Na festiwal…ale gdzie?

Letni festiwal muzyczny to dla wielu już absolutnie obowiązkowa pozycja, bez której nie wyobrażają sobie wakacji. Kilkudniowe, zazwyczaj weekendowe imprezy, zarówno w Polsce jak i za granicą przyciągają co roku od kilku do nawet kilkuset tysięcy osób. Dużych muzycznych wydarzeń jest na pęczki, a ich bogactwo i różnorodność są tak wielkie, jak rozpiętość gustów fanów.
 Na festiwal…ale gdzie?
/ mat. prasowe
W samej Polsce obecnie mamy w lecie około 20 dużych festiwali muzycznych,
w najróżniejszych zakątkach kraju. Począwszy od miejskich, takich jak Tauron Nowa Muzyka w sercu Katowic czy Audioriver na zjawiskowej plaży w Płocku, po odbywające się w podmiejskich dużych przestrzeniach jak Open’er w Babich Dołach pod Gdynią czy Przystanek Woodstock na dawnym poligonie pod Kostrzynem nad Odrą.

Polska festiwalem stoi
Oczywiście nasze festiwale zaczęły powstawać zapatrzone na takie wydarzenia za granicą. Pierwszy, który postawił sobie za główny cel sprowadzanie przede wszystkim zagranicznych artystów z czołówki światowej sceny muzycznej był Open’er. Obecnie jest to jeden z największych festiwali w Europie, wystąpili na nim od Prince i Björk przez Jay-Z aż po Coldplay. Gdy zaczynali, na początku lat 2000, koncerty gwiazd takiego formatu w Polsce były zdarzeniem wyjątkowym. Polski festiwal z największą publicznością to Przystanek Woodstock, organizowany przez Jurka Owsiaka i wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyciąga po kilkaset tysięcy fanów, głównie ze względu na to, że jako jedyny z dużych festiwali wciąż jest darmowy. To propozycja przede wszystkim dla fanów rocka, ale usłyszeć tam można sporą mieszankę muzyczną.

Różne spojrzenia na elektronikę
Podczas dwóch pierwszych edycji płockiego Audioriver wstęp na wszystkie imprezy też był bezpłatny. Już wówczas, pomimo skromnego budżetu, festiwal  odniósł ogromny sukces, dzięki wyjątkowym bookingom artystów. To pierwszy w Polsce festiwal, który od początku, czyli od 2006 roku, skupiony jest na konkretnym rodzaju brzmień, czyli elektronicznej muzyce tanecznej, w najlepszym wydaniu. Przez 3 dni (piątek i sobota w nocy oraz niedziela w ciągu dnia) można tu usłyszeć koncerty, live-acty i sety didżejskie najsłynniejszych na świecie reprezentantów elektronicznych brzmień ( house'u, techno i drum & bassu), jak i światowe gwiazdy elektroniki ocierającej się o pop, rock czy hip-hop. A wszystko na niezwykle malowniczej płockiej plaży, którą co roku wypełnia tysiące osób, otoczonej zapierającą dech skarpą. W ostatni weekend lipca (28-30.07) na pięciu scenach płocka publiczność będzie mogła zobaczyć takich artystów jak: Tale Of Us, Ben UFO, Carl Craig, Solomun, High Contrast, Alix Perez, London Electricity Big Band, Mount Kimbie live, Kraak and Smaak, Birdy Nam Nam czy Moodyman. Pojawi się też silna reprezentacja polskich muzyków.

Też skupiony na elektronice, a jednocześnie zupełnie inny, jest katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka. Jak trafnie określił dziennikarz muzyczny Michał Margański „celem tego festiwalu jest pokazywanie, że muzyka elektroniczna to niekoniecznie ta tworzona przy pomocy instrumentów elektronicznych, ale taka, która skupia się na konstrukcji i repetycji, co doskonale łączy się zarówno z muzyką współczesną, minimal music czy muzyczną awangardą”. Usłyszeć tu można to, co najlepsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, hip hopu, rocka, elektroniki i tanecznych rytmów. Muzykę prezentuje się tu w wielu profesjonalnych przestrzeniach akustycznych, takich jak nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która znajduje się na terenie festiwalu. W 2017 roku Tauron Nowa Muzyka zmienia termin z sierpnia na drugi weekend lipca, a artyści jakich usłyszymy to m.in.: Róisín Murphy, The Cinematic Orchestra, Cat Power, Hercules & Love Affair, Forest Swords, Who Made Who, dBridg, SOHN czy Wacław Zimpel.

