Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”

Coraz częściej słyszymy o europejskiej płacy minimalnej. Czym jest ten projekt? Odpowiedzi w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O znaczeniu wzrostu minimalnego wynagrodzenia dla efektywności produkcji Mateusz Kosiński rozmawia z Łukaszem Błońskim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Coraz częściej podkreśla się, że dla zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju gospodarczego istotne są nie tyle niskie koszty pracy, co wysokiej jakości kadra pracownicza czy zaawansowanie technologiczne danego kraju. Dlatego ta stawka minimalnego wynagrodzenia musi być na tyle wysoka, by zmuszać przedsiębiorstwa nie tylko do konkurencji wynagrodzeniami, ale do inwestowania: zwiększania automatyzacji, robotyzacji produkcji, tak by koszt osobowy był na tyle wysoki, aby warto było zwiększać nakłady na te bardziej innowacyjne rozwiązania. Z jednej strony chodzi o zapewnienie wszystkim pracownikom odpowiedniej stopy życiowej, a z drugiej bodźcowanie przedsiębiorstw do rozwoju i inwestowania. Wyższy płaca minimalna może też zachęcać do podjęcia aktywności zawodowej, na co wskazują badanie tegorocznego Noblisty – Davida Carda

– słyszmy.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o europejskiej płacy minimalnej, ale boicie się zapytać – Barbara Surdykowska

Projekt tej dyrektywy ma odpowiadać na wiele wyzwań, w tym – co jest bardzo istotne dla Polaków, wśród których jest wielu „biednych pracujących” – ma doprowadzić do zapewnienia prawa do godnego poziomu życia pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie. Ma także stanowić czynnik pobudzający wzrost wynagrodzeń w okresie wychodzenia z pandemii COVID-19. Ma być odpowiedzią na „rozmywanie się” pojęcia pracownika. Komisja Europejska obserwuje, że coraz więcej osób, które są aktywne na unijnym rynku pracy, nie ma prawa do minimalnego wynagrodzenia. 
I wreszcie to, co jest szczególnie istotne, projekt dyrektywy stanowi element wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych – tej mapy drogowej, którą podpisały wszystkie państwa członkowskie na Szczycie Społecznym w Goeteborgu w 2017 r. 

Festiwal hipokryzji, czyli… COP26 – twierdzi Aleksander Żywczyk.


ONZ-owski szczyt klimatyczny COP 26, który w tym roku zorganizowało szkockie Glasgow, pokazał, jak bardzo świat nie jest gotowy na zmiany klimatu. Dyskusja o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych miałaby sens wyłącznie wówczas, gdyby deklaracje wynikające z chęci walki z globalnym ociepleniem złożyli najwięksi światowi truciciele – przede wszystkim Rosja i Chiny. Tymczasem prezydenci tych krajów: Władimir Putin i Xi Jinping, nawet się na niej nie pojawili. COP26 pokazał jeszcze jedno – rozdźwięk, jaki zaistniał między najbogatszymi i rozwijającymi się państwami świata. 


W przededniu Święta Niepodległości – Jakub Pacan: „Patriotyzm. Ta przygoda trwa”.

Polski patriotyzm mimo wielu perturbacji i utyskiwań, jak bardzo jest nie na czasie, ma się dziś dobrze. Jest na tyle ważny, że nikt nie może obok niego przejść obojętnie, choć nie zawsze tak było. Po 1989 roku wielu najchętniej widziałoby go w muzeum zgranych idei.  Kiedy mówimy o współczesnym patriotyzmie, tym, o którym możemy powiedzieć – my wszyscy z niego – to mamy na myśli wielki triumwirat: narodowowyzwoleńcza walka o niepodległość, romantyzm w swojej szczególnej formie – jako metaidea dla Polaków zatroskanych o losy ojczyzny, oraz katolicyzm z powinnościami religijnymi Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Wszystkie zrywy narodowe włącznie z Powstaniem Warszawskim (Sierpniowym) dokonywały się w tym właśnie kluczu mentalnym. 

W numerze również m.in.:

  • „Miłość nie boi się czasu” – Agnieszka Żurek o Wandzie Półtawskiej 
  • „Europa na bombie atomowej” – Aleksander Żywczyk o białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu 
  • „Rok pod znakiem cyberwojny” – ten sam autor o atakach na stacje benzynowe w Iranie 
  • „Deficyt energii to globalne zagrożenie” – Teresa Wójcik
  • I tej samej autorki „Trwa certyfikacja Nord Stream 2”
  • Profesor Marek Jan Chodakiewicz – „O Unii Europejskiej”
  • Jakub Pacan o zdrowiu psychicznym rozmawia z Łukaszem Dmowskim, prowincjałem Zakonu Bonifratrów, a zarazem lekarzem geriatrą 
  • „Teraz polski rap inspiruje się Majką Jeżowską” – Bartosz Boruciak rozmawia z ERO JWP i Głową PMM 
  • „Niepodległość nie na sprzedaż” – Agnieszka Żurek o historii Marszu Niepodległości 
  •  „Ocalić kawałek wolności” Barbara Michałowska rozmawia z dr. hab. Sylwią Galij-Skarbińską o książce „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”
  • Marcin Koziestański relacjonuje pikietę pracowników handlu 
  • SPORT: Łukasz Bobruk: „Przybyłko podbija Amerykę”; „Chorzów gospodarzem kolejnych mistrzostw”


 

POLECANE
Kryzys energetyczny w Naddniestrzu. Prezydent Ukrainy zaoferował wsparcie węglem polityka
Kryzys energetyczny w Naddniestrzu. Prezydent Ukrainy zaoferował wsparcie węglem

- Ukraina gotowa jest pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego w separatystycznym Naddniestrzu, w Mołdawii, dostawami węgla jeśli ci, którzy kontrolują tam sytuację, rzeczywiście chcą pomóc jego mieszkańcom – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Morderca i gwałciciel dzieci. Mariusz Trynkiewicz nie żyje z ostatniej chwili
Morderca i gwałciciel dzieci. Mariusz Trynkiewicz nie żyje

„Seryjny morderca i przestępca seksualny zwany «Szatanem z Piotrkowa» Mariusz Trynkiewicz zmarł w wieku 62 lat” – podaje portal gostynin24.pl. Media potwierdziły ten fakt w rozmowie z rzecznikiem prasowym Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Pogoda na najbliższe dni. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Pogoda na najbliższe dni. Jest komunikat IMGW

Nad wschodnimi krańcami Europy utrzymają się układy niskiego ciśnienia, przynosząc chłodne temperatury i opady śniegu na południu kraju – informuje IMGW.

Jaś Kapela otrzymał roczne stypendium ministerstwa kultury Wiadomości
Jaś Kapela otrzymał roczne stypendium ministerstwa kultury

Jaś Kapela otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polityk PiS przekazał, że skieruje interpelację do ministerstwa, w której będzie żądał informacji o tym, za co i w jakiej wysokości stypendium dostał Kapela.

Polska zablokowała przelot słowackiej delegacji do Moskwy? MSZ reaguje Wiadomości
Polska zablokowała przelot słowackiej delegacji do Moskwy? MSZ reaguje

Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował PAP, że Polska nie odmówiła słowackiej delegacji, która w niedzielę rozpoczęła wizytę w Moskwie, możliwości przelotu nad swoim terytorium. Według Wrońskiego strona słowacka wysłała niekompletne dokumenty, a poproszona o ich uzupełnienie zdecydowała o zmianie trasy.

W Bukareszcie wielotysięczna demonstracja przeciwko manipulacjom wyborczym gorące
W Bukareszcie wielotysięczna demonstracja przeciwko manipulacjom wyborczym

Tysiące Rumunów protestowało w niedzielę w Bukareszcie przeciwko decyzji o unieważnieniu wyborów prezydenckich.

Zgrzyt w koalicji. Nowacka wbija szpilę Kosiniakowi-Kamyszowi Wiadomości
Zgrzyt w koalicji. Nowacka wbija szpilę Kosiniakowi-Kamyszowi

"Ktoś znów pomylił MON z MEN jak czytam" – skomentowała stanowisko wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie "edukacji zdrowotnej" minister edukacji Barbara Nowacka.

Wybory prezydenckie w Chorwacji. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Chorwacji. Są wyniki exit poll

Według badania exit poll, ubiegający się o reelekcję Zoran Milanović wygrywa wybory prezydenckie zdobywając 77,86 proc. głosów.

Cofka nad Bałtykiem. Woda zalewa ulice i przesiąka przez wały Wiadomości
Cofka nad Bałtykiem. Woda zalewa ulice i przesiąka przez wały

Strażacy odnotowali interwencje związane z cofką w miejscowościach nadmorskich: w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach – podała straż pożarna w Gdańsku. Niebezpieczna sytuacja jest także w Elblągu.

Wybory w Niemczech. Agenda 2030 - niemieccy chadecy mają plan tylko u nas
Wybory w Niemczech. Agenda 2030 - niemieccy chadecy "mają plan"

Agenda 2030 – tak nazywa się chadeckie panaceum na postępującą zapaść niemieckiej gospodarki. A sytuacja jest na tyle poważna, że Friedrich Merz ściąga na pomoc autorytet samego Konrada Adenauera porównując przełom roku 1949 do tego, który ma nastąpić jego zdaniem w 2025 r. wraz z wyborami parlamentarnymi. I w istocie, ta krótka kampania wyborcza w Niemczech jest jakaś inna. Nie jednak za sprawą patosu Merza czy nieporadności kampanijnej Olafa Scholza a na skutek dość bezpardonowych ukąszeń zza Oceanu.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”

Coraz częściej słyszymy o europejskiej płacy minimalnej. Czym jest ten projekt? Odpowiedzi w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O znaczeniu wzrostu minimalnego wynagrodzenia dla efektywności produkcji Mateusz Kosiński rozmawia z Łukaszem Błońskim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Coraz częściej podkreśla się, że dla zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju gospodarczego istotne są nie tyle niskie koszty pracy, co wysokiej jakości kadra pracownicza czy zaawansowanie technologiczne danego kraju. Dlatego ta stawka minimalnego wynagrodzenia musi być na tyle wysoka, by zmuszać przedsiębiorstwa nie tylko do konkurencji wynagrodzeniami, ale do inwestowania: zwiększania automatyzacji, robotyzacji produkcji, tak by koszt osobowy był na tyle wysoki, aby warto było zwiększać nakłady na te bardziej innowacyjne rozwiązania. Z jednej strony chodzi o zapewnienie wszystkim pracownikom odpowiedniej stopy życiowej, a z drugiej bodźcowanie przedsiębiorstw do rozwoju i inwestowania. Wyższy płaca minimalna może też zachęcać do podjęcia aktywności zawodowej, na co wskazują badanie tegorocznego Noblisty – Davida Carda

– słyszmy.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o europejskiej płacy minimalnej, ale boicie się zapytać – Barbara Surdykowska

Projekt tej dyrektywy ma odpowiadać na wiele wyzwań, w tym – co jest bardzo istotne dla Polaków, wśród których jest wielu „biednych pracujących” – ma doprowadzić do zapewnienia prawa do godnego poziomu życia pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie. Ma także stanowić czynnik pobudzający wzrost wynagrodzeń w okresie wychodzenia z pandemii COVID-19. Ma być odpowiedzią na „rozmywanie się” pojęcia pracownika. Komisja Europejska obserwuje, że coraz więcej osób, które są aktywne na unijnym rynku pracy, nie ma prawa do minimalnego wynagrodzenia. 
I wreszcie to, co jest szczególnie istotne, projekt dyrektywy stanowi element wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych – tej mapy drogowej, którą podpisały wszystkie państwa członkowskie na Szczycie Społecznym w Goeteborgu w 2017 r. 

Festiwal hipokryzji, czyli… COP26 – twierdzi Aleksander Żywczyk.


ONZ-owski szczyt klimatyczny COP 26, który w tym roku zorganizowało szkockie Glasgow, pokazał, jak bardzo świat nie jest gotowy na zmiany klimatu. Dyskusja o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych miałaby sens wyłącznie wówczas, gdyby deklaracje wynikające z chęci walki z globalnym ociepleniem złożyli najwięksi światowi truciciele – przede wszystkim Rosja i Chiny. Tymczasem prezydenci tych krajów: Władimir Putin i Xi Jinping, nawet się na niej nie pojawili. COP26 pokazał jeszcze jedno – rozdźwięk, jaki zaistniał między najbogatszymi i rozwijającymi się państwami świata. 


W przededniu Święta Niepodległości – Jakub Pacan: „Patriotyzm. Ta przygoda trwa”.

Polski patriotyzm mimo wielu perturbacji i utyskiwań, jak bardzo jest nie na czasie, ma się dziś dobrze. Jest na tyle ważny, że nikt nie może obok niego przejść obojętnie, choć nie zawsze tak było. Po 1989 roku wielu najchętniej widziałoby go w muzeum zgranych idei.  Kiedy mówimy o współczesnym patriotyzmie, tym, o którym możemy powiedzieć – my wszyscy z niego – to mamy na myśli wielki triumwirat: narodowowyzwoleńcza walka o niepodległość, romantyzm w swojej szczególnej formie – jako metaidea dla Polaków zatroskanych o losy ojczyzny, oraz katolicyzm z powinnościami religijnymi Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Wszystkie zrywy narodowe włącznie z Powstaniem Warszawskim (Sierpniowym) dokonywały się w tym właśnie kluczu mentalnym. 

W numerze również m.in.:

  • „Miłość nie boi się czasu” – Agnieszka Żurek o Wandzie Półtawskiej 
  • „Europa na bombie atomowej” – Aleksander Żywczyk o białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu 
  • „Rok pod znakiem cyberwojny” – ten sam autor o atakach na stacje benzynowe w Iranie 
  • „Deficyt energii to globalne zagrożenie” – Teresa Wójcik
  • I tej samej autorki „Trwa certyfikacja Nord Stream 2”
  • Profesor Marek Jan Chodakiewicz – „O Unii Europejskiej”
  • Jakub Pacan o zdrowiu psychicznym rozmawia z Łukaszem Dmowskim, prowincjałem Zakonu Bonifratrów, a zarazem lekarzem geriatrą 
  • „Teraz polski rap inspiruje się Majką Jeżowską” – Bartosz Boruciak rozmawia z ERO JWP i Głową PMM 
  • „Niepodległość nie na sprzedaż” – Agnieszka Żurek o historii Marszu Niepodległości 
  •  „Ocalić kawałek wolności” Barbara Michałowska rozmawia z dr. hab. Sylwią Galij-Skarbińską o książce „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”
  • Marcin Koziestański relacjonuje pikietę pracowników handlu 
  • SPORT: Łukasz Bobruk: „Przybyłko podbija Amerykę”; „Chorzów gospodarzem kolejnych mistrzostw”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe