Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

W 2021 roku PGE Polska Grupa Energetyczna skupiła się na realizacji działań nakreślonych w Strategii, którą koncern przyjął rok wcześniej. Jej istotą jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Wraz ze zmianami w PGE zmieni się polska energetyka. Koncern odgrywa bowiem w systemie kluczową rolę. Transformacja PGE to też szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów.
 Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

Strategia PGE opiera się na trzech filarach: produkcji energii przyjaznej dla środowiska, rozwoju nowoczesnych usług energetycznych oraz sprawnej i efektywnej organizacji.

Pierwszy filar koncern realizuje poprzez budowę morskich farm wiatrowych, inwestowanie w farmy fotowoltaiczne oraz wykorzystaniu na większą skalę gazu ziemnego jako źródła energii.

Morskie farmy wiatrowe

PGE razem z partnerem biznesowym – duńską firmą Ørsted buduje na polskim Bałtyku Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Pierwsza wytworzona w niej energia popłynie do polskich domów już w 2026 roku. Inwestycja PGE to największy projekt morskiej farmy wiatrowej, jaka powstaje obecnie na Morzu Bałtyckim.

PGE realizuje także samodzielny projekt Baltica 1 o mocy blisko 1 GW. W tym roku PGE zawarła m.in. umowę o przyłączenie jej do sieci przesyłowej farmy. Powstanie ona już we wczesnych latach 30.

PGE sprzedała także Tauronowi i Enei udziały w czterech spółkach projektowych, których celem jest uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm morskich. Największe polskie podmioty energetyczne będą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. PGE zrealizuje trzy projekty we współpracy z Eneą i jeden z Tauronem.

Transformacja PGE to szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów. Szacuje się, że w rozwoju farm wiatrowych mogą wziąć udział firmy z 77 sektorów gospodarki. W strefie nadbrzeżnej musi też powstać infrastruktura związana z obsługą morskich elektrowni. Dla samorządów jest to szansa na modernizację portów, zwiększenie przychodów oraz wspólną realizację z potężnym partnerem biznesowym projektów użytecznych społecznie. Przykładowo w Ustce prawdopodobnie powstanie baza serwisowa farm wiatrowych, co wiąże się z rozbudową lokalnego portu i budową obwodnicy miasta.

Energia ze słońca

Grupa PGE planuje w najbliższych latach budowę farm fotowoltaicznych. Posiada obecnie blisko 3 tysiące ha gruntów nadających się do budowy tego typu instalacji. Mogą na nich powstać farmy o łącznej mocy ok. 2 GW. Firma wygrała też aukcje na realizację farm PV o łącznej mocy 19 MW. W 2021 roku uzyskała również pozwolenia na budowę farm o łącznej mocy blisko 200 MW.

Inwestycje gazowe

Odnawialne źródła energii charakteryzują się większą w porównaniu do konwencjonalnych niestabilnością, dlatego też PGE planuje uzupełnić swój przyszły portfel energetyczny o bloki gazowe, które m.in będą stanowić zabezpieczenie (tzw. back-up) dla morskich farm wiatrowych. W listopadzie władze grupy wmurowały kamień węgielny pod budowę najnowocześniejszych w Europie bloków gazowych przy Elektrowni Dolna Odra. Moc instalacji wyniesie 1,4 GW. Będzie gotowa do użytku już przed końcem 2023 roku.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Gaz ziemny, uznawany powszechnie za czyste paliwo, zastąpi zresztą węgiel we wszystkich elektrociepłowniach należących do Grupy. W 2021 roku firma rozpoczęła budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach oraz wybrała wykonawców kotłowni rezerwowo-szczytowych w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy. W Gdańsku w tym miesiącu ruszyły z kolei pierwsze w Polsce kotły elektrodowe, które będą zasilane zieloną energią elektryczną.

Nowy Bełchatów

Dziś rejon bełchatowski kojarzy się z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią zasilaną tym paliwem. Strategia PGE zakłada, że ten obraz znacząco się zmieni. W 2036 roku w elektrowni Bełchatów wyłączony zostanie ostatni blok węglowy. Co w zamian? PGE stawia na zielone inwestycje w regionie. Tylko do 2030 roku przeznaczy na ich realizację blisko 5 mld zł. Wśród nich znajdą się: farmy wiatrowe o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.

PGE otworzyła również w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK). W centrum można zdobyć kwalifikacje z zakresu nowoczesnych technologii i umożliwiające podjęcie pracy w powstających właśnie zawodach, głównie z zakresu odnawialnych źródeł energii. We wrześniu 2021 roku naukę w CRK na kwalifikacyjnych kursach zawodowych rozpoczęło blisko 200 słuchaczy.

W 2022 roku w Bełchatowie powstanie też Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Centrum jest odpowiedzią na rosnące odpady z energetyki, w tym także odnawialnej. PGE chce wykorzystać odpady poprzemysłowe z energetyki, a także odzyskać cenne surowce z wyeksploatowanych już instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zielone usługi

PGE w odpowiedzi na oczekiwania klientów uruchomiła również możliwość zakupu energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł. W 2021 roku PGE podpisała umowy na dostarczenie zielonej energii z 49 dużymi klientami biznesowymi na łączną moc 2350 GW. To mniej więcej tyle, ile zużywa w ciągu roku ponad milion gospodarstw domowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.


 

POLECANE
Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Chodzi o księżną Kate z ostatniej chwili
Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Chodzi o księżną Kate

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego momentu oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Już ją prawie pocałował. Romans w Tańcu z gwiazdami? Od plotek aż huczy Wiadomości
"Już ją prawie pocałował". Romans w "Tańcu z gwiazdami"? Od plotek aż huczy

Mimo że wielkimi krokami nadchodzi kolejny odcinek uwielbianego show Polsatu "Taniec z gwiazdami", fanów cały czas rozgrzewa poprzedni. W sieci aż huczy od plotek o potencjalnym romansie Julii Żugaj i jej partnera Wojciecha Kuciny. Para prezentuje się znakomicie, a pikanterii sytuacji dodaje fakt, że Julia ma narzeczonego.

Niemcy: Bundestag zajmie się dekryminalizacją pedofilii gorące
Niemcy: Bundestag zajmie się dekryminalizacją pedofilii

Niemiecki Bundestag omawia w tym tygodniu petycję lobbysty pedofilii Dietera Giesekinga. Petycja wzywa do prawnej ochrony tak zwanych „pedoseksualistów” i zapisania ochrony pedofilii w konstytucji. Pedofilia ma być uznana za tożsamość, która ma swoje prawa i wymaga ochrony.

Grzegorz Krychowiak znalazł nowy klub. Sensacyjny kierunek Wiadomości
Grzegorz Krychowiak znalazł nowy klub. Sensacyjny kierunek

Grzegorz Krychowiak będzie kontynuował swoją piłkarską karierę na Cyprze.

Urodził się w Kluczborku. Jest współtwórcą Chata GPT tylko u nas
Urodził się w Kluczborku. Jest współtwórcą Chata GPT

Polak, który naprawdę zmienił świat. Chat GPT został udostępniony w jego własne urodziny. Z pewnym wzruszeniem przedstawiam pierwszy reportaż o naszym rodaku, Wojtku Zarembie. Człowieku, który zakładając Open AI, kierując tam obszarem AI miał i stale ma kluczowy udział we wprowadzeniu świata w rewolucję, pod hasłem Sztucznej Inteligencji.

Francuzi w szoku: Macron zakazał fotografowania wnętrza Notre Dame Wiadomości
Francuzi w szoku: Macron zakazał fotografowania wnętrza Notre Dame

Z niezrozumieniem spotkała się decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o wprowadzeniu zakazaniu fotografowania wnętrza odbudowywanej katedry Notre Dame.

Nie żyje ważny dowódca Hezbollahu Wiadomości
Nie żyje ważny dowódca Hezbollahu

Dowódca jednostki powietrznej Hezbollahu Mohammad Surur został zabity w czwartkowym nalocie na Bejrut - poinformowało izraelskie wojsko. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że armia będzie atakować Hezbollah do czasu osiągnięcia celów wojennych. Rozwiał tym samym nadzieje na przyjęcie tymczasowego rozejmu.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Warszawski Transport Publiczny przekazał ważną informację dla mieszkańców Warszawy i przejezdnych. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego i komunikacji miejskiej w stolicy powinni przygotować się na istotne zmiany.

Fala kulminacyjna na Odrze: nowe informacje Wiadomości
Fala kulminacyjna na Odrze: nowe informacje

Sytuacja na Odrze w woj. lubuskim jest spokojna, nie ma żadnego zagrożenia, Słubice się obroniły – powiedział w czwartek PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. W piątek fala kulminacyjna dotrze do Kostrzyna Nad Odrą - dodał.

Są kolejne ofiary powodzi. Jest komunikat policji gorące
Są kolejne ofiary powodzi. Jest komunikat policji

Są nowe informacje na temat oficjalnie potwierdzonych ofiar powodzi w Polsce.

REKLAMA

Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

W 2021 roku PGE Polska Grupa Energetyczna skupiła się na realizacji działań nakreślonych w Strategii, którą koncern przyjął rok wcześniej. Jej istotą jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Wraz ze zmianami w PGE zmieni się polska energetyka. Koncern odgrywa bowiem w systemie kluczową rolę. Transformacja PGE to też szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów.
 Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

Strategia PGE opiera się na trzech filarach: produkcji energii przyjaznej dla środowiska, rozwoju nowoczesnych usług energetycznych oraz sprawnej i efektywnej organizacji.

Pierwszy filar koncern realizuje poprzez budowę morskich farm wiatrowych, inwestowanie w farmy fotowoltaiczne oraz wykorzystaniu na większą skalę gazu ziemnego jako źródła energii.

Morskie farmy wiatrowe

PGE razem z partnerem biznesowym – duńską firmą Ørsted buduje na polskim Bałtyku Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Pierwsza wytworzona w niej energia popłynie do polskich domów już w 2026 roku. Inwestycja PGE to największy projekt morskiej farmy wiatrowej, jaka powstaje obecnie na Morzu Bałtyckim.

PGE realizuje także samodzielny projekt Baltica 1 o mocy blisko 1 GW. W tym roku PGE zawarła m.in. umowę o przyłączenie jej do sieci przesyłowej farmy. Powstanie ona już we wczesnych latach 30.

PGE sprzedała także Tauronowi i Enei udziały w czterech spółkach projektowych, których celem jest uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm morskich. Największe polskie podmioty energetyczne będą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. PGE zrealizuje trzy projekty we współpracy z Eneą i jeden z Tauronem.

Transformacja PGE to szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów. Szacuje się, że w rozwoju farm wiatrowych mogą wziąć udział firmy z 77 sektorów gospodarki. W strefie nadbrzeżnej musi też powstać infrastruktura związana z obsługą morskich elektrowni. Dla samorządów jest to szansa na modernizację portów, zwiększenie przychodów oraz wspólną realizację z potężnym partnerem biznesowym projektów użytecznych społecznie. Przykładowo w Ustce prawdopodobnie powstanie baza serwisowa farm wiatrowych, co wiąże się z rozbudową lokalnego portu i budową obwodnicy miasta.

Energia ze słońca

Grupa PGE planuje w najbliższych latach budowę farm fotowoltaicznych. Posiada obecnie blisko 3 tysiące ha gruntów nadających się do budowy tego typu instalacji. Mogą na nich powstać farmy o łącznej mocy ok. 2 GW. Firma wygrała też aukcje na realizację farm PV o łącznej mocy 19 MW. W 2021 roku uzyskała również pozwolenia na budowę farm o łącznej mocy blisko 200 MW.

Inwestycje gazowe

Odnawialne źródła energii charakteryzują się większą w porównaniu do konwencjonalnych niestabilnością, dlatego też PGE planuje uzupełnić swój przyszły portfel energetyczny o bloki gazowe, które m.in będą stanowić zabezpieczenie (tzw. back-up) dla morskich farm wiatrowych. W listopadzie władze grupy wmurowały kamień węgielny pod budowę najnowocześniejszych w Europie bloków gazowych przy Elektrowni Dolna Odra. Moc instalacji wyniesie 1,4 GW. Będzie gotowa do użytku już przed końcem 2023 roku.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Gaz ziemny, uznawany powszechnie za czyste paliwo, zastąpi zresztą węgiel we wszystkich elektrociepłowniach należących do Grupy. W 2021 roku firma rozpoczęła budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach oraz wybrała wykonawców kotłowni rezerwowo-szczytowych w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy. W Gdańsku w tym miesiącu ruszyły z kolei pierwsze w Polsce kotły elektrodowe, które będą zasilane zieloną energią elektryczną.

Nowy Bełchatów

Dziś rejon bełchatowski kojarzy się z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią zasilaną tym paliwem. Strategia PGE zakłada, że ten obraz znacząco się zmieni. W 2036 roku w elektrowni Bełchatów wyłączony zostanie ostatni blok węglowy. Co w zamian? PGE stawia na zielone inwestycje w regionie. Tylko do 2030 roku przeznaczy na ich realizację blisko 5 mld zł. Wśród nich znajdą się: farmy wiatrowe o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.

PGE otworzyła również w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK). W centrum można zdobyć kwalifikacje z zakresu nowoczesnych technologii i umożliwiające podjęcie pracy w powstających właśnie zawodach, głównie z zakresu odnawialnych źródeł energii. We wrześniu 2021 roku naukę w CRK na kwalifikacyjnych kursach zawodowych rozpoczęło blisko 200 słuchaczy.

W 2022 roku w Bełchatowie powstanie też Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Centrum jest odpowiedzią na rosnące odpady z energetyki, w tym także odnawialnej. PGE chce wykorzystać odpady poprzemysłowe z energetyki, a także odzyskać cenne surowce z wyeksploatowanych już instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zielone usługi

PGE w odpowiedzi na oczekiwania klientów uruchomiła również możliwość zakupu energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł. W 2021 roku PGE podpisała umowy na dostarczenie zielonej energii z 49 dużymi klientami biznesowymi na łączną moc 2350 GW. To mniej więcej tyle, ile zużywa w ciągu roku ponad milion gospodarstw domowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe