Już we wrześniu polskie wojsko otrzyma system obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Szef MON podpisał umowę

Umowa dotyczy dostaw w latach 2022–2023 dwóch jednostek ogniowych, na które złożą się po trzy wyrzutnie iLauncher z pociskami CAMM produkowanymi przez brytyjski oddział europejskiej grupy MBDA, stacja radiolokacyjna Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem polskiej produkcji i pojazdy transportowo-załadowcze.
Szef MON po podpisaniu umowy podkreślał, że Polska wyciąga wnioski z tego, co dzieje się za wschodnią granicę. – Bardzo wyraźnie widać, że napadnięta przez Rosję Ukraina broni się dzielnie, ale broni się dlatego, że jest przygotowana do obrony. Widzimy, jak ważną rolę odgrywa w procesie obronnym możliwość obrony przeciwpowietrznej, przeciwlotniczej – zwrócił uwagę.
Jak dodał, z tego powodu znacząco przyspieszono dostarczenie na wyposażenie Wojska Polskiego sytemu krótkiego zasięgu obrony przeciwlotniczej Narew. – Sądzę, że jest to rekord świata, jeżeli chodzi o przyspieszenie dostaw. Wynika on przede wszystkim z naszej bardzo dobrej współpracy z partnerem brytyjskim, producentem rakiet CAMM oraz wyrzutni, które trafią na wyposażenie WP, ale też wynika z bardzo dobrej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym – powiedział Błaszczak.
Dodał, że we wrześniu br. pierwsza jednostka ogniowa trafi na wyposażenia polskiego wojska, a druga na przełomie roku.
– To ważny dzień, jeżeli chodzi o broń, jaka trafia na wyposażenie Wojska Polskiego – ocenił.
Błaszczak zaznaczył, że podpisana w czwartek umowa to „pierwszy etap w naszej drodze do wzmacniania i rozwoju polskich sił zbrojnych”.
Program Narew zakłada uzbrojenie polskiego wojska w system obrony powietrznej będący szczeblem pośrednim między zestawami średniego zasięgu Patriot i bardzo krótkiego zasięgu takimi jak Poprad i Pilica. (PAP)
#Narew pozostaje jednym z priorytetów modernizacji #WojskoPolskie. Zdefiniowana w umowie konfiguracja nie stanowi docelowej, ale pozwoli w szybkim czasie wzmocnić obronę 🇵🇱 przestrzeni powietrznej poprzez wykorzystanie wielokanałowych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. pic.twitter.com/q1k6WGyy30
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) April 14, 2022
Pierwsza jednostka ogniowa zostanie dostarczona do #WojskoPolskie już we wrześniu br. Druga jednostka zostanie przekazana na przełomie 2022 i 2023 r. Umowa przewiduje także pozyskanie pakietu szkoleniowego, logistycznego oraz wsparcie wykonawcy w eksploatacji sprzętu wojskowego. pic.twitter.com/Q1lnV4IVcK
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) April 14, 2022