[foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"

W dniach 8-9 listopada w historycznej Sali BHP odbywa się konferencja naukowa organizowana przez NSZZ Solidarność i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności pt: “Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.
 [foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność

Znajdujemy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która pamięta podpisanie Porozumień Sierpniowych. Dziś, po blisko 40 latach z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ta sala nie była świadkiem tak doniosłego wydarzenia, jak dzisiejsza konferencja. Serdecznie witam gości z całego świata: z Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, z Argentyny. 


- rozpoczął Konferencję zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz. Następnie list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Paweł Mucha.

- Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników konferencji. Wyrażam wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o wspaniałym dziedzictwie. To tutaj - w Stoczni Gdańskiej, w 1980 roku wybuchł strajk, który objął potem swym zasięgiem kolejne zakłady na Wybrzeżu. W ten sposób otworzył się przełomowy obszar naszych dziejów. Dziś Solidarność jest nie tylko symbolem wolnościowego ruchu ludzi, którzy podjęli walkę z komunizmem, ale nadal przypomina o walce o wartości pracownicze, o czym świadczy chociażby tytuł tej konferencji. Życzę, aby dzisiejsza konferencja przyniosła dobre owoce

- stwierdził w liście Andrzej Duda.

List od premiera Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
 

Z wielkim uznaniem przyjmuje działalność Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Jestem przekonany, że tematyka podjęta przez te instytucje jest ważna dla nas Polaków, jak i społeczności międzynarodowej. Solidarność jest darem, którym powinniśmy dzielić się ze wszystkimi. Zjawisko Solidarności do dziś zadziwia i inspiruje działaczy społecznych. Jan Paweł II nieustająco przypominał o godności człowieka, jego podmiotowości wobec pracy. Praca ma wartość etyczną, bo wykonuje ją wolny człowiek. Solidarność dzięki porozumieniu i współpracy przyniosła nam wolność. To koncepcja wciąż aktualna dla współczesnego świata. 

Dzisiejsza konferencja inauguruje działalność rady naukowo-programowej. Gratuluję tej inicjatywy i dziękuję za stworzenie płaszczyzny wymiany myśli


- głosił list premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a także arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski i abp. Sławoj Leszek Głódź, czemu poświęciliśmy osobne materiały:

Czytaj więcej: Piotr Duda: W gospodarce zdominowanej przez korporacje coraz trudniej dostrzec pojedynczego człowieka

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski: "Nie można oddzielić chrystusowego krzyża od losu człowieka pracy i jego godności"


Czytaj więcej: "Dziecię nam się narodziło" - abp. Sławoj Głódź o powołaniu instytucji badającej fenomen "Solidarności".

Podczas uroczystości przemawiał także prof. Rocco Buttiglione.
 

- Jest to dla mnie ogromne przeżycie, móc mówić tu przed państwem, w tej historycznej Sali BHP. W czasie jednej podróży Jana Pawła II, 2 czerwca 1979 roku, powiedział, że nie można zrozumieć, bądź odczytać historii Polski bez tego fundamentalnego kryterium, jakim jest krzyż Chrystusa. Tylko w świetle krzyża można rozumieć historię. Polska się przekształci w ziemię świadectwa szczególnie ważnego. Dlaczego Duch Święty wybrał syna polskiej ziemi? Czy to nie oznacza, że Polacy mają szczególną rolę do odegrania?

Ale walka o prawa pracownicze to nie tylko historia. Obecnie polscy pracownicy, ale też pracownicy z całego świata potrzebują ochrony, potrzebują związków zawodowych, potrzebują tego ruchu robotniczego, który po etapie marksistowskim musi być nowy, inny niż kiedyś, zawiązany z nowych idei. Należy sformułować nowe przesłanie, które mogłoby służyć Kościołowi na całym świecie i całej ludzkości. Musimy myśleć o gospodarce w służbie człowieka. Polacy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o ruchy robotnicze. Istotna jest więc idea nowej gospodarki, która pozwoli nam na postawienie gospodarki w służbie człowieka i narodów. Związki zawodowe na całym świecie tracą siły, przez to że nastąpiła globalizacja. Pracownicy apelują o przestrzeganie ich praw, a w tym czasie ich kapitał przemyka do innego kraju. Potrzebujemy zjednoczenia, potrzebujemy światowego ruchu robotniczego, dzięki któremu można, by zaprząc gospodarkę w służbę człowieka


- mówił profesor. Następnie nastąpiło wręczenie certyfikatów członkom Rady Naukowo-Programowej MCBFS.

W konferencji wzięli udział m.in. członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, a także obserwatorzy z Argentyny. 


































#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

Francja: Atak nożownika w pobliżu szkoły. Są ranni z ostatniej chwili
Francja: Atak nożownika w pobliżu szkoły. Są ranni

Dwie dziewczynki w wieku 6 i 11 lat zostały ranne w wyniku ataku nożownika w czwartek w pobliżu ich szkoły w miejscowości Souffelweyersheim na wschodzie Francji.

Prezydent Duda: Infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

Nieoficjalnie: Wniosek ws. immunitetu prokurator Wrzosek wycofany z SN z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Wniosek ws. immunitetu prokurator Wrzosek wycofany z SN

Prokuratura Regionalna w Warszawie wycofała z Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Ewie Wrzosek – donosi portal wPolityce.pl.

REKLAMA

[foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"

W dniach 8-9 listopada w historycznej Sali BHP odbywa się konferencja naukowa organizowana przez NSZZ Solidarność i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności pt: “Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.
 [foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność

Znajdujemy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która pamięta podpisanie Porozumień Sierpniowych. Dziś, po blisko 40 latach z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ta sala nie była świadkiem tak doniosłego wydarzenia, jak dzisiejsza konferencja. Serdecznie witam gości z całego świata: z Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, z Argentyny. 


- rozpoczął Konferencję zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz. Następnie list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Paweł Mucha.

- Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników konferencji. Wyrażam wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o wspaniałym dziedzictwie. To tutaj - w Stoczni Gdańskiej, w 1980 roku wybuchł strajk, który objął potem swym zasięgiem kolejne zakłady na Wybrzeżu. W ten sposób otworzył się przełomowy obszar naszych dziejów. Dziś Solidarność jest nie tylko symbolem wolnościowego ruchu ludzi, którzy podjęli walkę z komunizmem, ale nadal przypomina o walce o wartości pracownicze, o czym świadczy chociażby tytuł tej konferencji. Życzę, aby dzisiejsza konferencja przyniosła dobre owoce

- stwierdził w liście Andrzej Duda.

List od premiera Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
 

Z wielkim uznaniem przyjmuje działalność Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Jestem przekonany, że tematyka podjęta przez te instytucje jest ważna dla nas Polaków, jak i społeczności międzynarodowej. Solidarność jest darem, którym powinniśmy dzielić się ze wszystkimi. Zjawisko Solidarności do dziś zadziwia i inspiruje działaczy społecznych. Jan Paweł II nieustająco przypominał o godności człowieka, jego podmiotowości wobec pracy. Praca ma wartość etyczną, bo wykonuje ją wolny człowiek. Solidarność dzięki porozumieniu i współpracy przyniosła nam wolność. To koncepcja wciąż aktualna dla współczesnego świata. 

Dzisiejsza konferencja inauguruje działalność rady naukowo-programowej. Gratuluję tej inicjatywy i dziękuję za stworzenie płaszczyzny wymiany myśli


- głosił list premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a także arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski i abp. Sławoj Leszek Głódź, czemu poświęciliśmy osobne materiały:

Czytaj więcej: Piotr Duda: W gospodarce zdominowanej przez korporacje coraz trudniej dostrzec pojedynczego człowieka

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski: "Nie można oddzielić chrystusowego krzyża od losu człowieka pracy i jego godności"


Czytaj więcej: "Dziecię nam się narodziło" - abp. Sławoj Głódź o powołaniu instytucji badającej fenomen "Solidarności".

Podczas uroczystości przemawiał także prof. Rocco Buttiglione.
 

- Jest to dla mnie ogromne przeżycie, móc mówić tu przed państwem, w tej historycznej Sali BHP. W czasie jednej podróży Jana Pawła II, 2 czerwca 1979 roku, powiedział, że nie można zrozumieć, bądź odczytać historii Polski bez tego fundamentalnego kryterium, jakim jest krzyż Chrystusa. Tylko w świetle krzyża można rozumieć historię. Polska się przekształci w ziemię świadectwa szczególnie ważnego. Dlaczego Duch Święty wybrał syna polskiej ziemi? Czy to nie oznacza, że Polacy mają szczególną rolę do odegrania?

Ale walka o prawa pracownicze to nie tylko historia. Obecnie polscy pracownicy, ale też pracownicy z całego świata potrzebują ochrony, potrzebują związków zawodowych, potrzebują tego ruchu robotniczego, który po etapie marksistowskim musi być nowy, inny niż kiedyś, zawiązany z nowych idei. Należy sformułować nowe przesłanie, które mogłoby służyć Kościołowi na całym świecie i całej ludzkości. Musimy myśleć o gospodarce w służbie człowieka. Polacy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o ruchy robotnicze. Istotna jest więc idea nowej gospodarki, która pozwoli nam na postawienie gospodarki w służbie człowieka i narodów. Związki zawodowe na całym świecie tracą siły, przez to że nastąpiła globalizacja. Pracownicy apelują o przestrzeganie ich praw, a w tym czasie ich kapitał przemyka do innego kraju. Potrzebujemy zjednoczenia, potrzebujemy światowego ruchu robotniczego, dzięki któremu można, by zaprząc gospodarkę w służbę człowieka


- mówił profesor. Następnie nastąpiło wręczenie certyfikatów członkom Rady Naukowo-Programowej MCBFS.

W konferencji wzięli udział m.in. członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, a także obserwatorzy z Argentyny. 


































#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe