Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Encyklopedia antykultury, czyli młot na marksizm!
Celem przedsięwzięcia, które zyskało wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), było przygotowanie ciekawej oferty dydaktycznej dla dzieci i młodzieży. W ciągu roku stworzyliśmy platformę edukacyjną odnalezcsiebie.edu.pl, która w zamierzeniu ma stanowić wsparcie dla uczniów i nauczycieli. Można na niej znaleźć aż 146 krótkich filmów (i tyle samo broszur w formie PDF) przeznaczonych na lekcje historii, historii i teraźniejszości (wcześniej WOS), biznesu i zarządzania czy godziny wychowawczej. Postanowiliśmy skupić się na zagadnieniach społeczno-historycznych, a mianowicie korzeniach ideologii i ich wpływie na współczesny świat. Co ważne, szeroki zakres tematyczny pozwolił podzielić treści w taki sposób, aby dostosować je zarówno do szkół podstawowych, jak i liceów.
Oprócz platformy udało nam się również wydać publikację popularnonaukową „Encyklopedia antykultury”, która stanowi pracę zbiorową 7 autorów. Eksperci z różnych dziedzin nauki zaprezentowali historię narodzin i rozwoju ideologii marksistowskiej, która jest fundamentem tytułowej antykultury. Książka składa się z 60 haseł – każde opracowanie zostało dodatkowo wzbogacone o ilustrację, cytat i kilkupunktowe podsumowanie. Naszym celem było przedstawienie głosu młodych badaczy, którzy mogliby wnieść swój wkład w dyskusję na temat kryzysu cywilizacji zachodniej i sposobów na powstrzymanie tych negatywnych trendów. Osobiście jestem autorem 12 haseł i redaktorem całego wydania „Encyklopedii antykultury”. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do zajrzenia do tej publikacji, a zwłaszcza polecenia jej młodzieży, do której jest adresowana.
Na wspomnianej konferencji – oprócz autorów książki i inicjatorów całego projektu – pojawili się również znakomici prelegenci: małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, wiceminister edukacji i nauki dr Tomasz Rzymowski oraz redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa. W tym miejscu dziękuję za udział zwłaszcza przedstawicielowi „Tygodnika Solidarność”, na łamach którego mogę również opublikować niniejszy felieton. W czasie dyskusji na temat nowoczesnych form edukacji paneliści byli zgodni co do tego, że platforma odnalezcsiebie.edu.pl, w tym krótkie filmiki i swoiste e-lekcje (broszury PDF), mogą stanowić dobre uzupełnienie dla tradycyjnej nauki. Niemniej jednak specjaliści podkreślili, że musimy pozostać także przy sprawdzonych rozwiązaniach. Stąd właśnie pięknie wydrukowany podręcznik – „Encyklopedia antykultury”.