CBOS: Prezydent, premier i minister zdrowia liderami rankingu zaufania

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 62 proc. badanych, zaś premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - 59 proc. Podium rankingu zaufania zamyka minister zdrowia Łukasz Szumowski, któremu ufa 46 proc. respondentów - wynika z marcowego sondażu CBOS.
 CBOS: Prezydent, premier i minister zdrowia liderami rankingu zaufania
/ Krystian Maj / KPRM
Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 62 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 2 punkty proc. w stosunku do sondażu z lutego. Nieufność w stosunku do prezydenta wyraża 29 proc. ankietowanych, a więc tyle samo, ile w ubiegłym miesiącu. Obojętność zadeklarowało 8 proc. badanych.

Drugie miejsce w rankingu zaufania do polityków zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Ufa mu 59 proc. ankietowanych (o 4 punkty proc. więcej niż w lutym). Nieufność w stosunku do szefa rządu deklaruje natomiast 30 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.). Obojętność wyraziło 9 proc.

W marcu trzecie miejsce w rankingu społecznego zaufania przypadło ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu. Ostatnie tygodnie przyniosły wzrost rozpoznawalności, ale przede wszystkim ogromny wzrost społecznego zaufania do szefa resortu zdrowia - zauważa CBOS. Szumowskiemu ufa dziś 46 proc. ankietowanych, co oznacza rekordowy wzrost zaufania aż o 27 punktów procentowych. Nie ufa mu 11 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.). Obojętność wobec niego wyraziło 13 proc. badanych, a 27 proc. badanych stwierdziło, że go nie zna.

Na czwartej pozycji rankingu lokuje się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa 45 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej) i niemal identyczny odsetek respondentów mu nie ufa (44 proc., 1 punkt proc. więcej niż poprzednio).

Pierwszą piątkę polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zamyka minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro - 44 proc. deklaracji zaufania (bez zmian) i 38 proc. – nieufności (wzrost o 1 punkt proc.).

Kolejne miejsca w rankingu zajmują lider PSL i kandydat PSL-Koalicji Polskiej na prezydenta Władysław Kosiniak–Kamysz, któremu ufa 42 proc. badanych (2 punkty proc. więcej) a 20 proc. mu nie ufa (wzrost o 5 punktów proc.) oraz szef MON Mariusz Błaszczak - 41 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 2 punkty proc.) i 27 proc. negatywnych wskazań (wzrost o 1 punkt proc.).

Zaufanie do niezależnego kandydata na prezydenta Szymona Hołowni deklaruje 38 proc. ankietowanych (nie był ujęty w poprzednim sondażu), zaś nieufność wyraża 18 proc. CBOS zwraca uwagę na dużą rozpoznawalność tego kandydata - jego nazwisko i wizerunek nic nie mówią jedynie 14 proc. badanych.

Prawie tylu samo badanych - 37 proc. - ufa kandydującej w wyborach prezydenckich jako kandydatka KO wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie–Błońskiej (wzrost o 1 punkt proc.), nie ufa jej 36 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 7 punktów proc.

Pawłowi Kukizowi ufa 37 proc. ankietowanych (bez zmian). Nieufność deklaruje 27 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.).

Zaufanie do wicepremiera Jarosława Gowina deklaruje 35 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej), nie ufa mu zaś 25 proc. badanych (spadek o 2 punkty proc.).

33 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek (wzrost o 2 punkty proc.), nie ufa jej 18 proc. respondentów (bez zmian).

32 proc. badanych deklaruje zaufanie do lidera Wiosny i kandydata na prezydenta Roberta Biedronia (spadek o 1 punkt proc.), nie ufa mu 40 proc. (wzrost o 3 punkty proc.).

Wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu ufa 30 proc. badanych (2 punkty proc. więcej), nieufność wyraża 22 proc. respondentów (1 punkt proc. mniej). Z kolei wicepremierowi, ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi ufa 29 proc. Polaków (1 punkt proc. więcej), zaś nieufność w stosunku do niego deklaruje 24 proc. badanych (2 punkty proc. więcej).

Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka cieszy się zaufaniem 28 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej), zaś 22 proc. badanych deklaruje nieufność wobec niej (4 punkty proc więcej).

Po 27 proc. deklaracji zaufania uzyskali w tym miesiącu szef PO Borys Budka (mniej o 1 punkt proc.) oraz minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (wzrost o 7 punktów proc.). Budce nie ufa 29 proc. (wzrost o 5 punktów proc.), a Kamińskiemu 26 proc. (spadek o 2 punkty proc.).

Po 26 proc. deklaracji zaufania zebrali w marcu marszałek Senatu Tomasz Grodzki (bez zmian) oraz lider Lewicy Razem Adrian Zandberg (wzrost o 3 punkty proc.). Zandbergowi nie ufa 19 ankietowanych (więcej o 4 punkty proc.), natomiast marszałkowi Senatu - 32 proc. (wzrost o 4 punkty proc.)

Na końcowych pozycjach rankingu znaleźli się: szef Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty - 21 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 2 punkty proc.) i 29 proc. – nieufności (wzrost o 6 punktów proc.), kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich Krzysztof Bosak - 18 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 7 punktów proc.) i 25 proc. nieufności (wzrost o 4 punkty proc.) oraz Janusz Korwin-Mikke - 17 proc. deklaracji zaufania (spadek o 1 punkt proc.) i 55 proc. nieufności (spadek o 1 punkt proc.).

Ostatnie miejsce w tej klasyfikacji przypadło najmniej znanemu spośród wszystkich uwzględnionych w badaniu przedstawicieli sceny politycznej – szefowi Nowoczesnej Adamowi Szłapce - nie rozpoznaje 67 proc. ankietowanych. Zaufanie do niego zadeklarowało 12 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.), a nieufność 8 proc. (wzrost o 1 punkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–15 marca 2020 r. na liczącej 875 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/
 

 

POLECANE
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

Masowe wydalenia z Niemiec do Polski. Dziennikarka publikuje niemiecką kronikę policyjną z ostatniej chwili
"Masowe wydalenia z Niemiec do Polski". Dziennikarka publikuje niemiecką kronikę policyjną

"Masowe wydalenia z Niemiec do Polski" - alarmuje dziennikarka Tysol.pl Aleksandra Fedorska, publikując kronikę policyjną Pasewalk – niemieckiego miasta w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie – z 29 kwietnia.

Śmiertelny atak nożownika. Prezydent reaguje z ostatniej chwili
Śmiertelny atak nożownika. Prezydent reaguje

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos po tragicznym ataku nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w którym zginął 40-letni lekarz.

Czarnoskóry mężczyzna zaatakował jadącego hulajnogą Polaka. Policja publikuje portret pamięciowy z ostatniej chwili
Czarnoskóry mężczyzna zaatakował jadącego hulajnogą Polaka. Policja publikuje portret pamięciowy

We wtorek opolska policja opublikowała porter pamięciowy czarnoskórego mężczyzny podejrzewanego o atak z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

REKLAMA

CBOS: Prezydent, premier i minister zdrowia liderami rankingu zaufania

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 62 proc. badanych, zaś premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - 59 proc. Podium rankingu zaufania zamyka minister zdrowia Łukasz Szumowski, któremu ufa 46 proc. respondentów - wynika z marcowego sondażu CBOS.
 CBOS: Prezydent, premier i minister zdrowia liderami rankingu zaufania
/ Krystian Maj / KPRM
Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 62 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 2 punkty proc. w stosunku do sondażu z lutego. Nieufność w stosunku do prezydenta wyraża 29 proc. ankietowanych, a więc tyle samo, ile w ubiegłym miesiącu. Obojętność zadeklarowało 8 proc. badanych.

Drugie miejsce w rankingu zaufania do polityków zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Ufa mu 59 proc. ankietowanych (o 4 punkty proc. więcej niż w lutym). Nieufność w stosunku do szefa rządu deklaruje natomiast 30 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.). Obojętność wyraziło 9 proc.

W marcu trzecie miejsce w rankingu społecznego zaufania przypadło ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu. Ostatnie tygodnie przyniosły wzrost rozpoznawalności, ale przede wszystkim ogromny wzrost społecznego zaufania do szefa resortu zdrowia - zauważa CBOS. Szumowskiemu ufa dziś 46 proc. ankietowanych, co oznacza rekordowy wzrost zaufania aż o 27 punktów procentowych. Nie ufa mu 11 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.). Obojętność wobec niego wyraziło 13 proc. badanych, a 27 proc. badanych stwierdziło, że go nie zna.

Na czwartej pozycji rankingu lokuje się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa 45 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej) i niemal identyczny odsetek respondentów mu nie ufa (44 proc., 1 punkt proc. więcej niż poprzednio).

Pierwszą piątkę polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zamyka minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro - 44 proc. deklaracji zaufania (bez zmian) i 38 proc. – nieufności (wzrost o 1 punkt proc.).

Kolejne miejsca w rankingu zajmują lider PSL i kandydat PSL-Koalicji Polskiej na prezydenta Władysław Kosiniak–Kamysz, któremu ufa 42 proc. badanych (2 punkty proc. więcej) a 20 proc. mu nie ufa (wzrost o 5 punktów proc.) oraz szef MON Mariusz Błaszczak - 41 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 2 punkty proc.) i 27 proc. negatywnych wskazań (wzrost o 1 punkt proc.).

Zaufanie do niezależnego kandydata na prezydenta Szymona Hołowni deklaruje 38 proc. ankietowanych (nie był ujęty w poprzednim sondażu), zaś nieufność wyraża 18 proc. CBOS zwraca uwagę na dużą rozpoznawalność tego kandydata - jego nazwisko i wizerunek nic nie mówią jedynie 14 proc. badanych.

Prawie tylu samo badanych - 37 proc. - ufa kandydującej w wyborach prezydenckich jako kandydatka KO wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie–Błońskiej (wzrost o 1 punkt proc.), nie ufa jej 36 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 7 punktów proc.

Pawłowi Kukizowi ufa 37 proc. ankietowanych (bez zmian). Nieufność deklaruje 27 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.).

Zaufanie do wicepremiera Jarosława Gowina deklaruje 35 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej), nie ufa mu zaś 25 proc. badanych (spadek o 2 punkty proc.).

33 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek (wzrost o 2 punkty proc.), nie ufa jej 18 proc. respondentów (bez zmian).

32 proc. badanych deklaruje zaufanie do lidera Wiosny i kandydata na prezydenta Roberta Biedronia (spadek o 1 punkt proc.), nie ufa mu 40 proc. (wzrost o 3 punkty proc.).

Wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu ufa 30 proc. badanych (2 punkty proc. więcej), nieufność wyraża 22 proc. respondentów (1 punkt proc. mniej). Z kolei wicepremierowi, ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi ufa 29 proc. Polaków (1 punkt proc. więcej), zaś nieufność w stosunku do niego deklaruje 24 proc. badanych (2 punkty proc. więcej).

Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka cieszy się zaufaniem 28 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej), zaś 22 proc. badanych deklaruje nieufność wobec niej (4 punkty proc więcej).

Po 27 proc. deklaracji zaufania uzyskali w tym miesiącu szef PO Borys Budka (mniej o 1 punkt proc.) oraz minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (wzrost o 7 punktów proc.). Budce nie ufa 29 proc. (wzrost o 5 punktów proc.), a Kamińskiemu 26 proc. (spadek o 2 punkty proc.).

Po 26 proc. deklaracji zaufania zebrali w marcu marszałek Senatu Tomasz Grodzki (bez zmian) oraz lider Lewicy Razem Adrian Zandberg (wzrost o 3 punkty proc.). Zandbergowi nie ufa 19 ankietowanych (więcej o 4 punkty proc.), natomiast marszałkowi Senatu - 32 proc. (wzrost o 4 punkty proc.)

Na końcowych pozycjach rankingu znaleźli się: szef Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty - 21 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 2 punkty proc.) i 29 proc. – nieufności (wzrost o 6 punktów proc.), kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich Krzysztof Bosak - 18 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 7 punktów proc.) i 25 proc. nieufności (wzrost o 4 punkty proc.) oraz Janusz Korwin-Mikke - 17 proc. deklaracji zaufania (spadek o 1 punkt proc.) i 55 proc. nieufności (spadek o 1 punkt proc.).

Ostatnie miejsce w tej klasyfikacji przypadło najmniej znanemu spośród wszystkich uwzględnionych w badaniu przedstawicieli sceny politycznej – szefowi Nowoczesnej Adamowi Szłapce - nie rozpoznaje 67 proc. ankietowanych. Zaufanie do niego zadeklarowało 12 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.), a nieufność 8 proc. (wzrost o 1 punkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–15 marca 2020 r. na liczącej 875 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe