10 lat Inicjatywy Trójmorza i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą - nowe wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" już dostępne

Bez Solidarności nie dokonałyby się przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspólne doświadczenia w oporze przeciw komunizmowi i walce o prawa człowieka i obywatela stanowią dziś jeden z elementów pamięci i tożsamości, fundament, na którym państwa regionu rozwijają współpracę. Jaka jest przyszłość Inicjatywy Trójmorza, jednej z platform współpracy w Europie Środkowej? O tym mówią m.in. prezydent RP Andrzej Duda i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
"10 lat Trójmorza" - najnowsze wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" / fot. Archiwum Tysol.pl.

 

Kup wydanie specjalne "10 lat Trójmorza" teraz w naszym sklepie internetowym!

28 i 29 kwietnia w Warszawie odbył się jubileuszowy dziesiąty Szczyt Inicjatywy Trójmorza (3 Seas Initiative). Inicjatywa Trójmorza to 30 proc. obszaru i 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, region, który ma się rozwinąć gospodarczo w tempie 35% PKB do 2030 roku.

W salonach prasowych (m.in. sieci Empik i Garmond Press) dostępne jest kolejne wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” pt. „10 lat Trójmorza” –  to 104 strony w całości poświęcone historii, tożsamości i przyszłości Inicjatywy Trójmorza i całego regionu Europy Środkowej w kontekście m.in. kwestii bezpieczeństwa, geopolityki i energetyki oraz bieżącej współpracy państw i narodów w tym regionie.

 

To  państwa Europy Środkowej miały rację!

Jakie cele udało się osiągnąć Inicjatywie Trójmorza? Jakie projekty energetyczne i komunikacyjne są w realizacji? W jakim kierunku będzie rozwijać się Inicjatywa i jakie państwa chcą do niej dołączyć? Czy należy powołać stały sekretariat tej organizacji? Na te pytania w wyjątkowych rozmowach odpowiadają prezydent RP Andrzej Duda oraz była prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Przypomnijmy, że to ci politycy byli inicjatorami projektu Trójmorza.

– Inicjatywa Trójmorza zrzesza wiele ośrodków myśli, naukowców, przedsiębiorców. Mamy aspiracje rozwojowe, nie chcemy być Europą B, której Bruksela wiecznie grozi palcem. W wielu kwestiach to państwa Europy Środkowo-Wschodniej miały rację, kiedy przestrzegaliśmy przed zapędami Rosji, polityką migracyjną Niemiec czy destrukcyjną dla przemysłu polityką Zielonego Ładu – mówi w wywiadzie Aleksandra Jankowska, prezes Instytutu Międzymorza.

 

Europa Środkowa – wspólna historia, wspólne wyzwania

– Wiele środowisk i liderów w regionie uważa, że musi on zacieśniać wzajemną współpracę. Budować swoją podmiotowość, aby nie być jedynie przedmiotem koncertu mocarstw. Jednym z takich wybitnych liderów był śp. prezydent Lech Kaczyński. Przypominamy jego odważną politykę współpracy w Europie Środkowej, bo to m.in. z niej wyrosła Inicjatywa Trójmorza. Jeden z najważniejszych projektów gospodarczej i politycznej współpracy państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, który funkcjonuje już 10 lat! W obecnych niespokojnych czasach należy sobie życzyć odważnych przywódców politycznych, społecznych i związkowych. Silna gospodarczo, społecznie, politycznie i militarnie Europa Środkowa jest w interesie nie tylko społeczeństw tego regionu – przekonuje w numerze redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.

Ponadto w wydaniu m.in. przedstawiamy doświadczenia historyczne, które mogą stanowić fundamenty współpracy w regionie: dynastię Jagiellonów, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Konstytucję 3 Maja. W najnowszej historii Europy Środkowej takim wspólnym doświadczeniem jest opór przeciwko komunizmowi, zorganizowany wokół „Solidarności” – czego najlepszym dowodem było chociażby słynne Posłanie do Ludzi Pracy Europy Wschodniej podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów. Pokazujemy, jak wyglądały kontakty opozycjonistów oraz przedstawicieli Kościoła katolickiego w bloku wschodnim. To m.in. historia współpracy polsko-czechosłowackiej i polsko-węgierskiej.

Jaką rolę w obaleniu komunizmu i odrodzeniu duchowym społeczeństw odegrał apostoł Europy Środkowej i Wschodniej – św. Jan Paweł II?

– Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – mówi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

 

Okiem ekspertów – Europa, USA, Rosji, Chiny

Analizujemy stan obecny i prognozujemy przyszłość relacji transatlantyckich – co zrobi Donald Trump i Unia Europejska? Jaką strategię wobec Europy Środkowej przyjęły Chiny? Jak ograniczyć wpływy Rosji w regionie?

Okiem ekspertów przyglądamy się kwestiom bezpieczeństwa, tego militarnego i tego energetycznego. Przedstawiamy specyfikę i sytuację w poszczególnych państwach regionu, m.in. Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Serbii, Słowenii, Węgier i Ukrainy.

Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność” oraz politolodzy, eksperci i uznani publicyści, m.in. Barbara Andrijanić, prof. Marek Jan Chodakiewicz, dr Adam Chmielecki, Piotr Grzybowski, Barbara Michałowska, dr Jan Parys, Paweł Pietkun, prof. Paweł Skibiński, Mariusz Staniszewski, prof. Bostjan M. Turk z Uniwersytetu w Lublanie, Konrad Wernicki.

Wśród autorów także historycy IPN: Adam Hlebowicz, dr Jan Hlebowicz, prof. Mirosław Szumiło.

Partnerem merytorycznym wydania jest Instytut Międzymorza.


 

POLECANE
Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ]

Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, próbach podważenia legalności wyboru Karola Nawrockiego przez środowiska KO i napięciach w koalicji rządzącej, nasila się kryzys związany z przywództwem Donalda Tuska.

REKLAMA

10 lat Inicjatywy Trójmorza i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą - nowe wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" już dostępne

Bez Solidarności nie dokonałyby się przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspólne doświadczenia w oporze przeciw komunizmowi i walce o prawa człowieka i obywatela stanowią dziś jeden z elementów pamięci i tożsamości, fundament, na którym państwa regionu rozwijają współpracę. Jaka jest przyszłość Inicjatywy Trójmorza, jednej z platform współpracy w Europie Środkowej? O tym mówią m.in. prezydent RP Andrzej Duda i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
"10 lat Trójmorza" - najnowsze wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" / fot. Archiwum Tysol.pl.

 

Kup wydanie specjalne "10 lat Trójmorza" teraz w naszym sklepie internetowym!

28 i 29 kwietnia w Warszawie odbył się jubileuszowy dziesiąty Szczyt Inicjatywy Trójmorza (3 Seas Initiative). Inicjatywa Trójmorza to 30 proc. obszaru i 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, region, który ma się rozwinąć gospodarczo w tempie 35% PKB do 2030 roku.

W salonach prasowych (m.in. sieci Empik i Garmond Press) dostępne jest kolejne wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” pt. „10 lat Trójmorza” –  to 104 strony w całości poświęcone historii, tożsamości i przyszłości Inicjatywy Trójmorza i całego regionu Europy Środkowej w kontekście m.in. kwestii bezpieczeństwa, geopolityki i energetyki oraz bieżącej współpracy państw i narodów w tym regionie.

 

To  państwa Europy Środkowej miały rację!

Jakie cele udało się osiągnąć Inicjatywie Trójmorza? Jakie projekty energetyczne i komunikacyjne są w realizacji? W jakim kierunku będzie rozwijać się Inicjatywa i jakie państwa chcą do niej dołączyć? Czy należy powołać stały sekretariat tej organizacji? Na te pytania w wyjątkowych rozmowach odpowiadają prezydent RP Andrzej Duda oraz była prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Przypomnijmy, że to ci politycy byli inicjatorami projektu Trójmorza.

– Inicjatywa Trójmorza zrzesza wiele ośrodków myśli, naukowców, przedsiębiorców. Mamy aspiracje rozwojowe, nie chcemy być Europą B, której Bruksela wiecznie grozi palcem. W wielu kwestiach to państwa Europy Środkowo-Wschodniej miały rację, kiedy przestrzegaliśmy przed zapędami Rosji, polityką migracyjną Niemiec czy destrukcyjną dla przemysłu polityką Zielonego Ładu – mówi w wywiadzie Aleksandra Jankowska, prezes Instytutu Międzymorza.

 

Europa Środkowa – wspólna historia, wspólne wyzwania

– Wiele środowisk i liderów w regionie uważa, że musi on zacieśniać wzajemną współpracę. Budować swoją podmiotowość, aby nie być jedynie przedmiotem koncertu mocarstw. Jednym z takich wybitnych liderów był śp. prezydent Lech Kaczyński. Przypominamy jego odważną politykę współpracy w Europie Środkowej, bo to m.in. z niej wyrosła Inicjatywa Trójmorza. Jeden z najważniejszych projektów gospodarczej i politycznej współpracy państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, który funkcjonuje już 10 lat! W obecnych niespokojnych czasach należy sobie życzyć odważnych przywódców politycznych, społecznych i związkowych. Silna gospodarczo, społecznie, politycznie i militarnie Europa Środkowa jest w interesie nie tylko społeczeństw tego regionu – przekonuje w numerze redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.

Ponadto w wydaniu m.in. przedstawiamy doświadczenia historyczne, które mogą stanowić fundamenty współpracy w regionie: dynastię Jagiellonów, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Konstytucję 3 Maja. W najnowszej historii Europy Środkowej takim wspólnym doświadczeniem jest opór przeciwko komunizmowi, zorganizowany wokół „Solidarności” – czego najlepszym dowodem było chociażby słynne Posłanie do Ludzi Pracy Europy Wschodniej podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów. Pokazujemy, jak wyglądały kontakty opozycjonistów oraz przedstawicieli Kościoła katolickiego w bloku wschodnim. To m.in. historia współpracy polsko-czechosłowackiej i polsko-węgierskiej.

Jaką rolę w obaleniu komunizmu i odrodzeniu duchowym społeczeństw odegrał apostoł Europy Środkowej i Wschodniej – św. Jan Paweł II?

– Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – mówi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

 

Okiem ekspertów – Europa, USA, Rosji, Chiny

Analizujemy stan obecny i prognozujemy przyszłość relacji transatlantyckich – co zrobi Donald Trump i Unia Europejska? Jaką strategię wobec Europy Środkowej przyjęły Chiny? Jak ograniczyć wpływy Rosji w regionie?

Okiem ekspertów przyglądamy się kwestiom bezpieczeństwa, tego militarnego i tego energetycznego. Przedstawiamy specyfikę i sytuację w poszczególnych państwach regionu, m.in. Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Serbii, Słowenii, Węgier i Ukrainy.

Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność” oraz politolodzy, eksperci i uznani publicyści, m.in. Barbara Andrijanić, prof. Marek Jan Chodakiewicz, dr Adam Chmielecki, Piotr Grzybowski, Barbara Michałowska, dr Jan Parys, Paweł Pietkun, prof. Paweł Skibiński, Mariusz Staniszewski, prof. Bostjan M. Turk z Uniwersytetu w Lublanie, Konrad Wernicki.

Wśród autorów także historycy IPN: Adam Hlebowicz, dr Jan Hlebowicz, prof. Mirosław Szumiło.

Partnerem merytorycznym wydania jest Instytut Międzymorza.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe