Kowalski: Zagłosujemy przeciwko Funduszowi Odbudowy

W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie były już wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych ocenił, że "Fundusz Odbudowy to jest bardzo niebezpiecznych mechanizm, który w istocie prowadzi do uwspólnotowienia długu".
– Akurat za ten Fundusz Odbudowy odpowiadałem w Ministerstwie Aktywów Państwowych, więc chcę powiedzieć państwu jedną, zasadniczą kwestię: nie ma do tej pory policzonego kosztu tego funduszu – mówił Kowalski.
Polityk został zapytany, czy Solidarna Polska nie wycofa się z zadeklarowanego wcześniej sprzeciwu wobec Funduszu Odbudowy.
– Zbigniew Ziobro jest tym politykiem, który nie kalkuluje, który jest konsekwentny, który broni suwerenności Polski, suwerenności energetycznej i nie zmienia zdania w tych zasadniczych kwestiach, o których dzisiaj rozmawiamy, nawet o milimetr. W związku z tym absolutnie zagłosujemy przeciwko Funduszowi Odbudowy, który jest wstępem do federalizacji Unii Europejskiej, uwspólnotowienia długu – odpowiedział poseł Solidarnej Polski.
Jak dodał, "trzeba sobie jasno powiedzieć, że istnieje poważne zagrożenie, że za 10-15 lat będziemy jako Polska płacić długi, które mogą zbankrutować, które nie będą spłacały zobowiązań".
W środę w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany o poparcie dla Funduszu Odbudowy ze strony Solidarnej Polski. Podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmuje Sejm.
– Jestem przekonany, że w Sejmie większość parlamentarna zdecyduje o tym, żeby tę ustawę przyjąć. Ustawę, która jest korzystna, po to, aby wykorzystać środki unijne wynegocjowane w trudnych negocjacjach unijnych i bardzo korzystne dla Polski – powiedział Müller.
W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie.