Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum

W maju 2017, po 4 latach intensywnych prac modernizacyjnych, konserwacyjnych, a także koncepcyjnych zostało otwarte Muzeum Warszawy, nowa twarz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z ponad 300 tysięcy przedmiotów, zarówno dzieł sztuki, jak i rzeczy codziennych, wybrano 7352, by zaprezentować je publiczności w zupełnie inny sposób niż dotychczas.
 Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum
/ mat. prasowe
Magdalena Zarzycka

Gruntownie odrestaurowano 11 będących siedzibą placówki staromiejskich kamienic. W efekcie istniejąca od 1936 instytucja kultury bardzo się zmieniła – dziś jest pięknym, nowoczesnym i co najważniejsze szalenie ciekawym miejscem na turystycznej mapie stolicy.
Choć jak na razie udostępniony dla zwiedzających jest pierwszy etap wystawy głównej „Rzeczy Warszawskie”, można już zachwycić się ogromem prac, jaki został włożony we wprowadzenie w życie nowej koncepcji muzeum, nad którą czuwało aż 32 kuratorów. Nowa wystawa główna, wystawy czasowe, różnorodny program zajęć, spotkań, warsztatów i spacerów oraz kawiarnia, biblioteka
z czytelnią varsavianistyczną, kino i punkt widokowy zdecydowanie rozszerzyły ofertę tej placówki.
 
Średniowieczny klimat
W pierwszej kolejności jednak zachwyca wygląd wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 11 kamienic w samym centrum Starego Miasta, w których mieści się siedziba główna Muzeum Warszawy. Pięknie odnowione elewacje, dziedzińce, schody, parkiety, piwnice
i stropy urzekają średniowiecznym klimatem. Odrestaurowano wszystkie detale, pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszych, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Prace renowacyjne wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalny wynikający z funkcji muzealnych. Zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim.
7352 rzeczy warszawskie
Wystawę główną „Rzeczy Warszawskie” warto zacząć zwiedzać od części jej towarzyszących – „Danych warszawskich” i „Dziejów kamienic”, które w pigułce, poprzez wykresy, mapy i inne przedstawienia graficzne przybliżają charakter zmieniającego się przez wieki miasta. W atrakcyjny i często zaskakujący sposób prezentują kluczowe dane dotyczące Warszawy, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są i byli oraz jak żyli i żyją jej mieszkańcy, a także gdzie jest centrum, granice i najważniejsze punkty miasta. Prezentują ekonomiczne i społeczne przemiany grodu nad Wisłą, mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach.
Sama wystawa „Rzeczy warszawskie” to ponad 7000 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Od maja możemy zobaczyć ich 8, pozostałe zostaną udostępnione zwiedzającym na początku 2018 roku. – W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Syrena nieznana
Szczególnie ciekawa jest prezentacja historii oraz różnych przedstawień wizerunku warszawskiej Syrenki, będącej symbolem Warszawy od początku jej dziejów. Zmieniała swoją figurę i fryzurę, jednak niezmiennie od XV wieku ukazywana jest z tarczą i mieczem – symbolami obronności Warszawy. Muzeum w swoich zbiorach posiada wiele artystycznych interpretacji postaci syreny, stoi tam również oryginał posągu autorstwa Konstantego Hegla. Ta syrena od 1855 roku ustawiana była w rożnych miejscach miasta, m.in. na Rynku, na Powiślu, na staromiejskich murach obronnych czy na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Zróżnicowanie tematyczne
W jednym z największych gabinetów, które składają się na wystawę główną, czyli w gabinecie portretów, znajdują się wizerunki ważnych dla Warszawy postaci, a także zwyczajnych warszawiaków. Możemy zobaczyć śmiały portret Marii Kazimiery w buduarze, Marysieńki, znanej ze swojego zamiłowania do Warszawy ukochanej żony Jana III Sobieskiego, jak i obraz przedstawiający jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego Augusta Agbola O’Browna. W gabinecie pocztówek znajdziemy imponujący zbiór pocztówek ukazujących Warszawę i warszawiaków. Muzeum Warszawy ma ich w swoich zbiorach ponad 9000, jednak w gabinecie im poświęconym można na raz obejrzeć około 200 ( co trzy miesiące zostają wymieniane na inne).
Nie tylko zwiedzanie
Muzeum Warszawy, jak wszystkie nowoczesne muzea na świecie, przygotowało również cykl wydarzeń towarzyszących i bogatą ofertę edukacyjną. Codziennie o godzinie 14:00 w języku angielskim i o godzinie 15:00 w języku polskim jeden z kuratorów opowiada historię wybranej rzeczy warszawskiej, a dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej, w każdą sobotę są zajęcia „Zajrzyj do muzeum”. Na czwartkowych spotkaniach „Szkicownik warszawski extra” pod okiem historyków sztuki można nauczyć się rysowania, na innych spotkaniach z kolei dowiemy się, jak dbać o nasze rzeczy – z drewna, papieru, materiału czy metalu, aby przetrwały kolejne lata w dobrym stanie. Są też cykliczne zajęcia dla dzieci, dzielące się na tematyczne bloki. Pojedynczy blok trwa cały miesiąc i stanowi spójną całość.

Modernizacja i unowocześnienie Muzeum Warszawy to dobrze wydane miejskie pieniądze. A takie drobne udogodnienia, jak możliwość zwiedzania miejskiej instytucji kultury ze swoim czworonogiem, co umożliwia muzeum Warszawy w swoich obiektach, na pewno wzmacnia dodatkowo jej pozytywny wizerunek.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Wiceprezydent USA  w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie polityka
Wiceprezydent USA w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie

Wojny i napięcia na świecie oraz kwestie dotyczące migracji - to niektóre tematy rozmowy wiceprezydenta USA J.D. Vance'a z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem w sobotę w Watykanie. O spotkaniu poinformowało watykańskie biuro prasowe.

Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą z ostatniej chwili
Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą

Władimir Putin ogłosił rozejm wielkanocny — poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS. Ma obowiązywać od godz. 19 czasu polskiego.

Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka gorące
Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka

Jak poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, frekwencja turystyczna w Zakopanem zaskakuje – mimo że święta wielkanocne tradycyjnie nie cieszyły się tu dużym zainteresowaniem.

Przewaga Trzaskowskiego topnieje w oczach. Czy jego sztab wymyśli mu nową rolę? polityka
Przewaga Trzaskowskiego topnieje w oczach. "Czy jego sztab wymyśli mu nową rolę?"

W ostatnich sondażach możemy zauważyć tąpnięcie poparcia dla kandydata Koalicji Obywatelskiej. – Rafał Trzaskowski jest w rozchwianiu. Pytanie, co zrobi sztab – mówi publicysta Piotr Semka.

Joanna Opozda przerwała milczenie. Aktorka trafiła do szpitala Wiadomości
Joanna Opozda przerwała milczenie. Aktorka trafiła do szpitala

Joanna Opozda trafiła do szpitala tuż przed świętami. Aktorka przeszła operację kolana, z którym - jak się okazuje - miała poważne problemy już od kilku lat. Dopiero teraz znalazła moment, by zająć się swoim zdrowiem.

Na A2 dachował samochód. Nie żyje mężczyzna, troje dzieci w szpitalu pilne
Na A2 dachował samochód. Nie żyje mężczyzna, troje dzieci w szpitalu

Na autostradzie A2 między węzłami Łowicz i Łódź Północ miał miejsce dramatyczny wypadek. Kierowca BMW z niewyjaśnionych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Trasa w kierunku Poznania jest obecnie częściowo zablokowana; ruch odbywa się jednym pasem

Media: Osadzonemu w areszcie posłowi Mateckiemu odmówiono koniecznej operacji Wiadomości
Media: Osadzonemu w areszcie posłowi Mateckiemu odmówiono koniecznej operacji

Osadzonemu w tymczasowym areszcie posłowi PiS Dariuszowi Mateckiemu odmówiono koniecznej i zaplanowanej wcześniej operacji – informuje Telewizja wPolsce24.

Gwiazda TVP odeszła z „Klanu”. Powód może zaskoczyć widzów Wiadomości
Gwiazda TVP odeszła z „Klanu”. Powód może zaskoczyć widzów

Po 27 latach spędzonych na planie „Klanu” Barbara Bursztynowicz pożegnała się z rolą Elżbiety Chojnickiej. Decyzja aktorki zaskoczyła fanów serialu, którzy przez lata przyzwyczaili się do jej obecności na ekranie.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

W Poniedziałek Wielkanocny po raz pierwszy po zimowej przerwie wyjedzie na tory Kolejka Parkowa Maltanka, rozpoczynając tym samy w Poznaniu nowy sezon.

Samochód Roberta Kubicy stanął w płomieniach. Niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Samochód Roberta Kubicy stanął w płomieniach. Niepokojące nagranie

Podczas sobotniego treningu przed wyścigiem 6h Imola w ramach mistrzostw świata World Endurance Championship (WEC) doszło do groźnego incydentu z udziałem Roberta Kubicy. W samochodzie Polaka, Ferrari 499P, nagle pojawiły się płomienie, a trening został natychmiast przerwany czerwoną flagą.

