Międzynarodowe święto kina o historii najnowszej

Otwarcie festiwalu uświetni pokaz polsko-hollywoodzkiej produkcji „Znajdę cię”/„I’ll Find You”, który niedługo wejdzie na ekrany kin. Wsród zaproszonych gości spotkać będzie można twórców tego dzieła: producenta Zbigniewa Raczyńskiego, współscenarzystkę Bozennę Bo Intrator, kostiumograf Bożenę Radke.
„Pomysł na ten film tkwił we mnie głęboko od lat. W Łodzi przed wojną mieszkał mój ojciec, w kamienicy, w której zawsze rozbrzmiewała muzyka. Jego sąsiadem był Henryk Debich, dyrygent i kompozytor. Opowiadał mi dużo o tamtych czasach i przesiąkłem tymi opowieściami. Razem z Bozenną zdecydowaliśmy, że chcemy zrobić kino ponadczasowe, aby mógł obejrzeć je cały świat, bowiem według mnie kino powinno pokazywać dobre wartości i taki jest ten film – o miłości, o muzyce, o pasjach. Chciałem, żeby był pomostem zbudowanym ponad podziałami i żeby skończyć wreszcie z obrazem Polski jako kraju antysemickiego, pokazać piękną stronę i ludzi, którzy walczyli z okupantem i pomagali swoim bliźnim”
– powiedział Zbigniew Raczyński, producent filmu.
Po raz pierwszy na festiwalu pojawiła się nowa kategoria konkursowa – międzynarodowy film fabularny. Obradom jury fabularnego będzie przewodniczył Lech Majewski, którego najnowszy film „Dolina bogów” także będzie można obejrzeć podczas gdyńskiego święta.
Arkadiusz Gołębiewski opowiada:
– W tym roku po raz pierwszy oficjalnie nazywamy nasz festiwal międzynarodowym. Pracujemy na to od lat. Zapraszamy do Gdyni świadków historii i twórców z całego świata. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje ponad 100 tytułów, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich. Nie chcemy przy tym zamykać się we własnym środowisku, lecz nieustannie je poszerza
Stąd m.in. w tym roku pokaz filmu o Olegu Sentsovie, nie zabraknie też odniesień do Białorusi i reżimów totalitarnych w Ameryce Południowej.
Festiwal NNW powstał jako inspirowane historią, ale jednak dzieło artystyczne. – Cieszy mnie, że w końcu zaczęliśmy pielęgnować w Polsce nasz soft power, a Festiwal NNW stał się matecznikiem wielu takich inicjatyw, zarówno w kraju, jak i za granicą – np. w tym roku w czeskiej Pradze odbędzie się pierwsza edycja festiwalu wzorowanego właśnie na naszym – podsumowuje dyrektor Gołębiewski.
Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad
XII Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej
Polskiej Pan Andrzej Duda.
Organizatorami festiwalu są STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY
I MIASTO GDYNIA
PARTNEREM GENERALNYM XII Festiwalu NNW jest PKN ORLEN
PARTNEREM STRATEGICZNYM festiwalu jest PKO BANK POLSKI
/k