"Nie chcemy być częścią upolitycznionej instytucji". Węgry podjęły ważną decyzję

Parlament Węgier zagłosował we wtorek za wystąpieniem kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Proces wychodzenia spod jurysdykcji tego Trybunału potrwa rok od złożenia pisemnego powiadomienia na ręce sekretarza generalnego ONZ.
- Atak nożownika w Krakowie
- Nie żyje lekarz zaatakowany przez nożownika w Krakowie
- Przyjrzeliśmy się siedzibie fundacji "Twój głos jest ważny". Doszło do dziwnej sytuacji
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "A niby kogo oni udają?". Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- Nowa oferta Warner Bros. Discovery. Co to oznacza dla TVN?
- Utrudnienia w Warszawie 28–29 kwietnia podczas Szczytu. Ważny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Porażka Bodnara. Jest opinia TSUE w sprawie statusu sędziów
- Potężny wzrost PiS w sondażu poparcia partii politycznych CBOS
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Udało się go uratować". Komunikat warszawskiego zoo
"Nie chcemy być częścią upolitycznionej instytucji"
Podejmujemy tę decyzję, ponieważ nie chcemy być (dłużej) częścią upolitycznionej instytucji, która utraciła swoją bezstronność i wiarygodność
– oznajmił Szijjarto.
Szef węgierskiej dyplomacji przedstawił we wtorek w parlamencie wniosek o opuszczenie MTK w związku z wcześniejszymi deklaracjami rządu Viktora Orbana, złożonymi na początku kwietnia podczas wizyty w Budapeszcie premiera Izraela Beniamina Netanjahu.
Węgry podjęły ważną decyzję
Proces opuszczenia Międzynarodowego Trybunału Karnego przez Węgry zajmie rok od momentu pisemnego powiadomienia o tej decyzji sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chociaż Węgry są członkiem MTK, to Statut Rzymski, ustanawiający Trybunał, nie został w tym kraju ogłoszony, ponieważ uznano go za niezgodny z węgierską konstytucją.
Międzynarodowy Trybunał Karny to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresje, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą Trybunału jest Haga.
MTK powstał na podstawie przyjętego 17 lipca 1998 roku Statutu Rzymskiego, wynegocjowanego po sześciu tygodniach obrad w siedzibie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) w Rzymie. Za jego przyjęciem głosowało 120 państw, 7 było przeciw, 21 wstrzymało się od głosu. W listopadzie 2016 roku stosunki z MTK dekretem Władimira Putina zerwała Rosja.