"Tygodnik Solidarność" nominowany do nagrody „BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich"!
GŁOSY MOŻNA ODDAĆ POD TYM LINKIEM.
Jak organizatorzy argumetują nominację dla naszej redakcji?
Nominacja za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności. Realizowane projekty – wystawa, komiks oraz film animowany przedstawiający ,,Drogę ku wolności” – zostały przygotowane w lekkiej formie, która może zainteresować osoby w każdym wieku, ale przede wszystkim młodzież, urodzoną już w wolnej Polsce.
„Tygodnik Solidarność” uznawany jest za żywy pomnik wolności słowa, który stoi na straży interesu polskich pracowników oraz pielęgnuję pamięć o polskiej historii, szczególnie w kontekście walki o wolności i niepodległość.
W 2020 r. z okazji 40-lecia NSZZ Solidarność, przygotowano komiks, na bazie którego powstała wystawa oraz film animowany przedstawiający „Drogę ku wolności”, którą podążył polski naród w XX wieku. W tej lekkiej i nieoczywistej dla opowiadania historii formie opowiedziano dążenia Polaków do zrzucenia z siebie komunistycznego jarzma. Począwszy od zbrojnej walki żołnierzy wojska polskiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, przez wszystkie robotnicze zrywy niepodległościowe i strajki, które były krwawo tłumione przez sowietów, aż po moment powstania najważniejszego związku zawodowego w dziejach świata.
W 2021 r. zaś powstały: komiks, wystawa oraz film dotyczący historii wolności słowa z okazji 40. rocznicy powstania „Tygodnika Solidarność”. Wystawy zostały umieszczone na dworcach PKP w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie. Pozwoliło to dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – dzięki tłumaczeniu na język angielski także zza granicy.
Nie tylko dla Polaków, ale i dla obywateli całego świata – „Tygodnik Solidarność” na pierwszym miejscu stawia edukację o jednym z najważniejszych fundamentów niepodległości po 1989 roku.
W tym miejscu warto przypomnieć projekty filmowe ze które zostaliśmy wyróżnieni:
A czym jest Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich?
Nagroda ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną– w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiliśmy ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
- Co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują wiele działań pielęgnujących pamięć o historii Polski i jej bohaterach. By pokazać ich pracę oraz jej wyjątkowe efekty, a także zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski, postanowiliśmy ustanowić Nagrodę BohaterONy. Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę
- piszą organizatorzy Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich.
Laureaci Nagrody zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności –internauci w głosowaniu na naszej stronie.
Wyboru laureatów w każdej kategorii dokona Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz naszych ambasadorów. Wpływ na wyniki będą mieli także internauci, którzy od 14 września do 14 października będą głosować przez formularz dostępny na naszej stronie.
Laureatów Nagrody poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku w Warszawie. Nagrodzeni otrzymają statuetki, a wszyscy nominowani – pamiątkowe dyplomy. Gala Nagrody BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.