[TRANSMISJA NA TYSOL] Gala Finałowa Nagrody BohaterONy 2021. Wśród nominowanych „Tygodnik Solidarność”
– Wyróżnimy tych, którzy poprzez swoje działania podejmowane od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r. w szczególny sposób promowali historię Polski XX wieku. Poznamy Laureatów i Finalistów Nagrody w kategoriach: firma, instytucja, organizacja non profit, dziennikarz, osoba publiczna, nauczyciel i pasjonat
– piszą organizatorzy.
Weźcie udział w wydarzeniu i bądźcie z nami online tego wieczoru!
Statuetki: ZŁOTE, SREBRNE I BRĄZOWE BOHATERONY KAPITUŁY, A TAKŻE ZŁOTE BOHATERONY PUBLICZNOŚCI zostaną wręczone w obecności Powstańców Warszawskich, przedstawicieli Komitetu Honorowego, członków Kapituły Nagrody, Partnerów i Ambasadorów.
Jak organizatorzy argumetują nominację dla naszej redakcji?
Nominacja za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności. Realizowane projekty – wystawa, komiks oraz film animowany przedstawiający ,,Drogę ku wolności” – zostały przygotowane w lekkiej formie, która może zainteresować osoby w każdym wieku, ale przede wszystkim młodzież, urodzoną już w wolnej Polsce.
„Tygodnik Solidarność” uznawany jest za żywy pomnik wolności słowa, który stoi na straży interesu polskich pracowników oraz pielęgnuję pamięć o polskiej historii, szczególnie w kontekście walki o wolności i niepodległość.
W 2020 r. z okazji 40-lecia NSZZ Solidarność, przygotowano komiks, na bazie którego powstała wystawa oraz film animowany przedstawiający „Drogę ku wolności”, którą podążył polski naród w XX wieku. W tej lekkiej i nieoczywistej dla opowiadania historii formie opowiedziano dążenia Polaków do zrzucenia z siebie komunistycznego jarzma. Począwszy od zbrojnej walki żołnierzy wojska polskiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, przez wszystkie robotnicze zrywy niepodległościowe i strajki, które były krwawo tłumione przez sowietów, aż po moment powstania najważniejszego związku zawodowego w dziejach świata.
W 2021 r. zaś powstały: komiks, wystawa oraz film dotyczący historii wolności słowa z okazji 40. rocznicy powstania „Tygodnika Solidarność”. Wystawy zostały umieszczone na dworcach PKP w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie. Pozwoliło to dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – dzięki tłumaczeniu na język angielski także zza granicy.
Nie tylko dla Polaków, ale i dla obywateli całego świata – „Tygodnik Solidarność” na pierwszym miejscu stawia edukację o jednym z najważniejszych fundamentów niepodległości po 1989 roku.
UWAGA! GALI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE KONCERT „MIŁOŚĆ BEZ JUTRA” w reżyserii Haliny Przebindy
Artyści znani z polskiej sceny muzycznej: Bela Komoszyńska, MELA KOTELUK, Michał Kowalonek, Julia Marcell, Janusz Radek, Ania Rusowicz, SKUBAS, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Bartosz Wąsik, ROXIE WĘGIEL, KRZYSZTOF ZALEWSKI, Aga Zaryan zaśpiewają utwory na podstawie wierszy o miłości autorstwa m.in. poetów z Powstania Warszawskiego.
Aranżacje przygotuje Michał Grott, a o oprawę muzyczną zadba zespół Grott Orkiestra. Koncert poprowadzi Piotr Cyrwus.
Współorganizator koncertu: Narodowe Centrum Kultury.
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Partnerzy koncertu: Fundacja State of Poland, Polskie Radio.
Partnerzy Strategiczni VI edycji projektu BohaterON: PKN ORLEN i POLREGIO.
Partnerzy VI edycji projektu BohaterON: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Fundacja PZU, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Polskie Line Lotnicze LOT, PGNiG, Fundacja PGNiG, Fundacja PKO Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego, Platige Image, Dobro, Polskie Radio, Telewizja Polska, Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojsko Polskie, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, Fundusz Patriotyczny.