Patriarchat Aleksandrii zwołuje zwierzchników prawosławia z powodu moskiewskiej „inwazji” w Afryce
29 grudnia ub.r. Patriarchat Moskiewski przyjął do swej jurysdykcji 102 duchownych z Patriarchatu Aleksandrii i ogłosił utworzenie egzarchatu Afryki, obejmującego cały ten kontynent, będący obszarem kanonicznym Aleksandrii.
Na czele nowej kościelnej jednostki terytorialnej z tytułem metropolity klińskiego stanął 53-letni abp Leonid (Gorbaczow), który zaledwie 15 października ub.r. został powołany na biskupa nowo utworzonej eparchii erywańskiej i ormiańskiej. Obecnie został nie tylko egzarchą Afryki, ale także ordynariuszem eparchii północnoafrykańskiej i tymczasowym zwierzchnikiem eparchii południowoafrykańskiej oraz nadal pełni dotychczasowe obowiązki arcybiskupa erywańskiego i ormiańskiego.
W zaproponowanym przez aleksandryjski Synod spotkaniu mieliby wziąć udział zwierzchnicy patriarchatów: Konstantynopola, Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy [tworzących (wraz z Rzymem) tzw. pentarchię, czyli pięć patriarchatów sprawujących w starożytności władzę w Kościele – KAI] oraz arcybiskup Cypru, którego Kościół, podobnie jak wspomniane patriarchaty, ma apostolskie pochodzenie.
Delegacja z Aleksandrii, oprócz Stambułu, ma zawieźć list także do Damaszku (siedziby patriarchatu antiocheńskiego) i Jerozolimy. Do pozostałych głów autokefalicznych Kościołów prawosławnych list ten zostanie przesłany.
Nie jest wykluczone, że Patriarchat Aleksandrii może podjąć bardziej zdecydowane kroki w sprawie wtargnięcia Patriarchatu Moskiewskiego do Afryki, jeśli bp Leonid (Gorbaczow) osobiście pojawi się na Czarnym Lądzie. Wcześniej hierarcha ten oświadczył, że mógłby kierować afrykańskim egzarchatem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z Moskwy.