Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Boże Narodzenie największy skandal w historii ludzkości
Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.
By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania tygodnika.
LINK DO APLIKACJI
A co jeszcze w artykule Jakuba Pacana?
Przyzwyczajeni do hasła „magii świąt” występującego w niemal każdej reklamie tuż po Święcie Zmarłych, mikołajów na ulicach i reniferów w sklepowych witrynach na ogół zapominamy, że Wcielenie to skandal we wszechświecie. Bóg, byt duchowy, a więc idealny, nieograniczony prawami natury, które sam stworzył, zapragnął dla człowieka uwięzić się w ciele ze wszystkimi tego konsekwencjami. Dla Żydów było to szokujące i budziło absolutny sprzeciw. Dla świata Greków przebóstwienie ciała – wejście tego, co boskie, w to, co ludzkie – wzbudzało odrazę. Do tego jeszcze Bóg sam dał się powiesić na krzyżu i umarł.
Bóg-Człowiek i założony przez niego Kościół zawsze będzie szokował. Skandal szaleńczej miłości Boga paradoksalnie boleśnie dotyka tych, którzy czują się jej niegodni i ją odrzucają. No bo jak wejść w uzdrawiające relacje z Bogiem, który nieustannie wybacza, skoro wielu z nas sobie nie potrafi wybaczyć i bez lęku stanąć przed lustrem.
„Coraz trudniej o prąd” – Teresa Wójcik
Ceny energii elektrycznej na przełomie lat 2021/2022 galopują, budząc panikę wśród odbiorców energii, polityków oraz ekonomistów. Wywołują rosnącą inflację na rynku towarów powszechnego użytku. Płacimy coraz wyższą cenę za politykę klimatyczną, zanim jeszcze Unia Europejska przyjęła „Fit for 55”. Deficyt energii ma skalę globalną, zagraża także Polsce.
Na całym świecie ceny węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, a więc także energii elektrycznej osiągają rekordowe poziomy. W Unii do tego dynamicznie rosną ceny emisji CO2 i niestety raczej nie ma szans, aby polski postulat rezygnacji z systemu ETS lub zreformowania tego systemu został przyjęty przez Komisję Europejską.
„VAT-em w kryzys” – Aleksander Żywczyk
Informacja o dość dużym sukcesie polskiego rządu z początku grudnia przez nadwiślańskie media przemknęła praktycznie niezauważona. Ministerstwo Finansów przekonało większość swoich odpowiedników w Unii Europejskiej do przyjęcia jednego z najważniejszych narzędzi do walki z kryzysem. Chodzi o zerowy podatek VAT, który może uratować najgorzej uposażone rodziny nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.
Za polskim pomysłem opowiedziały się wszystkie kraje regionu i wiele wskazuje na to, że to dzięki Warszawie ceny żywności w Europie powstrzymają swój szaleńczy rajd w górę.
„Wojna światopoglądów” – Aleksander Żywczyk o ostatnich działaniach Donalda Trumpa
„Truth” to angielskie słowo tłumaczone jako prawda. To również nazwa serwisu społecznościowego budowanego właśnie przez Donalda Trumpa – serwisu, o którym już dziś wiadomo, że będzie cieszył się gigantyczną popularnością.
Wiadomo też, że przeciwko niemu środowiska lewicowe wytoczą najcięższe armaty – bezpardonowa walka w Stanach Zjednoczonych toczy się już od dawna, choć jej skala została ujawniona niedawno, kiedy Trump przyznał, że znalazł inwestorów z ponad 1,25 mld dolarów w gotówce, kwotą pozwalającą na uruchomienie serwisu i wprowadzenie go na giełdę.
Projekt ustawy „Emerytura za staż” w Sejmie – informuje Marcin Koziestański
Na 44. posiedzeniu Sejmu, 14 grudnia, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”. Wprowadzenie emerytur stażowych to postulat NSZZ „Solidarność”, o który związkowcy zabiegają od wielu lat.
– Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych emerytury stażowej. Pod projektem swój podpis złożyło 235 tys. obywateli naszego kraju. Podpisy składały zarówno osoby starsze, jak i młodsze, często dzieci starszych pracowników. Projekt ustawy, jak i jego uzasadnienie został napisany przez samo życie, przez indywidualne historie tysięcy polskich pracowników, opisane w listach do przedstawicieli władz państwowych, ale także związków zawodowych, z nadzieją, że znajdzie się ktoś, kto chciałby im pomóc – rozpoczął odczytywanie uzasadnienia Marcin Zieleniecki, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, który następnie przedstawił historię dwóch osób, które swoją karierę zawodową rozpoczęły już w wieku 15 lat.