Socjolog o "patointeligencji": Dobre rodziny zapewniają komfort egzystencjalny, problem jest z emocjami

Patointeligencja to utwór, który opowiada o problemach nastolatków z dobrych rodzin. Autor rapuje o problemach z narkotykami, alkoholem, przypadkach samobójstw, przypadkowym seksie. Sam raper jest maturzystą z prestiżowego warszawskiego liceum.
– zaznaczył dr Bartosz Łukaszewski.– Mata zwrócił uwagę na następujący problem. Status majątkowy w tzw. dobrych rodzinach oczywiście zapewnia komfort egzystencjalny, ale na poziomie czysto materialno-ekonomicznym. Pojawia się problem z potrzebami emocjonalnymi. Kiedy odniesiemy się do badań, okazuje się, że już na poziomie wieku 13-16 lat pojawia się kryzys tożsamości. O tym m.in. jest ten utwór. 58 proc. polskiej młodzieży w wielu 13-16 lat deklaruje kryzys tożsamości, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: «kim jestem?». (…) To utwór o problemach emocjonalnych. Zachowania ryzykowne są bardzo często ich następstwem”
– zakończył rozmówca Piotra Otrębskiego.„Jeżeli chodzi o utwór rapera o pseudonimie Mata, to niewątpliwie doszło tutaj do wyważenia drzwi, do przełamania blokad, do złamania i zdjęcia szlabanów. Jest to pierwszy tego typu utwór – kontestujący zastaną rzeczywistość, życie codzienne młodzieży, życie niecodzienne młodzieży, a zatem wszystko to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, wszystko to, do czego rodzice nie mają dostępu, ale nie od strony młodzieży osiedlowej, blokowiskowej. Jest to utwór rapowy, a raczej z niższymi klasami społecznymi, z osiedlami problemowymi, raczej ze środowiskami spauperyzowanymi, wykluczonymi kojarzymy polski rap. Tu okazało się, że o tzw. patointeligencji, a więc o zachowaniach ryzykownych, ale wśród młodych aspirujących inteligentów, w tym przypadku akurat z liceum Batorego, opowiada autor, który jest synem znanego profesora prawa UW”
Źródło: siodma9.pl
kos