10 lat Inicjatywy Trójmorza i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą - nowe wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" już dostępne

Bez Solidarności nie dokonałyby się przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspólne doświadczenia w oporze przeciw komunizmowi i walce o prawa człowieka i obywatela stanowią dziś jeden z elementów pamięci i tożsamości, fundament, na którym państwa regionu rozwijają współpracę. Jaka jest przyszłość Inicjatywy Trójmorza, jednej z platform współpracy w Europie Środkowej? O tym mówią m.in. prezydent RP Andrzej Duda i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
"10 lat Trójmorza" - najnowsze wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" / fot. Archiwum Tysol.pl.

 

Kup wydanie specjalne "10 lat Trójmorza" teraz w naszym sklepie internetowym!

28 i 29 kwietnia w Warszawie odbył się jubileuszowy dziesiąty Szczyt Inicjatywy Trójmorza (3 Seas Initiative). Inicjatywa Trójmorza to 30 proc. obszaru i 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, region, który ma się rozwinąć gospodarczo w tempie 35% PKB do 2030 roku.

W salonach prasowych (m.in. sieci Empik i Garmond Press) dostępne jest kolejne wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” pt. „10 lat Trójmorza” –  to 104 strony w całości poświęcone historii, tożsamości i przyszłości Inicjatywy Trójmorza i całego regionu Europy Środkowej w kontekście m.in. kwestii bezpieczeństwa, geopolityki i energetyki oraz bieżącej współpracy państw i narodów w tym regionie.

 

To  państwa Europy Środkowej miały rację!

Jakie cele udało się osiągnąć Inicjatywie Trójmorza? Jakie projekty energetyczne i komunikacyjne są w realizacji? W jakim kierunku będzie rozwijać się Inicjatywa i jakie państwa chcą do niej dołączyć? Czy należy powołać stały sekretariat tej organizacji? Na te pytania w wyjątkowych rozmowach odpowiadają prezydent RP Andrzej Duda oraz była prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Przypomnijmy, że to ci politycy byli inicjatorami projektu Trójmorza.

– Inicjatywa Trójmorza zrzesza wiele ośrodków myśli, naukowców, przedsiębiorców. Mamy aspiracje rozwojowe, nie chcemy być Europą B, której Bruksela wiecznie grozi palcem. W wielu kwestiach to państwa Europy Środkowo-Wschodniej miały rację, kiedy przestrzegaliśmy przed zapędami Rosji, polityką migracyjną Niemiec czy destrukcyjną dla przemysłu polityką Zielonego Ładu – mówi w wywiadzie Aleksandra Jankowska, prezes Instytutu Międzymorza.

 

Europa Środkowa – wspólna historia, wspólne wyzwania

– Wiele środowisk i liderów w regionie uważa, że musi on zacieśniać wzajemną współpracę. Budować swoją podmiotowość, aby nie być jedynie przedmiotem koncertu mocarstw. Jednym z takich wybitnych liderów był śp. prezydent Lech Kaczyński. Przypominamy jego odważną politykę współpracy w Europie Środkowej, bo to m.in. z niej wyrosła Inicjatywa Trójmorza. Jeden z najważniejszych projektów gospodarczej i politycznej współpracy państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, który funkcjonuje już 10 lat! W obecnych niespokojnych czasach należy sobie życzyć odważnych przywódców politycznych, społecznych i związkowych. Silna gospodarczo, społecznie, politycznie i militarnie Europa Środkowa jest w interesie nie tylko społeczeństw tego regionu – przekonuje w numerze redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.

Ponadto w wydaniu m.in. przedstawiamy doświadczenia historyczne, które mogą stanowić fundamenty współpracy w regionie: dynastię Jagiellonów, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Konstytucję 3 Maja. W najnowszej historii Europy Środkowej takim wspólnym doświadczeniem jest opór przeciwko komunizmowi, zorganizowany wokół „Solidarności” – czego najlepszym dowodem było chociażby słynne Posłanie do Ludzi Pracy Europy Wschodniej podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów. Pokazujemy, jak wyglądały kontakty opozycjonistów oraz przedstawicieli Kościoła katolickiego w bloku wschodnim. To m.in. historia współpracy polsko-czechosłowackiej i polsko-węgierskiej.

Jaką rolę w obaleniu komunizmu i odrodzeniu duchowym społeczeństw odegrał apostoł Europy Środkowej i Wschodniej – św. Jan Paweł II?

– Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – mówi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

 

Okiem ekspertów – Europa, USA, Rosji, Chiny

Analizujemy stan obecny i prognozujemy przyszłość relacji transatlantyckich – co zrobi Donald Trump i Unia Europejska? Jaką strategię wobec Europy Środkowej przyjęły Chiny? Jak ograniczyć wpływy Rosji w regionie?

Okiem ekspertów przyglądamy się kwestiom bezpieczeństwa, tego militarnego i tego energetycznego. Przedstawiamy specyfikę i sytuację w poszczególnych państwach regionu, m.in. Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Serbii, Słowenii, Węgier i Ukrainy.

Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność” oraz politolodzy, eksperci i uznani publicyści, m.in. Barbara Andrijanić, prof. Marek Jan Chodakiewicz, dr Adam Chmielecki, Piotr Grzybowski, Barbara Michałowska, dr Jan Parys, Paweł Pietkun, prof. Paweł Skibiński, Mariusz Staniszewski, prof. Bostjan M. Turk z Uniwersytetu w Lublanie, Konrad Wernicki.

Wśród autorów także historycy IPN: Adam Hlebowicz, dr Jan Hlebowicz, prof. Mirosław Szumiło.

Partnerem merytorycznym wydania jest Instytut Międzymorza.


 

POLECANE
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

Umowa między UE a Ukrainą. Fatalna informacja dla Polski z ostatniej chwili
Umowa między UE a Ukrainą. "Fatalna informacja dla Polski"

Europosłowie PiS skrytykowali we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli nową umowę handlową między Unią Europejską a Ukrainą, której wynegocjowanie ogłosiła w poniedziałek Komisja Europejska. Wracamy do liberalizacji handlu. To jest fatalna informacja - powiedział eurodeputowany Waldemar Buda.

Komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Już w połowie lipca we Wrocławiu rozpocznie się długo zapowiadany remont jednej z najbardziej uczęszczanych ulic w mieście - ul. Powstańców Śląskich. Prace modernizacyjne wystartują 14 lipca i potrwają około sześciu miesięcy. Zmiana organizacji ruchu wejdzie w życie dzień wcześniej.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III zerwał z ważną tradycją Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III zerwał z ważną tradycją

Po ponad 150 latach służby królewski pociąg Royal Train przejdzie do historii. Pałac Buckingham ogłosił, że symbol brytyjskiej monarchii przestanie być używany i trafi do muzeum. Decyzję zatwierdził król Karol III, dla którego priorytetem stało się cięcie kosztów i modernizacja funkcjonowania rodziny królewskiej.

Ważna decyzja służb ws. Tadeusza Dudy. Jest komunikat małopolskiej policji z ostatniej chwili
Ważna decyzja służb ws. Tadeusza Dudy. Jest komunikat małopolskiej policji

Małopolska policja przekazała, że wyznaczono nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych "za przekazanie informacji, która bezpośrednio doprowadzi do zatrzymania Tadeusza Dudy". Ponadto postępowanie zostało przejęte decyzją prokuratora okręgowego przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu.

Niemieckie dzieci nękane w szkołach ze względu na religię. Ich rodzice też Wiadomości
Niemieckie dzieci nękane w szkołach ze względu na religię. Ich rodzice też

„Lekcje muzyki nie mogą się odbywać, ponieważ śpiewanie jest w islamie zabronione” - informację o takiej sytuacji w hamburskich szkołach podał portal welt.de. Sprawa jest poważniejsza, bowiem, jak donoszą media, w niemieckich placówkach dochodzi do nękania miejscowych uczniów przez ich rówieśników o wyznaniu muzułmańskim, którzy przeważają w niektórych klasach. Rodzice też nie są wolni narzucanych im zakazów.

Wcale nie woda. Zobacz, jak najskuteczniej się nawodnić z ostatniej chwili
Wcale nie woda. Zobacz, jak najskuteczniej się nawodnić

Nad Polskę nadciąga fala upałów. By przetrwać ten trudny czas, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Jak wynika z najnowszych badań, to wcale nie woda najlepiej spełni to zadanie. Sprawdź, czym ją zastąpić.

Militaryzacja. Niemcy chcą zmienić swoją strategię bezpieczeństwa tylko u nas
Militaryzacja. Niemcy chcą zmienić swoją strategię bezpieczeństwa

Polityka bezpieczeństwa Niemiec po zakończeniu zimnej wojny przeszła zasadniczą zmianę – od obrony terytorialnej do szerszego zaangażowania w dyplomację międzynarodową, interwencje humanitarne i bezpieczeństwo zbiorowe.

REKLAMA

10 lat Inicjatywy Trójmorza i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą - nowe wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" już dostępne

Bez Solidarności nie dokonałyby się przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspólne doświadczenia w oporze przeciw komunizmowi i walce o prawa człowieka i obywatela stanowią dziś jeden z elementów pamięci i tożsamości, fundament, na którym państwa regionu rozwijają współpracę. Jaka jest przyszłość Inicjatywy Trójmorza, jednej z platform współpracy w Europie Środkowej? O tym mówią m.in. prezydent RP Andrzej Duda i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
"10 lat Trójmorza" - najnowsze wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" / fot. Archiwum Tysol.pl.

 

Kup wydanie specjalne "10 lat Trójmorza" teraz w naszym sklepie internetowym!

28 i 29 kwietnia w Warszawie odbył się jubileuszowy dziesiąty Szczyt Inicjatywy Trójmorza (3 Seas Initiative). Inicjatywa Trójmorza to 30 proc. obszaru i 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, region, który ma się rozwinąć gospodarczo w tempie 35% PKB do 2030 roku.

W salonach prasowych (m.in. sieci Empik i Garmond Press) dostępne jest kolejne wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” pt. „10 lat Trójmorza” –  to 104 strony w całości poświęcone historii, tożsamości i przyszłości Inicjatywy Trójmorza i całego regionu Europy Środkowej w kontekście m.in. kwestii bezpieczeństwa, geopolityki i energetyki oraz bieżącej współpracy państw i narodów w tym regionie.

 

To  państwa Europy Środkowej miały rację!

Jakie cele udało się osiągnąć Inicjatywie Trójmorza? Jakie projekty energetyczne i komunikacyjne są w realizacji? W jakim kierunku będzie rozwijać się Inicjatywa i jakie państwa chcą do niej dołączyć? Czy należy powołać stały sekretariat tej organizacji? Na te pytania w wyjątkowych rozmowach odpowiadają prezydent RP Andrzej Duda oraz była prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Przypomnijmy, że to ci politycy byli inicjatorami projektu Trójmorza.

– Inicjatywa Trójmorza zrzesza wiele ośrodków myśli, naukowców, przedsiębiorców. Mamy aspiracje rozwojowe, nie chcemy być Europą B, której Bruksela wiecznie grozi palcem. W wielu kwestiach to państwa Europy Środkowo-Wschodniej miały rację, kiedy przestrzegaliśmy przed zapędami Rosji, polityką migracyjną Niemiec czy destrukcyjną dla przemysłu polityką Zielonego Ładu – mówi w wywiadzie Aleksandra Jankowska, prezes Instytutu Międzymorza.

 

Europa Środkowa – wspólna historia, wspólne wyzwania

– Wiele środowisk i liderów w regionie uważa, że musi on zacieśniać wzajemną współpracę. Budować swoją podmiotowość, aby nie być jedynie przedmiotem koncertu mocarstw. Jednym z takich wybitnych liderów był śp. prezydent Lech Kaczyński. Przypominamy jego odważną politykę współpracy w Europie Środkowej, bo to m.in. z niej wyrosła Inicjatywa Trójmorza. Jeden z najważniejszych projektów gospodarczej i politycznej współpracy państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, który funkcjonuje już 10 lat! W obecnych niespokojnych czasach należy sobie życzyć odważnych przywódców politycznych, społecznych i związkowych. Silna gospodarczo, społecznie, politycznie i militarnie Europa Środkowa jest w interesie nie tylko społeczeństw tego regionu – przekonuje w numerze redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.

Ponadto w wydaniu m.in. przedstawiamy doświadczenia historyczne, które mogą stanowić fundamenty współpracy w regionie: dynastię Jagiellonów, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Konstytucję 3 Maja. W najnowszej historii Europy Środkowej takim wspólnym doświadczeniem jest opór przeciwko komunizmowi, zorganizowany wokół „Solidarności” – czego najlepszym dowodem było chociażby słynne Posłanie do Ludzi Pracy Europy Wschodniej podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów. Pokazujemy, jak wyglądały kontakty opozycjonistów oraz przedstawicieli Kościoła katolickiego w bloku wschodnim. To m.in. historia współpracy polsko-czechosłowackiej i polsko-węgierskiej.

Jaką rolę w obaleniu komunizmu i odrodzeniu duchowym społeczeństw odegrał apostoł Europy Środkowej i Wschodniej – św. Jan Paweł II?

– Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – mówi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

 

Okiem ekspertów – Europa, USA, Rosji, Chiny

Analizujemy stan obecny i prognozujemy przyszłość relacji transatlantyckich – co zrobi Donald Trump i Unia Europejska? Jaką strategię wobec Europy Środkowej przyjęły Chiny? Jak ograniczyć wpływy Rosji w regionie?

Okiem ekspertów przyglądamy się kwestiom bezpieczeństwa, tego militarnego i tego energetycznego. Przedstawiamy specyfikę i sytuację w poszczególnych państwach regionu, m.in. Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Serbii, Słowenii, Węgier i Ukrainy.

Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność” oraz politolodzy, eksperci i uznani publicyści, m.in. Barbara Andrijanić, prof. Marek Jan Chodakiewicz, dr Adam Chmielecki, Piotr Grzybowski, Barbara Michałowska, dr Jan Parys, Paweł Pietkun, prof. Paweł Skibiński, Mariusz Staniszewski, prof. Bostjan M. Turk z Uniwersytetu w Lublanie, Konrad Wernicki.

Wśród autorów także historycy IPN: Adam Hlebowicz, dr Jan Hlebowicz, prof. Mirosław Szumiło.

Partnerem merytorycznym wydania jest Instytut Międzymorza.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe