Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

W 2021 roku PGE Polska Grupa Energetyczna skupiła się na realizacji działań nakreślonych w Strategii, którą koncern przyjął rok wcześniej. Jej istotą jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Wraz ze zmianami w PGE zmieni się polska energetyka. Koncern odgrywa bowiem w systemie kluczową rolę. Transformacja PGE to też szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów.
 Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

Strategia PGE opiera się na trzech filarach: produkcji energii przyjaznej dla środowiska, rozwoju nowoczesnych usług energetycznych oraz sprawnej i efektywnej organizacji.

Pierwszy filar koncern realizuje poprzez budowę morskich farm wiatrowych, inwestowanie w farmy fotowoltaiczne oraz wykorzystaniu na większą skalę gazu ziemnego jako źródła energii.

Morskie farmy wiatrowe

PGE razem z partnerem biznesowym – duńską firmą Ørsted buduje na polskim Bałtyku Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Pierwsza wytworzona w niej energia popłynie do polskich domów już w 2026 roku. Inwestycja PGE to największy projekt morskiej farmy wiatrowej, jaka powstaje obecnie na Morzu Bałtyckim.

PGE realizuje także samodzielny projekt Baltica 1 o mocy blisko 1 GW. W tym roku PGE zawarła m.in. umowę o przyłączenie jej do sieci przesyłowej farmy. Powstanie ona już we wczesnych latach 30.

PGE sprzedała także Tauronowi i Enei udziały w czterech spółkach projektowych, których celem jest uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm morskich. Największe polskie podmioty energetyczne będą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. PGE zrealizuje trzy projekty we współpracy z Eneą i jeden z Tauronem.

Transformacja PGE to szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów. Szacuje się, że w rozwoju farm wiatrowych mogą wziąć udział firmy z 77 sektorów gospodarki. W strefie nadbrzeżnej musi też powstać infrastruktura związana z obsługą morskich elektrowni. Dla samorządów jest to szansa na modernizację portów, zwiększenie przychodów oraz wspólną realizację z potężnym partnerem biznesowym projektów użytecznych społecznie. Przykładowo w Ustce prawdopodobnie powstanie baza serwisowa farm wiatrowych, co wiąże się z rozbudową lokalnego portu i budową obwodnicy miasta.

Energia ze słońca

Grupa PGE planuje w najbliższych latach budowę farm fotowoltaicznych. Posiada obecnie blisko 3 tysiące ha gruntów nadających się do budowy tego typu instalacji. Mogą na nich powstać farmy o łącznej mocy ok. 2 GW. Firma wygrała też aukcje na realizację farm PV o łącznej mocy 19 MW. W 2021 roku uzyskała również pozwolenia na budowę farm o łącznej mocy blisko 200 MW.

Inwestycje gazowe

Odnawialne źródła energii charakteryzują się większą w porównaniu do konwencjonalnych niestabilnością, dlatego też PGE planuje uzupełnić swój przyszły portfel energetyczny o bloki gazowe, które m.in będą stanowić zabezpieczenie (tzw. back-up) dla morskich farm wiatrowych. W listopadzie władze grupy wmurowały kamień węgielny pod budowę najnowocześniejszych w Europie bloków gazowych przy Elektrowni Dolna Odra. Moc instalacji wyniesie 1,4 GW. Będzie gotowa do użytku już przed końcem 2023 roku.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Gaz ziemny, uznawany powszechnie za czyste paliwo, zastąpi zresztą węgiel we wszystkich elektrociepłowniach należących do Grupy. W 2021 roku firma rozpoczęła budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach oraz wybrała wykonawców kotłowni rezerwowo-szczytowych w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy. W Gdańsku w tym miesiącu ruszyły z kolei pierwsze w Polsce kotły elektrodowe, które będą zasilane zieloną energią elektryczną.

Nowy Bełchatów

Dziś rejon bełchatowski kojarzy się z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią zasilaną tym paliwem. Strategia PGE zakłada, że ten obraz znacząco się zmieni. W 2036 roku w elektrowni Bełchatów wyłączony zostanie ostatni blok węglowy. Co w zamian? PGE stawia na zielone inwestycje w regionie. Tylko do 2030 roku przeznaczy na ich realizację blisko 5 mld zł. Wśród nich znajdą się: farmy wiatrowe o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.

PGE otworzyła również w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK). W centrum można zdobyć kwalifikacje z zakresu nowoczesnych technologii i umożliwiające podjęcie pracy w powstających właśnie zawodach, głównie z zakresu odnawialnych źródeł energii. We wrześniu 2021 roku naukę w CRK na kwalifikacyjnych kursach zawodowych rozpoczęło blisko 200 słuchaczy.

W 2022 roku w Bełchatowie powstanie też Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Centrum jest odpowiedzią na rosnące odpady z energetyki, w tym także odnawialnej. PGE chce wykorzystać odpady poprzemysłowe z energetyki, a także odzyskać cenne surowce z wyeksploatowanych już instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zielone usługi

PGE w odpowiedzi na oczekiwania klientów uruchomiła również możliwość zakupu energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł. W 2021 roku PGE podpisała umowy na dostarczenie zielonej energii z 49 dużymi klientami biznesowymi na łączną moc 2350 GW. To mniej więcej tyle, ile zużywa w ciągu roku ponad milion gospodarstw domowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.


 

POLECANE
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania z ostatniej chwili
Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania

Z soboty na niedzielę w Nowem zamordowany został 41-latek. Mężczyzna został pchnięty nożem. Kanał Zero dotarł we wtorek do dwóch nagrań ukazujących te dramatyczne wydarzenia.

Niemców mają dosyć nawet na Majorce Wiadomości
Niemców mają dosyć nawet na Majorce

Rośnie niezadowolenie Hiszpanów z masowej turystyki. Jak donosi portal welt.de szczególnie jest to widoczne na Majorce. Mieszkańcy są źli na Niemców, którzy czują się tam jak u siebie.  

Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny

Lubelskie służby miały już 400 interwencji jeszcze przed zapowiadaną ulewą. We wtorek od godz. 20 obowiązuje alert IMGW 2. stopnia.

Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu

29-letni Kolumbijczyk, który w poniedziałek usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie), został we wtorek aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu dożywotnie więzienie. Trwają posiedzenia aresztowe dwunastu innych uczestników bójki z zarzutami. Sześciu zostało już aresztowanych.

14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego z ostatniej chwili
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą przygotować się na kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. Od 8 do 11 lipca 2025 roku planowane są szerokie wyłączenia energii elektrycznej w wielu miastach regionu. Niektóre przerwy potrwają aż 14 godzin!

Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy z ostatniej chwili
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy

Nie żyje Rafał Cieniek, 37-letni wydawca strony głównej Interii i doktor nauk o mediach, ceniony profesjonalista i serdeczny kolega – poinformowała we wtorek Interia.

Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta z ostatniej chwili
Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. "Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta"

Mec. Krzysztof A Wąsowski broniący w sprawie nieprawidłowości dot. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we wtorek sam usłyszał zarzuty. - Nie mogę jeszcze dokładnie powiedzieć, w jaki sposób zarzuty są sformułowane. Powiem tylko, że dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta. To złamanie Konstytucji i praw człowieka. Nie spotkałem się z czymś takim w swojej karierze - powiedział w rozmowie z portalem tysol.pl mec. Wąsowski.

REKLAMA

Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

W 2021 roku PGE Polska Grupa Energetyczna skupiła się na realizacji działań nakreślonych w Strategii, którą koncern przyjął rok wcześniej. Jej istotą jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Wraz ze zmianami w PGE zmieni się polska energetyka. Koncern odgrywa bowiem w systemie kluczową rolę. Transformacja PGE to też szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów.
 Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

Strategia PGE opiera się na trzech filarach: produkcji energii przyjaznej dla środowiska, rozwoju nowoczesnych usług energetycznych oraz sprawnej i efektywnej organizacji.

Pierwszy filar koncern realizuje poprzez budowę morskich farm wiatrowych, inwestowanie w farmy fotowoltaiczne oraz wykorzystaniu na większą skalę gazu ziemnego jako źródła energii.

Morskie farmy wiatrowe

PGE razem z partnerem biznesowym – duńską firmą Ørsted buduje na polskim Bałtyku Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Pierwsza wytworzona w niej energia popłynie do polskich domów już w 2026 roku. Inwestycja PGE to największy projekt morskiej farmy wiatrowej, jaka powstaje obecnie na Morzu Bałtyckim.

PGE realizuje także samodzielny projekt Baltica 1 o mocy blisko 1 GW. W tym roku PGE zawarła m.in. umowę o przyłączenie jej do sieci przesyłowej farmy. Powstanie ona już we wczesnych latach 30.

PGE sprzedała także Tauronowi i Enei udziały w czterech spółkach projektowych, których celem jest uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm morskich. Największe polskie podmioty energetyczne będą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. PGE zrealizuje trzy projekty we współpracy z Eneą i jeden z Tauronem.

Transformacja PGE to szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów. Szacuje się, że w rozwoju farm wiatrowych mogą wziąć udział firmy z 77 sektorów gospodarki. W strefie nadbrzeżnej musi też powstać infrastruktura związana z obsługą morskich elektrowni. Dla samorządów jest to szansa na modernizację portów, zwiększenie przychodów oraz wspólną realizację z potężnym partnerem biznesowym projektów użytecznych społecznie. Przykładowo w Ustce prawdopodobnie powstanie baza serwisowa farm wiatrowych, co wiąże się z rozbudową lokalnego portu i budową obwodnicy miasta.

Energia ze słońca

Grupa PGE planuje w najbliższych latach budowę farm fotowoltaicznych. Posiada obecnie blisko 3 tysiące ha gruntów nadających się do budowy tego typu instalacji. Mogą na nich powstać farmy o łącznej mocy ok. 2 GW. Firma wygrała też aukcje na realizację farm PV o łącznej mocy 19 MW. W 2021 roku uzyskała również pozwolenia na budowę farm o łącznej mocy blisko 200 MW.

Inwestycje gazowe

Odnawialne źródła energii charakteryzują się większą w porównaniu do konwencjonalnych niestabilnością, dlatego też PGE planuje uzupełnić swój przyszły portfel energetyczny o bloki gazowe, które m.in będą stanowić zabezpieczenie (tzw. back-up) dla morskich farm wiatrowych. W listopadzie władze grupy wmurowały kamień węgielny pod budowę najnowocześniejszych w Europie bloków gazowych przy Elektrowni Dolna Odra. Moc instalacji wyniesie 1,4 GW. Będzie gotowa do użytku już przed końcem 2023 roku.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Gaz ziemny, uznawany powszechnie za czyste paliwo, zastąpi zresztą węgiel we wszystkich elektrociepłowniach należących do Grupy. W 2021 roku firma rozpoczęła budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach oraz wybrała wykonawców kotłowni rezerwowo-szczytowych w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy. W Gdańsku w tym miesiącu ruszyły z kolei pierwsze w Polsce kotły elektrodowe, które będą zasilane zieloną energią elektryczną.

Nowy Bełchatów

Dziś rejon bełchatowski kojarzy się z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią zasilaną tym paliwem. Strategia PGE zakłada, że ten obraz znacząco się zmieni. W 2036 roku w elektrowni Bełchatów wyłączony zostanie ostatni blok węglowy. Co w zamian? PGE stawia na zielone inwestycje w regionie. Tylko do 2030 roku przeznaczy na ich realizację blisko 5 mld zł. Wśród nich znajdą się: farmy wiatrowe o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.

PGE otworzyła również w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK). W centrum można zdobyć kwalifikacje z zakresu nowoczesnych technologii i umożliwiające podjęcie pracy w powstających właśnie zawodach, głównie z zakresu odnawialnych źródeł energii. We wrześniu 2021 roku naukę w CRK na kwalifikacyjnych kursach zawodowych rozpoczęło blisko 200 słuchaczy.

W 2022 roku w Bełchatowie powstanie też Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Centrum jest odpowiedzią na rosnące odpady z energetyki, w tym także odnawialnej. PGE chce wykorzystać odpady poprzemysłowe z energetyki, a także odzyskać cenne surowce z wyeksploatowanych już instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zielone usługi

PGE w odpowiedzi na oczekiwania klientów uruchomiła również możliwość zakupu energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł. W 2021 roku PGE podpisała umowy na dostarczenie zielonej energii z 49 dużymi klientami biznesowymi na łączną moc 2350 GW. To mniej więcej tyle, ile zużywa w ciągu roku ponad milion gospodarstw domowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe