Awantura w TVP. Krzysztof Stanowski opublikował nagranie

Krzysztof Stanowski, dziennikarz i kandydat na prezydenta, ujawnił w swoim programie "Prezydenckie zero" kulisy rozmów dotyczące organizowanej 12 maja przez Telewizję Polską w likwidacji debaty prezydenckiej. Prowadzącymi mają być Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24) oraz Piotr Witwicki (Polsat News). Decyzja TVP wywołała sprzeciw większości sztabów.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Nowy sondaż poparcia partii politycznych. Katastrofalne wieści dla koalicji 13 grudnia
- W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej
- "A niby kogo oni udają?" Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- Dariusz Matecki: "Wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku?"
- "Udało się go uratować". Komunikat warszawskiego zoo
- To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii
- Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
Awantura w TVP. Poszło o Wysocką-Schnepf
Na 10 albo 11 obecnych na miejscu sztabów, 8 zagłosowało za zmianą pani Schnepf na kogoś innego. 20 minut kłótni
– napisał we wtorek Krzysztof Stanowski na portalu X.
Spotkanie w sprawie debaty odbyło się ze sztabami w budynku telewizji w obecności kilku dyrektorów TVP i dziennikarzy, na czele z Grzegorzem Sajórem, szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP w likwidacji.
"To telewizja wybiera dziennikarzy, którzy prowadzą debatę" – na tym stanowisku stali przedstawiciele TVP w likwidacji, proponując Dorotę Wysocką-Schnepf jako prowadzącą debatę z ramienia telewizji publicznej.
Kandydatura wywołała sprzeciw zdecydowanej większości sztabów i samych kandydatów, które podkreślały brak obiektywizmu Wysockiej-Schnepf i jej oddanie obecnie rządzącej koalicji.
Dajecie największą twarz najgorszej propagandy, która w tej chwili dzieje się w telewizji polskiej w likwidacji. Czego się boicie? Czego boi się sztab Rafała Trzaskowskiego? To jest skrajnie nieuczciwe. Pani redaktor, co do której są największe zastrzeżenia, jeśli chodzi o TVP w likwidacji, wybiera się do prowadzenia debaty, która rzekomo ma być uczciwa i sprawiedliwa dla wszystkich sztabów. Wydaje mi się, że jest kilka osób, które przyznają mi rację
– mówił przedstawiciel sztabu Karola Nawrockiego i dodał: "wszyscy już w tym cyrku uczestniczyliśmy", komentując zachowanie TVP podczas debaty w Końskich z 12 kwietnia, kiedy TVP nie chciała przyznać, że de facto organizuje debatę Rafałowi Trzaskowskiemu.
"Wszyscy kandydaci dostają to samo pytanie, więc ciężko nie zadbać o obiektywizm" – twierdzili przedstawiciele telewizji, co z kolei wywołało śmiech sztabów. "Ja w 5 minut jestem w stanie znaleźć 10 wypowiedzi pani redaktor Schnepf, które wskazują, że jest skrajnie zaangażowana po jednej stronie sporu politycznego" – wskazał jeden ze sztabowców.
Padały pytania, kto zadecydował o wyborze Wysockiej-Schnepf, na które przedstawiciele telewizji nie chcieli udzielić odpowiedzi, tłumacząc się wymijająco. Odwoływano się także do debaty w Końskich, na której TVP w likwidacji reprezentowała Joanna Dunikowska-Paź. Grzegorz Sajór, broniąc tamtego spotkania, wspomniał, że to przedstawiciel sztabu Karola Nawrockiego chwalił Dunikowską-Paź za obiektywizm.
– Dlaczego więc ją zmieniacie? – padło z sali, na co zareagował inny z uczestników.
– Właśnie dlatego [że była obiektywna] – odparł inny przedstawiciel sztabów.
– Czy ona jeszcze w ogóle pracuje? – dopytywał jeszcze ktoś inny.
Dyrektor Sajór długo utrzymywał, że wybór Wysockiej-Schnepf jest ostateczny, ale w wyniku dyskusji TVP ma jeszcze raz przemyśleć decyzję i poda ją w środę w południe.
Z informacji Krzysztofa Stanowskiego, który opublikował na swoim kanale 20-minutowe spotkanie w sprawie debaty, wynika, że planowana na 12 maja debata miałaby potrwać dwie i pół godziny i byłaby emitowana na żywo w TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News i Polsat News Polityka. Ma obejmować tematykę dotyczącą polityki krajowej i zagranicznej.
Nadchodząca debata z 12 maja będzie ostatnią z udziałem wszystkich kandydatów przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Ta odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. Kandydatami na prezydenta są: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Joanna Senyszyn, Magdalena Biejat, Adrian Zandberg, Artur Bartoszewicz, Grzegorz Braun, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Krzysztof Stanowski i Marek Woch.
Kim jest Dorota Wysocka-Schnepf?
Programy prowadzone przez Dorotę Wysocką-Schnepf, która prowadzi w TVP "Rozmowy niesymetryczne" oraz "Niebezpieczne związki", wywołują sporo kontrowersji. "Możemy mówić o pewnej jednostronności, kontrowersyjności narracji, która może budzić pewne obawy" – oceniał w listopadzie ub.r. na stronach portalu Wirtualne Media medioznawca Adam Szynol.
Wysocka-Schnepf wróciła do Telewizji Polskiej w lutym 2024 roku. Z TVP była związana za pierwszym razem przez 12 lat do 2016 roku. Prowadziła "Wiadomości" i programy publicystyczne w TVP1, m.in. "Politykę przy kawie", a następnie przygotowywała materiały z USA. Po rozstaniu z TVP pracowała w "Gazecie Wyborczej".
Dorota Wysocka-Schnepf jest laureatką tytułu "Hiena Roku 2024".