W Polsce czy za granicą?
Ilość polskich festiwali jest imponująca, artystów do wyboru, do koloru, jednakże ze względu chociażby na warunki pogodowe, warto rozważyć wyjazd np. do Chorwacji, która należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród wielbicieli festiwali muzycznych z całego świata. Dzięki pięknej, niezawodnej pogodzie, bliskości Morza Adriatyckiego i cudownych plaż, można połączyć zabawę przy najlepszych dźwiękach z wypoczynkiem wakacyjnym.

Od kilkunastu lat, głównie Anglicy, organizują tutaj mnóstwo dużych imprez muzycznych. Tymi, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, są dwa festiwale na półwyspie Istria, w malowniczej miejscowości Pula: Dimensions oraz Outlook. Oba odbywają się w labiryncie komnat i korytarzy XIX  fortu Punta Christo, a także na plażach i statkach, pływających po okalającym Pulę morzu. Niesamowite koncerty otwarcia obu tych festiwali organizowane są w samym sercu Puli, w antycznym amfiteatrze, który dzięki wyjątkowej oprawie świetlnej, przemienia się w bajkową scenę muzyczną, z najlepszym światowym systemem nagłaśniającym. A artyści, którzy tu grają co roku, wzbudzają równy zachwyt jak otoczenie, w jakim występują.

Festiwal Dimensions, który odbywa się w tym roku od 30 sierpnia do 4 września, łączy w sobie wiele gatunków muzycznych - techno, jazz, funk, soul, R&B oraz drum & bass. Gwiazdami tegorocznej edycji są m.in. niepowtarzalna Grace Jones, supergrupa z Berlina Moderat, legenda techno Jeff Mills, mistrz chicagowskich brzmień elektronicznych Theo Parrish, Floating Points, który wystąpi aż dwukrotnie, urodzona na Syberii didżejka Nina Kravits czy słynny prezenter radiowy, właściciel wytwórni i promotor muzyczny Gilles Peterson. Zaraz po Diemensions, 6 września, rusza Outlook Festiwal, który w tym roku obchodzi swój jubileusz - dziesiątą edycję. Przez kolejnych 5 dni będzie to raj dla wielbicieli muzyki basowej, kultury soundsystemowej m.in. reggae, hip-hop, UK garage)  i wszystkiego, co pomiędzy. Występują tu zarówno legendy, prekursorzy gatunków, jak i wschodzące gwiazdy i debiutanci: Dj Shadow, Roots Manuva, Ghostface Killah (Wu Tang Clan), Calibre, Goldie, Commodo, Mala i Wiley z jednej strony oraz LEVELZ, Ivy Lab, Swindle, The Mouse Outfit, Children Of Zeus czy Paleman z drugiej, żeby wymienić tylko kilku z ponad 100 artystów, jacy zagrają w tym roku. A z okazji dziesięciolecia na koncercie otwarcia w amfiteatrze wystąpi, specjalnie na tę okazję stworzona The Outlook Orchestra.

Choć idea organizowania wielkich festiwali muzycznych wywodzi się z legendy amerykańskiego Woodstocku, dziś niewiele festiwali tak wygląda. Raczej nie zobaczymy na nich tarzających się w błocie dzieci kwiatów. To, na co niezmiennie od lat 70-tych mogą liczyć uczestnicy festiwali, to towarzysząca im wyjątkowa atmosfera i niezapomniane chwile, dla których warto wybrać się na któreś z nich.

Magdalena Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (27/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Terytorialsi służą Polsce, jak „Mścisław” tylko u nas
Tadeusz Płużański: Terytorialsi służą Polsce, jak „Mścisław”

23 listopada 1897 r. we wsi Małachowice-Gustawów w powiecie włoszczowskim guberni kieleckiej urodził się Władysław Liniarski, późniejszy pułkownik Wojska Polskiego, ps. „Mścisław”. We współczesnej Polsce został patronem Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Było trudno funkcjonować. Znany restaurator przeszedł zabieg z ostatniej chwili
"Było trudno funkcjonować". Znany restaurator przeszedł zabieg

Michel Moran, uwielbiany przez widzów juror programu "MasterChef" oraz mistrz kuchni, podzielił się ostatnio osobistym doświadczeniem. Na swoim Instagramie opublikował zdjęcia, ujawniając, że przeszedł zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki. Dla restauratora, który spędza długie godziny w kuchni, była to istotna decyzja, związana z poprawą komfortu życia.

Może uderzyć w całej Europie. Putin zapowiedział testy nowej broni z ostatniej chwili
"Może uderzyć w całej Europie". Putin zapowiedział testy nowej broni

Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik, którą w czwartek zaatakowała Ukrainę, i rozpocznie jej seryjną produkcję - zapowiedział w piątek Władimir Putin. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.

Straszę wyglądem. Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie z ostatniej chwili
"Straszę wyglądem". Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie

Była polityk SLD Joanna Senyszyn zaniepokoiła fanów opublikowanym postem.

Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej z ostatniej chwili
Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia kampanii prezydenckiej.

 'Zagrożenie poważne i realne. Tusk mówi o globalnej wojnie z ostatniej chwili
'Zagrożenie poważne i realne". Tusk mówi o globalnej wojnie

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane". Jego zdaniem zagrożenie konfliktem globalnym jest poważne i realne.

Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek z ostatniej chwili
Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek

Polski Związek Tenisowy (PZT) pragnie zorganizować w Polsce, jeden z turniejów kwalifikacyjnych do Billie Jean King Cup. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w kwietniu 2025 roku zobaczymy Igę Świątek grającą na polskich kortach.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW.

Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

REKLAMA

Na festiwal…ale gdzie?

Letni festiwal muzyczny to dla wielu już absolutnie obowiązkowa pozycja, bez której nie wyobrażają sobie wakacji. Kilkudniowe, zazwyczaj weekendowe imprezy, zarówno w Polsce jak i za granicą przyciągają co roku od kilku do nawet kilkuset tysięcy osób. Dużych muzycznych wydarzeń jest na pęczki, a ich bogactwo i różnorodność są tak wielkie, jak rozpiętość gustów fanów.
 Na festiwal…ale gdzie?
/ mat. prasowe
W samej Polsce obecnie mamy w lecie około 20 dużych festiwali muzycznych,
w najróżniejszych zakątkach kraju. Począwszy od miejskich, takich jak Tauron Nowa Muzyka w sercu Katowic czy Audioriver na zjawiskowej plaży w Płocku, po odbywające się w podmiejskich dużych przestrzeniach jak Open’er w Babich Dołach pod Gdynią czy Przystanek Woodstock na dawnym poligonie pod Kostrzynem nad Odrą.

Polska festiwalem stoi
Oczywiście nasze festiwale zaczęły powstawać zapatrzone na takie wydarzenia za granicą. Pierwszy, który postawił sobie za główny cel sprowadzanie przede wszystkim zagranicznych artystów z czołówki światowej sceny muzycznej był Open’er. Obecnie jest to jeden z największych festiwali w Europie, wystąpili na nim od Prince i Björk przez Jay-Z aż po Coldplay. Gdy zaczynali, na początku lat 2000, koncerty gwiazd takiego formatu w Polsce były zdarzeniem wyjątkowym. Polski festiwal z największą publicznością to Przystanek Woodstock, organizowany przez Jurka Owsiaka i wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyciąga po kilkaset tysięcy fanów, głównie ze względu na to, że jako jedyny z dużych festiwali wciąż jest darmowy. To propozycja przede wszystkim dla fanów rocka, ale usłyszeć tam można sporą mieszankę muzyczną.

Różne spojrzenia na elektronikę
Podczas dwóch pierwszych edycji płockiego Audioriver wstęp na wszystkie imprezy też był bezpłatny. Już wówczas, pomimo skromnego budżetu, festiwal  odniósł ogromny sukces, dzięki wyjątkowym bookingom artystów. To pierwszy w Polsce festiwal, który od początku, czyli od 2006 roku, skupiony jest na konkretnym rodzaju brzmień, czyli elektronicznej muzyce tanecznej, w najlepszym wydaniu. Przez 3 dni (piątek i sobota w nocy oraz niedziela w ciągu dnia) można tu usłyszeć koncerty, live-acty i sety didżejskie najsłynniejszych na świecie reprezentantów elektronicznych brzmień ( house'u, techno i drum & bassu), jak i światowe gwiazdy elektroniki ocierającej się o pop, rock czy hip-hop. A wszystko na niezwykle malowniczej płockiej plaży, którą co roku wypełnia tysiące osób, otoczonej zapierającą dech skarpą. W ostatni weekend lipca (28-30.07) na pięciu scenach płocka publiczność będzie mogła zobaczyć takich artystów jak: Tale Of Us, Ben UFO, Carl Craig, Solomun, High Contrast, Alix Perez, London Electricity Big Band, Mount Kimbie live, Kraak and Smaak, Birdy Nam Nam czy Moodyman. Pojawi się też silna reprezentacja polskich muzyków.

Też skupiony na elektronice, a jednocześnie zupełnie inny, jest katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka. Jak trafnie określił dziennikarz muzyczny Michał Margański „celem tego festiwalu jest pokazywanie, że muzyka elektroniczna to niekoniecznie ta tworzona przy pomocy instrumentów elektronicznych, ale taka, która skupia się na konstrukcji i repetycji, co doskonale łączy się zarówno z muzyką współczesną, minimal music czy muzyczną awangardą”. Usłyszeć tu można to, co najlepsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, hip hopu, rocka, elektroniki i tanecznych rytmów. Muzykę prezentuje się tu w wielu profesjonalnych przestrzeniach akustycznych, takich jak nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która znajduje się na terenie festiwalu. W 2017 roku Tauron Nowa Muzyka zmienia termin z sierpnia na drugi weekend lipca, a artyści jakich usłyszymy to m.in.: Róisín Murphy, The Cinematic Orchestra, Cat Power, Hercules & Love Affair, Forest Swords, Who Made Who, dBridg, SOHN czy Wacław Zimpel.

W Polsce czy za granicą?
Ilość polskich festiwali jest imponująca, artystów do wyboru, do koloru, jednakże ze względu chociażby na warunki pogodowe, warto rozważyć wyjazd np. do Chorwacji, która należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród wielbicieli festiwali muzycznych z całego świata. Dzięki pięknej, niezawodnej pogodzie, bliskości Morza Adriatyckiego i cudownych plaż, można połączyć zabawę przy najlepszych dźwiękach z wypoczynkiem wakacyjnym.

Od kilkunastu lat, głównie Anglicy, organizują tutaj mnóstwo dużych imprez muzycznych. Tymi, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, są dwa festiwale na półwyspie Istria, w malowniczej miejscowości Pula: Dimensions oraz Outlook. Oba odbywają się w labiryncie komnat i korytarzy XIX  fortu Punta Christo, a także na plażach i statkach, pływających po okalającym Pulę morzu. Niesamowite koncerty otwarcia obu tych festiwali organizowane są w samym sercu Puli, w antycznym amfiteatrze, który dzięki wyjątkowej oprawie świetlnej, przemienia się w bajkową scenę muzyczną, z najlepszym światowym systemem nagłaśniającym. A artyści, którzy tu grają co roku, wzbudzają równy zachwyt jak otoczenie, w jakim występują.

Festiwal Dimensions, który odbywa się w tym roku od 30 sierpnia do 4 września, łączy w sobie wiele gatunków muzycznych - techno, jazz, funk, soul, R&B oraz drum & bass. Gwiazdami tegorocznej edycji są m.in. niepowtarzalna Grace Jones, supergrupa z Berlina Moderat, legenda techno Jeff Mills, mistrz chicagowskich brzmień elektronicznych Theo Parrish, Floating Points, który wystąpi aż dwukrotnie, urodzona na Syberii didżejka Nina Kravits czy słynny prezenter radiowy, właściciel wytwórni i promotor muzyczny Gilles Peterson. Zaraz po Diemensions, 6 września, rusza Outlook Festiwal, który w tym roku obchodzi swój jubileusz - dziesiątą edycję. Przez kolejnych 5 dni będzie to raj dla wielbicieli muzyki basowej, kultury soundsystemowej m.in. reggae, hip-hop, UK garage)  i wszystkiego, co pomiędzy. Występują tu zarówno legendy, prekursorzy gatunków, jak i wschodzące gwiazdy i debiutanci: Dj Shadow, Roots Manuva, Ghostface Killah (Wu Tang Clan), Calibre, Goldie, Commodo, Mala i Wiley z jednej strony oraz LEVELZ, Ivy Lab, Swindle, The Mouse Outfit, Children Of Zeus czy Paleman z drugiej, żeby wymienić tylko kilku z ponad 100 artystów, jacy zagrają w tym roku. A z okazji dziesięciolecia na koncercie otwarcia w amfiteatrze wystąpi, specjalnie na tę okazję stworzona The Outlook Orchestra.

Choć idea organizowania wielkich festiwali muzycznych wywodzi się z legendy amerykańskiego Woodstocku, dziś niewiele festiwali tak wygląda. Raczej nie zobaczymy na nich tarzających się w błocie dzieci kwiatów. To, na co niezmiennie od lat 70-tych mogą liczyć uczestnicy festiwali, to towarzysząca im wyjątkowa atmosfera i niezapomniane chwile, dla których warto wybrać się na któreś z nich.

Magdalena Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (27/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe