Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry
Bulla
Na samym początku uroczystego ingresu bp Krzysztof Zadarko odczytał treść bulli papieskiej, następnie bp Edward Dajczak wraz z Nuncjuszem Apostolskim abp. Salvatore Pennacchio przekazali pastorał biskupowi Zbigniewowi Zielińskiemu – symbol posługi pasterskiej.
Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku nowemu pasterzowi (tzw. homagium). W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Wyruszyć na kolejny etap
Homilię w koszalińskiej katedrze wygłosił sam bp Zbigniew Zieliński. W jej pierwszych słowach nawiązał do polecenia Chrystusa zawartego w jego biskupim zawołaniu „Ut unum sint” – to znaczy „aby byli jedno”.
- Pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie – zauważył hierarcha.
Biskup podkreślił, że konsekwencje pandemii i wojny za wschodnią granicą, eskalują nie tylko problemy medyczne czy ekonomiczne, ale przede wszystkim ukazują rozpad środowiska rodzinnego.
- Odwołując się do tego wskazania Chrystusa „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” chciałbym na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej koszalińsko-kołobrzeskiej ziemi – mówił.
Posłanie apostołów do świata
Wskazując na fragment odczytanej Ewangelii według św. Mateusza zawierający opis rozesłania uczniów, biskup wskazał, że jest to klucz do zrozumienia całej misji Kościoła.
- Zmartwychwstały Chrystus otrzymał od swego Ojca pełnię władzy, mocą której posyła apostołów do świata, aby złączyć ze sobą wszystkie narody. Nakreślił im uniwersalistyczną perspektywę ich misji: mają przekroczyć granice Izraela, aby wszystkim ludom i kulturom zanieść światło Ewangelii. W ich działalności istotne są dwa zasadnicze akty: chrzest i nauczanie. Człowiek staje się uczniem Jezusa przez chrzest, ale pozostaje nim, gdy zachowuje Jego nauczanie, czyli żyje zgodnie z przyjętą wiarą.
Podziękowanie
Kreśląc historyczny rys diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, akcentując jej bogactwo – ludzi, miejsc, dzieł ewangelizacji, katechizacji i miłosierdzia bp Zieliński podziękował bp. Dajczakowi za możliwość harmonijnego wchodzenia w jej historię i rzeczywistość.
- Księże Biskupie Edwardzie, tak jak przed niespełna rokiem razem z biskupem Krzysztofem, biskupem Pawłem i już nieżyjącym biskupem Tadeuszem przyjąłeś mnie w tej diecezji otwartymi ramionami i uczyłeś mnie tej diecezji, tak teraz wdzięcznym sercem zwracam się do Ciebie z prośbą o dalszą pomoc i staję przy Tobie, by Cię na tym etapie życia wspierać – tak jak nauczono mnie tego w moim rodzinnym wielopokoleniowym domu – mówił bp Zieliński.
"Staję przed wami pełen dobrej woli..."
Następnie zwracając się do wszystkich wiernych wskazał, że, to Kościół wszędzie ma taką samą misję. Powtarzając za św. Pawłem bp Zieliński przypomniał, że chociaż ludzie i okoliczności różnią się to program Kościoła jest zawsze ten sam – Jezus Chrystus, który jest „drogą, prawdą i życiem”.
- Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary wołając: „Panie nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę całego Kościoła” – mówił biskup.
- Ukształtowała mnie gdańska tradycja, z której jestem dumny, ale traktuję ją jako dziedzictwo otrzymane do zagospodarowania. To doświadczenie wnoszę i jak prosił Papież Franciszek chcę się nim dzielić będąc otwartym na bogactwo tego Kościoła, który zdążyłem poznać, i którego też chcę się ciągle uczyć. Pozostaję do Waszej dyspozycji - jak mówi się w moim rodzinnym Mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku – zakończył bp Zieliński.
Goście
Na uroczystości obecnych było 26 biskupów. Wśród nich: Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W katedrze modliło się również ponad 160 księży, w ingresie uczestniczyli przedstawiciele różnych wspólnot i grup modlitewnych, władz samorządowych reprezentujących Koszalin, Słupsk, Piłę, Kołobrzeg i wiele innych miast, a także wojewodowie, parlamentarzyści z regionu, rektorzy wyższych uczelni.
Uroczystość w koszalińskiej katedrze była jednocześnie transmitowana na żywo przez Telewizję Trwam, Dobre Media oraz TVP3 Szczecin.
***
Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Ma 58 lat (urodzony w 1965 roku). Pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii, proboszcz, a następnie biskup pomocniczy.
W marcu 2022 roku został mianowany biskupem koadiutorem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.
awi / Koszalin