Rozmowy z Andrzejem Dudą ws. nowelizacji ustawy o SN. Rzecznik rządu zabiera głos

Sejm odrzucił w środę wieczorem wszystkie 14 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przepisy trafią teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
"Rozpoczynają się dalsze konsultacje z panem prezydentem"
Podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu pytany był jakiej decyzji prezydenta w tej sprawie oczekuje oraz kiedy zostanie złożony wniosek o wypłatę środków z KPO. "W tej chwili ta ustawa została w ostatecznej formie uchwalona, więc będzie skierowana do pana prezydenta i dopiero w tej chwili rozpoczną się dalsze konsultacje z panem prezydentem" - odpowiedział Müller.
Przypomniał, że prezydent oczekiwał, iż dyskusja o jego decyzji w tej sprawie rozpocznie się dopiero, gdy ustawa finalnie wyjdzie z parlamentu. Jak podkreślił, stało się to w środę. Müller w związku z tym wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie odbędą się rozmowy z prezydentem. Chcielibyśmy, by nowelizacja została podpisana, po to została uchwalona; ale to jest kompetencja i wyłączna prerogatywa prezydenta i podczas rozmów z prezydentem będziemy o tym dyskutować - podkreślił rzecznik rządu.
Jak dodał, w tej chwili nie ma decyzji co do terminu złożenia wniosku o wypłatę środków z KPO. "Przed nami są rozmowy z panem prezydentem najpierw co do kwestii samej ustawy i na razie wstrzymujemy się z decyzją w tym zakresie do tego momentu" - dodał.
Uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.
Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie i tej, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA będzie rozstrzygać sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego w pierwszej instancji w 3-osobowym składzie, a w drugiej instancji w składzie 5-osobowym. Z kolei w przypadku sędziów sądów powszechnych i wojskowych NSA będzie sądem dyscyplinarnym w części spraw w pierwszej instancji i we wszystkich sprawach w drugiej instancji. NSA ma przejąć także kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.
Zmiany mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Andrzej Duda pytany przed dwoma tygodniami o nowelizację ustawy o SN powiedział, że spokojnie czeka na wynik prac parlamentu. "Jak ustawa trafi na moje biurko, to będę się nad nią w szczegółach pochylał" - mówił.(PAP)