Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”

Coraz częściej słyszymy o europejskiej płacy minimalnej. Czym jest ten projekt? Odpowiedzi w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O znaczeniu wzrostu minimalnego wynagrodzenia dla efektywności produkcji Mateusz Kosiński rozmawia z Łukaszem Błońskim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Coraz częściej podkreśla się, że dla zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju gospodarczego istotne są nie tyle niskie koszty pracy, co wysokiej jakości kadra pracownicza czy zaawansowanie technologiczne danego kraju. Dlatego ta stawka minimalnego wynagrodzenia musi być na tyle wysoka, by zmuszać przedsiębiorstwa nie tylko do konkurencji wynagrodzeniami, ale do inwestowania: zwiększania automatyzacji, robotyzacji produkcji, tak by koszt osobowy był na tyle wysoki, aby warto było zwiększać nakłady na te bardziej innowacyjne rozwiązania. Z jednej strony chodzi o zapewnienie wszystkim pracownikom odpowiedniej stopy życiowej, a z drugiej bodźcowanie przedsiębiorstw do rozwoju i inwestowania. Wyższy płaca minimalna może też zachęcać do podjęcia aktywności zawodowej, na co wskazują badanie tegorocznego Noblisty – Davida Carda

– słyszmy.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o europejskiej płacy minimalnej, ale boicie się zapytać – Barbara Surdykowska

Projekt tej dyrektywy ma odpowiadać na wiele wyzwań, w tym – co jest bardzo istotne dla Polaków, wśród których jest wielu „biednych pracujących” – ma doprowadzić do zapewnienia prawa do godnego poziomu życia pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie. Ma także stanowić czynnik pobudzający wzrost wynagrodzeń w okresie wychodzenia z pandemii COVID-19. Ma być odpowiedzią na „rozmywanie się” pojęcia pracownika. Komisja Europejska obserwuje, że coraz więcej osób, które są aktywne na unijnym rynku pracy, nie ma prawa do minimalnego wynagrodzenia. 
I wreszcie to, co jest szczególnie istotne, projekt dyrektywy stanowi element wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych – tej mapy drogowej, którą podpisały wszystkie państwa członkowskie na Szczycie Społecznym w Goeteborgu w 2017 r. 

Festiwal hipokryzji, czyli… COP26 – twierdzi Aleksander Żywczyk.


ONZ-owski szczyt klimatyczny COP 26, który w tym roku zorganizowało szkockie Glasgow, pokazał, jak bardzo świat nie jest gotowy na zmiany klimatu. Dyskusja o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych miałaby sens wyłącznie wówczas, gdyby deklaracje wynikające z chęci walki z globalnym ociepleniem złożyli najwięksi światowi truciciele – przede wszystkim Rosja i Chiny. Tymczasem prezydenci tych krajów: Władimir Putin i Xi Jinping, nawet się na niej nie pojawili. COP26 pokazał jeszcze jedno – rozdźwięk, jaki zaistniał między najbogatszymi i rozwijającymi się państwami świata. 


W przededniu Święta Niepodległości – Jakub Pacan: „Patriotyzm. Ta przygoda trwa”.

Polski patriotyzm mimo wielu perturbacji i utyskiwań, jak bardzo jest nie na czasie, ma się dziś dobrze. Jest na tyle ważny, że nikt nie może obok niego przejść obojętnie, choć nie zawsze tak było. Po 1989 roku wielu najchętniej widziałoby go w muzeum zgranych idei.  Kiedy mówimy o współczesnym patriotyzmie, tym, o którym możemy powiedzieć – my wszyscy z niego – to mamy na myśli wielki triumwirat: narodowowyzwoleńcza walka o niepodległość, romantyzm w swojej szczególnej formie – jako metaidea dla Polaków zatroskanych o losy ojczyzny, oraz katolicyzm z powinnościami religijnymi Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Wszystkie zrywy narodowe włącznie z Powstaniem Warszawskim (Sierpniowym) dokonywały się w tym właśnie kluczu mentalnym. 

W numerze również m.in.:

  • „Miłość nie boi się czasu” – Agnieszka Żurek o Wandzie Półtawskiej 
  • „Europa na bombie atomowej” – Aleksander Żywczyk o białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu 
  • „Rok pod znakiem cyberwojny” – ten sam autor o atakach na stacje benzynowe w Iranie 
  • „Deficyt energii to globalne zagrożenie” – Teresa Wójcik
  • I tej samej autorki „Trwa certyfikacja Nord Stream 2”
  • Profesor Marek Jan Chodakiewicz – „O Unii Europejskiej”
  • Jakub Pacan o zdrowiu psychicznym rozmawia z Łukaszem Dmowskim, prowincjałem Zakonu Bonifratrów, a zarazem lekarzem geriatrą 
  • „Teraz polski rap inspiruje się Majką Jeżowską” – Bartosz Boruciak rozmawia z ERO JWP i Głową PMM 
  • „Niepodległość nie na sprzedaż” – Agnieszka Żurek o historii Marszu Niepodległości 
  •  „Ocalić kawałek wolności” Barbara Michałowska rozmawia z dr. hab. Sylwią Galij-Skarbińską o książce „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”
  • Marcin Koziestański relacjonuje pikietę pracowników handlu 
  • SPORT: Łukasz Bobruk: „Przybyłko podbija Amerykę”; „Chorzów gospodarzem kolejnych mistrzostw”


 

POLECANE
Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych z ostatniej chwili
Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar ocenił, że na początku przyszłego tygodnia może ruszyć przeliczanie głosów w 296 wytypowanych komisjach wyborczych. Dodał, że jest konstytucyjna zasada domniemania ważności wyborów i to domniemanie nie zostało obalone.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Mieszkańcy Gdańska muszą przygotować się na spore utrudnienia drogowe. Już od poniedziałku, 14 lipca, rozpocznie się kolejny etap przebudowy dróg w rejonie ulic Kartuskiej i Goszczyńskiego. W związku z tym wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.

Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Ze względu na prognozowane opady deszczu i burze osoby przebywające we wschodniej połowie kraju aktywność na zewnątrz powinny zaplanować na pierwszą połowę dnia. Niżowa pogoda z ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie sprzyjała pobytowi w domu. W 13 województwach obowiązują alerty, nawet III stopnia. Sprawdź, jak jest w Twoim regionie.

Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy z ostatniej chwili
Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy

W związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym PSP odnotowała 2200 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków intensywnych opadów, lokalnych podtopień i silnego wiatru – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”

Coraz częściej słyszymy o europejskiej płacy minimalnej. Czym jest ten projekt? Odpowiedzi w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O znaczeniu wzrostu minimalnego wynagrodzenia dla efektywności produkcji Mateusz Kosiński rozmawia z Łukaszem Błońskim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Coraz częściej podkreśla się, że dla zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju gospodarczego istotne są nie tyle niskie koszty pracy, co wysokiej jakości kadra pracownicza czy zaawansowanie technologiczne danego kraju. Dlatego ta stawka minimalnego wynagrodzenia musi być na tyle wysoka, by zmuszać przedsiębiorstwa nie tylko do konkurencji wynagrodzeniami, ale do inwestowania: zwiększania automatyzacji, robotyzacji produkcji, tak by koszt osobowy był na tyle wysoki, aby warto było zwiększać nakłady na te bardziej innowacyjne rozwiązania. Z jednej strony chodzi o zapewnienie wszystkim pracownikom odpowiedniej stopy życiowej, a z drugiej bodźcowanie przedsiębiorstw do rozwoju i inwestowania. Wyższy płaca minimalna może też zachęcać do podjęcia aktywności zawodowej, na co wskazują badanie tegorocznego Noblisty – Davida Carda

– słyszmy.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o europejskiej płacy minimalnej, ale boicie się zapytać – Barbara Surdykowska

Projekt tej dyrektywy ma odpowiadać na wiele wyzwań, w tym – co jest bardzo istotne dla Polaków, wśród których jest wielu „biednych pracujących” – ma doprowadzić do zapewnienia prawa do godnego poziomu życia pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie. Ma także stanowić czynnik pobudzający wzrost wynagrodzeń w okresie wychodzenia z pandemii COVID-19. Ma być odpowiedzią na „rozmywanie się” pojęcia pracownika. Komisja Europejska obserwuje, że coraz więcej osób, które są aktywne na unijnym rynku pracy, nie ma prawa do minimalnego wynagrodzenia. 
I wreszcie to, co jest szczególnie istotne, projekt dyrektywy stanowi element wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych – tej mapy drogowej, którą podpisały wszystkie państwa członkowskie na Szczycie Społecznym w Goeteborgu w 2017 r. 

Festiwal hipokryzji, czyli… COP26 – twierdzi Aleksander Żywczyk.


ONZ-owski szczyt klimatyczny COP 26, który w tym roku zorganizowało szkockie Glasgow, pokazał, jak bardzo świat nie jest gotowy na zmiany klimatu. Dyskusja o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych miałaby sens wyłącznie wówczas, gdyby deklaracje wynikające z chęci walki z globalnym ociepleniem złożyli najwięksi światowi truciciele – przede wszystkim Rosja i Chiny. Tymczasem prezydenci tych krajów: Władimir Putin i Xi Jinping, nawet się na niej nie pojawili. COP26 pokazał jeszcze jedno – rozdźwięk, jaki zaistniał między najbogatszymi i rozwijającymi się państwami świata. 


W przededniu Święta Niepodległości – Jakub Pacan: „Patriotyzm. Ta przygoda trwa”.

Polski patriotyzm mimo wielu perturbacji i utyskiwań, jak bardzo jest nie na czasie, ma się dziś dobrze. Jest na tyle ważny, że nikt nie może obok niego przejść obojętnie, choć nie zawsze tak było. Po 1989 roku wielu najchętniej widziałoby go w muzeum zgranych idei.  Kiedy mówimy o współczesnym patriotyzmie, tym, o którym możemy powiedzieć – my wszyscy z niego – to mamy na myśli wielki triumwirat: narodowowyzwoleńcza walka o niepodległość, romantyzm w swojej szczególnej formie – jako metaidea dla Polaków zatroskanych o losy ojczyzny, oraz katolicyzm z powinnościami religijnymi Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Wszystkie zrywy narodowe włącznie z Powstaniem Warszawskim (Sierpniowym) dokonywały się w tym właśnie kluczu mentalnym. 

W numerze również m.in.:

  • „Miłość nie boi się czasu” – Agnieszka Żurek o Wandzie Półtawskiej 
  • „Europa na bombie atomowej” – Aleksander Żywczyk o białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu 
  • „Rok pod znakiem cyberwojny” – ten sam autor o atakach na stacje benzynowe w Iranie 
  • „Deficyt energii to globalne zagrożenie” – Teresa Wójcik
  • I tej samej autorki „Trwa certyfikacja Nord Stream 2”
  • Profesor Marek Jan Chodakiewicz – „O Unii Europejskiej”
  • Jakub Pacan o zdrowiu psychicznym rozmawia z Łukaszem Dmowskim, prowincjałem Zakonu Bonifratrów, a zarazem lekarzem geriatrą 
  • „Teraz polski rap inspiruje się Majką Jeżowską” – Bartosz Boruciak rozmawia z ERO JWP i Głową PMM 
  • „Niepodległość nie na sprzedaż” – Agnieszka Żurek o historii Marszu Niepodległości 
  •  „Ocalić kawałek wolności” Barbara Michałowska rozmawia z dr. hab. Sylwią Galij-Skarbińską o książce „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”
  • Marcin Koziestański relacjonuje pikietę pracowników handlu 
  • SPORT: Łukasz Bobruk: „Przybyłko podbija Amerykę”; „Chorzów gospodarzem kolejnych mistrzostw”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe