Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Pożyteczni idioci - czy jawni zdrajcy?
A co jeszcze w artykule Jakuba Pacana?
Stare rosyjskie przysłowie mówi: „Kiedy ludzie zaczynają szanować wojsko, to znaczy, że idą ciężkie czasy. Kiedy ludzie wojsko lekceważą, to znaczy, że jest bezpiecznie”. A co, jeśli robi się niebezpiecznie i mimo wszystko polscy parlamentarzyści, część mediów i opinii publicznej wojska nie szanują, żołnierzy strzegących granic nazywają „psami” i „śmieciami”, a dziennikarze mający irracjonalną alergię na polskość mówią pogranicznikom o rozpoznawaniu ich zamaskowanych twarzy za pomocą biometrii? Widać, że nawet mądrość rosyjskiego ludu nie jest w stanie ogarnąć tej mentalnej pułapki, w którą wpadły lewicowo-liberalne elity, media i wychowani przez nie politycy opozycji.
Coraz natarczywiej pojawiają się pytania, do jakiego stopnia są to ofiary manipulacji, naiwnej wiary w tezę o „końcu historii”, wciąż obrzęknięci heglowskim ukąszeniem, a na ile świadomi sprzymierzeńcy sił wrogich Polsce. Poziom intelektualny i sposób zachowania na granicy niektórych posłów i aktywistów przecinających drut kolczasty, a także ich wypowiedzi na temat migracji, otwartości i tolerancji, skłaniają mimo wszystko ku tej pierwszej tezie. No bo jak odczytywać sposób ich percepcji aktualnych zagrożeń wiszących nad Polską, gdy wyrażają je za pomocą takich pojęć, jak „nazistowski język” „faszystowskiego rządu”, który nie chce wpuścić wygłodzonych ludzi?
Teresa Wójcik pisze o rocznicy porozumień dąbrowskich
Niezłomna postawa robotników Huty Katowice, wokół której komunistyczne władze usiłowały zbudować mit gniazda „czerwonych”, walnie przyczyniła się do powstania i legalizacji NSZZ „Solidarność” i do ostatecznej klęski komuny w Polsce oraz w innych krajach Europy. Przypomina o tym 41. rocznica podpisania porozumienia katowickiego, zwanego też dąbrowskim. Obchody rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej na Górce Gołonoskiej. Eucharystii przewodniczył pochodzący z Dąbrowy biskup Jerzy Maculewicz, administrator apostolski w Uzbekistanie. W nabożeństwie wśród licznych wiernych uczestniczyli także: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 roku i sygnatariusz porozumienia z 11 września 1980 roku Andrzej Rozpłochowski oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominik Kolorz.
„Niedziele naprawdę wolne od handlu” - czytamy w artykule Barbary Michałowskiej
W ubiegły czwartek Sejm na posiedzeniu plenarnym zajął się projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Dzień wcześniej, 15 września, przedstawiciele handlowej Solidarności odwiedzili biura klubów parlamentarnych i kół poselskich znajdujące się w budynkach Sejmu. Związkowcy przekazali posłom apel o poparcie zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele.W ostatnich miesiącach coraz więcej sieci handlowych obchodzi ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, która weszła w życie 1 marca 2018 roku. Otwierają sklepy w niedziele, korzystając z zapisu zezwalającego na handel w niedziele placówkom pocztowym. Sieci handlowe wprowadzają w swoich sklepach usługę nadawania i odbioru paczek, dzięki czemu zyskują status placówki pocztowej i mogą prowadzić działalność w niedziele.
"Prymas znowu przemówił" - Agnieszka Żurek i Jakub Pacan o beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego
Polscy katolicy zyskali nowych sprzymierzeńców w niebie. Uroczystości beatyfikacyjne pełne były symboli i wspomnień związanych z błogosławionymi.
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie spełniła oczekiwania wielu polskich katolików, którzy przez lata domagali się przypomnienia wielkiej postaci Prymasa Tysiąclecia. We Mszy Świętej beatyfikacyjnej bezpośrednio uczestniczyło kilka tysięcy osób, ponad dwa tysiące oglądało ją na wielkich telebimach, a przed telewizorami uroczystość ta zgromadziła ponad dwa miliony widzów. Oddźwięk beatyfikacji był dużo szerszy. Na dwa tygodnie przed wydarzeniem pisały o nim wszystkie media, powstawały specjalne raporty na portalach, również na Tysol.pl.
Relikwiarz błogosławionego Stefana Wyszyńskiego wniosły przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Krystyna Szajer i Dorota Pawlas oraz uzdrowiona za jego wstawiennictwem s. Nulla Lucyna Garlińska. Relikwiarz błogosławionej Elżbiety Czackiej wniosły uzdrowione za jej wstawiennictwem Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Mateusz Kosiński informuje o nominacji do prestiżowej nagrody BohaterONy dla „Tygodnika Solidarność”
Wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności – m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” – nasza redakcja została nominowana do prestiżowej nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich.
Teraz każdy z naszych Czytelników może przyczynić się do tego, by ta nagroda trafiła do naszej redakcji – kapituła konkursu bierze pod uwagę również głosy oddane w internetowym głosowaniu, które potrwa do 14 października. Głosować można raz na dobę na stronie www.bohateron.pl.
„Zaczyna się rewolucja energetyczna” - Aleksander Żywczyk
W ciągu najbliższych lat światowa energetyka zmieni się nie do poznania. Zmiany, które właśnie się rozpoczynają, to dobra wiadomość dla klimatologów – bezwzględnie większość z nich stawia na tzw. zieloną energię – choć nie najlepsza dla koncernów energetycznych oraz krajów, które na produkcji energii zbudowały swoją pozycję w światowej gospodarce. Nie ma wątpliwości, że nowa energetyka, również ta zielona, będzie bezpieczniejsza dla ludzi. W ciągu dekady pożegnamy nie tylko elektrownie węglowe, do lamusa odejdą także elektrownie jądrowe, wciąż uznawane za produkujące zieloną energię i nieemitujące gazów cieplarnianych.
A co jeszcze w numerze?
- "Bazyliszki i fiksaci w świetle manipulacji" Jakub Pacan rozmawia z prof. Ewą Marciniak
- "Jeszcze pożyteczni idioci czy już jawni zdrajcy?" Agnieszka Żurek rozmawia z dr Rafałem Brzeski
- XIII edycja konkursu "Pracodawca Przyjazdny Pracownikom" - Marcin Koziestański
- W ramach programu "Kolejn na młodych" - "Zasady podróży po świecie pracy" Barbara Michałowska
- "Skuteczna ofensywa, czyli Polska wygrywa z Gazpromem" - Aleksander Żywczyk
- Teresa Wójcik - "Więcej LNG od Amerykanów"
- W dziale religia: "Tędy droga" - Aleksandra Jakubiak
- Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Tłumaczenie"
- "Spożywcy chcą być między sobą" Mateusz Kosiński relacjonuje zawody sportowe Sekretariatu Przemysłu Spożywczego
- "Chcemy tylko być godnie traktowani" - Mateusz Kosiński o braku dialogu w firmie "Soma"
- Łukasz Bobruk: "Mistrz świata oskarżony o gwałt"
- Barbara Michałowska - "Polacy zdobyli dziewiczy szczyt"