Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 21xTAK historia niezwykła

- Porozumienie dąbrowskie, zwane katowickim, przesądziło o powstaniu i uznaniu ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego było decydujące dla upadku władzy partii komunistycznej w Polsce – pisze w najnowszym numerze „TS” Teresa Wójcik. To właśnie wydarzeniom przed 41. lat, gdy rodziła się Solidarność, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ foto. TS

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Porozumienie dąbrowskie, będące fundamentem fascynujących dokonań najpierw Komitetu Strajkowego, a następnie MKZ Katowice, winno zająć należne mu miejsce w najnowszej historii Polski, obok porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia. Huta Katowice była w tym czasie największym zakładem pracy w całym regionie, zatrudniała ponad 20 tys. ludzi. Jej znaczenie i wpływ obejmowały nie tylko ówczesne województwo katowickie, ale także województwa sąsiednie, a pośrednio cały kraj. Właśnie w tym środowisku został przedstawiony postulat zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako struktury ogólnopolskiej. 

M.in. o znaczeniu wydarzeń z 1980 r. z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięći Narodowej rozmawia Mateusz Kosiński 

 Gdańsk to dla mnie szczególne miejsce, ale też Solidarność jest dla mnie szczególnym fenomenem – i to fenomenem w skali świata. Na skutek strajków sierpniowych Solidarność przywróciła wiarę w godność człowieka i wolność. Później usiłowano tę wiarę zdławić 13 grudnia 1981 r., ale mamy wszyscy świadomość, że bez Solidarności nie byłoby wolności. Strajki w sierpniu 1980 r. to również wspomnienie jednoczenia się Polaków wobec walki z systemem komunistycznym. Z jednej strony wiemy, że korpus znaczeń socjalnych był bardzo ważny, on do dzisiaj zostaje jedną z najważniejszych kwestii dla Solidarności, ale z drugiej strony wymiar antykomunistyczny, wolnościowy był równie ważny. Warto pamiętać, że to, co przyniósł system totalitarny w latach 80., to, jak rozprawiano się z działaczami Solidarności po 13 grudnia 1981 r., jest doskonałym przykładem, że Polska jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej nie była państwem wolnym, tylko państwem kolonialnym.

 

„Sajgon Bidena”, czyli koszmarny finisz misji w Afganistanie – raportuje Michał Bruszewski 

Dezercja Afgańskiej Armii Narodowej oddającej miasta islamistom bez wystrzału. Ucieczka prezydenta Aszrafa Ghaniego wraz ze świtą i setki cywili uciekających w popłochu przed wkraczającymi do Kabulu talibami. Dantejskie sceny na kabulskim lotnisku – ostatnim skrawku ziemi zachodniej koalicji. Entuzjazm światowej lewicy wobec Joe Bidena jakby przygasł. Pośpieszna ewakuacja US Army z Afganistanu zamieniła się w koszmar, który zaciąży na prezydenturze Bidena.

Lucyfer i „cieplna kopuła” - o upalnym lecie w Europie pisze Teresa Wójcik


W tym roku w Syrakuzach na Sycylii padł europejski rekord ciepła – 48,8°C. Do końca śródziemnomorskiego lata dość daleko, możliwe, że rekord zostanie jeszcze pobity. Upalne lata w krajach basenu Morza Śródziemnego to reguła, jednak w tym roku – jak utrzymują media i eksperci klimatu – temperatury są niebezpiecznie wysokie. Przyczyną zabójczych anomalii cieplnych ma być globalne ocieplenie klimatu. Jednocześnie w tym regionie pojawia się zimowa anomalia – coraz częściej w Atenach i w Rzymie pada śnieg i temperatura spada kilka stopni poniżej zera. Tyle że to upały przynoszą klęskę ogromnych pożarów. 

