Pracownikom placówek opiekuńczo-wychowawczych należy przywrócić uprawnienia Karty nauczyciela?
Przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność” powołali się też na umowę społeczną zawartą w przeszłości z pracownikami placówek opiekuńczo-wychowawczych, która powinna być dotrzymana, a z której wynikało, że do końca swojego zatrudnienia mieli podlegać Karcie nauczyciela.
Obecny na posiedzeniu zespołu wiceminister Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że przekazanie placówek opiekuńczych Ministerstwu Rodziny, Pracy i Spraw Społecznych spowodowało, że przekształciły się one w małe, rodzinne jednostki, co jest korzystne dla podopiecznych. Nie są to więc już placówki edukacyjne i nie pracują w nich nauczyciele. Zdaniem wiceministra, przywrócenie ich pracownikom prawa do korzystania z Karty nauczyciela spowoduje zróżnicowanie wynagrodzeń, czasu pracy i rozmaitych uprawnień osób zatrudnionych obok siebie.
Przedstawicielka Ministerstwa Edukacji zaznaczyła, że nie wiadomo dokładnie, o jaką grupę osób chodzi. Nie ma też pewności, czy pracownicy tych placówek byliby zadowoleni ze zmian, bo niektóre samorządy zawarły z nimi korzystne układy zbiorowe.
Ale zadeklarowała, że przy stoliku branżowym w MEN sytuacja ta może zostać zdiagnozowana i z udziałem związków zawodowych wypracowane rozwiązanie, być może przewidujące jakąś formę rekompensaty dla tych, którzy stracili na zmianach.
Anna Grabowska