REKLAMA

Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum

W maju 2017, po 4 latach intensywnych prac modernizacyjnych, konserwacyjnych, a także koncepcyjnych zostało otwarte Muzeum Warszawy, nowa twarz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z ponad 300 tysięcy przedmiotów, zarówno dzieł sztuki, jak i rzeczy codziennych, wybrano 7352, by zaprezentować je publiczności w zupełnie inny sposób niż dotychczas.
 Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum
/ mat. prasowe
Magdalena Zarzycka

Gruntownie odrestaurowano 11 będących siedzibą placówki staromiejskich kamienic. W efekcie istniejąca od 1936 instytucja kultury bardzo się zmieniła – dziś jest pięknym, nowoczesnym i co najważniejsze szalenie ciekawym miejscem na turystycznej mapie stolicy.
Choć jak na razie udostępniony dla zwiedzających jest pierwszy etap wystawy głównej „Rzeczy Warszawskie”, można już zachwycić się ogromem prac, jaki został włożony we wprowadzenie w życie nowej koncepcji muzeum, nad którą czuwało aż 32 kuratorów. Nowa wystawa główna, wystawy czasowe, różnorodny program zajęć, spotkań, warsztatów i spacerów oraz kawiarnia, biblioteka
z czytelnią varsavianistyczną, kino i punkt widokowy zdecydowanie rozszerzyły ofertę tej placówki.
 
Średniowieczny klimat
W pierwszej kolejności jednak zachwyca wygląd wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 11 kamienic w samym centrum Starego Miasta, w których mieści się siedziba główna Muzeum Warszawy. Pięknie odnowione elewacje, dziedzińce, schody, parkiety, piwnice
i stropy urzekają średniowiecznym klimatem. Odrestaurowano wszystkie detale, pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszych, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Prace renowacyjne wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalny wynikający z funkcji muzealnych. Zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim.
7352 rzeczy warszawskie
Wystawę główną „Rzeczy Warszawskie” warto zacząć zwiedzać od części jej towarzyszących – „Danych warszawskich” i „Dziejów kamienic”, które w pigułce, poprzez wykresy, mapy i inne przedstawienia graficzne przybliżają charakter zmieniającego się przez wieki miasta. W atrakcyjny i często zaskakujący sposób prezentują kluczowe dane dotyczące Warszawy, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są i byli oraz jak żyli i żyją jej mieszkańcy, a także gdzie jest centrum, granice i najważniejsze punkty miasta. Prezentują ekonomiczne i społeczne przemiany grodu nad Wisłą, mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach.
Sama wystawa „Rzeczy warszawskie” to ponad 7000 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Od maja możemy zobaczyć ich 8, pozostałe zostaną udostępnione zwiedzającym na początku 2018 roku. – W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Syrena nieznana
Szczególnie ciekawa jest prezentacja historii oraz różnych przedstawień wizerunku warszawskiej Syrenki, będącej symbolem Warszawy od początku jej dziejów. Zmieniała swoją figurę i fryzurę, jednak niezmiennie od XV wieku ukazywana jest z tarczą i mieczem – symbolami obronności Warszawy. Muzeum w swoich zbiorach posiada wiele artystycznych interpretacji postaci syreny, stoi tam również oryginał posągu autorstwa Konstantego Hegla. Ta syrena od 1855 roku ustawiana była w rożnych miejscach miasta, m.in. na Rynku, na Powiślu, na staromiejskich murach obronnych czy na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Zróżnicowanie tematyczne
W jednym z największych gabinetów, które składają się na wystawę główną, czyli w gabinecie portretów, znajdują się wizerunki ważnych dla Warszawy postaci, a także zwyczajnych warszawiaków. Możemy zobaczyć śmiały portret Marii Kazimiery w buduarze, Marysieńki, znanej ze swojego zamiłowania do Warszawy ukochanej żony Jana III Sobieskiego, jak i obraz przedstawiający jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego Augusta Agbola O’Browna. W gabinecie pocztówek znajdziemy imponujący zbiór pocztówek ukazujących Warszawę i warszawiaków. Muzeum Warszawy ma ich w swoich zbiorach ponad 9000, jednak w gabinecie im poświęconym można na raz obejrzeć około 200 ( co trzy miesiące zostają wymieniane na inne).
Nie tylko zwiedzanie
Muzeum Warszawy, jak wszystkie nowoczesne muzea na świecie, przygotowało również cykl wydarzeń towarzyszących i bogatą ofertę edukacyjną. Codziennie o godzinie 14:00 w języku angielskim i o godzinie 15:00 w języku polskim jeden z kuratorów opowiada historię wybranej rzeczy warszawskiej, a dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej, w każdą sobotę są zajęcia „Zajrzyj do muzeum”. Na czwartkowych spotkaniach „Szkicownik warszawski extra” pod okiem historyków sztuki można nauczyć się rysowania, na innych spotkaniach z kolei dowiemy się, jak dbać o nasze rzeczy – z drewna, papieru, materiału czy metalu, aby przetrwały kolejne lata w dobrym stanie. Są też cykliczne zajęcia dla dzieci, dzielące się na tematyczne bloki. Pojedynczy blok trwa cały miesiąc i stanowi spójną całość.

Modernizacja i unowocześnienie Muzeum Warszawy to dobrze wydane miejskie pieniądze. A takie drobne udogodnienia, jak możliwość zwiedzania miejskiej instytucji kultury ze swoim czworonogiem, co umożliwia muzeum Warszawy w swoich obiektach, na pewno wzmacnia dodatkowo jej pozytywny wizerunek.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe