Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Jak opowiedzieć stan wojenny

„Z roku na rok sposoby budowania narracji historycznej ewoluują. Jeśli Solidarność, opowiadając swoje dzieje, nie chce zostać w tyle, musi sprawnie posługiwać się popkulturą i nowoczesnymi technologiami” – pisze Mateusz Kosiński. To właśnie temu w jaki sposób opowiadać historię Solidarności i stanu wojennego poświęcone jest najnowsze, specjalne wydanie „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Jak opowiedzieć stan wojenny

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

Również i Solidarność, jeśli chce promować swoją historię, nie może pozostać w tej dziedzinie z tyłu. Redakcja „Tygodnika Solidarność” od kilku lat stara się promować naszą historię przez popkulturę – nasze komiksowe wystawy (rozszerzane również o filmy animowane) spotkały się z ciepłym przyjęciem, o czym może świadczyć prestiżowe wyróżnienie „BohaterON”, które niedawno otrzymaliśmy, czy zainteresowanie eksportowaniem naszych prac za granicę – jak choćby niedawno zakończona wystawa w Instytucie Polskim w Bratysławie. To jednak dopiero zalążek tego, co trzeba zrobić, by promować markę Solidarności na świecie. Niestety, ale promocja historii podlega bardzo podobnym mechanizmom jak promocja dowolnego innego produktu. Jeśli będziemy naszą historię opowiadać w jakościowo gorszy sposób niż inni, to możemy być pewni, że nasza narracja nie przebije się do odbiorcy. W naszej ocenie historia Solidarności jest jedną z najpiękniejszych historii XX wieku i trzeba zrobić wszystko, by dotarła do jak największego grona odbiorców. Misja ta nie powiedzie się bez sięgnięcia po popkulturę i nowoczesne technologie. 

O strajku w Kopalni „Piast” pisze Barbara Michałowska.

14 dni spędzili pod ziemią górnicy kopalni „Piast” w Bielszowicach w grudniu 1981 roku. Strajkowali zdesperowani ludzie, do których docierały jedynie szczątki informacji z Polski, a także telefony zrozpaczonych rodzin i kolegów, którzy próbowali nakłonić ich do wyjścia. 

„Nawet bardzo pogłębiona analiza wydarzeń poprzedzających wybuch strajku na kopalni «Piast» nie prowadzi do jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co było jego przyczyną. Paradoksalnie, właściwie do godzin południowych 14 grudnia wszystko wskazywało na to, że żadna akcja protestacyjna nie ma szans powodzenia” – pisze dr hab. Andrzej Sznajder.

O wydarzeniach w „Hucie Katowice” przeczytają państwo w artykule Teresy Wójcik.

Strajk w Hucie Katowice był jednym z najdłuższych protestów grudnia 1981 r. Rozpoczął się 13 grudnia, zakończył się 23 grudnia. W przeddzień Wigilii, wczesnym rankiem Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Hucie Katowice podjął decyzję o swoim rozwiązaniu. Zakończyła się jedenastodniowa batalia jednej z czołowych, najsilniejszych organizacji NSZZ „Solidarność” z komunistycznym reżimem. W wielkim obiekcie hutniczym, który PZPR uznawała za swoją sztandarową inwestycję. 

W numerze nie mogło również zabraknąć tematyki bieżącej. O wojnie hybrydowej pisze Teresa Wójcik.


Dynamika wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej jakby znacznie osłabła – tak wygląda z polskich informacji oficjalnych. Co nie znaczy, że nie ma nieustannych prób siłowego, coraz brutalniejszego przedarcia się migrantów przez polską granicę. Gdy oddajemy do druku ten numer „Tygodnika Solidarność”, wiadomo, że presja na polską granicę trwa. Rosja wykorzystuje sytuację sprowokowaną na polskiej granicy jako wojnę hybrydową przeciwko Polsce i Europie. 

W numerze również dodatek specjalny przygotowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, a w nim m.in. komiks przedstawiający historię stanu wojennego oraz wywiad z ministrem Przemysławem Czarnkiem m.in. o nowym przedmiocie szkolnym – „Historia i teraźniejszość”. 


Chcemy wprowadzić ten przedmiot głównie po to, żeby zwiększyć obecność historii najnowszej w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowujemy obowiązkowy, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia. Młodzież będzie poznawać także zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa.
Zmiany są potrzebne przede wszystkim w odniesieniu do historii najnowszej, tej powojennej. Jej realizacja w szkołach, szczególnie ponadpodstawowych, napotyka obecnie na różne trudności. Wynikają one m.in. z omawiania zagadnień historii najnowszej w ostatniej klasie. Praktyka pokazuje, że uczniowie liceum i technikum skupiają się wtedy na tych przedmiotach, z których przystępują do egzaminu maturalnego czy egzaminów zawodowych.
Założenie nowego przedmiotu jest takie, że treści z zakresu wiedzy o społeczeństwie będą wkomponowane w kontekst historyczny. Umożliwi to uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych i społeczno-politycznych 

– słyszymy od ministra Czarnka. 


 

POLECANE
Droższe wakacje w Grecji.  Weszły nowe opłaty klimatyczne gorące
Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne

Grecja od 1 lipca wprowadziła nowe obciążenie dla turystów - opłatę klimatyczną, która wyniesie nawet 20 euro za dzień.

Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek   z ostatniej chwili
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek

Chorwackie miasto Split, odwiedzane chętnie przez tłumy między innymi polskich turystów, przeżyło najgroźniejszą burzę od lat. We wtorek w mieście szalał wiatr, który według świadków porywał motocykle i łamał drzewa jak zapałki. W porcie prom, rzucamy podmuchami wiatru, zatopił statek wycieczkowy. 

Element współwiny Polaków za Holocaust ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie z ostatniej chwili
"Element współwiny Polaków za Holocaust" ma być częścią tzw. "Domu Niemiecko-Polskiego" w Berlinie

W powstającym w Berlinie tzw. Domu Niemiecko-Polskim ma się znaleźć miejsce na narrację o "współwinie Polaków za Holocaust". "Niemiecki plan rozmywania swoich zbrodni w czasie II wojny światowej poprzez obarczanie „współwiną” innych narodów dzieje się na naszych oczach" – komentuje mec. Bartosz Lewandowski.

Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego gorące
Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego

W Strasburgu trwa drugi dzień sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski debatuje nad stosunkami UE-Chiny i na temat propozycji nowego celu klimatycznego UE na 2040 rok. Propozycja Komisji Europejskiej, przewidująca nowy cel redukcji gazów cieplarnianych do 2040 r. o 90 proc. w porównaniu z 1990 r.. Podczas obrad głos zabrał europoseł PiS Dominik Tarczyński.

Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. To nie jest czas na wypoczynek z ostatniej chwili
Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. "To nie jest czas na wypoczynek"

– Niech mieszkańcy regionu podkarpackiego nie opuszczają swoich mieszkań, niech je dobrze pozamykają, pozabezpieczają, niech uprzątną z balkonów to, co jest tam niepotrzebne, to, co może spowodować zagrożenie – ostrzegał dziś zastępca Komendanta Głównego PSP Paweł Frysztak podczas specjalnie zwołanej konferencji. RCB ogłosiło alert dla 10 województw.

Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat pilne
Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat

7 lipca zostały tymczasowo przywrócone kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Straż Graniczna w specjalnym raporcie podsumowała pierwszy dzień obowiązywania obostrzeń.

Przejmują Łódź! Komunikat łódzkiego zoo z ostatniej chwili
"Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo

Łódzkie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

z ostatniej chwili
Chińska armia skierowała laser na niemiecki samolot. Berlin wściekły

Armia chińska skierowała laser na niemiecki samolot uczestniczący w unijnej operacji o nawie ASPIDES na Morzu Czerwonym, mającej na celu ochronę bezpieczeństwa żeglugi – poinformowało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec. W związku z incydentem do siedziby resortu wezwano chińskiego ambasadora.

Rząd techniczny PiS i Polski 2050? Przemysław Czarnek zabiera głos z ostatniej chwili
Rząd techniczny PiS i Polski 2050? Przemysław Czarnek zabiera głos

Po nocnym spotkaniu Szymona Hołowni z politykami Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się spekulacje o możliwym sojuszu Polski 2050 i PiS-u. Głos w sprawie zabrał wiceprezes PiS Przemysław Czarnek, sugerując, że… rozmowy już trwają – i to od dawna.

Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych z ostatniej chwili
Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar ocenił, że na początku przyszłego tygodnia może ruszyć przeliczanie głosów w 296 wytypowanych komisjach wyborczych. Dodał, że jest konstytucyjna zasada domniemania ważności wyborów i to domniemanie nie zostało obalone.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Jak opowiedzieć stan wojenny

„Z roku na rok sposoby budowania narracji historycznej ewoluują. Jeśli Solidarność, opowiadając swoje dzieje, nie chce zostać w tyle, musi sprawnie posługiwać się popkulturą i nowoczesnymi technologiami” – pisze Mateusz Kosiński. To właśnie temu w jaki sposób opowiadać historię Solidarności i stanu wojennego poświęcone jest najnowsze, specjalne wydanie „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Jak opowiedzieć stan wojenny

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

Również i Solidarność, jeśli chce promować swoją historię, nie może pozostać w tej dziedzinie z tyłu. Redakcja „Tygodnika Solidarność” od kilku lat stara się promować naszą historię przez popkulturę – nasze komiksowe wystawy (rozszerzane również o filmy animowane) spotkały się z ciepłym przyjęciem, o czym może świadczyć prestiżowe wyróżnienie „BohaterON”, które niedawno otrzymaliśmy, czy zainteresowanie eksportowaniem naszych prac za granicę – jak choćby niedawno zakończona wystawa w Instytucie Polskim w Bratysławie. To jednak dopiero zalążek tego, co trzeba zrobić, by promować markę Solidarności na świecie. Niestety, ale promocja historii podlega bardzo podobnym mechanizmom jak promocja dowolnego innego produktu. Jeśli będziemy naszą historię opowiadać w jakościowo gorszy sposób niż inni, to możemy być pewni, że nasza narracja nie przebije się do odbiorcy. W naszej ocenie historia Solidarności jest jedną z najpiękniejszych historii XX wieku i trzeba zrobić wszystko, by dotarła do jak największego grona odbiorców. Misja ta nie powiedzie się bez sięgnięcia po popkulturę i nowoczesne technologie. 

O strajku w Kopalni „Piast” pisze Barbara Michałowska.

14 dni spędzili pod ziemią górnicy kopalni „Piast” w Bielszowicach w grudniu 1981 roku. Strajkowali zdesperowani ludzie, do których docierały jedynie szczątki informacji z Polski, a także telefony zrozpaczonych rodzin i kolegów, którzy próbowali nakłonić ich do wyjścia. 

„Nawet bardzo pogłębiona analiza wydarzeń poprzedzających wybuch strajku na kopalni «Piast» nie prowadzi do jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co było jego przyczyną. Paradoksalnie, właściwie do godzin południowych 14 grudnia wszystko wskazywało na to, że żadna akcja protestacyjna nie ma szans powodzenia” – pisze dr hab. Andrzej Sznajder.

O wydarzeniach w „Hucie Katowice” przeczytają państwo w artykule Teresy Wójcik.

Strajk w Hucie Katowice był jednym z najdłuższych protestów grudnia 1981 r. Rozpoczął się 13 grudnia, zakończył się 23 grudnia. W przeddzień Wigilii, wczesnym rankiem Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Hucie Katowice podjął decyzję o swoim rozwiązaniu. Zakończyła się jedenastodniowa batalia jednej z czołowych, najsilniejszych organizacji NSZZ „Solidarność” z komunistycznym reżimem. W wielkim obiekcie hutniczym, który PZPR uznawała za swoją sztandarową inwestycję. 

W numerze nie mogło również zabraknąć tematyki bieżącej. O wojnie hybrydowej pisze Teresa Wójcik.


Dynamika wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej jakby znacznie osłabła – tak wygląda z polskich informacji oficjalnych. Co nie znaczy, że nie ma nieustannych prób siłowego, coraz brutalniejszego przedarcia się migrantów przez polską granicę. Gdy oddajemy do druku ten numer „Tygodnika Solidarność”, wiadomo, że presja na polską granicę trwa. Rosja wykorzystuje sytuację sprowokowaną na polskiej granicy jako wojnę hybrydową przeciwko Polsce i Europie. 

W numerze również dodatek specjalny przygotowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, a w nim m.in. komiks przedstawiający historię stanu wojennego oraz wywiad z ministrem Przemysławem Czarnkiem m.in. o nowym przedmiocie szkolnym – „Historia i teraźniejszość”. 


Chcemy wprowadzić ten przedmiot głównie po to, żeby zwiększyć obecność historii najnowszej w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowujemy obowiązkowy, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia. Młodzież będzie poznawać także zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa.
Zmiany są potrzebne przede wszystkim w odniesieniu do historii najnowszej, tej powojennej. Jej realizacja w szkołach, szczególnie ponadpodstawowych, napotyka obecnie na różne trudności. Wynikają one m.in. z omawiania zagadnień historii najnowszej w ostatniej klasie. Praktyka pokazuje, że uczniowie liceum i technikum skupiają się wtedy na tych przedmiotach, z których przystępują do egzaminu maturalnego czy egzaminów zawodowych.
Założenie nowego przedmiotu jest takie, że treści z zakresu wiedzy o społeczeństwie będą wkomponowane w kontekst historyczny. Umożliwi to uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych i społeczno-politycznych 

– słyszymy od ministra Czarnka. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe