[Fotorelacja] Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność”
![[Fotorelacja] Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność”](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//uploads/cropit/16248624001d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372c9d724070ff2494522089e65bf9fbcfa.jpg)
Krajowa Sekcja Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność” to jedna z największych sekcji krajowych. Zrzesza ona 22 tysiące członków z największych zakładów produkujących samochody w Polsce, takich jak Volkswagen, Fiat, Peugeot Stellantis, ale również największych producentów części zamiennych w naszym kraju.
Obrady poświęcone były sytuacji sektora motoryzacyjnego w perspektywie nadchodzących zmian technologicznych, które spowodują redukcję zatrudnienia w zakładach pracy. Podczas spotkania w gdańskiej sali BHP, WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność” przyjęło dokumenty wyrażające stanowisko w sprawie utrzymania standardów pracy w zakładach branży motoryzacyjnej, a także stanowisko w sprawie wspierania inwestycji międzynarodowych koncernów w Polsce. W tej drugiej sprawie wyrażono oczekiwanie, że “zarówno władze rządowe jak i samorządowe będą dokładać wszelkiej staranności żeby stwarzać warunki i pozyskiwać nowe inwestycje międzynarodowych koncernów dla sektora motoryzacyjnego w Polsce”.
-Spotkanie było bardzo rzeczowe, gdyż poświęcone było sytuacji sektora motoryzacyjnego w perspektywie nadchodzących zmian. Nadchodzące zmiany technologiczne siłą rzeczy wymuszą zwolnienia, czyli redukcję zatrudnienia spowodowaną jeszcze większą automatyzacją, cyfryzacją i robotyzacją w naszych zakładach pracy. Ale również tym, że koncerny samochodowe w tej chwili nastawione są na produkcję samochodów zeroemisyjnych, czyli elektrycznych. Samochód elektryczny ma o 30% części mniej, niż samochód standardowy. To oczywiście daje się przełożyć na miejsca pracy i to jest nieuniknione.
- powiedział Grzegorz Pietrzykowski Przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego.
- Na spotkaniu podjęto uchwały dotyczące przede wszystkim zwiększenia inwestycji w naszym kraju i dbałości ze strony przedstawicieli rządu do tego, aby przyciągać te inwestycje. Bez tych inwestycji nasz sektor nie będzie się dostatecznie rozwijał. Już w tej chwili Polska nie jest największym producentem samochodów wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej tak, jak to kiedyś było. Znajdujemy się na czwartej pozycji. Wyprzedziły nas takie kraje jak Czechy, Słowacja a nawet Węgry. Tam są lokalizowane największe inwestycje w budowę fabryk produkujących samochody, a u nas niestety tylko i wyłącznie części zamienne – to nie jest taki produkt, jak samochód.
- zwracał uwagę związkowiec.
Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność” przyjęło również uchwałę, w której zwrócono się do Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” o podjęcie działań w sprawie nowelizacji przepisów w ustawie Kodeks pracy “w zakresie obowiązku uzgadniania z terytorialnie i branżowo odpowiednimi strukturami reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego związków zawodowych regulaminów pracy i wynagradzania przyjmowanych w nowych spółkach, tworzonych przez grupy przemysłowe (kapitałowe), z których w co najmniej jednym zakładzie w Polsce działają zakładowe organizacje związkowe”.
Podczas zebrania przeprowadzono również wybory uzupełniające do Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność” oraz delegata na Kongres Sekretariatu Metalowców.