Sztuczna inteligencja Google’a przedłuży nam życie? - odpowiada Aleksander Żywczyk


Google zapowiada, że liczne zespoły naukowe pracujące nad szczepionkami i lekami będą miały nie lada wsparcie. W Izraelu powstaje potężne centrum badawczo-rozwojowe, w którym jedna z największych sztucznych inteligencji świata będzie pracowała nad przedłużeniem i poprawieniem jakości ludzkiego życia. Na jej czele staną nie lekarze, ale informatycy i inżynierowie.

A co jeszcze w numerze? 

  • Relacja z gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" autorstwa Marcina Koziestańskiego 
  • "Kryzys przez (nie)Porozumienie" - Marcin Krzeszowiec o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Patrykiem Jakim
  • "Cena ropy pod znakiem zapytania" Aleksandra Żywczyka 
  • "Chińskie kopalnie pod kanadyjskim klonem" - ten sam autor o przeprowadzce kopalni kryptowalut 
  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Prosty lud" "
  • "Koncern naftowy przegrał z... afrykańskim plemieniem" Aleksander Żywczyk o pieniądzach, które Shell zapłaci za wyciek ropy w Nigerii
  • "Przebyć całą Polskę dla świętego" z ks. Bogumiłem Lempkowskim, który pokonał 1000 km rowerem w kilkanaście dni, by swoim wysiłkiem wstawić się za szybką kanonizacją błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, rozmawia Konrad Wernicki
  • Z Magdaleną Daniel rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Zielony rycerz". 
  • W dziale sport: "Pożegnanie legendy - Gerd Mueller nie żyje" Łukasza Bobruka i "Olimpijczycy na Stadionie Śląskim" Barbary Michałowskiej 


 

POLECANE
Kontrole na granicy z Niemcami. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Kontrole na granicy z Niemcami. Prezes PiS zabrał głos

– Nie wiadomo, czy kontrole na granicach będą wymierzone przeciwko przerzucaniu nielegalnych migrantów, czy przeciwko tym, którzy się przed nimi bronią – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę na polsko-niemieckiej granicy.

Zatrzymanie obywatelskie. Obywatel może zatrzymać przestępcę, ale pod pewnymi warunkami tylko u nas
Zatrzymanie obywatelskie. Obywatel może zatrzymać przestępcę, ale pod pewnymi warunkami

Czy obywatel może zatrzymać przestępcę? Tak – ale wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach. Zatrzymanie obywatelskie to instytucja wyjątkowa, która – choć niecodzienna – ma solidne umocowanie w przepisach. Coraz częściej staje się realnym narzędziem reagowania na czyny karalne tam, gdzie państwo jeszcze nie zdążyło zareagować. Sprawdźmy, kiedy prawo jest po stronie obywatela.

Przełom w astronomii? Niezwykłe odkrycie zaskoczyło naukowców Wiadomości
Przełom w astronomii? Niezwykłe odkrycie zaskoczyło naukowców

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, które może sprawić, że inaczej spojrzymy na kosmos. W układzie HIP 67522, oddalonym o 407 lat świetlnych od Ziemi, po raz pierwszy zaobserwowano planetę, która wpływa na zachowanie swojej gwiazdy.

Mec. Wąsowski: Mogą mnie aresztować, jestem spakowany. Kuriozalna akcja prokuratury tylko u nas
Mec. Wąsowski: Mogą mnie aresztować, jestem spakowany. Kuriozalna akcja prokuratury

Do wyjątkowej sytuacji doszło ws. śledztwa dotyczącego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Mec. Krzysztof A. Wąsowski, broniący podejrzanych, sam dostał wezwanie do prokuratury w charakterze...podejrzanego. Nie powiedziano mi nawet, jakie ma zarzuty, co już jest dużym uchybienie proceduralnym. Poza tym wątpię, bym miał możliwość obrony, ponieważ obowiązuje mnie tajemnica obrończa, z której nawet sąd nie może mnie zwolnić - powiedział mec. Wąsowski w rozmowie z portalem tysol.pl.

Pilny komunikat RCB: Ruszają kontrole na granicach z Niemcami i Litwą Wiadomości
Pilny komunikat RCB: Ruszają kontrole na granicach z Niemcami i Litwą

Od 7 lipca wprowadzona zostaje kontrola Straży Granicznej na granicy z Niemcami i Litwą (wjazd do Polski) - głosi alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchomiony na terenie całego kraju.

Gwiazda Netflixa w Tańcu z gwiazdami. Jest komunikat Wiadomości
Gwiazda Netflixa w "Tańcu z gwiazdami". Jest komunikat

Polsat zdradził kolejne nazwisko gwiazdy, która pojawi się w nadchodzącym sezonie „Tańca z Gwiazdami”. Po Ewie Minge do obsady dołącza aktorka - Maja Bohosiewicz.

Halt Polen!. Niemcy mieli próbować zatrzymać Polaków na polskim terytorium. Mamy odpowiedź Bundespolizei tylko u nas
"Halt Polen!". Niemcy mieli próbować zatrzymać Polaków na polskim terytorium. Mamy odpowiedź Bundespolizei

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski. Bundespolizei zaprzecza.

Bardzo cierpiał. Lech Wałęsa przeszedł pilną operację Wiadomości
"Bardzo cierpiał". Lech Wałęsa przeszedł pilną operację

Lech Wałęsa przeszedł kilka dni temu operację barku. Zabieg odbył się w jednej z klinik pod Warszawą. W sobotę były prezydent opuścił szpital i wrócił do domu - poinformował jego współpracownik Marek Kaczmar.

Krwawa bójka w kujawsko-pomorskim. Kolumbijczyk podejrzany o zabójstwo Wiadomości
Krwawa bójka w kujawsko-pomorskim. Kolumbijczyk podejrzany o zabójstwo

29-letni Kolumbijczyk podejrzewany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie) został w nocy z soboty na niedzielę zatrzymany przez policję. Zatrzymanych zostało łącznie siedem osób – w tym pięciu obcokrajowców.

Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku Wiadomości
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ostrzega, że Chiny mogą próbować przekonać Rosję do zaatakowania krajów Sojuszu. Jak podkreślił w rozmowie z New York Times, taki scenariusz może spełnić się wówczas, gdy Pekin zdecyduje się na militarną agresję wobec Tajwanu.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 21xTAK historia niezwykła

- Porozumienie dąbrowskie, zwane katowickim, przesądziło o powstaniu i uznaniu ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego było decydujące dla upadku władzy partii komunistycznej w Polsce – pisze w najnowszym numerze „TS” Teresa Wójcik. To właśnie wydarzeniom przed 41. lat, gdy rodziła się Solidarność, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ foto. TS

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Porozumienie dąbrowskie, będące fundamentem fascynujących dokonań najpierw Komitetu Strajkowego, a następnie MKZ Katowice, winno zająć należne mu miejsce w najnowszej historii Polski, obok porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia. Huta Katowice była w tym czasie największym zakładem pracy w całym regionie, zatrudniała ponad 20 tys. ludzi. Jej znaczenie i wpływ obejmowały nie tylko ówczesne województwo katowickie, ale także województwa sąsiednie, a pośrednio cały kraj. Właśnie w tym środowisku został przedstawiony postulat zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako struktury ogólnopolskiej. 

M.in. o znaczeniu wydarzeń z 1980 r. z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięći Narodowej rozmawia Mateusz Kosiński 

 Gdańsk to dla mnie szczególne miejsce, ale też Solidarność jest dla mnie szczególnym fenomenem – i to fenomenem w skali świata. Na skutek strajków sierpniowych Solidarność przywróciła wiarę w godność człowieka i wolność. Później usiłowano tę wiarę zdławić 13 grudnia 1981 r., ale mamy wszyscy świadomość, że bez Solidarności nie byłoby wolności. Strajki w sierpniu 1980 r. to również wspomnienie jednoczenia się Polaków wobec walki z systemem komunistycznym. Z jednej strony wiemy, że korpus znaczeń socjalnych był bardzo ważny, on do dzisiaj zostaje jedną z najważniejszych kwestii dla Solidarności, ale z drugiej strony wymiar antykomunistyczny, wolnościowy był równie ważny. Warto pamiętać, że to, co przyniósł system totalitarny w latach 80., to, jak rozprawiano się z działaczami Solidarności po 13 grudnia 1981 r., jest doskonałym przykładem, że Polska jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej nie była państwem wolnym, tylko państwem kolonialnym.

 

„Sajgon Bidena”, czyli koszmarny finisz misji w Afganistanie – raportuje Michał Bruszewski 

Dezercja Afgańskiej Armii Narodowej oddającej miasta islamistom bez wystrzału. Ucieczka prezydenta Aszrafa Ghaniego wraz ze świtą i setki cywili uciekających w popłochu przed wkraczającymi do Kabulu talibami. Dantejskie sceny na kabulskim lotnisku – ostatnim skrawku ziemi zachodniej koalicji. Entuzjazm światowej lewicy wobec Joe Bidena jakby przygasł. Pośpieszna ewakuacja US Army z Afganistanu zamieniła się w koszmar, który zaciąży na prezydenturze Bidena.

Lucyfer i „cieplna kopuła” - o upalnym lecie w Europie pisze Teresa Wójcik


W tym roku w Syrakuzach na Sycylii padł europejski rekord ciepła – 48,8°C. Do końca śródziemnomorskiego lata dość daleko, możliwe, że rekord zostanie jeszcze pobity. Upalne lata w krajach basenu Morza Śródziemnego to reguła, jednak w tym roku – jak utrzymują media i eksperci klimatu – temperatury są niebezpiecznie wysokie. Przyczyną zabójczych anomalii cieplnych ma być globalne ocieplenie klimatu. Jednocześnie w tym regionie pojawia się zimowa anomalia – coraz częściej w Atenach i w Rzymie pada śnieg i temperatura spada kilka stopni poniżej zera. Tyle że to upały przynoszą klęskę ogromnych pożarów. 

Sztuczna inteligencja Google’a przedłuży nam życie? - odpowiada Aleksander Żywczyk


Google zapowiada, że liczne zespoły naukowe pracujące nad szczepionkami i lekami będą miały nie lada wsparcie. W Izraelu powstaje potężne centrum badawczo-rozwojowe, w którym jedna z największych sztucznych inteligencji świata będzie pracowała nad przedłużeniem i poprawieniem jakości ludzkiego życia. Na jej czele staną nie lekarze, ale informatycy i inżynierowie.

A co jeszcze w numerze? 

  • Relacja z gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" autorstwa Marcina Koziestańskiego 
  • "Kryzys przez (nie)Porozumienie" - Marcin Krzeszowiec o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Patrykiem Jakim
  • "Cena ropy pod znakiem zapytania" Aleksandra Żywczyka 
  • "Chińskie kopalnie pod kanadyjskim klonem" - ten sam autor o przeprowadzce kopalni kryptowalut 
  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Prosty lud" "
  • "Koncern naftowy przegrał z... afrykańskim plemieniem" Aleksander Żywczyk o pieniądzach, które Shell zapłaci za wyciek ropy w Nigerii
  • "Przebyć całą Polskę dla świętego" z ks. Bogumiłem Lempkowskim, który pokonał 1000 km rowerem w kilkanaście dni, by swoim wysiłkiem wstawić się za szybką kanonizacją błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, rozmawia Konrad Wernicki
  • Z Magdaleną Daniel rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Zielony rycerz". 
  • W dziale sport: "Pożegnanie legendy - Gerd Mueller nie żyje" Łukasza Bobruka i "Olimpijczycy na Stadionie Śląskim" Barbary Michałowskiej 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe