[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Polski kowboj z Teksasu w Warszawie

Polskie media znów przespały wizytę ważnego amerykańskiego naukowca, lidera polonijnego i człowieka stojącego za kontraktem gazu skroplonego, który realizuje się pomiędzy Polską a Teksasem.
 [Felieton
/ wikipedia/ CC BY 2.5

Okazji, aby zainteresować się tym niezwykle wartościowym przyjacielem Polski, było naprawdę dużo. Przede wszystkim profesor Texas A&M University Jim Mazurkiewicz został uhonorowany przez władze uczelni SGGW akademickim tytułem honorowym – doktor honoris causa. To, co powiedział dr. Mazurkiewicz w swoim wykładzie na polskiej uczelni, ma ogromne znaczenie dla rozwoju dalszych relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jego przesłanie ma podwójne znaczenie: jako przedstawiciela akademii i aktywnego przedstawiciela Polonii amerykańskiej. „Jestem Polakiem, wiernym praprawnukiem Ojczyzny. Polonia jest tylko jedna i pracując razem, mamy silniejszy głos i szerszy zasięg, to jest kwintesencja mojej pasji” – powiedział prof. Jim Mazurkiewicz. „Doktor Jim”, jak mówią do niego studenci i amerykańscy Polacy, przywiózł do Polski teksańskich przedstawicieli świata akademii, ekonomii i polityki. Zaprezentował misję przygotowywania programów nauczania i monitorowania kształcenia studentów oraz szkolenia liderów teksańskiego rolnictwa i życia gospodarczo-politycznego, w tym programów akademickich, które mogłyby być realizowane przez polskie i amerykańskie uniwersytety. „Dr Jim” spotkał się również z czterema ważnymi ministrami dobrej zmiany, ale z prasy niestety nie można było się o tych spotkania niczego dowiedzieć. Wiemy, że od medialnej strony „Dr. Jimem” zaopiekował się red. Witold Gadowski i to właśnie on zrobił doskonały materiał o Profesorze z Teksasu, który mówi XIX-wieczną gwarą wielkopolską, nosząc na krakowskim rynku duży teksański kapelusz. Z wywiadu zatytułowanego „Najbardziej wpływowy polski kowboj z Teksasu” dowiadujemy się dużo o liderze Polonii amerykańskiej w Teksasie i profesorze Texas A&M University. Ważne jest to, aby ukazywać Polakom, co Polonia amerykańska zrobiła dla Polski i ciągle nie powiedziała w tym aspekcie ostatniego słowa. Muszę dodać, że oprócz programów akademickich dla polskich studentów jest również program szkolenia liderów na poziomie ekonomicznym i politycznym. Warto też odnotować, że właśnie w październiku w miejscu pierwszej osady rolniczej w Panna Maria w Teksasie powstał i będzie otwarty wielki polski ośródek wybudowany za 14 milionów dolarów. Warto, aby polski rząd i fundacje promujące Polskę za granicą zainteresowały się tą wielką inwestycją w polską diasporę w USA. Już wkrótce na łamach Tysola w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA ukaże się wywiad z prof. Mazurkiewiczem, który, co nie ulega wątpliwościom, może odegrać dużą rolę w relacjach polsko-amerykańskich. Profesor ma ogromne poparcie Polonii i tylko od woli politycznej w Polsce zależy, czy ten potencjał będzie właściwie w Warszawie odebrany. Wiemy, że gdyby nie kontakty Profesora, nie byłoby kontraktu gazowego, ale w grę wchodzą jeszcze inne projekty, o którym powie nieco później on sam w wywiadach w Tysolu i „Kuryerze Polskim”.
Czas na działanie i konstruktywną komunikację! Panowie politycy w Warszawie, Polonia amerykańska znów wykonała konkretny ruch w Waszym kierunku. Pozdrawiam zza oceanu.


 

POLECANE
Umowy między UE a Mercosur boi się rolnictwo w całej Europie z ostatniej chwili
"Umowy między UE a Mercosur boi się rolnictwo w całej Europie"

Umowy o wolnym handlu między UE a Mercosurem boi się nie tylko polska branża mięsna, ale rolnictwo w całej Europie. Rząd planuje sprzeciw. Naszym sojusznikiem jest Francja - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia "Familiady" produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio – być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: Mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: Mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

– Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami. Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują – skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Polski kowboj z Teksasu w Warszawie

Polskie media znów przespały wizytę ważnego amerykańskiego naukowca, lidera polonijnego i człowieka stojącego za kontraktem gazu skroplonego, który realizuje się pomiędzy Polską a Teksasem.
 [Felieton
/ wikipedia/ CC BY 2.5

Okazji, aby zainteresować się tym niezwykle wartościowym przyjacielem Polski, było naprawdę dużo. Przede wszystkim profesor Texas A&M University Jim Mazurkiewicz został uhonorowany przez władze uczelni SGGW akademickim tytułem honorowym – doktor honoris causa. To, co powiedział dr. Mazurkiewicz w swoim wykładzie na polskiej uczelni, ma ogromne znaczenie dla rozwoju dalszych relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jego przesłanie ma podwójne znaczenie: jako przedstawiciela akademii i aktywnego przedstawiciela Polonii amerykańskiej. „Jestem Polakiem, wiernym praprawnukiem Ojczyzny. Polonia jest tylko jedna i pracując razem, mamy silniejszy głos i szerszy zasięg, to jest kwintesencja mojej pasji” – powiedział prof. Jim Mazurkiewicz. „Doktor Jim”, jak mówią do niego studenci i amerykańscy Polacy, przywiózł do Polski teksańskich przedstawicieli świata akademii, ekonomii i polityki. Zaprezentował misję przygotowywania programów nauczania i monitorowania kształcenia studentów oraz szkolenia liderów teksańskiego rolnictwa i życia gospodarczo-politycznego, w tym programów akademickich, które mogłyby być realizowane przez polskie i amerykańskie uniwersytety. „Dr Jim” spotkał się również z czterema ważnymi ministrami dobrej zmiany, ale z prasy niestety nie można było się o tych spotkania niczego dowiedzieć. Wiemy, że od medialnej strony „Dr. Jimem” zaopiekował się red. Witold Gadowski i to właśnie on zrobił doskonały materiał o Profesorze z Teksasu, który mówi XIX-wieczną gwarą wielkopolską, nosząc na krakowskim rynku duży teksański kapelusz. Z wywiadu zatytułowanego „Najbardziej wpływowy polski kowboj z Teksasu” dowiadujemy się dużo o liderze Polonii amerykańskiej w Teksasie i profesorze Texas A&M University. Ważne jest to, aby ukazywać Polakom, co Polonia amerykańska zrobiła dla Polski i ciągle nie powiedziała w tym aspekcie ostatniego słowa. Muszę dodać, że oprócz programów akademickich dla polskich studentów jest również program szkolenia liderów na poziomie ekonomicznym i politycznym. Warto też odnotować, że właśnie w październiku w miejscu pierwszej osady rolniczej w Panna Maria w Teksasie powstał i będzie otwarty wielki polski ośródek wybudowany za 14 milionów dolarów. Warto, aby polski rząd i fundacje promujące Polskę za granicą zainteresowały się tą wielką inwestycją w polską diasporę w USA. Już wkrótce na łamach Tysola w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA ukaże się wywiad z prof. Mazurkiewiczem, który, co nie ulega wątpliwościom, może odegrać dużą rolę w relacjach polsko-amerykańskich. Profesor ma ogromne poparcie Polonii i tylko od woli politycznej w Polsce zależy, czy ten potencjał będzie właściwie w Warszawie odebrany. Wiemy, że gdyby nie kontakty Profesora, nie byłoby kontraktu gazowego, ale w grę wchodzą jeszcze inne projekty, o którym powie nieco później on sam w wywiadach w Tysolu i „Kuryerze Polskim”.
Czas na działanie i konstruktywną komunikację! Panowie politycy w Warszawie, Polonia amerykańska znów wykonała konkretny ruch w Waszym kierunku. Pozdrawiam zza oceanu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe