Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „COP26 – szczyt hipokryzji”
Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.
By bezpłatnie czytać TS, wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania tygodnika.
LINK DO APLIKACJI
A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik?
Nie zabrakło pomyłek i paradoksów. Jedna z pomyłek dotyczyła Polski – nie zobowiązaliśmy się do wycofania węgla z krajowego rynku w latach 30., jak podano w oficjalnej informacji. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, sprostowała: Polska wycofa węgiel z krajowego rynku do 2049 roku. Paradoks? Kiedy prezydent USA na szczycie klimatycznym występuje o zwiększenie wydobycia ropy i gazu do OPEC i Rosji.
COP26 musiał odbyć się bez największego emitenta dwutlenku węgla, czyli bez oficjalnej reprezentacji Chińskiej Republiki Ludowej. Nie byli też obecni przedstawiciele władz kilku innych ważnych państw-emitentów, w tym Rosji, Brazylii, Turcji. Wprawdzie ci „wielcy nieobecni” przysłali robocze grupy do udziału w negocjacjach lub do ich śledzenia, ale bez uprawnień do podpisywania ważnych zobowiązań.
Mateusz Kosiński pisze o premierze słowackiej wersji wystawy „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa”.
Przygotowana na 40. urodziny naszego tygodnika wystawa „Tygodnik Solidarność” – pomnik wolności słowa” miała swoją międzynarodową premierę! Wystawa do końca miesiąca będzie eksponowana w witrynach Instytutu Polskiego w Bratysławie. W Bratysławie nasza wystawa będzie prezentowana w ramach Festivalu Slobody – historycznego festiwalu poświęconego słowackiej walce o wolność organizowanego przez słowacki Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa prezentowana jest w witrynach Polskiego Instytutu w Bratysławie, który mieści się w prestiżowym miejscu, w samym historycznym sercu miasta. Na widzów czeka również słowacka wersja filmu animowanego towarzyszącego wystawie. – Premiera wystawy „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa” w Polskim Instytucie w Bratysławie to wielki honor i zaszczyt dla naszej redakcji – mówi Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.
„Do armii po prestiż” – czytamy w artykule Jakuba Pacana.
Nasza armia po epopei wieloletnich refom i modernizacji technicznej chce gruntowej odbudowy więzi z narodem. Świadomość obywatelska i znajomość zagrożeń to mocna ochrona przed wrogimi ideologiami. (…) Profesor Henryk Domański w książce „Prestiż” opisuje trzy rodzaje prestiżu. Osobisty wyraża się przez posiadane osobistych cech charakteru oraz określone pożądane zachowania. Pozycyjny związany jest z zajmowaną pozycją lub członkostwem w jakiejś grupie czy organizacji. Sytuacyjny zależy od okoliczności, w których występuje. Wszystkie wymienione rodzaje można znaleźć w ochotniczej służbie wojskowej.
Armia kojarzy się takimi wartościami, jak odwaga, męstwo, sprawność, chęć niesienia pomocy, odpowiedzialność, współpraca. Obudowanie własnej tożsamości i wizerunku symbolami czytelnymi dla wszystkich stanowi dobrą kartę przetargową w cywilu.
O wypaleniu zawodowym w artykule „Wypalić może się każdy” pisze Barbara Michałowska.
Sensacyjne wieści podawane przez media, jakoby od nowego roku 2022 pracownicy zaczęli masowo brać zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego, raczej się nie sprawdzą. Ale szum medialny pomógł w nagłośnieniu coraz częściej dotykającej pracowników groźnej „choroby cywilizacyjnej”.
Już dwa lata temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za syndrom zawodowy związany z bezrobociem i zatrudnieniem. Nowa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD), w której uwzględniono wypalenie, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Niestety, raczej nie będziemy mogli wziąć zwolnienia stricte na wypalenie, bo – jak przekonują specjaliści – nie jest ono chorobą, a zjawiskiem zawodowym. Decyzje WHO jednak sprawiły, że temat wypalenia został nagłośniony. A pracodawcy, w obawie przed masowym przechodzeniem pracowników na zwolnienia, zaczęli myśleć nad profilaktyką wypalenia w swoich firmach.
Jakub Pacan o problemie na granicy polsko-białoruskiej.
W polsko-białoruskim kryzysie pojawiają się pewne pozytywne aspekty. Po pierwsze, udało nam się umiędzynarodowić ten problem. Po drugie, opozycja przestaje być wobec tego zagrożenia zdziecinniała.
W ubiegły wtorek szef Rady Europejskiej Charles Michel mówił w Berlinie o działaniu Unii ws. sytuacji na naszej wschodniej granicy. – Stoimy w obliczu brutalnego, hybrydowego ataku na nasze granice Unii Europejskiej, gdzie Białoruś w cyniczny sposób wykorzystuje migrantów. Na ostatniej Radzie Europejskiej potępiliśmy i postanowiliśmy odpowiedzieć (…) na te ataki. Zwróciliśmy się do Komisji o zaproponowanie wszelkich niezbędnych środków zgodnych z prawem Unii, zobowiązaniami międzynarodowymi i prawami podstawowymi. Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie. Granice Polski i państw bałtyckich są granicami Unii Europejskiej. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówił twardo Michel.
„Dyktat wobec polskiej kopalni” – Teresa Wójcik o Turowie.
W dniu 9 listopada przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu odbyła się rozprawa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie skargi wniesionej przez Czechy o zamknięcie kopalni węgla brunatnego Turów. Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia w Turowie są bardzo ważne dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. To 4 do 7 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce, a zarazem byt wielu tysięcy mieszkańców Bełchatowa i okolic.
W numerze również m.in.:
- „Miliony dolarów wyrzucone w błoto” – Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
- „Polska państwem frontowym” – Teresa Wójcik o wojnie hybrydowej
- „Ropa za 100 dolarów coraz bliżej” – Aleksander Żywczyk o rynku surowców
- „Przyszłość idzie z Bliskiego Wschodu” – Aleksander Żywczyk o nowej stolicy Egiptu
- „Dla ratowania giełdy urząd idzie pod młotek” – tego samego autora artykuł o wystawieniu na sprzedaż urzędu do spraw energii elektrycznej i wody w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
- „My chcemy świętego” – Agnieszka Żurek rozmawia z ks. dr. hab. Robertem Skrzypczakiem
- „Katolik brzmi dumnie” – Jakub Pacan rozmawia z ks. dr. hab. Waldemarem Cisło
- „Mam starą duszę” – Bartosz Boruciak w wywiadzie z Karoliną Lizer
- „Kto szuka prawdy, szuka Boga” – Agnieszka Żurek o filmie „Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy”
- „Nacjonalizm vs. imperium” – prof. Marek Jan Chodakiewicz
- „Najlepsi społeczni inspektorzy pracy nagrodzeni” – Marcin Koziestański
- W dziale sport: Łukasz Bobruk – „Na ratunek Barcelonie – Xavi wraca jako trener” i „AMP Futbol też dla kobiet” – Barbara Michałowska