskiej w związku z podejrzeniami zaistnienia nieprawidłowości podczas sprzedaży należących do niej 23 nieruchomości w 2024 roku państwowemu funduszowi majątkowemu Belgii (SFPIM) za 900 mln euro - podała AFP, powołując się na źródła.

REKLAMA

Prawdopodobnie zatruto metropolitę pełniącego obowiązki głowy Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego

Strażnik Tronu Patriarszego, czyli tymczasowy zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP), metropolita Szio został prawdopodobnie zatruty – podała 6 lica gruzińska stacja telewizyjna "Rustawi-2", powołując się na własne źródła.
Arszenik
Arszenik / wikimedia.commons/public domain/picture taken by w:User: Walkerma

Zatruty?

Według stacji "Rustawi-2", o ewentualnej próbie otrucia 54-letniego hierarchy dowiedziano się po stwierdzeniu obecności w jego organizmie licznych substancji trujących. Stacja stwierdziła, iż w Patriarchacie Gruzińskim nie wykluczają, że metropolitę ktoś od dłuższego czasu podtruwał, choć z drugiej strony w GKP ani nie potwierdzono, ani nie zaprzeczono tej wiadomości.

Inna gruzińska stacja telewizyjna "Mtawari Archi" oznajmiła, że według jej danych, metropolitę zatruto tydzień temu, dodając, że gdy w ubiegłym tygodniu poczuł się on źle podczas sprawowania liturgii, przeprowadzono badania lekarskie, które wykryły w jego krwi prawdopodobnie ślady arszeniku.

Na razie władze kościelne nie wypowiadają się na temat stanu jego zdrowia.

Metropolita Szio

Metropolita Szio (w świecie Elizbar Mudżiri) urodził się 1 lutego 1969 w Tbilisi. W młodości chodził równolegle do szkoły średniej i muzycznej, specjalizując się w grze na wiolonczeli, wykazując – zdaniem wielu świadków – duże uzdolnienia muzyczne. Po maturze w 1991 rozpoczął studia w stołecznym konserwatorium, ale po 3 latach, na rok przed ich ukończeniem, przerwał je i wstąpił do klasztoru św. Szio w Mgwimi, pełniąc w nim różne funkcje. 5 stycznia 1993 został postrzyżony jako mnich, przyjmując imię patrona klasztoru. 19 sierpnia 1995 przyjął święcenia diakonatu a 6 maja 1996 – prezbiteratu (stał się hieromnichem). W 1998 otrzymał godność ihumena.

W 1999 ukończył jako ekstern seminarium duchowne w Batumi, po czym uzupełniał studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej i na Prawosławnym Uniwersytecie Humanistycznym św. Tichona w stolicy Rosji, który ukończył w 2005. Podczas pobytu w stolicy Rosji posługiwał jako kapłan mieszkającym tam Gruzinom w cerkwi św. Jerzego.

18 sierpnia 2003 Święty Synod GKP powołał 34-letniego wówczas duchownego na pierwszego biskupa nowo utworzonej eparchii (diecezji) Senaki i Czchorocku; sakrę nominat przyjął 7 września tegoż roku. 30 kwietnia 2009 powierzono mu również kierowanie parafiami gruzińskimi w Australii. 2 sierpnia 2010 otrzymał godność metropolity, a 21 grudnia tegoż roku wszedł w skład synodalnej komisji ds. kanonizacji świętych Kościoła gruzińskiego.Священный Синод Грузинской церкви также определил его управляющим грузинскими приходами в Австралии. W latach 2013 i 2015 obronił prace magisterską i doktorską na Prawosławnym Uniwersytecie Humanistycznym św. Tichona w Moskwie.

23 listopada 2017 zwierzchnik GKP patriarcha-katolikos Eliasz II wydał dekret, ogłaszający metropolitę Szio strażnikiem Tronu Patriarszego. Decyzję swą sędziwy patriarcha (wówczas 84-letni) oznajmił przed rozpoczęciem uroczystej liturgii w stołecznej cerkwi Kaszueti, powołując się na swe coraz bardziej słabnące siły i zdrowie. Przekazał mu też część swych uprawnień.

Nominacja ta była wielkim zaskoczeniem zarówno dla Synodu, jak i dla samego metropolity i wiernych. Zdaniem niektórych komentatorów Eliasz wskazał w ten sposób na swego następcę, przecinając wewnętrzne spory i walki o władzę w Kościele. 26 tegoż miesiąca, po pierwszej liturgii sprawowanej w stołecznej katedrze Cminda Sameba w nowej roli Szio oświadczył dziennikarzom, że nie wie, dlaczego patriarcha wyznaczył właśnie jego, dodając, iż jest to osobisty wybór dokonany przez Eliasza II a on się temu podporządkował.

Poglądy i znajomości

Według mediów gruzińskich "locum tenens" Tronu Patriarszego od dzieciństwa przyjaźni się z byłym (w latach 2013-18) prezydentem Gruzji Giorgim Margvelaszwilim i biznesmenem Lewanem Wasadzem. Jest znany z poglądów bardzo konserwatywnych i retoryki antyzachodniej. Od 2013 przewodniczy radzie nadzorczej sponsorowanej przez rząd Fundacji Odrodzenia Demograficznego Gruzji.

kg (KAI/RISU) / Tbilisi



 

Polecane