[Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”] Éric Zemmour: Stawką jest przetrwanie cywilizacji
Co jeszcze w rozmowie z Éricem Zemmourem?
Plany Emmanuela Macrona na poziomie europejskim wyraźnie zmierzają w kierunku państwa federalnego. On tego oczywiście nie zakłada, ale to jest jego obiektywna linia polityczna. Uważam, że rezultatem tej polityki jest przekazanie Niemcom kluczy do naszych interesów i naszej potęgi. Ta ewolucja trwa już od wielu lat, nie rozpoczęła się z erą Emmanuela Macrona i będzie kontynuowana bez niego, jeśli Valérie Pécresse zostanie wybrana. Nowy kanclerz Niemiec udał się do Paryża zaraz po swoim wyborze nie po to, by odwiedzić równego sobie, ale by odwiedzić swojego wasala. Nasza odpowiedzialność jest zatem ważna i musimy położyć kres centralizacji władzy na szczeblu europejskim. (…) Mój program opiera się na kilku priorytetach, które są fundamentalne dla przyszłości naszego kraju. Oczywiście imigracja, ale także reindustrializacja kraju i utrzymanie usług publicznych w całej Francji. Nie możemy rozwiązać wszystkich problemów natychmiast. Zamierzam jednak podjąć zdecydowane i szybkie działania w związku z naszymi problemami egzystencjalnymi, które warunkują przetrwanie naszego kraju. Jeśli chodzi o imigrację, stworzymy warunki, aby legalne i nielegalne przepływy imigracyjne zostały drastycznie ograniczone. Wprowadzę Francję z powrotem na ścieżkę reindustrializacji, która pozwoli nam stworzyć miejsca pracy i zwiększyć siłę nabywczą Francuzów.
Jakup Pacan w religijnym tekście „Trzech mędrców i lęk o władzę”.
Ewangelia o Trzech Mędrcach odkrywa przed chrześcijanami postawy moralne dla dwóch potężnych filarów naszej cywilizacji: nauki i polityki. Odwiedziny Mędrców naznaczyły życie Jezusa na przyszłość. Święto Trzech Króli zawdzięczamy opisowi jednego tylko Ewangelisty, św. Mateusza (Mt 2,1-12), który jak na „standardy” Ewangelii poświęcił sporo miejsca temu wydarzeniu. To znaczy, że odwiedziny tajemniczych magów ze Wschodu były dla niego czymś bardzo ważnym, co chciał przekazać swojej wspólnocie i chrześcijanom.
Teresa Wójcik opisuje, jak po siedmiu latach wyglądają sztandarowe projekty Inicjatywy Trójmorza.
Inicjatywa Trójmorza wkracza w wiek siedmiu lat. Pojawiła się w 2015 roku jako koncepcja współpracy gospodarczej 12 państw Europy Środkowej i Południowowschodniej z celem realizacji gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych, cyfrowych i energetycznych. Inicjatywa ma sprostać wyzwaniom stojącym przed słabo rozwiniętym regionem, po 45 latach rządów komunistycznych zależnych od Sowietów. Inicjatywa Trójmorza ma zintegrować Europę wzdłuż osi Północ – Południe i doprowadzić do przezwyciężenia istotnych różnic cywilizacyjnych między Europą Zachodnią a europejską ścianą wschodnią.
Między innymi o sprawie niesłusznie oskarżanego o molestowanie księdza Zdzisława Witkowskiego z księdzem Tadeuszem Isakowicz-Zaleskim rozmawia Agnieszka Żurek.
– Niesłusznie oskarżony o molestowanie ksiądz Zdzisław Witkowski powinien otrzymać publiczne przeprosiny i wysokie zadośćuczynienie. Tymczasem brakuje tutaj wzięcia odpowiedzialności za własne czyny i słowa – tak po stronie abp. Libery, jak i pani poseł Scheuring-Wielgus czy pani radnej Diduszko, a także osób z najbliższego otoczenia papieża
– słyszymy.
Co jeszcze w numerze?
- „Odszedł człowiek, filar niepodległości” Mateusz Kosiński o pogrzebie Andrzeja Rozpłochowskiego
- „Prezydent wetuje, USA gratulują” Jakup Pacan o „lex TVN”
- „Duże zmiany dla pracowników” Barbara Michałowska o tym, co w nowym roku czeka pracowników
- „Autonomiczne auto poza kontrolą” Aleksander Żywczyk o śmiertelnym wypadku z udziałem samochodu Tesla Model 3
- „Pomimo sankcji Białoruś handluje dalej” Aleksander Żywczyk
- „Bezpieczeństwo ważniejsze od inwestorów” Aleksander Żywczyk o nowych rozwiązaniach w Estonii
- „Krucjata i rekonkwista” prof. Marek Jan Chodakiewicz
- „Za chleb i wolność, i nową Polskę” Mateusz Kosiński relacjonuje obchody Grudnia 1970 w Elblągu
- „Nie mogą zwolnić niezaszczepionych” Barbara Michałowska
- Łukasz Bobruk podsumowuje piłkarskie wydarzenia roku 2021, a Barbara Michałowska przedstawia kulisy ucieczki Paulo Sousy