"To największy skandal i nieodpowiedzialność od lat. Będzie się śnić Sekielskiemu po nocach". Kompromitacja Newsweeka

- Były działacz PiS Marek Zagrobelny, autor książki "Pokochać PiS", alarmuje, że zmiany w Kodeksie wyborczym mają umożliwić PiS sfałszowanie wyborów. Zagrobelny przez 12 lat był członkiem PiS, brał udział w organizowanych przez partię korpusach ochrony wyborów, a także z ramienia PiS zasiadał w komisjach wyborczych. W rozmowie z "Newsweekiem" ujawnia, że był świadkiem fałszowania wyborów przez PiS, a w niektórych przypadkach sam miał wpływ na fałszowanie głosów.
- pisze Grochal.
Marek Zagrobelny jest byłym członkiem PiS, który po odejściu z partii stał się stałym gościem "wiodących mediów".
Miażdżąca analiza Łukasza Pawłowskiego
Tekst Grochal wywołał poruszenie, ale nice innego rodzaju niż zapewne spodziewała się dziennikarka Newsweeka. Między innymi zanalizował go Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
- Przeczytałem tekst @Renata_Grochal w @NewsweekPolska i uważam, że najnowsza okładka w tym tygodniku to największy skandal i nieodpowiedzialność od bardzo wielu lat i będzie się ona śnić po nocach @sekielski poniżej weryfikuje treści, czego nie zrobiła sama redaktor.
W ostatnich wyborach w 27 tys. komisjach wyborczych pracowało ponad 200 tys. osób. Przez 10 lat „przewinęło” się przez komisje przynajmniej pół miliona osób, a tygodnikowi udało się dotrzeć do 1 (słownie: jednego) świadka fałszowania i na nim opiera swoją tezę i okładkę.
Ale to treść tekstu najłatwiej zweryfikować: Zacznijmy od exit poll. Pod lokalami wyborczymi od lat przeprowadza badanie IPSOS. W 2019 roku różnica w wyniku PiS podana przez PKW a badaniem exit poll wyniosła 0,01 p.p. Czy w fałszowaniu wyników wyborów bierze udział IPSOS?
Dostawianie krzyżyków: Teorie można obalić w 5 minut sprawdzając dane PKW. Liczba głosów nieważnych z wyborów na wybory maleje. W 2011 było to 4,52%, w 2015 - 2,53% a w 2019 - 1,11% Za czasów PO było ich 3x więcej. Czy oznacza to, że za PO się bardziej fałszowało wybory?
Gdyby autorka tekstu poświęciła 5 minut na sprawdzenie tej tezy znalazłaby mapę, która pokazuje że większy odsetek nieważnych głosów znajdziemy na zachodzie i północy Polski gdzie przewagę mają wyborcy opozycji (czyli rozumiem też w komisjach) To kto w końcu fałszuje?
Głosy z zagranicy: Powinno się maksymalnie ułatwiać głosowanie za granicą, ale mówienie że to wypaczy wynik wyborów to kłamstwo. Głosy z zagranicy „wpadają” do jednego okręgu do Senatu (tu zawsze wygrywa opozycja) i do okręgu 19 (Warszawa) wpływ na wynik to max 1 mandat.
Niewidzialne nowe komisje: To argument tak absurdalny, że aż odębiałem. Opozycja nie będzie wiedziała o nowych obwodach do głosowania tylko wtedy jak im Kaczyński wyłączy internet bo wtedy nie będą mogli skorzystać z wyszukiwarki PKW…
Absurdów i tez z palca w tym artykule jest dużo więcej, każdy może sam ocenić. Sposobów weryfikacji czy wybory były sfałszowane oczywiście jest wiele, tutaj np. nasza analiza prezydenckich (otwarty) https://stanpolityki.pl/czy-wybory-prezydenckie-w-2020-roku-zostaly-sfalszowane W internecie znajdziecie takich więcej.
Dlaczego to wszystko ważne, bo okładki jak ta Newsweeka mogą doprowadzić do ludzkich tragedii jak 6 stycznia w USA czy ostatnio w Brazylii. Ponad 50% wyborców KO nie wierzy, że wybory będą uczciwe. Jeśli PiS utrzyma się u władzy to właśnie oni mogą szturmować Sejm czy PKW.
