Papież: „Kościół powinien dać przykład, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu w całym społeczeństwie” [wideo]
Papieska intencja
Papież nagrał film – zrealizowany i promowany w mediach społecznościowych przez Papieską Światową Sieć Modlitwy (www.popesprayer.va) – w którym mówi o swojej intencji modlitewnej na marzec. Franciszek prosi wiernych o towarzyszenie mu w modlitwie za ofiary nadużyć seksualnych, szczególnie tych skrzywdzonych przez członków Kościoła.
Na filmie ofiary przedstawione są symbolicznie za pomocą kwiatów więdnących i tracących siły, ale odzyskujących je po otrzymaniu pomocy.
Przeprosiny nie wystarczą
– W obliczu nadużyć, zwłaszcza tych popełnianych przez członków Kościoła, nie wystarczy prosić o przebaczenie. Prośba o przebaczenie jest konieczna, ale nie wystarczy – podkreśla Franciszek.
– Prośba o przebaczenie jest ważna dla ofiar, ale to one muszą być „w centrum” wszystkiego – zaznacza.
Konkretna odpowiedź
– Ich ból, ich szkody psychiczne mogą zostać uleczone, jeśli spotkają się z odpowiedzią – konkretnymi działaniami w celu naprawienia krzywd, których doświadczyły, i zapobiegnięcia ich powtórzeniu – wyjaśnia papież.
– Kościół nie może próbować ukrywać tragedii nadużyć wszelkiego rodzaju. Także wtedy, gdy do nadużyć dochodzi w rodzinach, w klubach, w innego rodzaju miejscach. Kościół powinien dawać przykład, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, wydobywać go na światło dzienne w społeczeństwie i w rodzinach. To Kościół musi zaoferować bezpieczne przestrzenie, aby wysłuchać ofiar, towarzyszyć im psychologicznie i chronić je – naucza Franciszek.
– Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła popełnionego przez członków wspólnoty kościelnej, aby w samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie.
W obliczu nadużyć, mówi @Pontifex_pl, „nie wystarczy prosić o przebaczenie”. Powinniśmy „wydobyć je na światło dzienne” i potrzebujemy „konkretnych działaniach, aby naprawić niegodziwości, które wycierpiały ofiary”. #Nadużycia #WideoPapieża #Ofiary #Kościół@popesprayer_en pic.twitter.com/K4U8KGITyk
— Papieskie Wideo (@papieskiewideo) March 2, 2023