Szczególnie, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pierwszy raz w historii zwycięska partia otrzyma mniej mandatów. Nawet 3 p.p. przewagi KO nad PiS może nie dać jej przewagi mandatowej. Wynika to z ordynacji wyborczej, ale kto to wyjaśni wyborcom w dniu wyborów?
- pisze Łukasz Pawłowski [analizę zamieszczamy w całości]
Inne komentarze
- Powiem Wam że Newsweek przegiął. W sensie nawet moi znajomi z FB - zatwardziałe lemingi, nie wierzą w te rewelacje (noo, jeden wierzy). Grochal powinna jednak zostać na etapie przeprowadzania wywiadów z psem Szydło i opisywaniu "codziennych rorat PAD" to lepiej wychodziło.
- komentuje znany twitterowicz Człowiek Bóbr.
- O! Skruszony. W dość wolnym tempie, ale jest. Mówią, że możesz wyjść z PiS, ale PiS z ciebie nie wyjdzie nigdy. Każdy miał kiedyś 23 lata …
Czy świadek poważnych przestępstw złożył zawiadomienie do prokuratury, nawet tej zerowej?
Czy to tylko gowinowanie lub zalewszczyzna?
- komentują inni
O! Skruszony. W dość wolnym tempie, ale jest. Mówią, że możesz wyjść z PiS, ale PiS z ciebie nie wyjdzie nigdy. Każdy miał kiedyś 23 lata …
— Po🧵do🧶 (@Darek_TT) February 12, 2023
Czy świadek poważnych przestępstw złożył zawiadomienie do prokuratury, nawet tej zerowej?
Czy to tylko gowinowanie lub zalewszczyzna?
(2/10) W ostatnich wyborach w 27 tys. komisjach wyborczych pracowało ponad 200 tys. osób. Przez 10 lat „przewinęło” się przez komisje przynajmniej pół miliona osób, a tygodnikowi udało się dotrzeć do 1 (słownie: jednego) świadka fałszowania i na nim opiera swoją tezę i okładkę pic.twitter.com/IALKigxTeX
— Łukasz Pawłowski (@LukasPawlowski) February 12, 2023
(4/10) Dostawianie krzyżyków: Teorie można obalić w 5 minut sprawdzając dane PKW. Liczba głosów nieważnych z wyborów na wybory maleje. W 2011 było to 4,52%, w 2015 - 2,53% a w 2019 - 1,11% Za czasów PO było ich 3x więcej. Czy oznacza to, że za PO się bardziej fałszowało wybory? pic.twitter.com/hkwnFoRmnc
— Łukasz Pawłowski (@LukasPawlowski) February 12, 2023
(6/10) Głosy z zagranicy: Powinno się maksymalnie ułatwiać głosowanie za granicą, ale mówienie że to wypaczy wynik wyborów to kłamstwo. Głosy z zagranicy „wpadają” do jednego okręgu do Senatu (tu zawsze wygrywa opozycja) i do okręgu 19 (Warszawa) wpływ na wynik to max 1 mandat pic.twitter.com/18gwebHpeF
— Łukasz Pawłowski (@LukasPawlowski) February 12, 2023
(8/10) Absurdów i tez z palca w tym artykule jest dużo więcej, każdy może sam ocenić. Sposobów weryfikacji czy wybory były sfałszowane oczywiście jest wiele, tutaj np. nasza analiza prezydenckich (otwarty) https://t.co/FonJ95ipCm W internecie znajdziecie takich więcej
— Łukasz Pawłowski (@LukasPawlowski) February 12, 2023
(10/10) Szczególnie, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pierwszy raz w historii zwycięska partia otrzyma mniej mandatów. Nawet 3 p.p. przewagi KO nad PiS może nie dać jej przewagi mandatowej. Wynika to z ordynacji wyborczej, ale kto to wyjaśni wyborcom w dniu wyborów? pic.twitter.com/BMEhxVyRfX
— Łukasz Pawłowski (@LukasPawlowski) February 12, 2023